Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:06 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Φεβ 2013, 12:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 24 Φεβ 2011, 11:30
Δημοσιεύσεις: 103
Καλησπέρα,
Η ds3 μετά από 2 χρόνια περίπου ζητά λάστιχα.
Έχει αλλάξει κάποιος από τους DS3αδες άλλη μάρκα ή διάσταση;
και εάν ναι, σε σχέση με τα brigestone 050a 205/45/17 τι διαφορές είδε;
Τα Brigestone σε μέσες και υψηλές ταχύτητες είναι εξαιρετικο,σε χαμηλές ταχύτητες γλίστραει απροβλεπτα, η άνεση είναι ανύπαρκτη , έχει μικρή διάρκεια ζωής.(προσωπική γνώμη)
Υπάρχει άραγε άλλο λάστιχο που να κραταει τα πλεονεκτήματα και να έχει βελτιώσει τα μειονεκτήματα του 050A;
Ευχαριστώ ,
Χρήστος.

_________________
ΧΡΗΣΤΟΣ
DS3 BLACK 1.6THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Φεβ 2013, 15:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Νοέμ 2009, 15:39
Δημοσιεύσεις: 361
Δεν εχει αλλαξει η :love στο δικο της αλλα εχοντας σκεφτει την μελλοντικη αλλαγη:

-Δεν θα αλλαξουμε διασταση απο οσο φαινεται.
-Καλυτερο ελαστικο πολιτικο απο το RE050A δεν υπαρχει (με την προϋποθεση οτι εχεις την υπομονη να το ζεστανεις για λιγα χλμ και οχι να τα χωσεις με την μια αν πεις οτι θα οδηγησεις γρηγορα)
-Αρα δυσκολα θα βρεις καλυτερη αποδοση σε καθαρα πολιτικο (εννοω οχι σε λυσεις που τεινουν ή ειναι σεμισλικ)

Καποιες λυσεις/ιδεες ειναι:
-Pirelli PZero, τα οποια απο οσο εχω δει βγαινουν σε RunFlat ομως και δεν ξερω αν θα βολευει αυτο, παρολα αυτα σαν ελαστικο παιρνει τρομερες κριτικες απο οσους το εχουν συνηθως.
-Michelin Pilot Sport 3, το οποιο ειναι πιο πολυ ενα αλλο Exalto2 παρα ενα Pilot Sport 2, πιο μαλακος σκελετος, γενικα μαλλον ειναι ενα ιδανικο all around.
-Continental Sport Contact 5, το οποιο το εχουμε στην οικογενεια στην VTS σε 205/50/17, σκελετος μαλλον σαν του Pilot Sport 3. Επισης μου δειχνει οτι ειναι ενα πολυ καλο all around ελαστικο.
-Toyo T1R, που ειναι πολυ μαλακο και δινει σιγουρα καλη προσφυση σε στεγνο, θελει λιγο προσοχη σε βρεγμενο και επισης δεν νομιζω οτι θα εχει διαρκεια ζωης.
Και ενα λιγο πιο extreme:
-Bridgestone RE002, που αν εξαιρεσεις την ικανοτητα του σε λιμναζοντα νερα, σπερνει.

Just food for your thought as well :D

_________________
Light is but a farewell gift from the darkness to those on their way to die...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Φεβ 2013, 16:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 24 Φεβ 2011, 11:30
Δημοσιεύσεις: 103
billopoulos, σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

συμφωνω με ολα οσα αναφέρεις.

να παραμείνω στα 050Α; (το πιο πιθανο)
Ή θα δοκιμασω κατι αλλο π.χ Michelin PS3
εχω λιγο κολλησει... δεν ειναι και 50€ εαν δεν μου αρεσουν να παω την αλλη μερα να τα αλλαξω.

(ευχαριστω Σπηλιο για το μήνυμα σου)

_________________
ΧΡΗΣΤΟΣ
DS3 BLACK 1.6THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Φεβ 2013, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Νοέμ 2009, 15:39
Δημοσιεύσεις: 361
Γενικα πρεπει να κανεις καποια υποχωρηση, δεν υπαρχει το τελειο ελαστικο.
Αναλογα ποια θα ειναι η υποχωρηση σου, θα κανεις και την αντιστοιχη επιλογη.

_________________
Light is but a farewell gift from the darkness to those on their way to die...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Φεβ 2013, 18:17 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Ο Μάκης πάντως δεν έμεινε ευχαριστημένος με τα continental sport contact 3 στην ds3 του.Οπότε θεωρώ ότι μιας και θα είναι ίδιας φιλοσοφίας και τα 5 ίσως να μην κινηθείς προς τα εκεί.Ίσως ταιριάζουν σκληρότερα λάστιχα.

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 10:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 24 Φεβ 2011, 11:30
Δημοσιεύσεις: 103
Nαι για τα conti 3 το έχω ακούσει από εμπειρίες φίλων ότι για γρήγορη οδήγηση δεν ταιριάζουν,(επιβεβαίωση και από Μακη)
ίσως είναι για λίγο πιο Turing αναρτήσεις, το παράδοξο όμως είναι ότι σε σπορ αυτοκίνητα
(clio sport, focus rs) είναι πρώτη τοποθέτηση!!!(marketing ίσως;)
Μπέρδεμα…

(τα pzero είναι μόνο runflat-απορρίπτονται, τα conti 5 βγαίνουν μόνο σε w-απορρίπτονται, τα t1r σε έξι μήνες θα θέλουν αλλαγή- απορρίπτονται, τα re002 δεν έχουν ακόμα σε διάσταση 205/45…)
Ξανά μπέρδεμα…

_________________
ΧΡΗΣΤΟΣ
DS3 BLACK 1.6THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 13:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 11:28
Δημοσιεύσεις: 177
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Εικόνες: 3
παιδια μπραβο σας για το topic που ανοιξατε γιατι προσφατα βρεθηκα και γω σ αυτο το διλημμα...Εχω το ds3 μου κοντα 3 χρονια
με 35000κλμ! Ενα βασικο (και ισως) το μονο μειονεκτημα που χω βρει σ αυτο το αυτοκινητο ηταν τα λαστιχα του! (εχουμε αναφερθει και σε αλλα topic σ αυτο το θεμα) φιλε χρηστο τα bridgestone που φοραει τωρα ειναι ιδαιτερα σκληρη γωμα και ΟΧΙ για τους ελληνικους απαραδεκτους δρομους
Οταν λεμε οτι θελει να ζεσταθει ενουμε κανα μισαωρο στην αττικη οδο με πανω απο 100κμ/ωρα! Τι να το κανω?Οντως μετα αποπολυωρη χρηση γινεται βεντουζα αλλα.... εγω εκανα αλλαγη τα μπρος πισω στα 30000 κμ και παλι βλεπω εχουν πολυ ψωμι,αλλα θα τα αλλαξω σιγουρα μετα το καλοκαιρι! Η διασταση του ειναι πανακριβη! Κοιτα παντως και τα SAVA UHP στη διασταση μας! Μη γελασεις αλλα ειναι ισως και το καλυτερο για value for money, και ειναι ουσιαστικα goodyear...Μου το συστισε γνωστος μου με βουλκανιζατερ...το ψαξα (σε ξενα site) πραγματικα εχει πολυ καλες κριτκες!Ψαξτο και συ!!!


P.S. Εκφαραζω καθαρα την προσωπικη μου γνωμη και εμπειρια (δεν ειμαι ειδικος! απλα εχω γινει σχολαστικος με το μωρο μας! :P )

_________________
Tuned! Up to 210PS 365NM!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 13:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 24 Φεβ 2011, 11:30
Δημοσιεύσεις: 103
STAM ευχαριστω για την απαντηση σου.

Τα 050a δεν κάνουν για τους ελληνικούς δρόμους αλλά κάνουν για την ds3,εκει κολλαω…
Sava; Για να δω…

_________________
ΧΡΗΣΤΟΣ
DS3 BLACK 1.6THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 13:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 11:28
Δημοσιεύσεις: 177
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Εικόνες: 3
Απλα κοιταξε το και εσυ!Δεν χανεις κατι... Και γω στην αρχη ημουν διστακτικος sava λεω!?! Το ψαξα ομως πολυ (αν βρω το site με τα συγκριτικα ολων των ελαστικων στη διασταση μας θα στο στειλω) στο εξωτερικο παντως ειναι πιο διαδομενη εταιρια απο οτι εδω... και μιλαμε παντα για 4αδα σωστα? ειναι πιο μαλακη γομα,σαφως καλυτερο φρεναρισμα απο τα bridgestone και στα συγκριτικα αρκετα καλυτερο στο συνολο!!! απο τα bridgestone potenza(potenza-ισως η σκληροτερη γομα της bridgestone) Προσωπικα δε θα τα ξαναβαλω τα potenza,με εχουν ξενερωσει αρκετες φορες...Ισως και να δοκιμασω να βαλω τα SAVA αλλα κατα το Σεπτεμβρη

_________________
Tuned! Up to 210PS 365NM!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 11:28
Δημοσιεύσεις: 177
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Εικόνες: 3
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Sava/intensa-uhp.htm

_________________
Tuned! Up to 210PS 365NM!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 16:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 24 Φεβ 2011, 11:30
Δημοσιεύσεις: 103
sorry αλλα δεν βρισκω κατι ενδιαφερον.

εαν δεις ολοι εχουν καπως ''πλαδαρα'' αυτοκινητα...

_________________
ΧΡΗΣΤΟΣ
DS3 BLACK 1.6THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 17:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 11:28
Δημοσιεύσεις: 177
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Εικόνες: 3
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Type/ ... nce-Tyres/


σορρυ αυτο εννουσα

_________________
Tuned! Up to 210PS 365NM!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Νοέμ 2009, 15:39
Δημοσιεύσεις: 361
Stam, συγγνωμη που θα το πω, αλλα τα 050A εχουν πολυ μαλακη γομα κι οχι πολυ σκληρη οπως εγραψες.
Οταν ζεσταινονται πιανουν αψογα λογω αυτου και τρωγονται αντιστοιχα γρηγορα επισης.
Το οτι δεν ζεσταινονται τοσο ευκολα οσο αλλα ελαστικα εχει σχεση με τον σκελετο τους κυριως και καθολου με την σκληροτητα της γομας τους. :)
Τα εχω ζεστανει πολλες φορες, σε λιγα χλμ, αν δεν εισαι αποτομος αλλα γλυκος και σιγα σιγα επιτιθεσαι, καταλαβαινεις την θερμοκρασια τους. Φτανει με λιγο σχετικα κοπο (κι οχι ποτε) σε μια καλη θερμοκρασια, απο την οποια μπορεις να αρχισεις να "πιεζεις" και να τα φερεις σε καλη θερμοκρασια πλεον. Σε αναβαση Πεντελης απο Ν.Μακρη, αρκετα πριν το Πανοραμα τα ελαστικα ηταν σε καλη θερμοκρασια. Τρομερο κρατημα, αρκετο τσιριγμα (που δεν σημαινει αυτοματα ουτε οτι εισαι στα ορια, ουτε οτι ειναι σε τελεια θερμοκρασια το ελαστικο παρολα αυτα). Απλα θελουν υπομονη στην αρχη: δεν θα πιασουν αν πας να επιτεθεις απο την πρωτη στροφη ξαφνικα και δεν θα τα ζεστανεις μαλιστα ετσι.

_________________
Light is but a farewell gift from the darkness to those on their way to die...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 19:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 11:28
Δημοσιεύσεις: 177
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Εικόνες: 3
σε ευχαριστω για την απαντηση σου και σεβαστη!
Με σωστο ζεσταμα οντως δειχνει την πολυ καλη του εικονα,αλλα θα επιμεινω οτι προσωπικα δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο το ελαστικο. Αργουν πολυ να αποδοσουν καλα και κυριως πολυ ξερα στο φρεναρισμα! Επισης Η διαδρομη που αναφερεις ειναι ιδαιτερα ανηφορικη με πολλες στροφες και αν ειχε και καλο καιρο τοτε λογικο μου ακουγεται να ζεσταθουν γρηγορα...Απλα δεν ειναι καθε μερα ολες οι διαδρομες ετσι. Απο παλαιοτερη εμπειρια τα turanza(ακυρο μεν-εφοσον μιλαμε για bridgestone) ειναι πιο αποδοτικα...

_________________
Tuned! Up to 210PS 365NM!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DS3 και λάστιχα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Φεβ 2013, 19:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Νοέμ 2009, 15:39
Δημοσιεύσεις: 361
Το ανηφορικη ισα-ισα που δεν βοηθαει στο ζεσταμα των εμπρος ελαστικων (λογω μειωσης φορτιου).
Καταλαβαινω τι λες για τα καθε λογης turanza, αλλα ως απολυτη αποδοση δεν ειναι καλυτερα.
Αυτο που μαλλον εννοεις ειναι οτι πιο ευκολα παιρνεις το max απο καποια αλλα ελαστικα, παρα το αντιστοιχο επιπεδο στα 050Α. Βεβαια αυτο που λεω εγω απο την αλλη ειναι οτι αν πιασεις ενα 80%+ (μην κολλησεις στο ποσοστο, τροπος του λεγειν σκεψου) στα 050Α, εισαι στο ιδιο επιπεδο κι απο εκει και περα παιρνεις παραπανω αποδοση (ειτε αυτο σημαινει πληροφορηση --> αρα καταλαβαινεις παραπανω τον δρομο, την προσφυση και κερδιζεις εμπιστοσυνη, ειτε αυτο σημαινει προσφυση --> στριβεις με περισσοτερα). :)

_________________
Light is but a farewell gift from the darkness to those on their way to die...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 19 [ 283 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Επόμενο



Συναφή θέματα

Λαστιχα για Citroen Xsara 1600cc
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Salvatore_
Απαντήσεις: 36
Καινουργια λαστιχα,αλλα σε τι διαστασή???
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: oiko79
Απαντήσεις: 5
Ζητουνται γνωμες : Xsara picasso 1.8 Λαστιχα & Αμορτισερ
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 15
λαστιχα και αμορτισερ.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Λάστιχα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS5
Συγγραφέας: gmavro
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια