Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:12 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Αύγ 2010, 09:38
Δημοσιεύσεις: 124
Το συγκεκριμένο πρόβλημα το είχα αναφέρει και στο παρελθόν αλλά εδώ και 3 χρόνια δεν έχω ασχοληθεί μιας και λύση στο συνεργείο δεν πήρα ούτε έχει παρουσιαστεί σε κάποιον εδώ στο φόρουμ για να πάρω μια δεύτερη γνώμη.... Ψάχνοντας σε αγγλικό φόρουμ βρήκα το πρόβλημα αυτό να έχει εμφανιστεί και σε άλλους, αλλά διαβάζοντας το, δε νομίζω να το λύσανε, κι ας απευθύνθηκαν κατευθείαν στη citreon της Γαλλίας...
http://www.ds3club.co.uk/showthread.php ... ight=noise

Θέλω να ρωτήσω για άλλη μια φορά εδώ, μήπως έχει εμφανιστεί σε κάποιον από εδώ και περισσότερο αν έχει βρεθεί κάποια λύση ή κάποιο inforapid μιας κι απ ότι καταλαβαίνω έχει παρουσιαστεί και σε άλλους κι έχει γνωστοποιηθεί στην αντιπροσωπεία...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 10:20 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Φίλιππε, έχουν αναφερθεί ότι έχουν δοθεί κάποιες λύσεις στο συγκεκριμένο link που έβαλες.



Post #18:

I've had same problem for ages I think they have sorted it out on mine I haven't heard it for a couple of weeks anyway. You need the earth wire replacing that goes to the head unit. Citroen technical are aware of the fault and used my car as a test car, apparently. Evans halshaw hull repaired mine so ask your dealers to contact them if they have any questions.


#25

I was definetly told that Citroen technical were aware of this fault. It did take me 4 visits and the threat of leaving the car permanently with them until its fixed, before it was sorted. The problem is the fault is so intermittent when you take the car in it never makes the noise. The best thing I did was to record the noise on my phone every time it did it. Then they cannot fob you off. Take your car back and ask them to contact there technical department. If you can ,get a loan car and tell them you are not collecting the car until its fixed. Watch them fix it when you have one of there cars!p.s mine has not made the noise since the repair. I still get a crack from the speaker when I first start the car but I'm not going to worry about that



Αν δε καλύπτεσαι από τα παραπάνω, κάνε μια εγγραφή στο φόρουμ τους, ρώτησε τελικά ποιο ήταν το θέμα που εν τέλει επισκευάστηκε και μίλα με τον τοπικό σου αντιπρόσωπο στο καπάκι, υποδεικνύοντας του το πρόβλημα αλλά και την λύση του.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 11:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Αύγ 2010, 09:38
Δημοσιεύσεις: 124
Το διάβασα κι εγώ όλο το thread, και παρατήρησα μόνο αυτή τη λύση η οποία δεν είναι κάποια επίσημη από τη citroen, αλλά αν είναι να εξαφανιστεί αυτός ο ενοχλητικός ήχος, θα πάω να ζητήσω στο συνεργείο να μου αντικαταστήσουν το συγκεκριμένο καλώδιο.

επειδή δε γνωρίζω και πολλά απ΄αυτοκίνητα, πως να το ζητήσω αυτό???
είναι το καλώδιο γείωσης το οποίο συνδέεται με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου???
και κάτι τελευταίο, είναι εύκολη εργασία να το αντικαταστήσουν ή θα μου ξηλώσουν τπτ πλαστικά και ίσως γίνει καμία άλλη ζημιά???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Αναφέρεται στη γείωση του μαμά ραδιοσιντί σου.

Πέραν όλων όμως, σου προτείνω και πάλι να κάνεις ότι σου είπα: εγγραφή και ερώτηση για τη λύση που δώσανε, πριν πας αντιπροσωπεία.

Όσο για τα "πλαστικά", μπορούν να γίνουν τα πάντα, μπορεί και τπτ. Καλό είναι να βγάλεις φώτο από πριν, όταν το παραδόσεις να τους δείξεις πως η κατάσταση μέσα είναι άριστη και να παρατηρήσεις για τυχόν κακές τοποθετήσεις και αμυχές.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 12:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Αύγ 2010, 09:38
Δημοσιεύσεις: 124
thanks φίλε....
έκανα αυτό που είπες αλλά δεν έχω πάρει κάποια απάντηση ακόμη....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 15:03 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ε καλά, μη περιμένεις και άμεσα. Δώσε κανά 2 μέρες καιρό και αν δε πάρεις απάντηση, "ενόχλησε" τους και πάλι :thumb

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 18:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Οκτ 2013, 17:58
Δημοσιεύσεις: 115
εχεις το πακετο με το ηχοσυστημα και το subwoofer πισω!!! βγαλε το sub που ειναι πισω στο πορτμπαγκαζ βγαλε τις γειωσεις τριψτες με γυαλοχαρτο και ξανασφιξτες καλα!! μην τις κοψεις!!!

_________________
οταν οι αλλοι φτιαχναν δρομους οι γαλλοι φτιαχναν αναρτησεις!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Αύγ 2010, 09:38
Δημοσιεύσεις: 124
Ναι αυτό έχω(ήταν στάνταρ εξοπλισμός στο THP)... σου έχει παρουσιαστεί και σε σένα το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε μ αυτό το τρόπο???
τώρα το να βγάλω μόνος μου το subwoofer, ούτε καν έχω προσέξει αν έχει κάποιο καπάκι το οποίο να ανοίγει ώστε να το βγάλω...
δεν είναι καλύτερο να το πάω σ αυτούς στην αντιπροσωπεία, και να τους ζητήσω να το κάνουν αυτοί????
Η΄ μήπως γίνεται να τις αντικαταστήσω τις γειώσεις με καινούριες(θα είναι ακριβό το κόστος)???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 20:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Αύγ 2010, 09:38
Δημοσιεύσεις: 124
Ορίστε και ο ενοχλητικός ήχος που ακούγεται ....
http://www.youtube.com/watch?v=ekkB4PlCEBY
(το βιντεάκι το βρήκα τυχαία στο ίντερνετ... ακριβώς το ίδιο ακούω και στο δικό μου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 23:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Είναι κλασικό σφύριγμα από ηχοσυστημα,αν δεν κανείς κάτι με αυτό που είπε το παλικάρι πιο πάνω απλά πήγαινε σε μαγαζί που ασχολούνται με ήχο αυτοκινήτου, ξέρουν αυτοί τι θα κανουν...

Sent from my ST26i using Tapatalk preg_replace($acronyms_match, $acronyms_repl, '[url='http://tapatalk.com/m?id=10']now Free[/url]')

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Οκτ 2013, 10:06 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Εγω γιατι το βρισκω ωραιο αυτο που σου συνεβει?
Θα μου πεις εχεις ολοκληρη τουρμινα και real ηχο σφυριγματος, τι να τον κανεις αυτον τον ηχο?
Σε ατμοσφαιρικο θα ηταν πενα παντως. :mrgreen

Φτιαξε τις γειωσεις σου!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Οκτ 2013, 20:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Οκτ 2013, 17:58
Δημοσιεύσεις: 115
ναι μου εχει τυχει και το εχω στρωσει με αυτον το τροπο! θελει βγαλσιμο το sub και ειναι βιδωτο!

_________________
οταν οι αλλοι φτιαχναν δρομους οι γαλλοι φτιαχναν αναρτησεις!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Οκτ 2013, 20:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Οκτ 2013, 17:58
Δημοσιεύσεις: 115
δεν χρειαζεται αλλαγη στις γειωσεις απλα καθαρισμα και σφυξιμο!!!

_________________
οταν οι αλλοι φτιαχναν δρομους οι γαλλοι φτιαχναν αναρτησεις!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Οκτ 2013, 16:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Αύγ 2010, 09:38
Δημοσιεύσεις: 124
θα το πάω αύριο στην αντιπροσωπεία, και θα του πω να κάνει ακριβώς αυτά που ανέφερες με το subwoofer... μιας και στο δικό σου ds3 λύθηκε.... Πάντως στο αγγλικό φόρουμ της citroen , μου απάντησαν λέγοντας πως το πρόβλημα αυτό έχει γνωστοποιηθεί στη citroen, κι ότι η ίδια το ψάχνει ακόμη(εδώ και 4 χρόνια που κυκλοφορεί)... τελοσπάντων....

ΥΓ. Κάτι που δε μπορώ να καταλάβω, είναι πως ο ήχος αυτός εμφανίζεται όταν η θερμοκρασία είναι υψηλή(25+)... το καλοκαίρι δηλαδή, τον ακούω σχεδόν τις περισσότερες φορές... εδώ και δυο εβδομάδες έχει εξαφανιστεί... τι σχέση έχουν οι γειώσεις και το πόσο καλά είναι σφιγμένες με τη θερμοκρασία???? :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος της μηχανής τον οποίο ακούω από το κεντρικό ηχείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Οκτ 2013, 12:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Αύγ 2010, 09:38
Δημοσιεύσεις: 124
Τελικά με πήραν τηλέφωνο από την αντιπροσωπεία και μου είπαν πως τους έχει έρθει καινούρια οδηγία μέσα στο 2013(inforapid θέλω να πιστεύω), στην οποία πρέπει να τοποθετήσουν μια "πλεξούδα"(ακριβώς έτσι μου το είπαν), πίσω στο subwoofer...και τελικά το παρήγγειλα(10 εργάσιμες μέρες, λόγω του ότι έρχεται από εξωτερικό)...
60€ μαζί με την εργασία...!!!! ασχέτως αν το συγκεκριμένο πρόβλημα είχε ψαχτεί άλλες 3 φορές εφόσον ήταν σε εγγύηση το αμάξι....
τουλάχιστον ας ελπίσω να διορθωθεί.....


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 40 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Citroen Xanthia Περίεργος θόρυβος σαν μούγκρισμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Θόρυβος στα φρένα ( δεν είναι τακάκια)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Makaros1253
Απαντήσεις: 3
Βάση-κόντρα μηχανης
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: PANOSP
Απαντήσεις: 13
Θόρυβος από ρεζερβουάρ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: frenchdriver
Απαντήσεις: 22
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια