Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Γενικά  »  Διάφορα


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:19 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Νοέμ 2009, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
VeRDe έγραψε:
ο θειος μου εδωσε κατι ερειπια hyundai excel που δεν επιαναν ευρω να πωληθουν και πηραν ενα συγχρονο ασφαλεστατο hyundai i30 και οικονομικο.. εκανε μια κινηση την οποια αν δεν υπηρχε το μετρο δε θα την εκανε ποτε λογω οικονομικης στενοτητας...

Ας επαιρνε ενα αλλο 1.000 ή 2.000€ πιο φτηνο ...Εκει κολλησε δηλαδη...? Δηλαδη χωρις αυτα τα € δεν μπορουσε ενω με αυτα σωθηκε...? Ας επαιρνε χωρις ζαντες π.χ. ή ας επαιρνε το 1400 αντι για το 1600!

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Νοέμ 2009, 16:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Πάντως η απόσυρση είναι ενα μέτρο που εφαρμόζεται σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες. Και δεν είναι μόνο επειδή αρκετές είναι και χώρες παραγωγής. Και στην Ελλάδα ο κλάδος απασχολεί ενα σωρό κόσμο.

Επίσης να θυμίσω οτι μετά την προηγούμενη απόσυρση τα επίπεδα μολύβδου στην ατμόσφαιρα έπεσαν κατακόρυφα. Μπορεί να είχε οικονομικό κόστος, αλλά οδήγησε σε σαφώς καλύτερη ατμοσφαιρική ποιότητα. Μια μεγάλης κλίμακας αντικατάσταση παλιών αυτοκινήτων θα είχε αντίστοιχο αποτέλεσμα και σήμερα. Θα γλιτώναμε και απο τους χαλασμένους καταλύτες και τα καρκινογόνα καυσαέρια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Νοέμ 2009, 18:36 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
VeRDe έγραψε:
spiros έγραψε:
Τα συν 1000 ευρω για την επιδοτηση καινουριου αυτοκινητου ακουγονται λογικα..ειναι μια εξτρα βοηθεια.Το παραλογο ειναι τα οικολογικα τελη.Δηλαδη ο καθε φουκαρας που εχει το σαραβαλακι του και δεν μπορει ουτε κατα διανοια να σκεφτει αγορα καινουριου αυτοκινητου θ αναγκαστει να πληρωνει προστιμο;Αυτον τον ρωτησανε γιατι εχει παλιο αυτοκινητο;Οποτε πιστευω οτι εφαρμοσαν αυτη τη λογικη (τα συν 1000 ευρω)για να ξελασπωσουν απο κοινωνικες κατακραυγες......

δεν ειναι παραλογα τα οικολογικα τελη κατα την γνωμη μου. ναι μεν κυκλοφορουν παλαια αυτοκινητα στολιδια και με τα τελη οι ιδιοκτητες τους θιγονται απιστευτα αλλα γιαυτους τους λιγους δε μπορει να κυκλοφορει με την ιδια επιβαρυνση ενα 1.800αρι του 92 που καθε γκαζια πεταει απο πισω και καρκινο με ενα συγχρονο euro4 η ακομη καλυτερα euro5 αυτοκινητο στα ιδια κυβικα.... αυτο το 1800αρι λοιπον θα πρεπει να πληρωνει προστιμο για την ρυπανση που προκαλει..

ηταν εξαιρετικο μετρο η αποσυρση (απο το τιποτα τοσων ετων) και επεκτησε κοσμος και κοσμακης καινουριο οικονομικο αυτοκινητο. βεβαια οταν κανουμε ενα βημα στην Ελλαδα κανουμε και 2 πισω.. οποτε περασε στην ιστορια........ βεβαια κανεις δε θυμαται οτι προεκλογικα δε τολμισαν αυτοι που κατα πλειοψηφια ψηφισε ο Ελληνικος λαος να ανακοινωσουν οτι σκοπευαν να σταματησουν τετοιο μετρο.. οποτε οταν θα ριχνουμε ευθυνες ας φασκελωνουμε τα μουτρα μας..

αυτος ο "κακομοιρης" που δε μπορει να "τσονταρει" για νεο αμαξι εχει και ενα σωρο αλλα προβληματα κοινωνικα και οικονομικα οποτε τραβαει πολυ η συζητηση μετα.. αξαλλου αυτος ο κακομοιρης συνηθως δεν μπορει να ανταπεξελθει ετσι κ αλλιως στην συντηρηση ενος παλαιου αυτοκινητου και τοτε τα πραγματα ειναι ακομη χειροτερα..

Ειναι παραλογο γιατι καταργηθηκε και η αποσυρση..Μου επιβαλλεις δηλαδη 302e για αμαξι 15 χρονων 1.4 κυβικα και δε μου δινεις και το δικαιωμα να το αποσυρω αν θελω να ειμαι ποδαρατος ή με καινουργιο καρο που ειναι "περιβαλλοντικο"..Ή κανεις ή δε κανεις περιβαλλοντικη πολιτικη λοιπον..Εδω δε κανουμε τιποτα απλα αρμεγουμε εναν ανθρωπο που προφανως δε το φυσαει γιατι αν το φυσουσε δε θα ειχε 1.4 15ετιας..Και προφανως μιλαω για πολυ κοσμο εκει εξω..

Επισης ο κακομοιρης γιαννη μου δινει οτι μπορει για να κραταει το αμαξακι του γιατι ειναι εργαλειο πανω απ ολα γι αυτον..Ο κακομοιρης επισης με τα 2 παιδια που δουλευει μεροκαμματο δε νομιζω να εχει κοινωνικα ή αλλα προβληματα..Επειδη δε βγαζει χρηματα για να αλλαζει αμαξι καθε 5ετια οπως η μιση ελλαδα να τον πηδηξουμε και για το παλιοτερο που μπορει και συντηρει??

Το να φασκελωνομαστε επισης επειδη οι μισοι μαλακες ελληνες τους ψηφισαν δεν ειναι λυση επισης..μου ακουστηκε σα δαπιτης που λεει παρτε τα τωρα και χαιρεται.. με το συμπαθειο κιολας και διχως κανενα υπονοουμενο προς το προσωπο σου. :thumb



Επειδη λοιπον το νομισμα εχει 2 οψεις...

Ή κρατας τα τελη ως ειχαν και καταργεις την αποσυρση ή ανεβαζεις τα τελη επειδη κανεις περιβαλλοντικη πολιτικη αλλα δινεις και το δικαιωμα στον αλλον να γινει "καθαρος" με νεο αμαξι αποσυροντας αυτο που εχει..

Οσον αφορα την αποσυρση που μας αφησε χρονους θεωρουσα σωστο το πρωτο χιλιαρικο..ηταν κινητρο να αποσυρεις ενα σαραβαλο που δεν επιανε μια και να καθαρισει ο τοπος..
Επισης οσο και αν καποιους τους ενοχλησει το θεωρουσα λαθος το δευτερο χιλιαρικο για την αγορα καινουργιου για τους εξης λογους
1)Αφου εισαι οικολογος καλυτερα ενα αμαξι λιγοτερο παρα ενα νεο λιγοτερο ρυπογονο..μην μου αρχισουν οι πατρινοι τα του στυλ το αμαξι ειναι αναγκη κτλ...παρε το χιλιαρικο σου βαλε και ενα ποσο της ταξης των 8-9k και εισαι κομπλε με νεο κατα 1,5 δεκαετια αμαξι που μολυνει το μισο και λιγοτερο
2)Απο που κι ως που αλλο ενα χιλιαρικο αφου παραπονιεσαι σα κυβερνηση οτι δεν υπαρχει μια στα ταμεια σου και οτι ο δημοσιος δανεισμος εχει ξεπερασει καθε οριο??
3)Απο που και ως που αλλο ενα χιλιαρικο το οποιο σε στελνει για αγορα προιοντος το οποιο δε το παραγεις σα χωρα εσυ ο ιδιος αλλα τα δινεις σα συναλλαγμα εξω..Αν υπηρχε ελληνικη αυτοκινητοβιομηχανια οκ...και το χρημα θα κυκλοφορουσε και δε θα χανοταν και δε θα το επαιρναν οι αμεσοι ανταγωνιστες σου..Δηλαδη και ειμαι δανεισμενος μεχρι το λαιμο και παραπονιεμαι οτι δεν εχω μια αλλα δε πειραζει παρτε και καποια εκατομμυρια ευρω σα δωρακι..

Και σας λεω οτι το επιπλεον χιλιαρικο ειναι για τις 5-6 οικογενειες που ειναι εξουσια σε αυτον τον τοπο και διαχειριζονται πληρως την ελληνικη αντιπροσωπευση των εταιριων παραγωγης αυτοκινητων...μηπως ξεχναμε για ποιο λογο ειχαμε αρχικα το μειωμενο ΤΤ?? Μηπως γιατι η ελληνικη αγορα αυτοκινητου εκατσε με τη περιβοητη οικονομικη κριση και ειπαμε να βοηθησουμε τους καημενους τους αντιπροσωπους που δε πουλαγανε πλεον??

Μιας και το πηγα και λιγο offtopic..αλλη ηλιθιοτητα το μειωμενο τελος ταξινομησης..τρεξαν ολοι σα τα βοδια πηραν 2,5 λιτρα λες και δε ξερανε οτι τους περιμενει στη γωνια ειτε το πασοκ ειτε η νδ να τους τα παρει με δοσεις..

Πλακωστε τωρα και εσυ και ο βασιλης να τα κανουμε πουτανα... :lol Λευτερη τη κλειδαρια ανα χειρας παρακαλω...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Νοέμ 2009, 01:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
zx lover έγραψε:
VeRDe έγραψε:
ο θειος μου εδωσε κατι ερειπια hyundai excel που δεν επιαναν ευρω να πωληθουν και πηραν ενα συγχρονο ασφαλεστατο hyundai i30 και οικονομικο.. εκανε μια κινηση την οποια αν δεν υπηρχε το μετρο δε θα την εκανε ποτε λογω οικονομικης στενοτητας...

Ας επαιρνε ενα αλλο 1.000 ή 2.000€ πιο φτηνο ...Εκει κολλησε δηλαδη...? Δηλαδη χωρις αυτα τα € δεν μπορουσε ενω με αυτα σωθηκε...? Ας επαιρνε χωρις ζαντες π.χ. ή ας επαιρνε το 1400 αντι για το 1600!
οχι αλλα το hyundai excel που ειχε δεν επιανε ουτε 100 ευρω. και δεν ηταν 2000 ευρω αλλα 2500... ασε που πηρε την πιο απλη εκδοση.. να ζητουσε χωρις ροδες??

το i30 κανει 12.000 ευρω. και το πηρε με την εκπτωση 9.500.. λοιπον για εναν που οικονομικα εχει δυσκολιες μια εκπτωση ουσιαστικα 20+% δεν ειναι τεραστια βοηθεια????

επισης προτιμω 100 φορες ενα 3λιτρο συγχρονο παρα ενα 2λιτρο του 80'! εξαλλου γιαυτους η εκπτωησ ηταν ελαχιστη και δεν ειχαν καποιο κερδος.. τι 34.000ευρω τι 37.500... ουτε για τον εξοπλισμο.. αρα σε ωθουσε στην αγορα ενος μικρου αυτοκινητου πολης το μετρο..

δεχομαι οτι ταυτοχρονα θιγονται (οσον αφορα τα ρυπο-τελη) τα τρομερα ασθενη οικονομικα στρωματα της κοινωνιας που δε μπορουν να βολεψουν σε ενα C1 η ενα Panda ολοκληρη οικογεννεια.. αυτοι ας εξοικονομισουν 200 ευρω παραπανω μεσα σε 1 χρονο να υποστουν τις συνεπειες. δυστυχως σε μια κοινωνια δε μπορουν να ευννοουνται ολοι.. ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ κρατος θα τους βοηθουσε με αλλα μεσα διοτι τα προβληματα αυτων δεν ειναι το αυτοκινητο αλλα πολλα αλλα.......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Νοέμ 2009, 01:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
nonos έγραψε:
Ειναι παραλογο γιατι καταργηθηκε και η αποσυρση..Μου επιβαλλεις δηλαδη 302e για αμαξι 15 χρονων 1.4 κυβικα και δε μου δινεις και το δικαιωμα να το αποσυρω αν θελω να ειμαι ποδαρατος ή με καινουργιο καρο που ειναι "περιβαλλοντικο"..Ή κανεις ή δε κανεις περιβαλλοντικη πολιτικη λοιπον..Εδω δε κανουμε τιποτα απλα αρμεγουμε εναν ανθρωπο που προφανως δε το φυσαει γιατι αν το φυσουσε δε θα ειχε 1.4 15ετιας..Και προφανως μιλαω για πολυ κοσμο εκει εξω..

Επισης ο κακομοιρης γιαννη μου δινει οτι μπορει για να κραταει το αμαξακι του γιατι ειναι εργαλειο πανω απ ολα γι αυτον..Ο κακομοιρης επισης με τα 2 παιδια που δουλευει μεροκαμματο δε νομιζω να εχει κοινωνικα ή αλλα προβληματα..Επειδη δε βγαζει χρηματα για να αλλαζει αμαξι καθε 5ετια οπως η μιση ελλαδα να τον πηδηξουμε και για το παλιοτερο που μπορει και συντηρει??

Το να φασκελωνομαστε επισης επειδη οι μισοι μαλακες ελληνες τους ψηφισαν δεν ειναι λυση επισης..μου ακουστηκε σα δαπιτης που λεει παρτε τα τωρα και χαιρεται.. με το συμπαθειο κιολας και διχως κανενα υπονοουμενο προς το προσωπο σου. :thumb



Επειδη λοιπον το νομισμα εχει 2 οψεις...

Ή κρατας τα τελη ως ειχαν και καταργεις την αποσυρση ή ανεβαζεις τα τελη επειδη κανεις περιβαλλοντικη πολιτικη αλλα δινεις και το δικαιωμα στον αλλον να γινει "καθαρος" με νεο αμαξι αποσυροντας αυτο που εχει..

Οσον αφορα την αποσυρση που μας αφησε χρονους θεωρουσα σωστο το πρωτο χιλιαρικο..ηταν κινητρο να αποσυρεις ενα σαραβαλο που δεν επιανε μια και να καθαρισει ο τοπος..
Επισης οσο και αν καποιους τους ενοχλησει το θεωρουσα λαθος το δευτερο χιλιαρικο για την αγορα καινουργιου για τους εξης λογους
1)Αφου εισαι οικολογος καλυτερα ενα αμαξι λιγοτερο παρα ενα νεο λιγοτερο ρυπογονο..μην μου αρχισουν οι πατρινοι τα του στυλ το αμαξι ειναι αναγκη κτλ...παρε το χιλιαρικο σου βαλε και ενα ποσο της ταξης των 8-9k και εισαι κομπλε με νεο κατα 1,5 δεκαετια αμαξι που μολυνει το μισο και λιγοτερο
2)Απο που κι ως που αλλο ενα χιλιαρικο αφου παραπονιεσαι σα κυβερνηση οτι δεν υπαρχει μια στα ταμεια σου και οτι ο δημοσιος δανεισμος εχει ξεπερασει καθε οριο??
3)Απο που και ως που αλλο ενα χιλιαρικο το οποιο σε στελνει για αγορα προιοντος το οποιο δε το παραγεις σα χωρα εσυ ο ιδιος αλλα τα δινεις σα συναλλαγμα εξω..Αν υπηρχε ελληνικη αυτοκινητοβιομηχανια οκ...και το χρημα θα κυκλοφορουσε και δε θα χανοταν και δε θα το επαιρναν οι αμεσοι ανταγωνιστες σου..Δηλαδη και ειμαι δανεισμενος μεχρι το λαιμο και παραπονιεμαι οτι δεν εχω μια αλλα δε πειραζει παρτε και καποια εκατομμυρια ευρω σα δωρακι..

Και σας λεω οτι το επιπλεον χιλιαρικο ειναι για τις 5-6 οικογενειες που ειναι εξουσια σε αυτον τον τοπο και διαχειριζονται πληρως την ελληνικη αντιπροσωπευση των εταιριων παραγωγης αυτοκινητων...μηπως ξεχναμε για ποιο λογο ειχαμε αρχικα το μειωμενο ΤΤ?? Μηπως γιατι η ελληνικη αγορα αυτοκινητου εκατσε με τη περιβοητη οικονομικη κριση και ειπαμε να βοηθησουμε τους καημενους τους αντιπροσωπους που δε πουλαγανε πλεον??

Μιας και το πηγα και λιγο offtopic..αλλη ηλιθιοτητα το μειωμενο τελος ταξινομησης..τρεξαν ολοι σα τα βοδια πηραν 2,5 λιτρα λες και δε ξερανε οτι τους περιμενει στη γωνια ειτε το πασοκ ειτε η νδ να τους τα παρει με δοσεις..

Πλακωστε τωρα και εσυ και ο βασιλης να τα κανουμε πουτανα... :lol Λευτερη τη κλειδαρια ανα χειρας παρακαλω...
ναι αυτο εννοουσα δεν ηταν παραλογο το μετρο ΜΕ την αποσυρση..

κοιτα δε πανα ακουστηκα και σαν παιδι του ΛΑΟΣ! το θεμα οτι αν θες να ειναι τιμιος η αποσυρεις και τα 2 μετρα η κανενα!! κ οταν ταζεις προεκλογικα στηριξη των κατωτερων στρωματων δεν ακυρωνεις τετοιο μετρο χωρις να καταργησεις τα ρυπο-τελη! κ μην ανησυχεις ειμαι τοσο πολυ αποστασιοποιημενος με τα πολιτικα που θα ελεγα τα ιδια ειτε ηταν πανω οι μπλε, ειτε οι κοκκινοι, ειτε οι κιτρινοι.. γραμμενους τους εχω ολους!! δε κρινω κυβερνισεις. πραξεις κρινω...

το εξτρα 1000αρικο για αγορα καινουριου παιρνει πολλη συζητηση. με 1.000 κανεις δε θα εμπαινε στην διαδικασια να αγορασει καινουριο.. και σκοπος του μετρου ειναι προφανως και η τονοση της εγχωριας αγορας.. ομως αυτο δεν ειναι κακο...... ζουν ζιλιαδες οικογενειες σε αυτον τον κλαδο!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Νοέμ 2009, 17:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2007, 16:08
Δημοσιεύσεις: 1245
Τοποθεσία: Ταύρος
Προσωπικά πιστεύω πως στην παρούσα φάση καλώς καταργήθηκε η απόσυρση. Για τα πρακτικά έχω δύο αυτοκίνητα προς απόσυρση. Ένα Xantia του '92 και ένα επαγγελματικό Datsun του '80. Το κόστος της απόσυρσης θα ήταν πολύ μεγάλο, ήδη με τις 60.000 αιτήσεις που θα πάρουν από 1.000 ευρω μιλάμε για 60.000.000 ευρώ. Διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.


Ας γυρίσουμε όμως στην αγορά του νέου αυτοκινήτου. Πιστεύω πως η πλειοψηφία των υποψήφιων αγοραστών δεν είχαν το ποσό και τους έλλειπε το βοήθημα των 1.500 ή 2.000 ευρω. Δάνειο θα έπαιρναν ούτως ή άλλως και έτσι θα είχαν έναν μεγαλύτερο τραπεζικό Γολγοθα να ανέβουν από αυτόν που ήδη ανεβαίνουν κατά κανόνα. Συμπέρασμα? Αυτός που θα απέσυρε το Χ αυτοκίνητο για να αγοράσει το Ψ αυτοκίνητο των 15.000 ευρώ και άνω (έως πολύ άνω) δεν είχε πραγματικά ανάγκη. 1.500 ευρώ περισσότερου εξοπλισμού έψαχνε. Ο άνθρωπος όμως που έψαχνε να αγοράσει το μικρό αυτοκίνητο πόλης των 9.000 ~ 15.000 και τώρα δεν μπορεί λόγω της έλλειψης του ποσού της απόσυρσης, ας μην αγοράσει καλύτερα τίποτα, γιατί νομίζω ότι η πραγματική του ανάγκη δεν είναι η ΙΔΙΟΚΤΙΣΙΑ ενός αυτοκινήτου, αλλά να ξεχρεώσει τα δάνεια και τις κάρτες που ήδη έχει. Τώρα αν του είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο ας πληρώσει για ένα δύο χρόνια το αυξημένο τέλος. Δεν νομίζω ότι 200 ευρώ ετησίως παραπάνω θα κάνουν τη διαφορά στις οικονομίες του (από τις συνεχείς αυξήσεις της βενζίνης μπορεί το ετήσιο ποσό να είναι μεγαλύτερο αλλά τότε όλοι λουφάζουν.) Αν πάλι το ποσό είναι τόσο δυσβάσταχτο ας παραδώσει πινακίδες χωρίς όφελος και ας εξοικονομήσει σε ετήσια βάση ασφάλιστρα + σήμα κυκλοφορίας + έξοδα συντήρησης + βενζίνη= μάλλον παραπάνω από 1.000 ευρώ. Επειδή ίσως πολλοί να πουν "τι λέει ο καραγκιοζάκος" εγώ προσωπικά θα καταθέσω πινακίδες από το επαγγελματικό και κατά μεγάλη πιθανότητα το ίδιο θα κάνω και για το Ι.Χ.


Ας κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι σε πολιτικό επίπεδο δεν υπάρχει αυτό που λέμε " οικολογική συνείδηση". Η προηγούμενη κυβέρνηση αφενός είχε συμφέροντα στο κλάδο του αυτοκινήτου, αφεταίρου είχε μπροστά της μια παρτίδα χαμένη από χέρι και απλά πέταξε το μπαλαντέρ στο παρά ένα μήπως και τσιμπήσουν τα κορόιδα. Η παρούσα κυβέρνηση απλά "βλέπει" τα λεφτά να "πρέπει" να πάνε αλλού. Αμφότεροι όμως δεν καίγονται ούτε για εσένα που δεν μπορείς να αποκτήσεις ή να συντηρήσεις ένα αυτοκίνητο, ο΄τε για το περιβάλλον.

_________________
Ας προσπαθήσουμε να γίνουμε όλοι λίγο καλύτεροι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Νοέμ 2009, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Νοέμ 2008, 21:52
Δημοσιεύσεις: 238
Στην περιπτωση αγορας μεταχειρισμενου αυτοκινητου 2005 και ανω της ταξης των 1000 εως 1400 με τιμη περιπου στα 5000 με 6000 ευρω η επιδοτηση των 2000 ευρω οχι απλα βοηθημα ηταν αλλα ουσιαστικη.Μην ξεχναμε τις ταξεις των ανθρωπων που στην συνειδηση τους το αυτοκινητο ειναι εργαλειο καθημερινης επιβιωσης και δουλειας.Εγω προσωπικα εχω δυο μικρα παιδακια και δινω καθημερινη προσωπικη μαχη για την επιβιωση της οικογενειας σε οριακα σημεια.Βεβαιως και τα 200 ευρω παραπανω ειναι ενα μεγαλυτερο εμποδιο που πρεπει να ξεπερασω.Δηλαδη μιλουμε για παραδοση πινακιδων;Πως θα παω στη δουλεια μου πως θα τα παω στο σχολειο.Ολοι γνωριζετε οτι το αυτοκινητο ειναι πλεον θεμα ζωτικης σημασιας...ειναι ουτοπικο να σκεφτομαστε οτι μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτο ειναι αδιανοητο..και οπως ειπαν τα παιδια παραπανω πραγματι υπαρχουν οικονομικα στρωματα ανθρωπων με μεγαλες δυσκολιες μη κοιταμε μοναχα τους επιφανεις...

_________________
C'EST GRANDE D'ETRE GREC


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Νοέμ 2009, 23:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ακριβώς, απο τη στιγμή που η απόσυρση ίσχυε και για αγορά μεταχειρισμένου Euro 5 μπορούσε όποιος ήθελε να βρει ενα σύγχρονο αυτοκίνητο με 5-6.000 και με τα 2000 επιδότηση να το πάρει 3000. Άλλωστε δε νομίζω οτι τελικά το κράτος θα έχανε. Στα καινούργια θα κέρδιζε άμεσα τα τέλη ταξινόμησης ενώ στα μεταχειρισμένα το τζίρο απο συντήρηση κλπ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Νοέμ 2009, 23:46 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Βεβαια πρεπει να σκευτουμε και το οτι ενα "παλιο" αυτοκινητο δεν εχει την εγγυηση της αντιπροσωπειας, το οποιο, συνηθως, φτιαχνεται στα "συνεργεια της γειτονιας", που κυνηγουν τους πελατες τωρα πια με το δικανο..... Αυτες οι οικογενειες δεν μετρανε; Και νομιζω οτι ειναι περισσοτερες απο αυτες που "τα'ι'ζονται" απο τους εργαζομενους στις αντιπροσωπειες, στις οποιες ο μισθος ειναι σταθερος γι' αυτους , και δεν μειωνεται με την μειωση της ζητησης...
Αρα παλι οι πιο οικονομικα ασθενεις ειναι αυτοι που παιρνουν το κοστος στις πλατες τους. :confused

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Νοέμ 2009, 01:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
το μονο σιγουρο ΟΤΙ και να λεμε με "οικο-τελη" και χωρις αποσυρση ολοι ειναι χαμενοι...

περαστικα μας...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Νοέμ 2009, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
μην είστε απαισιόδοξοι :geek


λοιπόν πουλάτε τα κουβαδάκια σας κ αγοράζετε ένα ΤΑΤΑ ναι ναι αυτό με τα 1500€ το κρατάτε ένα χρόνο άντε δύο χρόνια(χλωμό αλλά λέμε τώρα),μετά ή το πετάτε ή το κάνετε ένα ωραίο κοτέτσι βάζετε μέσα κοτούλες (κουφάλες θα τρώτε κ φρέσκα αυγουλάκια)κ παίρνετε ένα καινούργιο ΤΑΤΑ .κάθε 1-2χρόνια θα έχετε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκίνητο(να το κάνει ο θεός) μόνο με 1.500€ το χρόνο :lol :lol :lol :lol :lol :lol

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Νοέμ 2009, 19:10 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Σερραίος έγραψε:
μην είστε απαισιόδοξοι :geek


λοιπόν πουλάτε τα κουβαδάκια σας κ αγοράζετε ένα ΤΑΤΑ ναι ναι αυτό με τα 1500€ το κρατάτε ένα χρόνο άντε δύο χρόνια(χλωμό αλλά λέμε τώρα),μετά ή το πετάτε ή το κάνετε ένα ωραίο κοτέτσι βάζετε μέσα κοτούλες (κουφάλες θα τρώτε κ φρέσκα αυγουλάκια)κ παίρνετε ένα καινούργιο ΤΑΤΑ .κάθε 1-2χρόνια θα έχετε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκίνητο(να το κάνει ο θεός) μόνο με 1.500€ το χρόνο :lol :lol :lol :lol :lol :lol

Αυτη ειναι λυση ρε..Σερραιος στις επομενες εκλογες να κατεβεις... :lol

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Νοέμ 2009, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
+1


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Νοέμ 2009, 23:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
VeRDe έγραψε:
+1


:ot [Τωρα εγινες Μπιλλαρας] :ot

:lol :lol :lol :lol

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόσυρση - Αναμένονται οι τελικές αποφάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Νοέμ 2009, 01:52 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Blanc Ange έγραψε:
VeRDe έγραψε:
+1


:ot [Τωρα εγινες Μπιλλαρας] :ot

:lol :lol :lol :lol

:shy :shy sorry :cry

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 6 [ 77 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο



Συναφή θέματα

Νέα Τηλεοπτική Διαφήμιση Citroen C1 – από 9.615€ με απόσυρση
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Αποφάσεις της FIA
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 3
ΑΠΟΣΥΡΣΗ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: ax_lemans
Απαντήσεις: 26
Αρχίζει η απόσυρση ΙΧ με όφελος έως 2.800 €
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 38
Απόσυρση απο τον Αύγουστο
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: aiolos
Απαντήσεις: 46
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ