Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Γενικά  »  Διάφορα


[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 06:25 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Ιουν 2011, 04:52 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
aiolos έγραψε:
Εγώ που θέλω να το δηλώσω οτι είναι 6cc μικρότερο για να κατέβω κατηγορία (μισά λεφτά) μπορώ;


Το ιδιο θεμα απασχολει ολους τους κατοχους Citroen με κινητηρα 1.4L!

Θεμα με υπο-κυβισμο, εχουμε? :D

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Ιουν 2011, 09:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
M.M έγραψε:
Μανώλη,να μην συμφωνείς εύκολα με αυτόν.......

Δεν είναι καλός άνθρωπος!!!!!!!!! :ot


Γιατί ρε συ δεν είμαι καλός άνθρωπος? Μήπως δεν σε σέβομαι το πρωί? :P

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Ιουν 2011, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
xantiamanolis έγραψε:
Brujo συμφωνω σε ολα κατα 99% και στο κομματι

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΠΗσυμφωνω 100% :mrgreen :mrgreen :mrgreen :mrgreen



Θα τα πληρώσουμε άπαντες και θα πούμε και ένα τραγούδι!!!!!!

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Ιουν 2011, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Μανθουσάλα γέρασες και έχασες το κουράγιο σου.
Σκέψου το 50 - 60 % των τελών κυκλοφορίας να μην πληρωθούν? Φοβάσαι τα κρατικά αντίποινα? Οι κυβερνήσεις μας κρίνονται πλέον από τα έσοδά τους μόνο. Δεν κάνουν πολιτική, απλά προσπαθούν να καλύψουν "στόχους". Αν του καταστήσουμε ανίκανους και σ'αυτό, θα διαλυθούν.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 09:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2007, 16:08
Δημοσιεύσεις: 1245
Τοποθεσία: Ταύρος
Φίλε Άρη συμφωνώ σε πάρα πολλά από αυτά που λες και σχολιάζεις. Δυστυχώς όμως σε αυτό έχω ενστάσεις. Άντε και συνεννοούνται το 60 με 65 τοις εκατό των Ελλήνων (αυτό δεν το καταφέρνει ούτε Ο Chuck Norris) να μην πληρώσουν φέτος τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν θεωρείς οτι το, εχω το καρπούζι έχω και το μαχαίρι κράτος μας, θα κάνει κάτι. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να προστεθεί πρόστιμο στο τέλος που δεν πλήρωσες να γίνει "έναντι βεβαιωμένων" και όταν θα χρειαστείς φορολογική ενημερότητα ή χρειαστεί να θεωρήσεις βιβλία (επαγγελματίας) να το πληρώσεις με τα κερατιάτικα. TOMBOLA

_________________
Ας προσπαθήσουμε να γίνουμε όλοι λίγο καλύτεροι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 12:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Μα και φυσικά αυτό που λες θα επιχειρήσει να κάνει. Δεν περιμένω να κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα. Αλλά φτάνοντας ο κόμπος στο χτένι και την ώρα που θα πρέπει να δείξουν έσοδα, θα αναγκαστούν αφενός να μειώσουν τα Τ.Κ. και αφετέρου να πάψουν τις επιβαρύνσεις υπερημερίας. Acpro αν δεν πονέσουμε λιγάκι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Δεν είναι μαθητική κατάληψη, που κάνουμε τους τσάμπα μάγκες. Και φυσικά θα πάθουμε ένα σωρό πράγματα, προκειμένου να φτάσουμε να κάνουμε εμείς κουμάντο στον τόπο μας, και στο μέλλον μας.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Συμφωνώ με τον Αχιλλέα. Εκτός του οτι είναι δύσκολο να γίνει, εγώ που είμαι ελ. επαγγελματίας σιγά μην καθήσω να πληρώνω πρόστιμα ή να τρέχω σε δικαστήρια επειδή δεν πλήρωσα τα τέλη. Αυτό είναι για κάποιον που δεν έχει δουλειά, που είναι δημόσιος υπάλληλος, ή που δεν κινεί το αυτοκίνητο συνέχεια, και μπορεί να το ρισκάρει...

Και όταν σε σταματήσουν για έλεγχο τί θα πείς; "Μα το διάβασα στο ίντερνετ;". Δεν γίνονται αυτά... Δεν το ρισκάρει κανείς...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 16:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Είμαι διατεθειμένος να τραβήξω ζόρι προκειμένου να αλλάξουν τα πράγματα. Η παθητική στάση δεν θα βγάλει πουθενά. Ένα κράτος που είναι διατεθειμένο να φορολογήσει με 400 € τον χρόνο τον ελεύθερο επαγγελματία, όταν έχει εισόδημα 500 € τον μήνα, προφανώς δεν είναι κράτος που αξίζει κι άλλες ευκαιρίες. Όποιος θέλει μπορεί να συνεχίσει να έχει παθητική στάση. Μερικοί άλλοι όμως, καλά κάνουμε και αντιδρούμε κι ας ταλαιπωρούμαστε λιγάκι. Στο κάτω-κάτω ούτε φυλακή μας στέλνουν, ούτε εξορία. Δεν είναι δα και καμιά τεράστια θυσία.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 16:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 15:40
Δημοσιεύσεις: 1200
Τοποθεσία: Athenshire
Μετά τα διόδια, τώρα κίνημα "Δεν Πληρώνω" και στα τέλη κυκλοφορίας.

Το επόμενο βήμα ποιο θα είναι? Να μπουν στο μαγαζί μου/σου/του και να πουν "δεν πληρώνω"?

Δε συμφωνώ με την άποψη αυτή, γιατί πιστεύω πως η αναρχία δεν αποτελεί λύση, ακόμη και απέναντι σε ένα φαινομενικά άναρχο κράτος. Και γράφω φαινομενικά, γιατί δυστυχώς αυτά που ζούμε δεν είναι αποκλειστικό αποτέλεσμα ούτε της αναλγησίας/ανικανότητας των πολιτικών μας, ούτε της αδιαφορίας/βολεψιάς του λαού. Λειτουργούν βάσει σχεδίου, προδιαγεγραμμένου από καιρό. Μπορεί να ακούγεται σαν θεωρία συνομωσίας, όποιος όμως παρακολουθεί τα παγκόσμια πολιτικοοικονομικά δρώμενα τα τελευταία χρόνια είναι σχετικά εύκολο να βγάλει τα συμπεράσματά του. Λάθος ή σωστά, δεν το γνωρίζω. Αν γνώριζα ακριβώς τι γίνεται, θα ήμουν κι εγώ μέσα σ'αυτούς που κινούν τα νήματα, και σιγά μην έγραφα εδώ για Citroen. Πιθανότατα θα έπινα mojito σε κάποιο νησομάγαζο.

_________________
oısɹəʌəɹ :ʇıɔsəɹolɟ ɐʇɐqoɹd snʇɹıʌ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 17:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Λίγο off topic.
Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι είμαι η μεγάλη εξαίρεση. Έχω δύο επιχειρήσεις. Μία τεχνική εταιρία συνεταιριστικά με τον αδερφό μου και έναν παιδικό σταθμό. Η τεχνική εταιρία είναι από τις ελάχιστες στην Θεσσαλονίκη που έχει ακόμα δουλειά. Μπορεί να συναντήσαμε κάποια πτώση αλλά δεν ξεμείναμε και μάλιστα είμαι αρκετά ικανοποιημένος που επιτέλους υπάρχει ανθρώπινος ρυθμός και επιτέλους ξοδεύω χρόνο έξω από την δουλειά. Το εισόδημα παραμένει καλό. Ο παιδικός σταθμός υπερδιπλασίασε τα έσοδά του, ενώ τριπλασίασε τους μαθητές του. Είδαμε νωρίς που πάει το πράγμα, κινηθήκαμε αναλόγως και τελικά ανταμειφτήκαμε για τις επιλογές μας και την προσπάθειά μας.

Δεν είμαι από αυτούς που δεν τα βγάζουν πέρα. Δεν είμαι από τους άνεργους δεν είμαι από αυτούς που τρώνε τα έτοιμα. Δεν γίνεται όμως να βλέπω ένα σωρό συναδέλφους μηχανικούς να μην έχουν χρήματα να πληρώσουν το Τσμεδε τους. Ούτε η πολεοδομία δεν ζητάει πλέον την βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας, αφού ξέρει ότι κατά 90% δεν υπάρχει. Στο καινούργιο μας (μεγάλο υποτίθεται) γραφείο φιλοξενούμε, συνεργάτες που παλαιότερα είχαν δικά τους γραφεία και τα έκλεισαν διότι δεν είχαν να πληρώσουν ρεύμα και ενοίκιο. Άνθρωποι 50 + ετών με 30 χρόνια καριέρα.

Πως είναι δυνατόν να βάλω την βόλεψη μου, πάνω από αυτό. Κι εμάς που δεν μας έχουν "καθαρίσει" θα μας καθαρίσουν σε 2-3 χρόνια. Δεν γίνεται να φοβόμαστε αυτό το κράτος και να το αφήνουμε να αυθαιρετεί άλλο. Κι όποιος σήμερα κωλώνει να τα βάλει με το μπ :cens ρδέλο, θα πρέπει να σκεφτεί ότι σε ελάχιστο χρόνο ΔΕΝ θα βρίσκεται σε αυτήν, την έστω και οριακά, πλεονεκτική θέση και ότι μεταθέτει την ευθύνη για την λύση του προβλήματος στον γιό του και την κόρη του. Τα δικά μου τα παιδιά παραείναι γλύκες για να τα αφήσω να τα βάλουν με το τέρας.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 17:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
n_olympios έγραψε:
Μετά τα διόδια, τώρα κίνημα "Δεν Πληρώνω" και στα τέλη κυκλοφορίας.

Το επόμενο βήμα ποιο θα είναι? Να μπουν στο μαγαζί μου/σου/του και να πουν "δεν πληρώνω"?

Δε συμφωνώ με την άποψη αυτή, γιατί πιστεύω πως η αναρχία δεν αποτελεί λύση, ακόμη και απέναντι σε ένα φαινομενικά άναρχο κράτος. Και γράφω φαινομενικά, γιατί δυστυχώς αυτά που ζούμε δεν είναι αποκλειστικό αποτέλεσμα ούτε της αναλγησίας/ανικανότητας των πολιτικών μας, ούτε της αδιαφορίας/βολεψιάς του λαού. Λειτουργούν βάσει σχεδίου, προδιαγεγραμμένου από καιρό. Μπορεί να ακούγεται σαν θεωρία συνομωσίας, όποιος όμως παρακολουθεί τα παγκόσμια πολιτικοοικονομικά δρώμενα τα τελευταία χρόνια είναι σχετικά εύκολο να βγάλει τα συμπεράσματά του. Λάθος ή σωστά, δεν το γνωρίζω. Αν γνώριζα ακριβώς τι γίνεται, θα ήμουν κι εγώ μέσα σ'αυτούς που κινούν τα νήματα, και σιγά μην έγραφα εδώ για Citroen. Πιθανότατα θα έπινα mojito σε κάποιο νησομάγαζο.


Καταρχάς δεν είναι αναρχία αφού τα τέλη μας είναι καταγεγραμμένα. Και αργά ή γρήγορα κάποια τέλη κυκλοφορίας θα πληρωθούν και καλά θα κάνουν.
Κατά δεύτερο, το κίνημα "δεν πληρώνω" δεν ήταν ειδικά για τα διόδια. Είναι κίνημα ανθρώπων που δεν δέχονται την τιμολογιακή αυθαιρεσία. Είναι άνθρωποι που έχουν συνειδητοποιήσει ότι έχουμε πόλεμο και το χρήμα είναι τα πυρομαχικά και τα όπλα.
Τέλος, έτσι κι αλλιώς πάρα πολλοί δεν θα έχουν να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας τον Νοέμβρη, έτσι κι αλλιώς. Ιδίως αν σκεφτείς ότι το σύστημα που επιβαρύνουν με προσαύξηση 20% είναι αυτό που βασιζόταν στις εκπομπές καυσαερίων και άρα τα παλαιά ρυπογόνα, ήταν αυτά που πλήρωναν ακριβά (και τα μεγάλα και σύγχρονα ρυπογόνα).
Τα τέλη κυκλοφορίας σε μεγάλο ποσοστό (και όχι από αντίδραση, αλλά από ανέχεια) ΔΕΝ θα πληρωθούν. Το θέμα είναι αν θα αφήσουμε αυτούς τους ανθρώπους να τους αντιμετωπίζει το σύστημα ως βλαβερούς, ή θα βοηθήσουμε να μπουν τα πράγματα στην σωστή σειρά.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέλη κυκλοφορίας: Aύξηση 20%
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Ιούλ 2011, 09:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 13:17
Δημοσιεύσεις: 31
να ρωτησω κατι ? τα τελη δεν ειναι ανταποδοτικα? που ειναι οι δρομοι οι σωστοι χωρις λακουβες και χωρις κακοτεχνιες? για ποιο λογο να πληρωνουμε καθε χρονο αυξησεις για κατι που απο τον ιδιο το νομο δε μας παρεχεται? και ποσο μαλλον που για να μετακινηθουμε πληρωνουμε και διοδια για δρομους που δεν ιφιστανται..........μιλαω για εθνικη οδο πατρων αθηνων και αλλους δρομους που ειναι για γαιδουρια.... εχουμε διαλυσει τα αυτοκινητα μας και κανενας δεν ενδιαφερεται ..... χωρια οι ζωες που χουν χαθει ..... μια ειναι η λυση για να μας υπολογισουν απο δω και περα ολοι να καταθεσουμε πινακιδες προσωρινα να δουμε τι θα κανουν ...... αλλα συντονισμενα ολοι μαζι οχι μεμονωμενα....

_________________
ΤΟΥ ΚΙΤΣΟΥ Η ΜΑΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΝ......


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 42 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3



Συναφή θέματα

Τελη ταξινομησης
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: NEKTARIOS C5
Απαντήσεις: 2
Τέλη κυκλοφορίας και εκπομπές ρύπων, μήπως μας κλέβουνε?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: oiko79
Απαντήσεις: 12
Τέλη Κυκλοφορίας και στα «καθαρά» Ι.Χ.
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: crazywolf
Απαντήσεις: 36
Αλλαγές στα τέλη κυκλοφορίας
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: aiolos
Απαντήσεις: 8
Τέλη κυκλοφορίας 2013: Αποκλειστική Διάθεση από το Διαδίκτυο
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 39
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ