Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Γενικά  »  Διάφορα


[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 06:35 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ελληνικά Πετρέλαια: εξαγορά του δικτύου της ΒΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Ιουν 2009, 10:54 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Εικόνα

Tα Ελληνικά Πετρέλαια ανακοίνωσαν την εξαγορά του δικτύου πρατηρίων της ΒΡ στην Ελλάδα, αντί του ποσού των 359 εκατομμυρίων ευρώ, σε μια ενέργεια που αλλάζει εντελώς το σκηνικό στην αγορά καυσίμων.

Η συμφωνία περιλαμβάνει 1.200 πρατήρια καυσίμων, αποθηκευτικές εγκαταστάσεις 170.000 κυβ. μέτρων σε όλη τη χώρα, όπως και τον τομέα εμπορικών και βιομηχανικών πελατών. Δεν περιλαμβάνονται σε αυτή οι δραστηριότητες που αφορούν τα αεροπορικά καύσιμα, τα λιπαντικά και τον τομέα ηλιακής ενέργειας οι οποίες παραμένουν υπό τον έλεγχο της ΒΡ.

Με γνώμονα τη συμφωνία, 240 υπάλληλοι της BP θα εξακολουθήσουν να απασχολούνται στις δραστηριότητες που έχουν μεταβιβασθεί. Το υπόλοιπο προσωπικό θα απασχολείται στις άλλες δραστηριότητες της BP στη χώρα μας.

Υπογραμμίζεται ότι η συμφωνία προβλέπει εύλογη μεταβατική περίοδο για την διαχείριση του δικτύου και των εμπορικών σημάτων της BP.

Πηγή: 4troxoi.gr

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελληνικά Πετρέλαια: εξαγορά του δικτύου της ΒΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Ιουν 2009, 14:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Το διάβασα και εγώ χτες, αλλά δεν μπορώ να πω οτι περιμένω κάποια πτώση τιμών απο αυτή την κίνηση. Βέβαια η BP ήταν πάντα πανάκριβη (έχω χρόνια να βάλω) αλλά δε νομίζω οτι τα ΕΛΠΕ θα ρίξουν τις τιμές κάτω απο Shell ή ΕΚΟ.
Επίσης κάποια εφημερίδα έλεγε οτι θα φύγει και η Shell απο την Ελλάδα. Λέτε να έρθει καμια Gazprom;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελληνικά Πετρέλαια: εξαγορά του δικτύου της ΒΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιούλ 2009, 20:10 
Άβαταρ μέλους
Σύμφωνα με πληροφορίες που είχα και από πρώτο χέρι με στέλεχος εταιρίας πετρελαιοειδών, και η Shell είναι κοντά στην πόρτα εξόδου από την ΕΛΛΑΔΑ..ενώ οι κολοσσοί Gazpron Kai Lukoil είναι στην πόρτα εισόδου..
( ΕΔΩ που τα λέμε καλά να πάθουν Shell-BP. Σε όποιο πρατήριο τους και να πηγενες είχαν την βενζίνη 10-15 Euro, περισσότερο από το μέσω όρο..)..Ελεος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελληνικά Πετρέλαια: εξαγορά του δικτύου της ΒΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιούλ 2009, 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
εχω την εντυπωση οτι οι λογοι που φευγουν ειναι γιατι μαλλον δε μπορουσαν να ελεγξουν τον Ελληνα πρατηριατζη και προφανως ηρθαν σε απογνωση...

αληθευει οτι ολες οι βενζινες της Ελλαδος προερχονται απο τα ιδια διυλιστήρια και ειναι ιδιας ποιοτητας εν τελη?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελληνικά Πετρέλαια: εξαγορά του δικτύου της ΒΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 00:08 
Άβαταρ μέλους
εγω απο τι εχω ακουσει τα πρατιρια της shell παιζει σοβαρα να πανε στην motor oil!!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελληνικά Πετρέλαια: εξαγορά του δικτύου της ΒΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 00:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
VeRDe έγραψε:
εχω την εντυπωση οτι οι λογοι που φευγουν ειναι γιατι μαλλον δε μπορουσαν να ελεγξουν τον Ελληνα πρατηριατζη και προφανως ηρθαν σε απογνωση...

αληθευει οτι ολες οι βενζινες της Ελλαδος προερχονται απο τα ιδια διυλιστήρια και ειναι ιδιας ποιοτητας εν τελη?


Δε χρειάζεται κανένας ντετέκτιβ να το βρει... :razz 2 διυλιστήρια υπάρχουν στην Ελλάδα. Όλοι απο εκεί ψωνίζουν. Μετά μπορεί να βάλουν κανα πρόσθετο, να νοθεύσουν λιγότερο ή περισσότερο, αλλά ναι φυσικά ολοι απο την ίδια βενζίνη ξεκινάνε.

Το περίμενα για τους Ρώσους... τόσο καιρό ελεγα γιατί δεν έχουν κάνει κίνηση, αλλά φαίνεται ο καιρός γαρ εγγύς. Κατεβαίνει το ξανθό γένος :mrgreen


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Manual στα ελληνικα για c3 picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Σωστό γράψιμο σε ελληνικά
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Someone
Απαντήσεις: 5
Citroen: Εκ βάθρων μεταμόρφωση του δικτύου
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: souledge
Απαντήσεις: 0
Mozilla Firefox στα Ελληνικά με ορθογραφικό έλεγχο.
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: vagosvtr
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια