Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Γενικά  »  Δ.Τ. Citroen Hellas


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 10:28 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: O DANI SORDO ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗ CITROËN!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Εικόνα

Έχοντας βρεθεί στις τάξεις της εταιρείας από το 2005 έως το 2010, ο Dani Sordo πέρασε το μεγαλύτερο διάστημα της καριέρας του στο WRC, με την Citroën Racing. Μαζί με το συνοδηγό του, Carlos del Barrio, ο 29χρονος Ισπανός επιστρέφει στην Citroën Total World Rally Team για το πρωτάθλημα του 2013.

Ο Dani Sordo, στους συνολικά 98 αγώνες του στο WRC έχει οδηγήσει για τη Citroën στους 80. Το 2005 ο τωρινός επικεφαλής της Citroën Racing, Yves Matton, του εμπιστεύθηκε ένα C2 Super 1600 έτσι ώστε ο Ισπανός οδηγός να συμμετάσχει στο J-WRC. Κατακτώντας τον τίτλο την ίδια χρονιά, ο Dani έκανε το επόμενο βήμα παίρνοντας στα χέρια του τα πηδάλια της Xsara WRC το 2006.

Η επιστροφή της Citroën World Rally Team με το C4 WRC βρήκε επάξια τον Sordo στην ομάδα, όπου και παρέμεινε για 4 χρόνια, επιτυγχάνοντας 25 τερματισμούς στο βάθρο και παράλληλα συνεισφέροντας σημαντικά στη μάχη της ομάδας για το πρωτάθλημα των κατασκευαστών.

Το 2013 θα βρει τον Sordo πίσω στην ομάδα όπου ανδρώθηκε. «Δεν βιαστήκαμε κατά την επιλογή των πιθανών οδηγών που θα βρεθούν στο πλευρό του Mikko Hirvonen την επόμενη χρονιά. Προφανώς ο Dani ήταν πολύ ψηλά στη λίστα μας και η επίδοση του στο πρόσφατο Ράλι Καταλονίας απέδειξε ότι μπορεί να συμμετάσχει σε πολύ υψηλό επίπεδο», εξήγησε ο Yves Matton. «Ο Dani είναι εξαιρετικά συμπαθής στην ομάδα και όλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι που τον βλέπουν να γυρνά πίσω στην οικογένεια μας. Το προφίλ του συμπληρώνει με διαφόρους τρόπους τον Mikko, ενώ επίσης είναι σημαντικό η Citroën να έχει έναν λατινογενή οδηγό στις τάξεις της για τις αγορές της Νότιας Ευρώπης και της Λατινικής Αμερικής».

«Φυσικά είμαι πολύ χαρούμενος που επανέρχομαι στην ομάδα με την οποία έχω τόσες πολλές καλές αναμνήσεις. Αυτή ήταν η 1η μου επιλογή για το 2013», δήλωσε ο Dani. «Τα τελευταία χρόνια ήταν πολύ ενδιαφέροντα για εμένα. Βρέθηκα σε μια άλλη ομάδα και έμαθα να δουλεύω με διαφορετικές μεθόδους, ενώ πήρα και την ευθύνη κατά τη διάρκεια της εξέλιξης. Βλέπω αυτή την επιστροφή μου σαν μια μεγάλη ευκαιρία. Ανυπομονώ για την πρώτη μου νίκη στο WRC και είμαι αποφασισμένος να τα καταφέρω την επόμενη χρονιά. Είμαι ενθουσιασμένος που θα ξαναδώ ανθρώπους που γνωρίζω από το παρελθόν και φυσικά που θα βρεθώ πίσω από το τιμόνι του DS3 WRC, με το οποίο είχα πραγματοποιήσει μερικές δοκιμές στα τέλη του 2010».

*Υπόκεινται στην τελική έκδοση των αποτελεσμάτων από τη FIA.
Copyright - φωτογραφίες ελεύθερες δικαιωμάτων είναι διαθέσιμες στο site:
www.citroen-presse.com & www.citroenracingmedia.com
Πηγή: Citroën, Αναδημοσίευση: Citroën Ελλάς/Γραφείο Τύπου

Αθήνα, 15 Νοεμβρίου 2012 ΔΤ: 25 / 2012

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: O DANI SORDO ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗ CITROËN!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 20:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Την μαμήσαμε.
Αν δεν λύσει και τώρα που έφυγε ο κοντός τα ψυχολογικά του,δεν βλέπω να σταυρώνει νίκη.
Και ο διευθυντής αιτιολογία για την πρόσληψή του.........ένα κάρο παπαρίτσες.
Πές ρε φίλε,οτι διάλεξες κι έναν ασφάλτινο,αφού έχεις ήδη έναν χωμάτινο οδηγό,για να συμπληρώσεις το πάζλ,τι μας λές για αγορές,για τις πολλές ειδικές που κέρδισε ο Ντανίκος μές στο σπίτι του και πάει λέγοντας.......

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: O DANI SORDO ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗ CITROËN!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 20:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 25 Αύγ 2012, 06:43
Δημοσιεύσεις: 1799
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
:clap :clap :clap :clap

_________________
Εικόνα
C2 1.6 VTS/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

http://www.fannatics.gr/


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αν δεν ειχα citroen...
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 312
Citroen C4 Cactus 1.2i Feel 2016
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 14
citroen c3 stop start
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: ax_lemans
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα με Citroen C2 εγκέφαλος ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
Δ. Συζήτηση: Web Site - Forum - Club
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Citroen C3 eHDI 1.6 2012 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ A/C ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Billielago
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια