Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 01:36 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Φεβ 2020, 07:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Νοέμ 2013, 01:40
Δημοσιεύσεις: 77
καλημερα παιδια,,εχει κανα 2 μερες που μου εβγαλε την ενδειξη με το γραναζι της μηχανης-αντλια νομιζω και λεει στην οθονη:engine fault repair needed!γνωριζει καποιος τι μπορει να ειναι?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Φεβ 2020, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Αν δεν το μπριζώσεις,δεν θα μάθεις. Εμένα πχ μου έβγαζε μήνυμα abs/esp faulty και ήταν η ηλεκτροβάνα του turbo....εντελώς άσχετο δηλαδή...

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Φεβ 2020, 14:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Νοέμ 2013, 01:40
Δημοσιεύσεις: 77
kostask έγραψε:
Αν δεν το μπριζώσεις,δεν θα μάθεις. Εμένα πχ μου έβγαζε μήνυμα abs/esp faulty και ήταν η ηλεκτροβάνα του turbo....εντελώς άσχετο δηλαδή...

το ατμοσφαιρικο με τα 95 εχω αλλα και παλι,ξαφνικα το εβγαλε! εκανα ενα ρισερτσ στο ιντερνετ αλλα λενε διαφορα οχι κατι συγκεκριμενο,,αυριο θα το παω στον μαστορα να δουμε τι! ελπιζω να αναψαν ακυρα τα λαμπακια,γιατι ειναι και προς πωληση το ατιμο! :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Φεβ 2020, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Νοέμ 2013, 01:40
Δημοσιεύσεις: 77
paraskevas013 έγραψε:
kostask έγραψε:
Αν δεν το μπριζώσεις,δεν θα μάθεις. Εμένα πχ μου έβγαζε μήνυμα abs/esp faulty και ήταν η ηλεκτροβάνα του turbo....εντελώς άσχετο δηλαδή...

το ατμοσφαιρικο με τα 95 εχω αλλα και παλι,ξαφνικα το εβγαλε! εκανα ενα ρισερτσ στο ιντερνετ αλλα λενε διαφορα οχι κατι συγκεκριμενο,,αυριο θα το παω στον μαστορα να δουμε τι! ελπιζω να αναψαν ακυρα τα λαμπακια,γιατι ειναι και προς πωληση το ατιμο! :hmm


Επανέρχομαι, πήγα αντιπροσωπεία, έλεγχος κα διαγνωση 75+φπα =93ε κύριοι! Μου έβγαλε 6 ενδείξεις με συνολικό κόστος 1050ε! Επέστρεψα στον μηχανικο μου, έπαθε πλάκα γιατί τα μισά τα είχε δοκιμάσει πριν το πάω στην αντιπροσωπεία! Εν τέλει βγήκε εγκέφαλος, και σχεδόν τα μισά, από ότι μου είπαν! Εκεί στην σιτροεν πόσο κλέφτες μπορεί να είναι! Αν έχουν τον Θεό τους! Αντιπροσωπεία μάγκες μόνο όσο έχετε εγγύηση αλλιώς μακρυά!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Φεβ 2020, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Πες μας και που πήγες να ξέρουμε....

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Φεβ 2020, 09:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
paraskevas013 έγραψε:
Επανέρχομαι, πήγα αντιπροσωπεία, έλεγχος κα διαγνωση 75+φπα =93ε κύριοι! Μου έβγαλε 6 ενδείξεις με συνολικό κόστος 1050ε! Επέστρεψα στον μηχανικο μου, έπαθε πλάκα γιατί τα μισά τα είχε δοκιμάσει πριν το πάω στην αντιπροσωπεία! Εν τέλει βγήκε εγκέφαλος, και σχεδόν τα μισά, από ότι μου είπαν! Εκεί στην σιτροεν πόσο κλέφτες μπορεί να είναι! Αν έχουν τον Θεό τους! Αντιπροσωπεία μάγκες μόνο όσο έχετε εγγύηση αλλιώς μακρυά!


Δηλαδή στην ίδια πρόταση που λες ότι πήγες αντιπροσωπεία και βρήκες τελικά τι είναι, αμέσως μετά προτείνεις μακρυά από την αντιπροσωπεία (που αν το έκανες δεν θα έβρισκες ποτέ τι είναι).

Πρέπει να καταλάβετε ότι οι αντιπροσωπείες δουλεύουν με συγκεκριμένο τρόπο, με επίσημα εργαλεία, με συνδρομές για τα διαγνωστικά, με αναγκαστικές εκπαιδεύσεις για να πάρουν πιστοποίηση για κάθε μοντέλο, τηρώντας όλους τους κανονισμούς για επιχειρήσεις (που οι περισσότεροι "μάστορες" γράφουν στα @@@@ τους), και φυσικά έχουν συγκεκριμένους καταλόγους για χρεώσεις, με εκτιμήσεις για ωροχρέωση εργασίας αναλόγως του τι πρέπει να γίνει στο όχημα.

Προσωπικά γνωρίζω δεκάδες περιστατικά που, μετά από διαφόρους μαστόρους και "κυρ-Μήτσους", το όχημα κατέληξε στην αντιπροσωπεία για να βρεθεί και να λυθεί τελικά το πρόβλημα.

Ως εκ τούτου, εγώ προτείνω -και πράττω- το ακριβώς αντίθετο, όλα μου τα αυτοκίνητα από το τέλος του '80 μέχρι και σήμερα, τα πάω μόνο σε επίσημους. Και ναι, αυτό ισχύει και για τα Honda που είχα, δηλαδή τα πήγαινα στον Σαρακάκη :surprised

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Φεβ 2020, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16605
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Πραγματικά σουρεαλ ποστ. Το διάβαζα χθες και έλεγα κάτι δε καταλαβαίνω εγώ. Το άφησα για άλλον και μια φορά να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. :shy
Ας μας πει ο συνθέτης του μήπως εννοούσε κάτι άλλο τελικά.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 151.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Φεβ 2020, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Και για να διορθώσω λίγο το προηγούμενο post μου, μιλώντας ειδικά για Citroen και την C5 μου, μια φορά αναγκάστηκα να πάω σε μη επίσημο (και μη εξουσιοδοτημένο), λόγω θερμοστάτη που με άφησε στη Τζια, και ενώ ο μάστορας στη Τζια είχε ξαναδουλέψει σε 1-2 Citroen, ήταν και σχετικά απλή δουλειά, λέω τι να πάει στραβά, δεν είχα και άλλη επιλογή εδώ που τα λέμε, τον εμπιστεύτηκα.

Το αυτοκίνητο δεν δούλευε σωστά ούτε καν την αμέσως επόμενη μέρα (ανέβαζε θερμοκρασία) και επιστρέφοντας από Τζια ανέβασε ξανά θερμοκρασία και το έσβησα, ευτυχώς λίγο μετά την Ωμέγα. Οπότε πήγα επιτόπου, το άφησα απέξω από την Ωμέγα (ήταν ΣΚ), και την Δευτέρα που το είδαν, μου έδωσαν συγχαρητήρια για την "εξαίσια" δουλειά που είχε κάνει ο μάστορας, στραβοβαλμένοι σωλήνες, ψιλοτσακισμένος μάλιστα ο ένας, αποτυχημένη εξαέρωση, μου λένε θαύμα που κατάφερες και έφτασες εδώ :surprised

Χώρια που τελικά αποδείχτηκε ΚΑΙ ελαττωματικός ο θερμοστάτης (αυθεντικός, στο σακουλάκι του και με απόδειξη από τον εισαγωγέα), αυτό λίγο άσχετο με τον μάστορα καθώς δεν έφταιγε αυτός, οπότε αναγκάστηκα να ξαναπληρώσω θερμοστάτη, τον οποίο έβαλα φυσικά στην Ωμέγα και μου έδωσαν και κανονική εγγύηση για ανταλλακτικά και εργασία.

Εκτός επίσημου δικτύου (για όλες τις μάρκες, δεν μιλάω μόνο για Citroen), μόνο για ανταλλακτικά, εξαρτήματα και εργασίες που δεν μπορούν ή δεν επιτρέπεται να κάνουν στα επίσημα.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Τελευταία επεξεργασία από The Ace και Τρί 18 Φεβ 2020, 15:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Φεβ 2020, 13:37 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16605
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Πάντως το ακριβώς ανάποδο ισχύει για αυτοκίνητα που έχουν παλιωσει.
Ούτε τα θέλουν για δε βγάζουν, ούτε οι κάτοχοι τους έχουν την οικονομικη δυνατότητα να ανταποκρίνονται στα παλαβά των αντιπροσωπειών, ούτε θέματα εγγύησης παίζουν. Και μιλάμε και για αυτοκίνητα που για τα ελληνικά δεδομένα είναι "καινούργια"
Συνήθως έμαθαν πάνω σε αυτά όταν ήταν καινούργια, κανωντας τις μακακίες τους (εξ ου κι εγώ έχω αντιπάθεια από διάφορες τραγελαφικές ιστορίες με διάφορες μάρκες από επίσημους) και μετά άνοιξαν δικά τους συνεργεία αφού τελικά έμαθαν τη δουλειά και στα οποία πλέον γίνεται καλή δουλειά.
Επίσης για εμένα που έχω ενδιαφέρων για το αντικείμενο και παρατηρώ το αυτοκίνητο το να μη το βλέπω όταν γίνονται εργασίες δεν είναι αποδεκτό. Δε μιλάω να σαι πάνω απ' τον άλλον.
Εννοείται ότι υπάρχει χαωτικη διάφορα επίσης σε επίπεδο συνεννόησης,τιμών, εργασιών πιο λεπτομερειακων και "σπ@σ@φρυδικων" για κάθε μηχανικό σε εξειδικευμενα εκτός επίσημου, υπέρ τους βέβαια. Και φυσικά σε γενικά συνεργεία με 2 και 3 συνεργάτες που έχουν δει πολλές μάρκες από νέοι σε επίσημες,υπάρχει χαωτικα καλύτερη γνώση και αντίληψη πάνω στο αντικειμενο. Και φυσικά δεν έχουν αφεντικό, μάνατζέρ, τεχνικό διευθυντή από πάνω να καλύπτουν στραβες, υπερχρεώσεις ,ασυνεννοησία κτλπ...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 151.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Φεβ 2020, 15:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Νοέμ 2013, 01:40
Δημοσιεύσεις: 77
Λοιπόν για να τα πιάσω τα πράματα από την αρχή, όταν μου έβγαλε το μήνυμα στο αυτοκίνητο, το πήγα στον μηχανικο μου, εδώ εύοσμο Θεσσαλονίκη, στον διαγνωστικό έλεγχο του έβγαλε αν θυμάμαι καλά 7 βλάβες, δοκίμασε να τα επισκευάσει και δεν έσβηνε κανένα! Μου είπε κατά λέξη πάνε στην αντιπροσωπεία να δούμε τι βλάβες θα σου βγάλει και έλα μετά να τα δούμε! Αυτή την στιγμή δεν το έχω το χαρτι διότι είμαι στην δουλειά! Μου είχε βγάλει στην διάγνωση το μεγαλύτερο σς κόστος αντλία λαδιού 455ε, μπουζί, πολλαπλάσιαστη, ένδειξη λ, και κάνα 2 ακόμα! Συνολικό κόστος όπως είπα 1050ε! Επέστρεψα μηχανικό, έπεσε από καρέκλα, διότι όπως σας είπα δεν κολλούσαν ξαφνικά όλες αυτές οι βλάβες(όλα τα σέρβις του στην ώρα τους και γενικά είμαι πολύ προσεκτικος με το αμάξι)! Το έχω αφήσει εκεί, ήταν πεπεισμένος ότι έπαιζε με εγκέφαλο κάτι! Δοκίμασε έναν από μίνι Κούπερ που μου είπε ότι ταιριάζουν οι κινητήρες και έσβησαν όλες οι ενδείξεις! Περιμενω να γίνει επισκευή και να το παραλάβω! Είχε να μου πει πόσες περιπτώσεις με άτομα που πήγαν αντιπροσωπείες και σκασανε ένα καορ λεφτά ενώ η βλάβη ήταν το ένα πέμπτο από αυτό που είχε! Αυτά


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Φεβ 2020, 17:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16605
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Αν δε γνωρίζεις πως δουλευει η διάγνωση βλαβών και ότι προφανώς δε μπορεί να είναι όλα μαζί να μην κατηγορείς άδικα.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 151.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Φεβ 2020, 19:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Νοέμ 2013, 01:40
Δημοσιεύσεις: 77
nonos έγραψε:
Αν δε γνωρίζεις πως δουλευει η διάγνωση βλαβών και ότι προφανώς δε μπορεί να είναι όλα μαζί να μην κατηγορείς άδικα.

Κατηγορώ άδικα? Φίλε αυτό που συνέβη εκφράζω! Και έκανα λεπτομερή ανάλυση! Δεν είμαι ούτε μηχανικός ούτε ειδικός, απλός οδηγός που πήγε να την πατήσει πολύ απλά! Αναφέρω γιατι πιθανόν να την έχουν πατήσει και άλλοι! Αυτό


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιούλ 2020, 14:02 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα παλικάρια και κάλως σας βρήκα!
σκεπτόμενος την αγορά ενός DS3 1.6 155hp είπα να ρωτήσω τους κατάλληλους για προβλήματα...
οι κάτοχοι τι γνώμη έχουν?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 13:12 
Άβαταρ μέλους
Κανείς?
Τίποτα?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική συζήτηση DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5580
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Καλησπέρα και καλώς μας βρήκες! Εισαι ήδη στην ενότητα του DS3 και μπορείς να διαβάσεις πολλά θέματα για το αυτοκινητο αυτο και για τα προβήματα των thp γενικοτερα. Καλή ανάγνωση!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 148 από 150 [ 2236 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 145, 146, 147, 148, 149, 150  Επόμενο



Συναφή θέματα

Γενική συζητηση Xsara
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: panc4
Απαντήσεις: 675
Γενική συζήτηση C8
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C8
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 37
Γενική συζήτηση C-Crosser
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C-Crosser
Συγγραφέας: agiorgitis
Απαντήσεις: 1
Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 586
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ