Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ 19 Μάιος 2024, 04:17 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Οκτ 2021, 13:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1854
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους!Μετά απο σχεδόν 4 μήνες με το αυτοκίνητο, επιτέλους βρίσκω λίγο χρόνο να συγκεντρώσω εμπειρίες και φωτογραφίες προκειμένου να το παρουσιάσω και να βοηθήσω με την εμπειρία μου όσους σκέφτονται να προχωρήσουν στην αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου!
Ήταν 26 Γενάρη όταν η citroen άνοιξε το σύστημα παραγγελιών στην Ελλάδα και εγώ με σπασμένο το δεξί πόδι επισκέφτηκα με την γυναίκα μου την τοπική αντιπροσωπεία για να παραγγείλουμε την νέα c4.
5 μήνες και κάτι ημέρες αργότερα το αυτοκίνητο ήρθε ολοκαίνουργιο στην αντιπροσωπεία, γυαλισμένο έτοιμο για παραλαβή ενώ το κοντέρ έγραφε μόλις 2χλμ!
Να θυμήσω ότι το αμάξι είναι στην πλουσιότερη εξοπλιστικά έκδοση του shine + με έξτρα το χρώμα elixir rouge, ηλεκτρικά ανοιγόμενη πανοραμική ηλιοροφή, αυτόματο παρκάρισμα ενώ απο εξοπλισμό άνεσης και ασφαλείας έχει κυριολεκτικά τα πάντα!!!!
Πάμε λοιπόν στο κυρίως πιάτο που είναι οι εντυπώσεις.
1. Άνεση
Εδώ το τρίπτυχο ανάρτηση με progresive hydraulic cushions σε όλα τα αμορτισέρ σε συνδιασμό με τα εξαιρετικά άνετα καθίσματα ενισχυμένου αφρού και την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει στην ηχομόνωση (ξεχάστε ότι ξέρατε μέχρι τωρα για τα citroen) κάνει θαύματα.Please συγχωρέστε με οι υδροπνευματικοί αλλά είναι πραγματικά σαν να ταξιδεύεις σε μαγικό χαλί. Επίσης το γεγονός ότι στην δική μου έκδοση υπάρχει και το ηχομονωτικό παρμπριζ ως στάνταρ εξοπλισμός σε αντίθεση με τις φθηνότερες εκδόσεις έρχεται και ενισχύει την ήδη εξαιρετική άνεση του αυτοκινήτου.Tα μεγάλα καθίσματα πολυθρόνες δεν αφήνουν κανένα περιθώριο κούρασης ενώ απο άποψη πλευρικής στήριξης εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα, προβληματισμό ίσως δημιουργήσουν σε κάποιον που οδηγεί όλη την ώρα επιθετικά με την ταυτότητα στο στόμα.
2.Εσωτερικό
Το ταμπλό είναι σοβαρό και ποιοτικό με μαλακά πλαστικά. Τα χειριστήρια είναι εργονομικά τοποθετημένα-τακτοποιημένα, οι αποθηκευτικοί χώροι είναι γενναιόδωροι και εύκολα προσβάσιμοι ενώ επιτέλους η citroen στράφηκε στην επιστροφή φυσικών- κανονικών χειριστηρίων για τον κλιματισμό. Η ανάγνωση των πληροφοριών είναι καλά μελετημένη: η ταχύτητα εμφανίζεται καθαρά στη μικρή οθόνη 5" πίσω από το τιμόνι (ή στην οθόνη head-up) και τα πολυμέσα είναι απλά κατανοητά στην οθόνη αφής. Ευχάριστο είναι επίσης το ρυθμιζόμενο υποβραχιόνιο και το μικρό συρταράκι με το συρόμενο κλείστρο στην κεντρική κονσόλα. Η ατμόσφαιρα που αποπνέει η καμπίνα παραείναι σοβαρή για τα πρώτυπα της Citroen, πλησιάζει περισσότερο τα Γερμανικά stantard στα πρότυπα της VW θα τολμούσα να πω, τα υλικά στο μεγαλύτερο μέρος του ταμπλό είναι ευχάριστα και μαλακά το ίδιο και στο επάνω μέρος των θυρών, ενώ σκληραίνουν όσο πας προς τα κάτω κάτι που συμβαίνει στα περισσότερα αμάξια της κατηγορίας.
3.Κινητήρας-Κιβώτιο
Το αμάξι φοράει το πασίγνωστο μοτέρ 1,5 bluehdi 110 ps.Eχει καλή ροπή και τράβηγμα, με το δικό μου στυλ οδήγησης 80-20 αντιστοιχία αυτοκινητόδρομου-πόλης εξασφαλίζει μέση κατανάλωση 4,3 λ/100 χλμ με μ.ω.τ 120 χλμ/ω.Το κιβώτιο ταχυτήτων πολύ ανώτερο απο το αντίστοιχο του c3 aircross με πιο ωραία ελαστική αίσθηση και ελαφρύτερο συμπλέκτη. Σε γρήγορες εναλλαγές εμφανίζει ένα μικρό ανεπαίσθητο σκάλωμα απο 5η σε 6η αλλά θεωρώ ότι είναι θέμα συνήθειας.
4.Φωτισμός
Εδώ ότι και να γράψω είναι λίγο. Το αμάξι είναι εξοπλισμένο με υπέροχα full led παντού. Κυριολεκτικά μέσα και έξω απο το αμάξι η νύχτα γίνεται μέρα, χαίρεσαι πραγματικά να οδηγείς την νύχτα :love
Η πανοραμική ηλεκτρικά ανοιγόμενη οροφή είναι απόλαυση δίνει άπλετο φως στο αυτοκίνητο αλλά και μια έξτρα αίσθηση ελευθερίας :love
5.Χώροι
Εμπρός και πίσω το αμάξι είναι αρκετά ευρύχωρο, 4 ενήλικες θα ταξιδέψουν πολύ άνετα, 5 με κάποιες παραχωρήσεις,οι χώροι για τα πόδια είναι εξαιρετικοί ειδικά πίσω, λίγο προσοχή χρειάζεται στο μπες -βγες ειδικά σε οδηγούς όπως εγώ που έχουν συνηθίσει σε αυτοκίνητα όπως το c3 aircross και αυτό λόγω της coupe σχεδίασης του αυτοκινήτου.Το πορτ μπαγκάζ ειναι στα όρια της κατηγορίας ενώ εμένα προσωπικά μου λείπουν τόσο το μετακινούμενο πίσω κάθισμα που έχω στο aircross όπως επίσης και το πλήρως ανακλινούμενο κάθισμα συνοδηγού που επίσης υπάρχει στο aircross ενώ εδώ ούτε ως extra.
6.Τι δεν μου αρέσει
-Η έλλειψη πίσω υαλοκαθαριστήρα.
-Η λειτουργία των εμπρός υαλοκαθαριστήρων, το εύρος λειτουργίας τους δεν τους επιτρέπει να πάνε μέχρι τέρμα αριστερά με αποτέλεσμα να υπάρχει μια λωρίδα βρώμική και υγρή στο οπτικό πεδίο του οδηγού.
-Η σπάνια διάσταση των ελαστικών.
-Ορατότητα προς τα πίσω λόγω της αεροτομής.
Υ.Γ Γιατί εξωγήινος?Γιατί την 1η μέρα βγαίνοντας απο την αντιπροσωπεία μια κοπέλα στα φανάρια επάνω στην μηχανή γυρίζει και λέει στον φίλο της,"Κοίτα ένα ωραίο αυτοκίνητο πολύ διαφορετικό απο τα άλλα,μοιάζει με εξωγήινο"Μετα γυρίζει προς το μέρος μου, είχα και ανοιχτο παράθυρο και μου λέει-"Να το χαίρεστε κύριε πολύ ωραίο πολύ διαφορετικό σαν εξωγήινος είναι"χαχαχαχαχαχαχαχα! :D :D :D
Εικόνα
Εικόνα
Εικόναpicupload
Εικόναgif hosting
Εικόναpost pics
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Τελευταία επεξεργασία από Azan Gorde και Κυρ 10 Οκτ 2021, 18:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Οκτ 2021, 18:12 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5585
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Yπέροχο, απλά υπέροχο!!! :love
Να είσαστε καλά να το χαρείτε για πολλά χρόνια με απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και ατσαλάκωτες διαδρομές.
Νομίζω τελικά πρέπει να πάω να το οδηγήσω...το μονο που με χαλάει ειναι ο απλοικός πίνακας οργάνων με το μικρό στροφόμετρο. Μακάρι να εβαζαν κάτι σαν τους 3d που βάζουν στα Πεζω...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Οκτ 2021, 18:15 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Υπέροχο το χρώμα!! Με το καλό και άλλα όμορφα χιλιόμετρα με πολλές φωτογραφίες!

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Skotis για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Οκτ 2021, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2225
Καλά χλμ να έχετε και να το χαίρεστε.

Οντως και εμένα η ανάρτηση μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, όπως και η ηχομόνωση.

Εκείνο το δώρο όμως δεν μας το είπες... :P

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Οκτ 2021, 20:43 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Πάντα να είσαι χαρούμενος μαζί του!!
Με το κλειδί στο χέρι πόσο πήγε?

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε NEKTARIOS C5 για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Οκτ 2021, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Φεβ 2020, 09:18
Δημοσιεύσεις: 112
Καλορίζικο και καλοτάξιδο με πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.
Άντε και στα δικά μας.

_________________
C4 1.4 XT (2007)
C4 - CROSS 1.5 BLUEHDI 110 ps SHINE (2022)


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Pankon21 για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Οκτ 2021, 21:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Καλοταξιδο! Το χρώμα υπέροχο και ο εξοπλισμός.. αυτό για τα πρότυπα vw το προσπερναω, αν θες σου εξηγώ κιολας :D Το μοτέρ όμως γιατί όχι 130αρι? :hmm

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nonos για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Οκτ 2021, 23:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 647
Καλοταξιδο! Έχω μεγάλη περιέργεια να οδηγήσω ένα.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nontaskatsaras για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Οκτ 2021, 09:35 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Να το χαίρεσται και να είναι πάντα καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο. :clap
Τα τζάμια οδηγού συνοδηγού σε αυτήν την έκδοση είναι διπλά..? :hmm

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vpafi για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Οκτ 2021, 18:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1854
nonos έγραψε:
Καλοταξιδο! Το χρώμα υπέροχο και ο εξοπλισμός.. αυτό για τα πρότυπα vw το προσπερναω, αν θες σου εξηγώ κιολας :D Το μοτέρ όμως γιατί όχι 130αρι? :hmm

Όταν αναφέρομαι στα πρότυπα της VW εννοώ την σοβαρότητα, τον συντηρητισμό και την μουντάδα που αποπνέουν τα εσωτερικά της καμιά σχέση με τον χαρακτήρα των εσωτερικών της Citroen αυτό το αμάξι!
Δεν πήγα στο μοτέρ με τα 130 διότι βγαίνει αποκλειστικά με το ΕΑΤ 8.

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Οκτ 2021, 19:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1854
Σήμερα με τον εξωγήινο μου απολαύσαμε ένα πανέμορφο ηλιοβασίλεμα με καφεδάκι δίπλα στην θάλασσα :love
Παίδες για εμένα προσωπικά όποιος ενδιαφέρεται για αγορά νέου αυτοκινήτου, πρέπει να το βάλει υποψήφιο στις επιλογές του, είναι απολαυστικό, απόλυτα χαλαρωτικό τόσο διαφορετικό σαν γνήσια σιτρόνα και very comfy :love
Εικόνα
Εικόνα

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Τελευταία επεξεργασία από Azan Gorde και Τρί 19 Οκτ 2021, 20:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: My new C4 Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Οκτ 2021, 20:04 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5585
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Rubirosso!!! :love :love :love

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια