Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:32 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Νοέμ 2013, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
dasimo έγραψε:
... Το παραπανω αυτοκινητο εχει σε 6 χρονια 250 χιλιαδες χιλιομετρα και πιθανολογω οτι η βλαβη δεν ειναι σημαντικη.


dasimo σε εχασα ... :) Πιο ειναι το παραπανω αυτοκινητο ?

Απο κει και περα, οπως ειπα, το EGS της Citroen δουλευει στρωτα στο δρομο αλλα μην το θεωρησουμε και σουπερ κιβωτιο (δεν αναφερομαι στην οποια αξιοπιστια που μενει να αποδειχθει στο χρονο αλλα στην αποδοση) ... οποιος εχεις αμφιβολιες, ας παμε βολτα να δουμε τις αδυναμιες του (αδυναμιες που αν δεν επεμβεις με τα paddles μπορουν να γινουν και υπο προυποθεσεις, λιγο επικινδυνες για τον μη υποψιασμενο που θα αγορασει αυτοματοποιημενο κιβωτιο πχ ενα νεος οδηγος ή καποιος με καποια αναπηρια κλπ ...) .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Νοέμ 2013, 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Εχεις δικιο ! Νομισα οτι μιλαμε για το C4 Picasso απο το Βερολινο που παρουσιασε προβλημα στα 250 χιλιαδες χιλιομετρα!
My Bad!!

Οι αδυναμιες που αναφέρεις ειναι ολοσωστες, αλλα δεν εχουν να κανουν με το κιβωτιο. Εχουν να κανουν με το προγραμμα που εχει επιλεξει η Citroen για το συγκεκριμενο αμαξι και να παρει πιστοποιηση κατω απο τα 100 γραμμαρια. Επισης για να παρει το e-hdi certification δεν θα επρεπε πλεον να υπαρχει το κουμπι sport που υπήρχε στις προηγουμενες εκδοσεις, αρα επι της ουσιας οταν μιλαμε για το κιβωτιο, μιλαμε για το κιβωτιο με τα paddles!

_________________
Εικόνα


Τελευταία επεξεργασία από dasimo και Σάβ 16 Νοέμ 2013, 08:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Νοέμ 2013, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ 2012, 15:30
Δημοσιεύσεις: 850
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Πράκτορας έγραψε:

Για αυτό και το 2007 επέλεξα C2 VTR χειροκίνητο αντί του ημιαυτόματου, μιας και εκείνης τη γενιάς είχε διάφορα χαζοθεματάκια το οποία σε άφηνε στα κρύα του λουτρού.

Η νεότερη έκδοση του προς το παρόν δείχνει πιο αξιόπιστη και δεν έχει αναφερθεί κάποια βλάβη.


Όντως στα c2-3 εκείνης της εποχής η διαδικασία της σύμπλεξης - αποσύμπλεξης γινόταν με ηλεκτρικό καθαρά μηχανισμό και λόγω των θερμοκρασιών που αναπτύσσονται στο χώρο του κινητήρα καιγόταν η μονάδα ελέγχου. Στα νεότερα c4 η όλη διαδικασία γίνεται ηλεκτρουδραυλικά.

Στάλθηκε από το IFQM712HCNF μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

_________________
C4 Grand Picasso 1.6hdi automatic
VW Polo 6KV2 1.4 8v gas(250.000Km)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Νοέμ 2013, 18:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Eιρωνια ή κατι αλλο ? :(

Χθες βραδυ με πηρε η Citroen Hellas για εντυπωσεις απο την τελευταια επισκεψη μου στη Ωμεγα (οπου εγινε αποπειρα σερβις του κιβωτιου) ...δεν ειχα προβληματα , τους ειπα πως ολα ειναι τελεια με το αμαξι ...

Σημερα το μεσημερι, το EGS εκανε παλι τα ιδια ...ξεκινησα χαλαρα πρωτη - δευτερα ...η τριτη δεν κουμπωσε, εβγαλε ενδειξη Service , Gearbox fault και το αμαξι κολλησε στη δευτερα (ουτε πανω, ουτε κατω πηγαινε με τα paddles)

Σταματησα στην ακρη καθως απο πισω ερχοταν φουριοζικο βυτιοφορο καυσιμων :spank
Εκανα restart το αμαξι και ολα εσβησαν μονα τους...εκανα 100 χλμ χωρις προβλημα.

Σε τρεις μηνες, εχω παει στο συνεργειο για αυτο το θεμα τρεις φορες εκ των οποιων τη μια , το αμαξι εμεινε μεσα δυο μερες (οταν αλλαχθηκαν οι φουρκετες που υποτιθεται ελυναν το προβλημα, συμφωνα με τη σχετικη οδηγια της Citroen) .Το προβλημα ομως προφανως δε λυθηκε. Μιλαμε για ενα αμαξι που δουλευει κατα 90 % με μια πεμπτη ...ουτε κουραζω το κιβωτιο, ουτε το σκιζω .Το αμαξι εχει 26.000 χλμ .

Πηρα στην Omega και θα παω το πρωι να καταγραψουν τη βλαβη ...θα τη στειλουν στη Γαλλια για νεες οδηγιες και troubleshooting. ... Η εγγυηση δε λεει τιποτε αν δε βρεθει η οριστικη λυση της βλαβης ...Το κιβωτιο μπορει να εχει μεσα φουρκετες,γραναζια,διαβολους και τριβολους ..δε θα κατσω να δοκιμασω ολες τις πιθανες λυσεις ...το γουσταρω το αμαξι και το κιβωτιο του (οταν δεν κανει τα κουλα του αυτα) αλλα του δινω ενα μηνα προθεσμια :angr .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Νοέμ 2013, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
ηρεμια....ειναι πιθανον να μην ειναι τιποτε.....είναι πιθανον απλα να βγαζει ενα error και να περναει σε safe mode και για αυτο να μην κανει συμπλεξη. Μην ξεχνας οτι αυτα τα κιβωτια ειναι ηλεκτρονικα και εχουν δικλειδες να μην μπορουν στην ουσια να καταστραφουν. Να απαιτησεις επεκταση εγγυησης για το κιβωτιο τουλαχιστον, νομιζω ειναι δικαιο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Νοέμ 2013, 19:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Εγω θελω να πηγαινω απο το Α στο Β χωρις προβληματα ...οταν βγαινεις απο το παρκινγκ ή μια διασταυρωση και το αμαξι πρεπει να αποκτησει μια συγκεκριμμενη ταχυτητα ωστε να μη σε παρουν αμπαριζα οι πισω που ερχονται, πρεπει -συμφωνω μαζι σου- να εισαι ηρεμος και σιγουρος πως το αμαξι θα ανταποκριθει .Αν μεινει στη δευτερα και στα χιλιομετρα της, υπαρχει θεμα ... δε μιλαμε για κομπιασματα ή αργες αλλαγες αλλα για κατι που στην πορεια του χρονου μπορει να γινει επικινδυνο ...

Ισως να ειμαι περιεργος αλλα δεν προτιθεμαι να ''μαθω να ζω με το προβλημα μου'' :) ...δυο τινα μπορουν να συμβαινουν :

1) το κιβωτιο εχει γενικα προβλημα αρα θα το εχουν και αλλοι οπως εγω (ρωτησα και στο Χανιαδακη και δεν το εχουν ξανακουσει οπως αλλωστε μου λεει και η Ωμεγα)

2) μονο το δικο μου κιβωτιο ειναι ελλατωματικο οποτε ας το αλλαξουν ολοκληρο να τελειωνουμε ...αλλωστε τις ενδειξεις SERVICE η Citroen τις εχει ρυθμισει να εμφανιζονται ...ας το εκανε λιγοτερο ευαισθητο στην αναφορα βλαβων κιβωτιου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιαν 2014, 07:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Eνα update :

To αμαξι πηγε στην Ωμεγα για ελεγχο συμφωνως οδηγιων απο τη Γαλλια ...εγιναν ελεγχοι, λιπανσεις κλπ του κιβωτιου και περασε ενα update στο κιβωτιο ...

Απο τοτε εχω κανει 1000 χλμ χωρις κανενα προβλημα ... βλεπουμε λοιπον πως θα παει μεχρι το επομενο σερβις

1000 ευχαριστω και παλι στην Ωμεγα Ελλας Κηφισιας και στον υπευθυνο συνεργειου κ. Αυγουστη (και τον ηλεκτρολογο του) που πραγματικα ασχολουνται με το αμαξι μου και θελουν να βρουν λυση σε ενα θεμα που μαλλον αφορα μονο το αυτοκινητο μου (με οσα συνεργεια μιλησα, κανεις δεν το εχει ξανακουσει) ....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιαν 2014, 10:52 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Φίλε μου, έχω πει πολλές φορές πως το αυτοκίνητο (ιδιαίτερα το μεταχειρισμένο αλλά και το καινούριο) είναι γουρούνι στο σακί!

Δυστυχώς έτυχε σε σένα να παρουσιάσει αυτά που παρουσίασε. Ευτυχώς βρήκες ανθρώπους να ασχοληθούν πραγματικά με το αυτοκίνητο σου.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιαν 2014, 14:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
τα παιδια στην Ω ειναι εγγυηση. Δεν θα σε αφησουν στον δρομο, ετσι.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Μαρ 2014, 05:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Καλημερα σε ολους,

8000 χλμ μετα τη τελευταια ''επεμβαση'' στο κιβωτιο, ολα κυλουν αρμονικα ... δεν ξαναειχα θεμα με το κιβωτιο το οποιο δουλευει σωστα χωρις σφαλματα ή ενδειξεις Service. Τι εφταιγε ακριβως, ποτε δεν εμαθα για να σας το πω αλλα οτι εκαναν στην Ωμεγα, εφτιαξε προφανως το προβλημα.

Τον αλλο μηνα, φτανω αισιως στα 40.000 χλμ με το DS3 ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2014, 06:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Το αμαξι εχει πλεον 50.000 χλμ και το κιβωτιο δε με εχει προβληματισει ξανα ...δουλευει ρολοι (οπως και ολα τα υπολοιπα πανω στο αυτοκινητο ...)
Αυτα προς ενημερωση υποψηφιων αγοραστων αυτης της γενιας των κιβωτιων citroen ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2014, 06:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
αυτα ειναι !!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2014, 08:23 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Μπράβο Βασίλη. Πάντα έτσι!!!!

From inside C4 White Airbus

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2014, 10:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Πολύ καλά νέα. Θα ήθελα να δω συνολική αντοχή στο χρόνο όπως και του συμπλέκτη του ;)

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eνδειξεις SERVICE απο το κιβωτιο EGS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2014, 10:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Μπράβο! Συγχαρητήρια και για την τακτική ενημέρωση. Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει αυτη η ανάδραση, ώστε να μπορεί να ενημερώνεται οποίος θέλει. Εύχομαι να έχεις πολλές 100αδες απροβληματιστα χιλιόμετρα.

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 4 [ 47 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προβλημα στο ημιαυτοματο κιβωτιο σε C3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: aenaos15
Απαντήσεις: 25
Αυτοματο κιβωτιο Eat8 και χρηση paddles
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 2
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: c3dieselauto2013
Απαντήσεις: 2
service 140000
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: foudou
Απαντήσεις: 14
Σχετικά με το 1ο service
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: billc2vts
Απαντήσεις: 25
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια