Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Γενικά  »  Διάφορα


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:21 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Εικόνα

Μέτρα για τη μείωση των ρύπων εξέτασε η κυβερνητική επιτροπή, που συνεδρίασε υπό την προεδρία του πρωθυπουργού κ. Κωνσταντίνου Καραμανλή. Σε αυτά εξέχουσα θέση έχει η ανακοίνωση για το πρόγραμμα απόσυρσης παλαιών αυτοκινήτων που θα ισχύσει μέχρι το 2012, με κίνητρα που θα θεσπιστούν στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα.

Αναλυτικά το όφελος από την απόσυρση ανά κατηγορία αποσυρόμενου επιβατικού, θα έχει ως εξής:
έως 900 κ.εκ. 500 ευρώ
900-1.400 κ.εκ. 1.000 ευρώ
1.400-2.000 κ.εκ. 1.500 ευρώ
2.000-2.400 κ.εκ. 1.800 ευρώ
2.400+ κ.εκ. 2.200 ευρώ
Επιπλέον όφελος 1.000 ακόμη ευρώ για αγορά νέου οχήματος , που να πληρεί τις προδιαγραφές Euro4 ή Euro5.

Ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ κ. Γιώργος Σουφλιάς ανέφερε επίσης ότι τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας κάθε αυτοκινήτου θα καθορίζονται πλέον ανάλογα με την περιβαλλοντική επιβάρυνση του κινητήρα. Τα καθαρότερα αυτοκίνητα θα έχουν μείωση τελών, ενώ στα πιο ρυπογόνα αυτά θα αυξηθούν από 50 έως 150 ευρώ. Τα νέα τέλη θα ισχύσουν από το 2010 και αυτό σημαίνει ότι οι ιδιοκτήτες θα τα πληρώσουν το τελευταίο δίμηνο της τρέχουσας χρονιάς.

Από το Σεπτέμβριο του 2011 θα ισχύσει «πράσινος δακτύλιος» και τα αυτοκίνητα που έχουν χαμηλούς ρύπους από 140 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο και κάτω, θα κυκλοφορούν χωρίς περιορισμούς. Τα οχήματα που κυκλοφόρησαν πριν το 1995 δεν θα επιτρέπεται να κινούνται εντός του δακτυλίου τις ώρες της λειτουργίας του, ενώ για τα ενδιάμεσα χρονολογικά οχήματα θα υπάρχει το γνωστό μέτρο των μονών-ζυγών.

Από την άλλη πλευρά όμως, ήταν κατηγορηματικός για την απελευθέρωση της κυκλοφορίας πετρελαιοκίνητων αυτοκινήτων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, καθώς και για την επιβολή διοδίων στο Κέντρο. Στόχος είναι το 2012 να μειωθούν οι ρύποι κατά 25%-35% και το 2015 έως 60%, κατέληξε.
Πηγή: autobild.gr
-------------------------------------------
Ανακοινώθηκε απόσυρση που θα ξεκινήσει απο Αύγουστο-Σεπτέμβρη.
Επίσης επιβεβαιώθηκε ο νέος τρόπος υπολογισμού τελών κυκλοφορίας και ανακοινώθηκε πράσινος δακτύλιος.

Επιτέλους θα αποσύρω το παλιό και θα πάρω πίσω τα τέλη που πλήρωνα 2 χρόνια που το έχω να κάθεται.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244

Με την πρώτη ματιά τα C2 1,4 sensodrive κυκλοφορούν κάθε μέρα ενώ τα manual συνεχίζουν στα μονά - ζυγά. Το όριο είναι 140 gr/km.
Επίσης όσοι έχουν καινούργιο αυτοκίνητο (μετά το 2005) έχουν έκπτωση στα τέλη κυκλοφορίας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
για ακομα μια φορα η βλακια εδωσε ρεστα.παλι αυτοκηνητα κλασικα και παλια και ομορφα θα πεταχτουν στα σκουπηδια για να αγορασουν οι κατοχοι βλακο suv να το πεζουν ελληναρες.γιατι δηλαδι το δικο μου να εινε ρηπογονο και ολα τα κρατικα οχηματα που εινε παραναρχαια δεν αλαζοντε?ηδικοτερα τα οχηματα του στρατου της πηροσβεστικης τα λεωφορια εινε οτι και οπως να εινε εκει δεν ηπαρχει πρασινος δακτηλιος?στεναχωρηθικα τωρα πραγματικα.......

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε zxpanos για την δημοσίευση του/της: Blanc
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 23:03 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Πολύ καλό το μέτρο!

Αν όμως καταλαβαίνω σωστά,
1)το όλο θέμα ξεκινάει απο τις αυτοκινητοβιομηχανίες που πιέζουν για να ανακάμψει η αγορά των αυτοκινήτων
2)και κρυβόμενοι πίσω απο την "οικολογία"
3)οι Ελληνάρες πολιτικοί βρήκαν πάτημα για να μαζέψουν λεφτά!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 23:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 21:49
Δημοσιεύσεις: 601
Τοποθεσία: Athens
Είναι γελοίοι! Αφαιρούν μόνο 18€ στα σύγχρονα αυτοκίνητα και παίρνουν 50-150€ επιπλέον στα υπόλοιπα!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 00:13 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
zxpanos έγραψε:
για ακομα μια φορα η βλακια εδωσε ρεστα.παλι αυτοκηνητα κλασικα και παλια και ομορφα θα πεταχτουν στα σκουπηδια για να αγορασουν οι κατοχοι βλακο suv να το πεζουν ελληναρες.γιατι δηλαδι το δικο μου να εινε ρηπογονο και ολα τα κρατικα οχηματα που εινε παραναρχαια δεν αλαζοντε?ηδικοτερα τα οχηματα του στρατου της πηροσβεστικης τα λεωφορια εινε οτι και οπως να εινε εκει δεν ηπαρχει πρασινος δακτηλιος?στεναχωρηθικα τωρα πραγματικα.......


Ρε Πανο, δλδ εγω που εχω το καημενο το ΒΧ του 1985, που το εχω φερει σε μια αποδεκτη (για εμενα) κατασταση, που ειναι σε καλυτερη κατασταση απο καθε αλο αυτοκινητο της ηλικιας του, τι να κανω????

Αλλαξα σφαιρες πισω με γνησιες, ακρομπαρα, ρουλεμαν πισω, ευθυγραμμισεις, λαστηχα, τακακια, επισκευη μπροστινων δαγκανων (γιατι ειχε μονοπλευρη πεδηση), ελαστικο συνδεσμο τιμονιου, επισκευη-καθαρισμα καρμπυρατερ, αντικατασταση ντιστριμπιτερ με καινουριο (λογω σκισμενης φουσκας αβανς), σερβις,καινουρτια ημιαξωνια,επιστροφες υδραυλικου κυκλωματος, τρομπα φρενου, μερικη επισκευη ηλεκτρικων (λογω πτωσης τασης) και αλλαγη καποιον φαναριων (για να φωτιζουν επιτελους) και ενα σωρο αααααλλα ακομα.

Ποιος μπορει να μου πει οτι εμενα ειναι περισσοτερο "χρεπι" και ρυπογονο, απο ενα Saxo VTS τελευταιας γενιας, που ο αλλος εχει αφαιρεσει καταλυτη και εχει κανει ενα σωρο αλλες λαμογιες για να του βγαλει 5 αλογα παραπανω????? Ποιος????? Ας ερθει να μου το μετρησει και ας με αναγκασει να πληρωσω παραπανω 150++ ευρω για να το κινω. :angry :angry :angry :angry

agiorgitis έγραψε:
Πολύ καλό το μέτρο!

Αν όμως καταλαβαίνω σωστά,
1)το όλο θέμα ξεκινάει απο τις αυτοκινητοβιομηχανίες που πιέζουν για να ανακάμψει η αγορά των αυτοκινήτων
2)και κρυβόμενοι πίσω απο την "οικολογία"
3)οι Ελληνάρες πολιτικοί βρήκαν πάτημα για να μαζέψουν λεφτά!


Αδερφε εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ και μπραβο σου που μπορεσες να δεις μεσα απο αυτο το ψευτικο συνεφο που μας παραπλανουν την πραγματικη αληθεια των πραγματων.
Ποιος μας ακουει ομως?????? Παλι χαμενα λεφτα απο τις τσεπες μας θα ειναι, οχι απο τις δικες τους. Αναγκαζουν τον κοσμο να παρει καινουρια αυτοκινητα, οταν οι μισοι εργαζομενοι αποληθηκαν λογω "οικονομικης κρισης" που οι ιδιοι προκαλεσαν με αυτα που εκαναν. Τι αλλο θα ακουσουμε..........

Μηπως ηρθε η ωρα να ερθει η Δευτερα Παρουσια?????? Γιατι ο κοσμος μας παει κατα δι@%$...............

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 00:31 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Prokatavolika sorry gia ta greeklish alla grafw me linux kai den kserw pws na allaksw...

Egw diladi twra ti na kanw...? Ousiastika anagkazomai na skotwsw to ZXaki gia to opoio exw dapanisei toso kopo,douleia kai kyriws xrima gia na parw 2.500 euro...Apo tin alli an den to kanw tin ekatsa kanonika ka8ws den me pairnei na to dilwsw me to kainourgio moter opws eixa ksekinisei na kanw ka8ws 8a prepei ka8e Dekemvri na tous skaw 560-600 euro kai genika xese mesa! Oxi oti upirxe pote periptwsi na parw ta lefta mou pisw alla oxi kai 2.500 re gamwto! Kai gia ena amaksaki apaixto, katalytiko, me moter tou 99' me elaxista xiliometra kai pou vgazei kanonikotata karta kafsaeriwn...! Kai afto to amaksaki pou toso YPERagapw kai to exw stisei opws 8elw se frena kai anartisi ktl na to steilw stin pressa gia na parw ena kainourgio kouvadaki... Krima poly krima alla mallon den 8a exw alli epilogi...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 01:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 17 Φεβ 2009, 19:31
Δημοσιεύσεις: 1267
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Διαβάζοντας τα παραπάνω πραγματικά λυπάμε...
Όσο για τα νέα (πράσινα!) μέτρα το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι δεν έχουν σε καμιά περίπτωση αντιοικολογικό χαρακτήρα αλλά αποτελούν ένα ακόμη άμεσο κεφαλικό φόρο στους μη έχοντες, τους κατόχους δηλαδή παλαιών οχημάτων. Και δυναμιτίζουν ακόμη περισσότερο την κοινή λογική όταν μόλις πριν 4 μήνες δόθηκαν κίνητρα για αγορά νέου Ι.Χ. χωρίς να ξέρουν όσοι αγοράζουν τις αλλάγες που θα προέκυπταν (θυμίζω το χαράτσι 150Ε για 2.000 κυβικά). Το θέμα νομίζω καταντά αστοίο και παγκόσμοια προτοτυπία όταν σε 2 χρόνια τα τέλη κυκλοφορίας αυξάνονται +100ο/ο.
Σε λίγο δεν θα υπάρχουν ΖΧ, ΒΧ, ΧΑΝΤΙΑ Ι, αλλά και άλλα χιλιαδύο ξεχωριστά αυτοκίνητα, θα γεμίσουμε με σύγχρονους κουβάδες.
Σε πείσμα των καιρών την απόφαση την έχω πάρει, τουλάχιστον τη ΖΧ 16ν θα τη κρατήσω με όποιο κόστος, αν ήθελα φτηνό ανθρωπομεταφορέα θα επέλεγα το accent! Και πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω την αποφασή μου, καθώς κάποιες έννοιες στην αυτοκίνηση δείχνουν ότι θα χαθούν οριστικά...
(Λευτέρη ξανασκέψου το).

_________________
sotoszx
DSuper
ZX 2.0 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 03:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Όσοι έχετε δώσει ενα κάρο λεφτά για να φτιάξετε τα παλιά αυτοκίνητα σας, σας καταλαβαίνω που δεν συμφωνείτε με την αύξηση τελών κλπ. Αν όμως σκεφτείτε λίγο πιο γενικά θα δείτε οτι εσείς είσαστε το 1% των ιδιοκτητών παλιών αυτοκινήτων. Το υπόλοιπο 99% ΕΙΝΑΙ χρέπι, ρυπογόνο, επικίνδυνο κλπ κλπ. Γι αυτό και γίνεται αυτή η κίνηση για να φύγουν αυτά απο τους δρόμους.

Συμφωνώ οτι το μέτρο έχει ΚΑΙ εισπακτικό χαρακτήρα, αλλά απο την άλλη κανείς δεν μπορεί να μην δεχτει οτι μετά την προηγούμενη απόσυρση οι ρύποι που έχουν να κάνουν με προϊόντα του μολύβδου έπεσαν κατακόρυφα. Σίγουρα μια μαζική αλλαγή αυτοκινήτων βοηθάει στη μείωση των ρύπων. Ξαναλέω, εκλογές έρχονται, ψήφους ψάχνουν, αλλά το συγκεκριμένο μέτρο έχει ΚΑΙ θετικό χαρακτήρα.

Ξέρω ενα παιδί απο το σχολείο που έκανε συλλογή Honda Prelude που τα έφερνε απο Γερμανία. Παλιά καταλυτικά που τα έπαιρνε τζάμπα γιατί ο νόμος αυτός υπάρχει χρόνια στη Γερμανία. Φοβερά αυτοκίνητα σε επιδόσεις και στήσιμο, αλλά παλιά... Δεν είναι Ελληνική εφεύρεση το μέτρο. Σε πολλές χώρες υπάρχει. Σίγουρα εδώ τα πάντα γίνονται χωρίς σχέδιο (πρώτα μείωση των τελών, μετά χαράτσι στα 2000 και μετά απόσυρση....). Αλλά προσωπικά θεωρώ το μέτρο πολύ θετικό (έστω και αν αποφασίστηκε για ψηφοθηρικούς λόγους).

Όσοι έχετε τα ZX ίσως αξίζει να το ψάξετε για πινακίδες ΦΙΛΠΑ. Δεν ξέρω λεπτομέρειες όμως.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 08:05 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Το μετρο ειναι η απολυτη απατη!!!
Συγνωμη δλδ που ειμαι δεμενος με την ΖΧ μου και την εχω καλοδιατηρημενη και προσεγμενη χωρις να βγαζει μαυρους καπνους απο την εξατμιση...Τωρα θα πρεπει να την δωσω και αυτο με στεναχωρει :angry
Ειναι κουφο τελειως να εφαρμοζεται ενα τετοιο μετρο, οταν οι Ελληνικες Βιομηχανιες δεν εχουν βαλει ουτε ενα φιλτρο στις καμηναδες τους, ουτε ενα συστημα after burner για τους ρυπους τους. Ειναι κουφο να αφηνουν λεωφορεια οπως το αστικο της Πατρας που ειναι αμαξια 30ετιας και βαλε να κυκλοφορουν. Ειναι κουφο να εξαναγκαζουν τον κοσμο να αγορασει αμαξι σε τετοιες περιοδους...
Απο το '90 και μετα τα αυτοκινητα ειναι μια χαρα, ειδικα ενα καλοσυντηρημενο...
Δλδ τα πολυτελες τζιπ δεν τους πειραζουν που εχουν πανω 4.000κυβικα και ρυπους που πανε στο θεο. ΕΛΕΟΣ!!!
Ελλαδισταν και παλι Ελλαδισταν, μετρα που βρισκουν τα 3/4 του πληθυσμου κατα αυτων...
Ας βρουν εναν αλλο τροπο, γιατι αν ειναι ετσι να παμε ολοι απο τωρα να παρουμε υβριδικα και να ησυχασουμε.

...και να προτεινω και κατι??? Γιατι δεν γινεται αρση του μετρου απαγορευσης κυκλοφοριας σε Αθηνα και Θεσσαλονικη, των Diesel αυτοκινητων??? Εχουν πολλοι λιγοτερους ρυπους, πχ ενα 16αρι diesel με ενα 16αρι βενζινη.
Τους ταριφες ομως ξερουν να τους τρεμουν που κυκλοφορουν diesel του 89!!!
Τι αλλο να πουμε λοιπον??? Για μενα το καλυτερο μετρο θα ηταν να αλλαξουν αυτο και να δωσουν κινητρο να αλλαξουμε αυτοκινητο αλλα και καυσιμο, οπως γινεται στην Ευρωπη. Αλλα βεβαια, σε θεματα τετοια να παμε πισω, να ακολουθουμε ομως πολιτικες ανωφελες ειμαστε καλοι.

Την ΖΧ μου δε θα την δωσω που να κοπανανε τον κ@λο κατω...μεχρι να σαπισει το σκαρι της εγω δεν την δινω...και προτειμω να αγορασω ενα C4 ή C5 turbo diesel παρα ενα Prius :angry :angry :angry

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 08:33 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
aiolos έγραψε:
.................Όσοι έχετε τα ZX ίσως αξίζει να το ψάξετε για πινακίδες ΦΙΛΠΑ. Δεν ξέρω λεπτομέρειες όμως.


Αδερφε, περιμενα πως και πως τον σημερινο χρονο για να κανω το ΒΧ ιστορικο, αλλα φετος ο κυριος προεδρος της Φιλπα αυξησε 3 χρονια ακομα την παλαιοτητα (δλδ στα 27 χρονια, μεχρι το 1981) ενω εμενα ειναι του 1985 1η κυκλοφορια και συναρμολογηση του 1984...........

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 10:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
aiolos έγραψε:
Όσοι έχετε δώσει ενα κάρο λεφτά για να φτιάξετε τα παλιά αυτοκίνητα σας, σας καταλαβαίνω που δεν συμφωνείτε με την αύξηση τελών κλπ. Αν όμως σκεφτείτε λίγο πιο γενικά θα δείτε οτι εσείς είσαστε το 1% των ιδιοκτητών παλιών αυτοκινήτων. Το υπόλοιπο 99% ΕΙΝΑΙ χρέπι, ρυπογόνο, επικίνδυνο κλπ κλπ. Γι αυτό και γίνεται αυτή η κίνηση για να φύγουν αυτά απο τους δρόμους.


Με αυτήν την άποψη συμφωνώ και εγώ. Κάποιες στιγμές πρέπει να σκεφτόμαστε το σύνολο, παρά τον εαυτό μας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 11:00 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
MeddlingMageGR έγραψε:
.................Με αυτήν την άποψη συμφωνώ και εγώ. Κάποιες στιγμές πρέπει να σκεφτόμαστε το σύνολο, παρά τον εαυτό μας.


Και εγω συμφωνω με αυτο, αλλα μερικα καλοδιατηρημενα αυτοκινητα θα φυγουν ετσι νυχτα, και θα τα θυμομαστε μονο απο φωτογραφιες και αν..........
Μαλιστα βρηκα πριν 2 μηνες ενα BX 19 Sport σειρα Ι και ελεγα να το σωσω. Ποιος τα θυμαται αυτα???? Αντε τωρα να δω πως θα βγαλουμε ακρη με τα νεα μετρα.....

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 12:10 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Κοιτα καποια στιγμη επρεπε να φυγει η σαβουρα απο τους δρομους...Και αν και δεν με συμφερει, καλο ειναι να ανανεωνεται ο στολος των αυτοκινητων...Οχι βεβαια μονο για περιβαντολλογικους σκοπους καθως θεωρω οτι η συμβολη της αυτοκινητοβιομηχανιας στην μολυνση του περιβαλλοντος ειναι μηδαμινη σε σχεση με π.χ. αεροπλανα, πλοια, εργοστασια,κτλ...Απο εκει και περα αναγκαστικα οι εχοντες ενα καλο και σωστο παλιο αυτοκινητο,οσο προσεγμενο κι αν ειναι ουσιαστικα τους παιρνει κι αυτους η μπαλα και αναγκαζονται να τα σκοτωσουν...Αλλιως καταθετουμε πινακιδες,τα σκεπαζουμε στο γκαραζ μας και τα ξεσκεπαζουμε σε 10 χρονια για να βαλουν πινακιδες ιστορικου...Και ποσοι θα το κανουν αυτο...?Εγω παντως οχι...Αρα ξηλωνουμε απο πανω οτι εχει αξια,στελνουμε το αυτοκινητακι στην πρεσσα για το απιστευτο ποσο των 2,500€ και ελπιζουμε να πουλησουμε και οτι μπορουμε απο μοτερ,πλεξουδες,σαζμαν,εγκεφαλους,ζαντες,κτλ...Και καπως ετσι απο εκει που ειχες ενα λουλουδι που δεν μολυνε και ιδιατερα αναγκαστικα βρισκεσαι με συγχρονο κουβα και μονο ευχαριστες αναμνησεις απο τοτε που υπηρχαν αυτοκινητα και μηχανικοι με muchas maracas!

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 12:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Ένα άλλο κακό είναι οτι η ελλάδα δεν εχει εργοστάσια παραγωγής αυτοκινήτων. Δηλαδή αυτό που γίνεται εξυπηρετεί όλες τις άλλες χώρες εκτός απο εμάς!!!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση απο τον Αύγουστο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Μην λυπάστε για τα αυτοκινητάκια σας. Θα έρθει κάποια στιγμή η ώρα, οπου όλοι εμείς με τα σούπερ ντούπερ αυτοκίνητα του 2005 και μετά, θα χρειαστεί να τα πετάξουμε στα σκουπίδια. Και αν τα δικά σας βρίσκονται έτη φωτός πίσω μακριά, σε θέματα τεχνολογίας και σφάλειας, τα δικά μας με τα ESP, ABS, EBD, CSI, FBI, XXX συστήματα θα είναι αρκετά ασφαλή μετά απο 10-15 χρόνια, και θα συνεχίσουν να έχουν τον αυτόματο πιλότο ή την multimedia οθόνη ή το mp3 player με το JBL, ή τα δερμάτινα θερμαινόμενα καθίσματα και τον ηλεκτροχρωματικό καθρέφτη.....
Σκεφτείτε εμάς που έχουμε αυτοκίνητα που μπορούν να μείνουν πραγματικά "μάχιμα" για πολλά χρόνια, και να βρίσκονται στην ίδια ευθεία με τα καινούργια. Πιστύετε ποτέ οτι το C5 III θα παλιώσει ποτέ? Η η C4 Coupe 1 και facelift ?


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 47 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Νέα Τηλεοπτική Διαφήμιση Citroen C1 – από 9.615€ με απόσυρση
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
ΑΠΟΣΥΡΣΗ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: ax_lemans
Απαντήσεις: 26
Αρχίζει η απόσυρση ΙΧ με όφελος έως 2.800 €
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 38
Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 76
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ