Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:44 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Νοέμ 2014, 19:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2011, 15:09
Δημοσιεύσεις: 348
Δηλαδη λες να χαλαρωσει η ισχυρη κολλα που εχουνε τα φαναρια σττην ενωση του πλαστικου με το σωμα του φαναριου.Μην λεμε οτι θελουμε.Η υγρασια ειναι ή απο ελατωματικο φαναρι,ή εχει φυγει/δεν εχει κουμπωσει καλα η πλαστικη ταπα του φαναριου ή καποιο σπασιμο απο πετραδακι.Αναμα του φαναριου για 1 ωρα χωρις τα καπακια και μετα τοποθετηση τους για να φυγει καλα η υγρασια και παρακολουθηση ειναι μια πρωτη λυση που μπορει να κανει κανεις για να ελεγξει αν το φαινομενο εληξε ή απλα αν πηρε παραταση...
Αλλα απο τη στιγμη που μιλαμε για καινουργιο αμαξι,που λογικα δεν εχει πειραχτει τιποτα,και θελω να ελπιζω οτι το κιτ ξενον ειναι το γνησιο και οχι ξηλωμενο στην αντιπροσωπια και περασμενο κινεζικο,τοτε αναλαμβανουν ολη την ευθυνη και ας σπασουν το κεφαλι τους να βρουν το προβλημα.

_________________
ACTIVA,The art of flat cornering


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Νοέμ 2014, 19:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
argiris_89 έγραψε:
Δηλαδη λες να χαλαρωσει η ισχυρη κολλα που εχουνε τα φαναρια σττην ενωση του πλαστικου με το σωμα του φαναριου.Μην λεμε οτι θελουμε.Η υγρασια ειναι ή απο ελατωματικο φαναρι,ή εχει φυγει/δεν εχει κουμπωσει καλα η πλαστικη ταπα του φαναριου ή καποιο σπασιμο απο πετραδακι.


Στο δικο μου το διαολο δηλαδη που περυσι το χειμωνα ΔΕΝ ειχε υγρασια σε κανενα φαναρι και φετος εχουν και τα μπροστινα (λιγη αλλα εχουν) και των φλας στους καθρεπτες , πως εξηγειται αν οχι απο φτωχη συναρμογη σε συνδιασμο με τη χρηση του αυτοκινητου (λακουβες, ανοιξε/κλεισε οι καθρεπτες κλπ) ? ...λαμπες δεν εχω αλλαξει, τρακο μπροστα δεν εχω φαει ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Νοέμ 2014, 19:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Tricky78 έγραψε:
Αν και το δικο μου δεν ειναι πλεον στην εγγυηση, αλλαζονται τα φαναρια ή κανουν καποια μονωση/αλλαζουν καποια τσιμουχα ?
Αλλωστε, ''τεχνητη'' υγρασια σε ενα φαναρι δε μου φαινεται δυσκολο να πετυχει καποιος που θελει στους 23 μηνες κατοχης να αλλαξει φαναρια :hmm

Αλλωστε, το μπροστινο συστημα του ds3 εμενα μου φαινεται λιγο γιορτινο και δεν ειναι απιθανο να ''χαλαρωσουν'' τα φωτιστικα απο καποια λακουβα ...



Αν είσαι ακόμη εντός εγγύησης, πας σε αντιπροσωπεία και τους αφήνεις να το ψάξουν μέχρι να δουν ότι είναι κατασκευαστικό. Δεν έχω άλλο σχόλιο επ'αυτού.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Νοέμ 2014, 21:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2011, 15:09
Δημοσιεύσεις: 348
Tricky78 έγραψε:
argiris_89 έγραψε:
Δηλαδη λες να χαλαρωσει η ισχυρη κολλα που εχουνε τα φαναρια σττην ενωση του πλαστικου με το σωμα του φαναριου.Μην λεμε οτι θελουμε.Η υγρασια ειναι ή απο ελατωματικο φαναρι,ή εχει φυγει/δεν εχει κουμπωσει καλα η πλαστικη ταπα του φαναριου ή καποιο σπασιμο απο πετραδακι.


Στο δικο μου το διαολο δηλαδη που περυσι το χειμωνα ΔΕΝ ειχε υγρασια σε κανενα φαναρι και φετος εχουν και τα μπροστινα (λιγη αλλα εχουν) και των φλας στους καθρεπτες , πως εξηγειται αν οχι απο φτωχη συναρμογη σε συνδιασμο με τη χρηση του αυτοκινητου (λακουβες, ανοιξε/κλεισε οι καθρεπτες κλπ) ? ...λαμπες δεν εχω αλλαξει, τρακο μπροστα δεν εχω φαει ...


Αρχικα το αμαξι του φιλου ειναι καινουργιο,μετραει μηνες.Το δικο σου δεν ξερω τι ηλικια εχει.
Εν συνεχεια,μην μπερδευεις τις λακουβες με την συναρμογη-κολλα.Οι κολλες την ακουνε απο ζεστη,οπου οι συγκεκριμενες,βαση της πειρας μου-αποπειρας μου να ανοιξω φαναρι,δεν υπαρχουν σε κατασταση νορμαλ στο δρομο.Το να εχουνε παλιωσει οι τσιμουχες στα καπακια,ή να εχουν φθαρει?Γιατι αν ητανε ετσι σε ενα αμαξι τουλαχιστον 10ετιας,με αρκετη χρηση χωματοδρομου(λακουβες)και ισως φτωχη συναρμογη,θα επρεπε το παρμπριζ να σταζει καθε φορα που βρεχει.Το φαναρι και καθε φαναρι εχει μια μερια που επικοινωνει με την ατμοσφαιρα.Δηλαδη μου λες οτι ειναι πιο λογικο να την ακουσε η κολλα,παρα το καπακι-τσιμουχα και ΟΟΟΟΟΤΙ αλλο κραταει "κλειστο" το φαναρι απο την πισω μερια.Το να μου αναφερεις ενα φαινομενο το οποιο δεν ξερω καν αν το εχεις παρακολουθησει ή εχεις αποπειραθει να διορθωσεις,δεν μου λεει τιποτα.

_________________
ACTIVA,The art of flat cornering


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Νοέμ 2014, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 13:41
Δημοσιεύσεις: 122
Εικόνες: 0
Πράκτορας έγραψε:
Tricky78 έγραψε:
Αν και το δικο μου δεν ειναι πλεον στην εγγυηση, αλλαζονται τα φαναρια ή κανουν καποια μονωση/αλλαζουν καποια τσιμουχα ?
Αλλωστε, ''τεχνητη'' υγρασια σε ενα φαναρι δε μου φαινεται δυσκολο να πετυχει καποιος που θελει στους 23 μηνες κατοχης να αλλαξει φαναρια :hmm

Αλλωστε, το μπροστινο συστημα του ds3 εμενα μου φαινεται λιγο γιορτινο και δεν ειναι απιθανο να ''χαλαρωσουν'' τα φωτιστικα απο καποια λακουβα ...



Αν είσαι ακόμη εντός εγγύησης, πας σε αντιπροσωπεία και τους αφήνεις να το ψάξουν μέχρι να δουν ότι είναι κατασκευαστικό. Δεν έχω άλλο σχόλιο επ'αυτού.

Πήγα σε συνεργείο σήμερα κ μου είπαν πως δεν είναι φυσιολογικό να έχει υγρασία γενικός..κ να τους το πάω ότανν το φαινόμενο είναι ορατό..να το πλύνο μου είπαν κ να το πάω ώστε να το βγάλουν φωτό κ να το στείλουν Γαλλία..
Οπότε σύμφωνα με τα λεγομενά τους κ δεν είναι φυσιολογικό κ περνάει στην εγγύηση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Νοέμ 2014, 06:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
argiris_89 έγραψε:
Αρχικα το αμαξι του φιλου ειναι καινουργιο,μετραει μηνες.Το δικο σου δεν ξερω τι ηλικια εχει.
Εν συνεχεια,μην μπερδευεις τις λακουβες με την συναρμογη-κολλα.Οι κολλες την ακουνε απο ζεστη,οπου οι συγκεκριμενες,βαση της πειρας μου-αποπειρας μου να ανοιξω φαναρι,δεν υπαρχουν σε κατασταση νορμαλ στο δρομο.Το να εχουνε παλιωσει οι τσιμουχες στα καπακια,ή να εχουν φθαρει?Γιατι αν ητανε ετσι σε ενα αμαξι τουλαχιστον 10ετιας,με αρκετη χρηση χωματοδρομου(λακουβες)και ισως φτωχη συναρμογη,θα επρεπε το παρμπριζ να σταζει καθε φορα που βρεχει.Το φαναρι και καθε φαναρι εχει μια μερια που επικοινωνει με την ατμοσφαιρα.Δηλαδη μου λες οτι ειναι πιο λογικο να την ακουσε η κολλα,παρα το καπακι-τσιμουχα και ΟΟΟΟΟΤΙ αλλο κραταει "κλειστο" το φαναρι απο την πισω μερια.Το να μου αναφερεις ενα φαινομενο το οποιο δεν ξερω καν αν το εχεις παρακολουθησει ή εχεις αποπειραθει να διορθωσεις,δεν μου λεει τιποτα.


Το δικο μου ειναι 25 μηνων ...περυσι το χειμωνα δεν ειχε υγρασια πουθενα, φετος εχει σε τεσσερα σημεια ασχετα μεταξυ τους ... δε μπορω να διαφωνησω με αυτα που λες φυσικα, ουτε ξερω πχ πως επικοινωνει με την ατμοσφαιρα το φλας στους καθρεπτες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Νοέμ 2014, 10:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Toshiba2014 έγραψε:
Πήγα σε συνεργείο σήμερα κ μου είπαν πως δεν είναι φυσιολογικό να έχει υγρασία γενικός..κ να τους το πάω ότανν το φαινόμενο είναι ορατό..να το πλύνο μου είπαν κ να το πάω ώστε να το βγάλουν φωτό κ να το στείλουν Γαλλία..
Οπότε σύμφωνα με τα λεγομενά τους κ δεν είναι φυσιολογικό κ περνάει στην εγγύηση.



Άρα, όλα καλά :thumb

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Νοέμ 2014, 16:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 13:41
Δημοσιεύσεις: 122
Εικόνες: 0
Πράκτορας έγραψε:
Toshiba2014 έγραψε:
Πήγα σε συνεργείο σήμερα κ μου είπαν πως δεν είναι φυσιολογικό να έχει υγρασία γενικός..κ να τους το πάω ότανν το φαινόμενο είναι ορατό..να το πλύνο μου είπαν κ να το πάω ώστε να το βγάλουν φωτό κ να το στείλουν Γαλλία..
Οπότε σύμφωνα με τα λεγομενά τους κ δεν είναι φυσιολογικό κ περνάει στην εγγύηση.



Άρα, όλα καλά :thumb

:agree


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω diesoulas στις Τετ 19 Νοέμ 2014, 17:06.
Αιτία: διπλό πόστ
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Νοέμ 2014, 01:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Tricky78 έγραψε:
Το δικο μου ειναι 25 μηνων ...περυσι το χειμωνα δεν ειχε υγρασια πουθενα, φετος εχει σε τεσσερα σημεια ασχετα μεταξυ τους ... δε μπορω να διαφωνησω με αυτα που λες φυσικα, ουτε ξερω πχ πως επικοινωνει με την ατμοσφαιρα το φλας στους καθρεπτες.

Φίλε μου η υγρασία είναι αποτελεσμα κακης-φτηνης κατασκευης του φαναριου, πιστευω λογω κακης κόλλας που χρησιμοποίησαν ή λιγοστής κόλλας που χρησιμοποίησαν..
Τώρα εφόσον δεν έχεις εγγύηση μπορείς να κάνεις τα εξής:
Αν είσαι large αλλαζεις φαναρια
Αν δεν είσαι τότε τα βγάζεις, τα στεγνώνεις με πιστολακι και βάζεις κόλλα ή σιλικόνη στεγανοποίησης περιφερειακά στην ένωση πλαστικού-τζαμιού, πάνω από την μαμίσια κόλλα.
Μη προσπαθήσεις να τα διαχωρίσεις,θα καταστρεψεις το φαναρι.
Εγώ το εκανα στο c4 και είναι μια χαρά,δε μου ξαναπήρε έκτοτε. :thumb

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στα Φώτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Ιαν 2015, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
Το δικο μου εχει υγρασια! 5 χρονια τωρα ουτε σημαδο


Sent from my iPhone -driving DS3

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Φωτα-λαμπες
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: Billopoulos
Απαντήσεις: 17
φωτα πορειας led
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: mrbell
Απαντήσεις: 14
Φωτα led
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: misigun
Απαντήσεις: 49
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ!!!!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Φώτα υαλοκαθαριστηρες προβλημα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ