Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:00 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Νοέμ 2014, 22:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 13:41
Δημοσιεύσεις: 122
Εικόνες: 0
Καλησπέρα σας,
σήμερα άλλαξα λάδια στο αυτοκινητό μου (έχω ποστάρει στο αντίστοιχο θέμα με τα service) κ όπως ήτανε πάνω στην ράμπα είδα αυτά...
1.Εμπρός δεξιά
http://s46.photobucket.com/user/antonis ... sort=3&o=0
2.Εμπρός αριστερά
http://s46.photobucket.com/user/antonis ... sort=3&o=1
3.Πίσω δεξιά
http://s46.photobucket.com/user/antonis ... sort=3&o=3
4.Πίσω αριστερά
http://s46.photobucket.com/user/antonis ... sort=3&o=2

το αμάξι το πήρα 07/09/14...ούτε 2 μήνες
Πήγα στην αντιπροσωπεία που το πήρα, τους έδειξα τις φωτό κ μου είπαν να πάω αύριο συστημένος σε ένα συνεργείο (φυσικά κ τους είπα να πάω όπου θέλουν εκτός από εκεί που άλλαξα λάδια) για να το δούμε..θα σας πω τι θα μου πουν αύριο..
Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Είναι φυσιολογικό μέσα σε 2 μήνες να γίνει έτσι;;
Έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ...
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρον


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Νοέμ 2014, 23:33 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Ολες οι οξειδώσεις ειναι σε αναλώσιμα ανταλακτικά και οχι στο αμάξωμα αλλά με εντονη την οξείδωση του ημιαξονίου. Ισως και να είναι επιφανειακά ολα αυτά και μπορεί να είναι ανευ σημασίας μιας και ολα αυτα τα εξαρτήματα ειναι χοντρά σίδερα αλλά σίγουρα δεν έπρεπε να υπάρχουν. Η απορία μου ειναι οτι δεν επρεπε ολα αυτα να ειναι τουλάχιστον γαλβανισμένα? Ειναι ενδιαφέρον να δούμε τι θα σου πούν... Νομίζω πήρε το μάτι μου και στο δικό μου το DS4 κάποια τέτοια θεματάκια αλλά δεν πρόσεξα ιδιαίτερα. Θα επανέλθω με φωτογραφίες οταν το δώ προσεκτικά...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Νοέμ 2014, 23:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
αυτες οι οξειδωσεις κατα την γνωμη μου ειναι φυσιολογικες και υποδυκνυουν οτι το αμαξι ειναι καινουργο και μαλλον περιμενε καιρο πριν παραδωθει. ειναι επιφανειακη οξειδωση και μαλιστα για να αποφευγεται στα δισκοφρενα πολλες εταιριες φερνουν το αμαξι με καλυμενες δισκοπλακες με χαρτια.......ρωτα τους ομως τους ιδιους, δεν ειμαι μηχανικος για να εχει αξια η γνωμη μοθ

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Νοέμ 2014, 23:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 13:41
Δημοσιεύσεις: 122
Εικόνες: 0
Ο προβληματισμός μου είναι ότι αν είναι έτσι σε 2 μήνες πως θα είναι σε 2 χρόνια...
θα σας ενημερώσω με ότι μου πουν κ βλέπουμε..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Ανευ σημασίας.....επιφανειακη οξειδωση.... Και μετα από χρόνια έτσι θα είναι....

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 07:17 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Kαι επανέρχομαι με το ερώτημα φίλε Νίκο. Δεν θα επρεπε ολα αυτά τα εκτεθειμένα ανταλακτικά να είναι τουλάχιστον γαλβανισμένα? Βεβαια σιγα μην τα φτιάξουν ετσι ωστε να κρατάνε μια ζωή. Μετα τι θα κάνουν ολοι αυτοί οι κατασκευαστές , θα κλείσουν? Μας δουλεύουν κανονικά...Πας και παίρνεις το νέο σου αμάξι και μόνο καινούργιο δεν είναι. Ποιος ξέρει που τα αποθηκεύουν μέχρι να ερθει η ωρα της παράδοσης.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 11:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Χωρίς να είμαι κανένας ειδικός σε θέματα οξείδωσης, αυτό που φαντάζομαι είναι πως το αυτοκίνητο απλά περίμενε κοντά σε κάποιο λιμάνι (=> κοντά στη θάλασσα) για κάποιο χρονικό διάστημα. Δε βλέπω κανένα θέμα, εφόσον οι σκουριές είναι και επιφανειακές και αφορούν αναλώσιμα εξαρτήματα.

Τέλος, από τα αυτοκίνητα της PSA που πέρασαν από τα χέρια μου (ΖΧ ->16 χρόνια, C4 ->8 χρόνια, C5 -> 5 χρόνια, Peugeot Expert -> 10χρόνια), η σκουριά μου είναι τελείως άγνωστη ακόμα και με τα αλάτια των χιονισμένων δρόμων της Δυτικής Μακεδονίας.

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Το θεωρω απολυτα φυσιολογικο. Ειναι μεταλλικα μερη τα οποια αργα ή γρηγορα ετσι γινονται.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 12:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 13:41
Δημοσιεύσεις: 122
Εικόνες: 0
Δλδ αν στους 2 μήνες υπάρχει αυτή η εικόνα φαντάζομαι πως στα 2-3 χρόνια θα χρειάζονται αλλαγή..
Επίσης παίρνεις κάτι καινούργιο κ σε 2 μήνες παρουσιάζει αυτήν την εικόνα εμένα μου ξυνίζει πολύ..το μηχανάκι μου που το έχω 5χρόνια δεν έχει σκουριάσει-οξειδωθεί ούτε βίδα....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Kαι επανέρχομαι με το ερώτημα φίλε Νίκο. Δεν θα επρεπε ολα αυτά τα εκτεθειμένα ανταλακτικά να είναι τουλάχιστον γαλβανισμένα? Βεβαια σιγα μην τα φτιάξουν ετσι ωστε να κρατάνε μια ζωή. Μετα τι θα κάνουν ολοι αυτοί οι κατασκευαστές , θα κλείσουν? Μας δουλεύουν κανονικά...Πας και παίρνεις το νέο σου αμάξι και μόνο καινούργιο δεν είναι. Ποιος ξέρει που τα αποθηκεύουν μέχρι να ερθει η ωρα της παράδοσης.


Επρόκειτο σύμφωνα με τα όσα βλέπω στις φώτο για μασίφ "σκληρούς" χάλυβες (ημιαξονια , βάσεις δαγκάνας φρένων κτλ.) τα οποία δεν πρόκειται να "σαπίσουν" ούτε σε 200 χρόνια.
για αυτό δεν υπάρχει και λόγος γαλβανισμού τους ή ανοδίωσής τους . θα ζήσουν σίγουρα περισσότερο από τρεις γενιές έτσι σε ατμοσφαιρικό περιβάλλον, χωρίς να χρειαστούν καμία συντήρηση . Και Νίκο , από τα σίδερα αυτά δεν περιμένει κανείς να βγάλει λεφτά (τουλάχιστον λόγω οξείδωσης σε σημείο αποσύνθεσης)

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
@vil

Eγω που είμαι καλοπροαίρετος και ευκολόπιστος καταναλωτής δέχομαι τα οσα λές.
Ομως αν κάποιος θελήσει να τους κάνει ρεζίλι διεθνώς ειναι πλέον πολύ εύκολο με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Ειδικά αν αυτό συμβαίνει σε οχημα 2 μηνών της δήθεν premium σειράς τους οπως προσπαθούν να μας πείσουν...
Kανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτο το γεγονός! :rop :spank :rop :spank

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2014, 16:40
Δημοσιεύσεις: 391
Τοποθεσία: Ελλάδα
Χωρίς να εχω καμια ιδιαίτερη γνωση, πιθανώς και να οφείλεται σε επιφανειακή οξειδωση, πιθανως οπως ειπωθηκε απο μακροχρόνια παραμονή σε καποιο λιμάνι. Πιθανως και οχι ομως, μιας και δεν εχω δει ποτέ μου αυτοκινητο σε αυτα τα σημεια να ειναι έτσι. Και εχω σπιτι, που το αυτοκινητο παρκάρει στο 1 μέτρο κυριολεκτικά απο τη θάλασσα τους καλοκαιρινους μηνες και γενικά πολυ συχνά.
Ισως καποια επεξεργασια δεν εγινε ή δεν εγινε επιτυχώς. Νομιζω δεν ειναι το ιδιο κατεργασμένο/επεξεργασμένο μεταλλο/υλικό με τους δισκους που προαναφέρθηκε.
Προσωπικά, χωρις να ειναι κάτι κακο απαραιτητα, δε θα ημουν καθολου χαρουμενος να το δω αυτο στο 2 μηνων οχημα μου. Αν καθαρίζει, πες τους να το κάνουν, και περιμενε να δείς. Αν ξαναπροκύψει, θα το συζητουσα καπως λιγοτερο πολιτισμένα.

_________________
The Italian Job.gr
Passione Stile Velocita


Alfa 156 GTA Selespeed-Fiat Barchetta E.L- Porsche Boxster 987 - Mercedes Benz E200kompressor W211- Bmw 316i E30-Citroen C3 Pluriel Sensodrive
...1 of 348 made........... 1 of 1900 made

www.drpatsis.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 16:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Λοιπόν ,έχουμε και λέμε:
Έστω μια βεργα ημιαξονίου κοστιζει 50 € μειον τον ΦΠΑ ίσον 40€ μειον το κερδος του εμπόρου ίσον 28€ μειον το κερδος του εισαγωγεα ισον 18€ μειον το κερδος της citroen ισον 9 € μειον το κερδος του κατασκευαστη του ανταλλακτικου ισον 5€ (και πολλα λεω)
Ρε αει από εδω που θελουμε και ανοξειωτα ημιαξονια με 5 ευρω :D

Πόσο μαλλον για ενα πιατελο που κοστιζει σαν ανταλλακτικο 5 € στον τελικο αποδεκτη.

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 17:07 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Nικόλα με πείσμωσες! Πάω να κάνω ολο το αμάξι απο κάτω inox :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκουριές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Νοέμ 2014, 17:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Ετσι είναι όλα τα αμάξια.... Απλα είναι καλυμμένα!!

Sent from my Sony Xperia z Ultra

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 5 [ 70 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Σκουριές στο δάπεδο...
Δ. Συζήτηση: CX / GS / SM
Συγγραφέας: Goldentie
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ