Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Γενικά  »  Δ.Τ. Citroen Hellas


[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:31 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΝΕΟ CITROËN C3 AIRCROSS ΜΕ ΒΡΑΒΕΙΟ AUTOBEST 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Δεκ 2017, 08:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Το DS4 δεν είναι σε καμία περίπτωση crossover . Είναι απλά crossback , όπως δεν είναι καθόλου sport το sportback audi Α3 , απλά επειδή είναι 5πορτο ... :D

Το αμάξι είναι ένα C4 πιό όμορφο , πιό στημένο , πιο κυριλέ με καλύτερο εξοπλισμό , πιο σκληρό , με λίγο ψηλότερα ελατήρια και χαμηλοπρόφιλα λάστιχα .

Αλλά δεν παύει να είναι το C4 σε παραλλαγή .

Αντίθετα το C3 aircross ,δεν έχει καμία σχέση με το C3 . Μόνο ότι μοιάζει στο ταμπλώ . Από την άλλη έχει άλλες διαστάσεις , άλλο μεταξόνιο , είναι πολύ ψηλότερο και διαφέρει όσο διαφέρει το 3008 , από το 308 .

Μια λογική DS4- C4 , είναι τα Kia Stonic-Rio για αυτό τα έκραξα για τους χώρους , λογικά το ίδιο θα είναι Hyundai i30 - Kona , αλλά δεν το έχω δει , ακόμα και τα Ibiza-Arona .

Εγώ έχω συγκεκριμένες απόψεις και σε θέματα αισθητικής είμαι απόλυτος . Για παράδειγμα θεωρώ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΕΛΟΙΑ αυτοκίνητα σαν το Χ6 και τα μικρότερα του , που κάνεις μια ντουλάπα κουπέ επειδή της κόβεις το πίσω μέρος . Αν δεν είχε το όνομα της προπέλας τα ειδικά περιοδικά θα τα είχαν ξεφτυλίσει , αλλά δεν τολμάνε οι κερατάδες .

Αντίθετα όταν ταυτόχρονα και λίγο πριν έβγαλε η Σανγκγιόνγκ ένα τέτοιο , δεν θυμάμαι το όνομα του , όλοι οι μλκες την έκραζαν . Μόλις το έβγαλε η προπέλα .. το βούλωσαν .

Εδώ στην Ελλάδα επειδή έχουμε πολλούς στερημένους που νομίζουν ότι θα γίνουν κάποιοι αν πάρουν ένα κλειδί που θα το μοστράρουν στην καφετέρια , ισχύει ακριβώς το παραμύθι με τον βασιλιά που ήταν γυμνός και μόνο το παιδάκι τόλμησε να το πει .

Ετσι και εδώ ελάχιστοι μπορούν να κράξουν τα πρίμιουμ της πλάκας .

Το ξαναλέω αν το ML-350 που είχα για 4 χρόνια την περασμένη δεκαετία δεν ήταν εταιρικό , θα είχα πληρώσει πάνω από 6000 € σε βλάβες , ενώ το αμάξι έτριζε από τον πρώτο χρόνο . Να μην μιλήσω για την ελάχιστη εγγύηση του ενός έτους και την προσπάθεια της αντιπροσωπείας που έκλεισε πια να καθυστερεί και να αποκρύπτει τις βλάβες ώστε να βγεί το αμάξι εκτός εγγύησης .

Το Grand Cherokee που είχα πριν έβγαλε επίσης βλάβες σημαντικές , αλλά τουλάχιστον δεν έτριζε , μόνο που κάθε φορά που αλλάζαμε τακάκια , αλλάζαμε και δίσκους γιατί στράβωναν .... :P Εδώ είχε καλύτερη εγγύηση και η συμπεριφορά της αντιπροσωπείας ήταν πολύ σωστότερη .

Πάντως και τα δύο μου έβγαλαν πρόβλημα στο αυτόματο κιβώτιο , που ήταν ακριβή , αλλά στο Grand ήταν εγγύηση αλλά στο ML την πλήρωσε το λήζινγκ . Μάλιστα οι βλάβες στο δεύτερο κάποια στιγμή το κράτησε στο σέρβις για 15 μέρες μέσα και στο διάστημα αυτό δοκίμασα μια 325 με σπορ ανάρτηση ... Δεν ξέρω πόσο έπαιξε ρόλο αυτή στο θεματάκι με τους δύο σπονδύλους που έχω... :lol

Θα πρέπει όλοι μας να γίνουμε συνειδητοποιημένοι καταναλωτές . Να κρίνουμε κάθε προιόν που αγοράζουμε κατά πόσο αξίζει και αν δεν αξίζει να μην φοβόμαστε να το κράζουμε μήπως μας πούνε μλκες .

Το λάθος δεν είναι πρόβλημα . Το δις εξαμαρτείν είναι...

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΝΕΟ CITROËN C3 AIRCROSS ΜΕ ΒΡΑΒΕΙΟ AUTOBEST 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Δεκ 2017, 09:56 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Cruiser, συμφωνω σε ολα!

Δημήτρη, δεν πηρα τιποτε προσωπικα. Κουβέντα κάνουμε.

Καλές γιορτές σε όλους!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΝΕΟ CITROËN C3 AIRCROSS ΜΕ ΒΡΑΒΕΙΟ AUTOBEST 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Δεκ 2017, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Χαίρομαι που συμφωνείς και εύχομαι να χαίρεσαι όσο μπορείς το αμάξι σου .

Θεωρώ ότι είναι ωραίο , ιδιαίτερα στο πίσω μέρος που στέκεται εντυπωσιακά , αλλά και μέσα . Απλά για μένα που θέλω μεγάλους χώρους οι πίσω στενές πόρτες με ενοχλούν .

Ομως έχω πει και παραμένω στην άποψη , ότι σέβομαι ΚΑΘΕ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ αρκεί να έχει ένα σκεπτικό .

Η εταιρεία όταν έβγαλε το DS4 είπε ότι βγάζουμε ένα αμάξι που είναι κουπέ , αλλά για να είναι πιο βολικό φτιάχνουμε και δύο σχετικά κρυφές πίσω πόρτες που θα είναι όμως στενότερες .

Προφανώς μια οικογένεια με μικρά παιδιά που τους άρεσαν τα κουπέ θα εκτιμήσουν το γεγονός ότι θα μπορούν να βάλουν εύκολα τα παιδιά τους πίσω στα παιδικά καθίσματα και ταυτόχρονα να έχουν μια κουπέ αίσθηση .

Είναι άποψη , συμφωνείς ή διαφωνείς , το αγοράζεις ή δεν το αγοράζεις .

Αν όμως φτιάξεις ένα ψηλό αμάξι μήκους 5 μ. με 3 σειρές καθισμάτων και βάλεις τέτοιες πόρτες γιατί το θεωρείς κουπέ , μάλλον κάπου το έχασες .

Για αυτό με έχουν ενοχλήσει τα Χ6 και τα όμοια του .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΝΕΟ CITROËN C3 AIRCROSS ΜΕ ΒΡΑΒΕΙΟ AUTOBEST 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Δεκ 2017, 13:04 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Cruiser, το κουπε ηταν χρονια απωθημενο, για αυτο και το αγορασα.
Πισω δεν εχει χειροτερους χωρους απο μια BMW σειρας 1, αν και μπαινεις λιγο δυσκολα.
Επειδη συχνα μεταφερω ηλικιωμενες κυριες (καποιες καλες μου θειες), εχω να πω οτι γενικα δυσκολευονται να μπουν και να βγουν αλλα οχι οσο αν ηταν διπορτο.
Το αμαξι μου αρεσει τρελά παρα τα παραπονα που εχω και σκοπευω να το κρατησω πολλα χρονια.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Βελτίωση ανάρτησης στο citroen ΑΧ-SAXO
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: GEMI
Απαντήσεις: 53
Η αγορά λασπωτήρων στο νέο C3 Aircross αξίζει?
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: Skats
Απαντήσεις: 12
ΕΞΑΠΆΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΗ ΣΥΝΕΡΓΕΊΟΥ CITROEN ΓΙΑ ''ΠΛΉΡΩΣΗ'' ΤΟΥ Α/C
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Alexandros_kall
Απαντήσεις: 77
Citroen C4 Coupe 1.6 16V 2008 ιδέες για καινουριο μοτερ.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: FUBU
Απαντήσεις: 49
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ - CITROEN C4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron