Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 12:38 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Μαρ 2017, 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Παράθεση:
Έχει να σου φάει λεφτά ο κουβάς.... Όρεξη να χεις να δίνεις...

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ρε παιδια σορρυ δηλαδη (για τους πρασινους) αλλα το παραπανω μελος MeddlingMageGR για μαζευτετον λιγακι οτι παει να κανει κατι καποιος αμεσως τον κραζει και εχει γινει επανελειμενες φορες και πιο παλια.....κανεις δεν εκρινε τις δικες του βελτιωσεις ειτε καλες ειτε κακες......οτι εχει ο καθενας αυτο πορευετε και παντα συμφωνα με αυτα που μπορει με τις δικες του τσεπες και οχι με τσεπες δανεικες....
φιλε με σαξακι προχωρα αφοβα και οτι θες τα μελη με τα σαξακια ειναι δω να σε βοηθησουν.......καλη αρχη.....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 00:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ 2017, 16:22
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Κουφάλια Θεσσαλονίκης
barracuda έγραψε:
λιγο με τα λαστιχα και τα ελαφροματα ψαξου φιλε...

Σκεφτομαι για καινουργια 195/45 σε uni ή kumho αλλιως semi με 13/59
Τωρα για ελαφρωμα πολλα τα λεφτα Αρη.... Ωστε να αγοραστουν καινουργια carbon κτλ :D :D :D

nonos έγραψε:
Γιατι τα συγκεκριμενα κινεζικα λαστιχα αληθεια? :)

Eτσι το πηρα δυστυχως και σκεφτομαι για αλλαγη οταν τελειωσω με τις αλλαγες που θελω να κανω σε κυρια σημεια του αυτοκινητου!!!

gregxsara έγραψε:
Και μία ανάρτηση ρυθμιζόμενη εμπρός....Όλα τα λεφτά.καλες βόλτες εύχομαι

Αρχικα να σε ευχαριστω για τις ευχες σου...
Μελλοντικα θα τις παω για ρυθμισει στις πιεσεις στον Jamsport και στενα ελατηρια, γιατι τωρα τερματιζει η αναρτηση :sad

Skotis έγραψε:
:clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap
Βάλε λαστιχάρες και στραμπούλατο :wrc

Mολις τελειωσω με κατι θεματακια θα ριξουμε λεφτα και εκει!!!

Tzakos έγραψε:
Μπράβο για την προσπάθειά σου.

Αν αποφασίσεις οτι δεν θα το κάνεις για 0-400,αλλά για να κυκλοφορείς οπλοφορώντας και να πυροβολείς οτι κινείται,πές μου να σε βοηθήσω,γιατί έχει κάποιες π@παρίτσες και το αυτοκίνητο σε ατμόσφαιρα,παίζει να το ξέρω καλύτερα και απο το όνομά μου.

Καλησπερα φιλε μου, ειναι το προσωπικο μου και μοναδικο μου οχημα... Οποτε ειναι καθημερινο μεχρι αηδιας φουλ ντυμενο με μεγαλα φρενα, φουλ σαλονι, a/c και τα σχετικα!
Θα σε ημουν ευγνωμουν αν μαθαινα να μικρα κολπα μιας και κατα το καλοκαιρι θα το παω για φλαντζα γιατι με 12bar στον κυλινδρο ειναι καπως νεκρο το αμαξι δυστυχως :hmm

xantiamanolis έγραψε:
Παράθεση:
Έχει να σου φάει λεφτά ο κουβάς.... Όρεξη να χεις να δίνεις...

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ρε παιδια σορρυ δηλαδη (για τους πρασινους) αλλα το παραπανω μελος MeddlingMageGR για μαζευτετον λιγακι οτι παει να κανει κατι καποιος αμεσως τον κραζει και εχει γινει επανελειμενες φορες και πιο παλια.....κανεις δεν εκρινε τις δικες του βελτιωσεις ειτε καλες ειτε κακες......οτι εχει ο καθενας αυτο πορευετε και παντα συμφωνα με αυτα που μπορει με τις δικες του τσεπες και οχι με τσεπες δανεικες....
φιλε με σαξακι προχωρα αφοβα και οτι θες τα μελη με τα σαξακια ειναι δω να σε βοηθησουν.......καλη αρχη.....

Μανωλη σε ευχαριστω φιλε μου, εχουμε αρκετο μελλον με το μωρακι μας ωστε να μας βγαλει ολα τα γουστα!!!

_________________
Saxo VTs Mk1 16v
Stock block - stock ecu
Project 160+ N/A


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 01:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Με το συμπαθειο αλλα τα λαστιχα θα πρεπε να ναι #1 στη λιστα σου!! :thumb
Παντως με κοπο και τροπο θα ρθει στα ισα του και θα το καταευχαριστηθεις! :love

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 01:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ 2017, 16:22
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Κουφάλια Θεσσαλονίκης
nonos έγραψε:
Με το συμπαθειο αλλα τα λαστιχα θα πρεπε να ναι #1 στη λιστα σου!! :thumb
Παντως με κοπο και τροπο θα ρθει στα ισα του και θα το καταευχαριστηθεις! :love

Συμφωνω απολυτα μαζι σου, απλα επειδη ειμαι σε σκεψεις ακομα για 45αρι ή 50αρι προφιλ λογω μεταδοσης που σκεφτομαι αν θα κρατηθει δυνατο παντου ή μονο για 0-400, το τρεναρω λογο οτι ειμαι φναταρος πλεον και τα χιλιομετρα του ειναι μετρημενα ;)

_________________
Saxo VTs Mk1 16v
Stock block - stock ecu
Project 160+ N/A


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 02:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Με το γιο Μαργουτα που χει το μηχανουργειο στα Κουφαλια ημουνα σειρα φανταρος!

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 13:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Καλως μας ηρθες φιλε και καλα ποσταρισματα. Υπαρχουν πολλα ατομα που θα σε βοηθησουν με το συγκεκριμενο αυτοκινητο. Αλλωστε δε φοραει κατι αγνωστο ή νεο, οποτε ολοι λιγο πολυ εχουμε μια ιδεα.
Καλοταξιδο.
Γνωμη μου και ας μη τη συμεριστει κανεις,
Θα μιλησω για την περιπτωση που το κρατησεις για καθημερινο, περι dragster δεν εχω καμια αποψη, δεν εχω ασχοληθει με το αθλημα.
Το αυτοκινητο ειναι συγκριτικα φτηνο ωστε να το κανεις σχεδον καινουργιο απο ανταλλακτικα. Εχεις πολλες επιλογες μιας και μοιραζεται πολλα ανταλλακτικα με σχεδον τα περισσοτερα του ομιλου PSA.
Για μενα προσπαθησε να το επαναφερεις στην εργοστασιακη του φαση. Χωρις πολλα σκαλισματα στο μοτερ, αν δεν τα εχει ηδη και χωρις κραυγαλεα πραγματα ωστε να χαλασεις τη συμπεριφορα του. Επενδυσε στο σωστο πατημα του αυτοκινητου, αναρτησεις-λαστιχα-φρενα-συνδεσμους-αξονας κτλ
Δυναμη ετσι κι αλλιως εχει. Ο καθημερινος χαρακτηρας του που θες, δεν ειναι για πολλα σκαλισματα στο μοτερ, γιατι μετα το κανεις ειδικο και χρειαζεται περισσοτερη φροντιδα.
Φανταζομαι για να επελεξες το συγκεκριμενο τα οικονομικα ειναι σε μια στανταρ φαση τους, αλλιως θα αγοραζες πιθανοτατα κατι αλλο.
Για να το ερωτευτεις λοιπον για αυτο που φτιαχτηκε, επενδυσε τα λεφτα σου σωστα πανω του και δε θα σπασει και δε θα χαλασει ποτε. Να το θυμασαι!
Δεν ξερω αν εισαι νεαρας ηλικιας, αλλα επειδη επι χρονια το συγκεκριμενο μοντελο εχει σκαλιστει απο διαφορους, μην πεσεις και συ στην παγιδα αυτη που δημιουργεις μια μαυρη τρυπα που θα ριχνεις τα λεφτα σου μεσα. Πηγαινε ενα επιπεδο παραπανω και ασχολησου μαζι του ωστε να το απολαμβανεις καθημερινα χωρις αναστολες, μακρια απο το μικροβιο του "εχω ενα δυνατο saxo"
Πολλοι πριν απο σενα ειχαν ενα δυνατο Saxo και το 99% αυτων, το πεταξαν...ενω το αυτοκινητο ειναι ερωτας και χαριζει συγκινησεις, οποτε οπως ειπα, ανεβα επιπεδο και κρατα το ωστε να το ευχαριστηθεις ακομα για χρονια. Εδω θα ειμαστε να τα λεμε παντως...

Και κατι τελευταιο, λυπαμαι πολυ που συμβαινει αυτο με τον Μαγο, καθως πολλοι απο εδω μεσα τον εχετε γνωρισει και ξερετε το ειδος του χιουμορ του. Ο ανθρωπος δεν εβρισε, ειπε τη φραση οτι εχει να σου φαει λεφτα ο κουβας και σε γενικες γραμμες ετσι ειναι αν ξεκινησει ο φιλος μας μια διαδικασια ΚΑΙ αυτος σε ενα αυτοκινητο που εχει φαει τα λεφτα της μισης Ελλαδας. Απο τη στιγμη που δεν ενοχληθηκε ο κατοχος και συνεχιζει και απανταει πολυ ομορφα, εσεις τι προβλημα και κομπλεξ βγαζετε με τη λεξη κουβας?που αναφορικα το εγραψε κιολας, το ειπε για αστειο.
Με την αντιδραση σας αυτη και αυτα που γραψατε, εσεις βρεθηκατε στο αλλο ακρο και εμενα με ενοχλησε ακομα πιο πολυ η στοχευμενη επιθεση σας, προς εναν!!!
Και για να τα λεμε ολα, δεν ειδα κανενας σας απο σας που γραψατε με ντουπε δικηγορου, να υπερασπιζεστε στο αλλο θεμα την επιλογη ενος 1.1 106 που γυρισαν καποιοι και ειπαν οτι το αυτοκινητο ειναι οντως κουβας και ο ορισμους του θανατου με βιντεο απο crashtest.
Εδω δεν ειδα καποιον να βαζει απο κατω φιλε δες το crashtest του Saxo, πηγαινε αγορασε ενα πιο ασφαλες αυτοκινητο.
Μπορω να κρινω οτι η καθημερινοτητα καθενος ειναι διαφορετικη, αλλα πριν βαλουμε το πληκτρολογιο μπροστα και γραψουμε αυτο που θελουμε, ας σκεφτουμε λιγο ξανα τα στανταρ του ο καθενας, απο το να διαβαζω τα ιδια ατομα να ευχονται στη μια περιπτωση ω φιλε καλα χιλιομετρα και σε αλλο θεμα να λενε ω τον κουβα ειναι θανατος. Αποφασιστε τι αποψη εχετε για ενα αντικειμενο ή γενικα ποια ειναι η φιλοσοφια σας στην αυτοκινηση, απο το να εκτιθεστε απο το ενα θεμα στο αλλο.

:salute

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 19:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Blanc έγραψε:
Δεν ξερω αν εισαι νεαρας ηλικιας, αλλα επειδη επι χρονια το συγκεκριμενο μοντελο εχει σκαλιστει απο διαφορους, μην πεσεις και συ στην παγιδα αυτη που δημιουργεις μια μαυρη τρυπα που θα ριχνεις τα λεφτα σου μεσα. Πηγαινε ενα επιπεδο παραπανω και ασχολησου μαζι του ωστε να το απολαμβανεις καθημερινα χωρις αναστολες, μακρια απο το μικροβιο του "εχω ενα δυνατο saxo"
Πολλοι πριν απο σενα ειχαν ενα δυνατο Saxo και το 99% αυτων, το πεταξαν...ενω το αυτοκινητο ειναι ερωτας και χαριζει συγκινησεις, οποτε οπως ειπα, ανεβα επιπεδο και κρατα το ωστε να το ευχαριστηθεις ακομα για χρονια. Εδω θα ειμαστε να τα λεμε παντως...


Μπιλ με το NFX μοτερ που εχει και δυνατο μπορει να γινει και καθημερινο να ειναι και να μην του τρωει λεφτα συνεχως αν κανεις τις σωστες επιλογες και κινησεις!!!!....οτι επιλεξει ο κεθενας αυτο θα εχει!!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 21:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Blanc έγραψε:
Και κατι τελευταιο, λυπαμαι πολυ που συμβαινει αυτο με τον Μαγο, καθως πολλοι απο εδω μεσα τον εχετε γνωρισει και ξερετε το ειδος του χιουμορ του. Ο ανθρωπος δεν εβρισε, ειπε τη φραση οτι εχει να σου φαει λεφτα ο κουβας και σε γενικες γραμμες ετσι ειναι αν ξεκινησει ο φιλος μας μια διαδικασια ΚΑΙ αυτος σε ενα αυτοκινητο που εχει φαει τα λεφτα της μισης Ελλαδας. Απο τη στιγμη που δεν ενοχληθηκε ο κατοχος και συνεχιζει και απανταει πολυ ομορφα, εσεις τι προβλημα και κομπλεξ βγαζετε με τη λεξη κουβας?που αναφορικα το εγραψε κιολας, το ειπε για αστειο.
Με την αντιδραση σας αυτη και αυτα που γραψατε, εσεις βρεθηκατε στο αλλο ακρο και εμενα με ενοχλησε ακομα πιο πολυ η στοχευμενη επιθεση σας, προς εναν!!!
Και για να τα λεμε ολα, δεν ειδα κανενας σας απο σας που γραψατε με ντουπε δικηγορου, να υπερασπιζεστε στο αλλο θεμα την επιλογη ενος 1.1 106 που γυρισαν καποιοι και ειπαν οτι το αυτοκινητο ειναι οντως κουβας και ο ορισμους του θανατου με βιντεο απο crashtest.
Εδω δεν ειδα καποιον να βαζει απο κατω φιλε δες το crashtest του Saxo, πηγαινε αγορασε ενα πιο ασφαλες αυτοκινητο.
Μπορω να κρινω οτι η καθημερινοτητα καθενος ειναι διαφορετικη, αλλα πριν βαλουμε το πληκτρολογιο μπροστα και γραψουμε αυτο που θελουμε, ας σκεφτουμε λιγο ξανα τα στανταρ του ο καθενας, απο το να διαβαζω τα ιδια ατομα να ευχονται στη μια περιπτωση ω φιλε καλα χιλιομετρα και σε αλλο θεμα να λενε ω τον κουβα ειναι θανατος. Αποφασιστε τι αποψη εχετε για ενα αντικειμενο ή γενικα ποια ειναι η φιλοσοφια σας στην αυτοκινηση, απο το να εκτιθεστε απο το ενα θεμα στο αλλο.

:salute

Βασιλακη βρες τιποτα να κανεις αντι για σεντονια, γιατι δε σε βλεπω καλα.. Αντε γιατι τις παλιες καλες μερες τις πας φιρι φιρι παλι... :laugh

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Σωστά τα λέει ο Βασίλης. Α, να τα λέμε αυτά....

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Μαρ 2017, 02:34 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
vil έγραψε:
Μπιλ με το NFX μοτερ που εχει και δυνατο μπορει να γινει και καθημερινο να ειναι και να μην του τρωει λεφτα συνεχως αν κανεις τις σωστες επιλογες και κινησεις!!!!....οτι επιλεξει ο κεθενας αυτο θα εχει!!!!


Σιγουρα...αλλα αυτο ειναι που θα πρεπει να φοβαται κιολας. Ποιος θα το αναλαβει να το κανει ακομα πιο δυνατο και να ειναι ενα καθημερινο ανθρωπινο αυτοκινητο αλλαζωντας αναλωσυμα σε νορμαλ χρονους κ οχι να εισαι συνεχεια απο πανω σα να εχεις κατι ειδικο... Γι αυτο κ προτεινα τη λυση μιας διαφορετικης επενδυσης των χρηματων του.

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Μαρ 2017, 13:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ 2017, 16:22
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Κουφάλια Θεσσαλονίκης
nonos έγραψε:
Με το γιο Μαργουτα που χει το μηχανουργειο στα Κουφαλια ημουνα σειρα φανταρος!

Φιλος μου και πολυ καλο μηχανουργειο με βοηθησε με τους αποστατες οταν τις εβαλα στις leggera...

Blanc έγραψε:
Καλως μας ηρθες φιλε και καλα ποσταρισματα. Υπαρχουν πολλα ατομα που θα σε βοηθησουν με το συγκεκριμενο αυτοκινητο. Αλλωστε δε φοραει κατι αγνωστο ή νεο, οποτε ολοι λιγο πολυ εχουμε μια ιδεα.
Καλοταξιδο.
Γνωμη μου και ας μη τη συμεριστει κανεις,
Θα μιλησω για την περιπτωση που το κρατησεις για καθημερινο, περι dragster δεν εχω καμια αποψη, δεν εχω ασχοληθει με το αθλημα.
Το αυτοκινητο ειναι συγκριτικα φτηνο ωστε να το κανεις σχεδον καινουργιο απο ανταλλακτικα. Εχεις πολλες επιλογες μιας και μοιραζεται πολλα ανταλλακτικα με σχεδον τα περισσοτερα του ομιλου PSA.
Για μενα προσπαθησε να το επαναφερεις στην εργοστασιακη του φαση. Χωρις πολλα σκαλισματα στο μοτερ, αν δεν τα εχει ηδη και χωρις κραυγαλεα πραγματα ωστε να χαλασεις τη συμπεριφορα του. Επενδυσε στο σωστο πατημα του αυτοκινητου, αναρτησεις-λαστιχα-φρενα-συνδεσμους-αξονας κτλ
Δυναμη ετσι κι αλλιως εχει. Ο καθημερινος χαρακτηρας του που θες, δεν ειναι για πολλα σκαλισματα στο μοτερ, γιατι μετα το κανεις ειδικο και χρειαζεται περισσοτερη φροντιδα.
Φανταζομαι για να επελεξες το συγκεκριμενο τα οικονομικα ειναι σε μια στανταρ φαση τους, αλλιως θα αγοραζες πιθανοτατα κατι αλλο.
Για να το ερωτευτεις λοιπον για αυτο που φτιαχτηκε, επενδυσε τα λεφτα σου σωστα πανω του και δε θα σπασει και δε θα χαλασει ποτε. Να το θυμασαι!
Δεν ξερω αν εισαι νεαρας ηλικιας, αλλα επειδη επι χρονια το συγκεκριμενο μοντελο εχει σκαλιστει απο διαφορους, μην πεσεις και συ στην παγιδα αυτη που δημιουργεις μια μαυρη τρυπα που θα ριχνεις τα λεφτα σου μεσα. Πηγαινε ενα επιπεδο παραπανω και ασχολησου μαζι του ωστε να το απολαμβανεις καθημερινα χωρις αναστολες, μακρια απο το μικροβιο του "εχω ενα δυνατο saxo"
Πολλοι πριν απο σενα ειχαν ενα δυνατο Saxo και το 99% αυτων, το πεταξαν...ενω το αυτοκινητο ειναι ερωτας και χαριζει συγκινησεις, οποτε οπως ειπα, ανεβα επιπεδο και κρατα το ωστε να το ευχαριστηθεις ακομα για χρονια. Εδω θα ειμαστε να τα λεμε παντως...

Και κατι τελευταιο, λυπαμαι πολυ που συμβαινει αυτο με τον Μαγο, καθως πολλοι απο εδω μεσα τον εχετε γνωρισει και ξερετε το ειδος του χιουμορ του. Ο ανθρωπος δεν εβρισε, ειπε τη φραση οτι εχει να σου φαει λεφτα ο κουβας και σε γενικες γραμμες ετσι ειναι αν ξεκινησει ο φιλος μας μια διαδικασια ΚΑΙ αυτος σε ενα αυτοκινητο που εχει φαει τα λεφτα της μισης Ελλαδας. Απο τη στιγμη που δεν ενοχληθηκε ο κατοχος και συνεχιζει και απανταει πολυ ομορφα, εσεις τι προβλημα και κομπλεξ βγαζετε με τη λεξη κουβας?που αναφορικα το εγραψε κιολας, το ειπε για αστειο.
Με την αντιδραση σας αυτη και αυτα που γραψατε, εσεις βρεθηκατε στο αλλο ακρο και εμενα με ενοχλησε ακομα πιο πολυ η στοχευμενη επιθεση σας, προς εναν!!!
Και για να τα λεμε ολα, δεν ειδα κανενας σας απο σας που γραψατε με ντουπε δικηγορου, να υπερασπιζεστε στο αλλο θεμα την επιλογη ενος 1.1 106 που γυρισαν καποιοι και ειπαν οτι το αυτοκινητο ειναι οντως κουβας και ο ορισμους του θανατου με βιντεο απο crashtest.
Εδω δεν ειδα καποιον να βαζει απο κατω φιλε δες το crashtest του Saxo, πηγαινε αγορασε ενα πιο ασφαλες αυτοκινητο.
Μπορω να κρινω οτι η καθημερινοτητα καθενος ειναι διαφορετικη, αλλα πριν βαλουμε το πληκτρολογιο μπροστα και γραψουμε αυτο που θελουμε, ας σκεφτουμε λιγο ξανα τα στανταρ του ο καθενας, απο το να διαβαζω τα ιδια ατομα να ευχονται στη μια περιπτωση ω φιλε καλα χιλιομετρα και σε αλλο θεμα να λενε ω τον κουβα ειναι θανατος. Αποφασιστε τι αποψη εχετε για ενα αντικειμενο ή γενικα ποια ειναι η φιλοσοφια σας στην αυτοκινηση, απο το να εκτιθεστε απο το ενα θεμα στο αλλο.

:salute

Σε ευχαριστω καταρχην, για το κολασορισμα...
Το Saxo και γενικα τα TU αντεχουν την καθημερινη χρηση ειδικα με stock motor οπου με 2-3 πραγματακια μπορεις να το εχεις καθημερινο αμαξι χωρις να χασει την χρηστικοτητα του.
Τωρα οσον αφορα το dragster δεν ειπα οτι θα παω για πρωταθληματισμο απλα για τα γουστα με οσο το δυνατον πιο επιθετο μοτερ και στησιμο οπου ειναι το παν :no1
Eιδικα για μενα οπου ειναι το μοναδικο μου και καθημερινο οχημα!!!

Υ.Γ Οσο αφορα το Μαγο, ετσι ηθελε ετσι το αποκαλεσε δεν θα πιαστω απο το πρωτο post γιατι λιγες μερες που ειμαι εδω μεσα, βλεπω οτι υπαρχουν και πιο σωστες συμπεριφορες :salute

vil έγραψε:
Blanc έγραψε:
Δεν ξερω αν εισαι νεαρας ηλικιας, αλλα επειδη επι χρονια το συγκεκριμενο μοντελο εχει σκαλιστει απο διαφορους, μην πεσεις και συ στην παγιδα αυτη που δημιουργεις μια μαυρη τρυπα που θα ριχνεις τα λεφτα σου μεσα. Πηγαινε ενα επιπεδο παραπανω και ασχολησου μαζι του ωστε να το απολαμβανεις καθημερινα χωρις αναστολες, μακρια απο το μικροβιο του "εχω ενα δυνατο saxo"
Πολλοι πριν απο σενα ειχαν ενα δυνατο Saxo και το 99% αυτων, το πεταξαν...ενω το αυτοκινητο ειναι ερωτας και χαριζει συγκινησεις, οποτε οπως ειπα, ανεβα επιπεδο και κρατα το ωστε να το ευχαριστηθεις ακομα για χρονια. Εδω θα ειμαστε να τα λεμε παντως...


Μπιλ με το NFX μοτερ που εχει και δυνατο μπορει να γινει και καθημερινο να ειναι και να μην του τρωει λεφτα συνεχως αν κανεις τις σωστες επιλογες και κινησεις!!!!....οτι επιλεξει ο κεθενας αυτο θα εχει!!!!

Λιγη συμπιεση, τσεπες και 2 cat μου αρκουν ;) ;) ;)

Blanc έγραψε:
vil έγραψε:
Μπιλ με το NFX μοτερ που εχει και δυνατο μπορει να γινει και καθημερινο να ειναι και να μην του τρωει λεφτα συνεχως αν κανεις τις σωστες επιλογες και κινησεις!!!!....οτι επιλεξει ο κεθενας αυτο θα εχει!!!!


Σιγουρα...αλλα αυτο ειναι που θα πρεπει να φοβαται κιολας. Ποιος θα το αναλαβει να το κανει ακομα πιο δυνατο και να ειναι ενα καθημερινο ανθρωπινο αυτοκινητο αλλαζωντας αναλωσυμα σε νορμαλ χρονους κ οχι να εισαι συνεχεια απο πανω σα να εχεις κατι ειδικο... Γι αυτο κ προτεινα τη λυση μιας διαφορετικης επενδυσης των χρηματων του.

Ειναι απλα τα πραγματα και τα παραπανω τα κανω μονος μου ή με φιλους, μονο για το χρονισμα θα απευθυνω σε καποιο πιο ειδικο...
Μετα απο τοσα χρονια στην πιατσα ειναι ενα μοτερακι που το ξερουν αρκετοι αρκει να το σεβαστεις στην συντηρηση του... Για μενα αυτο το κομματι ειναι το πιο δυσκολο και οχι η δημιουργια ενος τετοιου project!

_________________
Saxo VTs Mk1 16v
Stock block - stock ecu
Project 160+ N/A


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Μαρ 2017, 06:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Ζήτω συγγνώμη για το off topic, αλλά μόνο εδώ μπορώ να το αντιγράψω ένα κείμενο που θέλω να διαβάσετε...
Μιας και το έφερε η κουβέντα, και πολλοί παρεξηγηθήκατε με το πρώτο ποστ που έγραψα, σήμερα μόλις τώρα, έτυχε να διαβάσω ένα κείμενο στο facebook, από την ομάδα petrolheads.gr. Διαβάστε το γιατί εμένα με εκφράζει στο σύνολο του, και μέσα από αυτό το πρίσμα βλέπω ορισμένες φορές τα πράγματα....


Εικόνα

#not_an_admin_post

Πριν απο λιγο καιρο ανεβηκε μια φωτογραφια στην ομαδα μας. Ωραια φωτογραφια. Εξυπνη φωτογραφια. Ενα μπλε Rallye. Ο γνωστος "κουβας" αν προτιμας. Και διπλα ενας καδος ανακυκλωσης. Μια φωτογραφια που ξεσηκωσε μερικες εκατονταδες σχολια, και προκαλεσε ακομα και απειλες με κοντρες και ξυλο. Τη θυμασαι? Ομορφα πραγματα. Πολιτισμενα, ε?

Προσωπικα μιλωντας, μερικα απο τα πραγματα που εκτιμω σαν στοιχεια στους ανθρωπους που θελω γυρω μου ειναι η ευφυια, το χιουμορ, η αντικειμενικοτητα και ο ακατασχετος αυτοσαρκασμος.
Μου αρεσει που ο Hotos λεει πως εχει τυλιξει την GTA με σακουλα σκουπιδιων. Γελαω οποτε ο Παπαδάκης αναφερεται στο Cinque του ως "Τσιγκο", και ειναι δεκτικος στο καλαμπουρι για την Kompressor του ως "αμαξι του εφαπαξ". Ή οταν ο Harris Babis εχει αυτοκολλητο με "οριο ταχυτητας 80" στα οπισθια της 911... Καλα o Markopoylos ειναι εκτος συναγωνισμου, πιο ακομπλεξαριστος 25αρης δεν παιζει να υπαρχει.
Ανθρωποι που χαιρεσαι καλαμπουρι μαζι τους. Που ξερουν και να κανουν και να δεχτουν.

Ο φιλος μας ο John Stathis λοιπον, αυτος με τη φωτο, ελα πιο πανω το λεγαμε, συγκεντρωσου, δεν ανεβασε ενα οποιοδηποτε Rallye, αλλα το ΔΙΚΟ ΤΟΥ μπλε Rallye. Εκανε ενα ευφυεστατο καλαμπουρι για το ιδιο του το αμαξι. Ελαχιστοι το καταλαβαν, και οι περισσοτεροι σηκωσαν μανικια, εσφιξαν γροθιες και χυθηκαν στον καυγα. Ελαχιστοι καταλαβαν αληθεια τινος ηταν το μπλε αμαξι με τις πρασινες ζαντες, και ακομα λιγοτεροι τις προθεσεις του Γιαννη. Για ενα αυτοκινητο. Βρισιες & απειλες. Αληθεια τωρα?

Παμε ομως στο ΨΗΤΟ? Τί λετε?

Ειμαστε εδω επειδη #ΑΓΑΠΑΜΕ_TA_AYTOKINHTA.
ΟΧΙ επειδη αγαπαμε το δικο ΜΑΣ και μισουμε των υπολοιπων.
Κι εσυ που τα διαβαζεις ολα αυτα εισαι εδω απο αγαπη, οχι μισος.

Τα αυτοκινητα για εμας τους Petrolheads δεν ειναι απλα μεσα μετακινησης. Ασχετα με το τι μπορει να πιστευει η μανα σου, ο πατερας σου, ή το αλλο σου μισο, οτι "το αμαξι ειναι για να κανεις τη δουλεια σου". Παροτι μπορει να ειναι κομματια πρεσσαρισμενου μεταλλου και καλουπωμενου πλαστικου, εσυ κι εγω τα θεωρουμε κομματια της ζωης μας. Αναποσπαστα μαλιστα. Η ζωη ενος Petrolhead, η ζωη ΣΟΥ, ειναι αμεσα συνυφασμενη με τα αυτοκινητα. Ποσες φορες δεν σου εχει τυχει να σε ρωτησει καποιος με ποια τα χες το '04 και να πεις "ειχα το audi τοτε, το πουλησα ομως το '06, αρα...με τη Μαρια ημουν!"....? Αν το χεις πει, ξερεις καλα τι εννοω. Να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ομως, οτι και το παλικαρι απεναντι σου, ο τυχαιος στο επομενο ποστ, που μπορει να μην εχετε το ιδιο αμαξι, σκεφτεται το ιδιο, κι αγαπα εξισου ο,τι κι εσυ. Ισως οχι το ιδιο αμαξι, αλλα την ιδια εννοια. Σε ενωνει μαζι του ενα #παθος για τα αυτοκινητα, κι οχι μια #επιλεκτικη_απεχθεια για μαρκες, ή μοντελα.

Το παθος ομως εχει ορια. Δυσδιακριτα ισως, αλλα υπαρκτα. Βλεπεις εγω ειμαι ο Νικος. Εσυ εισαι ο Γιωργος. Ή ο Γιαννης. Ή ο Δημητρης. Ή η Μαρια. Δεν εισαι το 1.4 TSI. Δεν εισαι το Type R. Ουτε το Rallye. Δεν χαλας εσυ. Ουτε καις λαδια εσυ. Ουτε μαζευει εσενα η οδικη απο την ακρη του δρομου. Κι εκεινες οι ερευνες αξιοπιστιας, ξερεις, δεν μιλανε για εσενα. Ξερεις ποτε καις ΕΣΥ λαδια? Ποτε ρεταρεις οντως? Οταν δεν μπορεις να ξεμπλεξεις το #ΕΓΩ σου απο το αμαξι σου.

#ΔΕΝ_ΕΙΣΑΙ_ΤΟ_ΑΜΑΞΙ_ΣΟΥ

Μη σε υποτιμας. Δεν εισαι λαμαρινες. Ουτε μια μαρκα. Αν το αυτοκινητο σου εχει ψυχη και χαρακτηρα ειναι γιατι ΕΣΥ του τα εχεις εμφυσησει. Ειναι ο πιστος σου φιλος. Το μεσο διαφυγης απο το αγχος σου. Η ελευθερια σου. Εξαλλου συχνα το μετατρεπεις σε τραπεζαρια, κρεβατοκαμαρα, εξομολογητηριο, ντισκοτεκ, μεχρι και "θαλαμο αεριων" (μην κρυβεσαι, ξερω πως γελασες)...

Εχεις γελασει...
Εχεις κλαψει...
Εχεις τσακωθει...
Εχεις ερωτευτει...
Εχεις τρομαξει...
Εχεις ηρεμησει...
Διαβολε, εχεις ΖΗΣΕΙ εκει μεσα...

Ομως...δεν εισαι το αμαξι σου. Μητε το μοντελο, μηδε η εταιρια.
Δεν χρειαζεται να τσακωθεις με κανεναν γι'αυτο.
Ουτε να παρεξηγηθεις, αν σε καποιον δεν αρεσει.
Δε χρειαζεται να αρεσει σε ολους.
Ουτε να τους κανεις ολους να τους αρεσει.

Αν θες να ΤΟ σεβονται και να ΣΕ σεβονται, δειξε τον ιδιο σεβασμο πρωτα ΕΣΥ. Κι οπως θα με πετυχεις κι εμενα να λεω το MX5 "αμαξι για κομμωτριες", το RX8 "πληντυριο" και την BMW "φορτηγο", κανε κι εσυ καλαμπουρι με οτιδηποτε καβαλας.
Θυμασαι τον Γιαννη? Με το Rallye? Εκεινο ντε, με τις πρασινες ζαντες, διπλα στον καδο ανακυκλωσης? Ωραιος τυπος.
Κανε κι εσυ ο ιδιος πλακα για το αμαξι σου, χαλαρα, καλοπροαιρετα, χωρις κομπλεξ, και θα δεις ποσο ματαια τσαντιζοσουν τοσο καιρο.

Για να γελας εισαι εδω, οχι για να τσακωνεσαι. Σκεψου το.


Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Μαρ 2017, 07:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
ο κουβας στο μυαλο του καθενος εχει διοφορετικη εννοια..για εμενα ας πουμε ειναι το καθε τι μεγαλο σε ογκο με ανεμικο μοτερ..το rallye με το saxo λοιπον επειδη εχει δωσει πολυ πονο σε μεγαλους και ακριβους κουβαδες προκαλει τα κακοβουλα σχολια εκ του πονου ερχομενα...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Μαρ 2017, 19:52 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
:clap :clap :clap

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo VTs Mk1 16v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 00:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιούλ 2013, 22:39
Δημοσιεύσεις: 754
Όχι μόνο δεν με πειράζει όταν μου λένε το ξαρά περιπολικό, αλλά το διασκεδάζω κιόλας! Μάλιστα ένας φίλος, ο πρώτος μάλιστα που το αποκάλεσε περιπολικό, μου είπε μεταξύ σοβαρού κι αστείου ότι θα μου έφερνε έναν αστυνομικό φάρο που έχει στο πατρικό του. Δεν εχει τύχει να πάω ακόμα αλλά με την πρώτη ευκαιρία εννοείται θα παίξει φωτογραφία με το φάρο στην οροφή...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 5 [ 70 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αποχωρισμός Saxo?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: nikoscham
Απαντήσεις: 19
Αναζητώ ηλεκτρολόγο έμπιστο και οικονομικό για Saxo ( Αθήνα)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: zeon44
Απαντήσεις: 3
C2 1100 με μοτερ saxo 1400
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 23
Καρέ Saxo 1.1 2001
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Τι μοτερ να βαλω 1.6 16v saxo vts ή 1.6 16v xsara vts
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Frenchy
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια