Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:14 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ''Χαλια'' προσπεραση ... (η κακη μερα απο το πρωι φαινεται)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Νοέμ 2014, 19:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Μπαινω στο ds3 το πρωι να παω μεχρι την Αυλιδα, βαζω οπισθεν μου πεταει ενα Service μηνυμα για το park assist ...δε δινω και μεγαλη βαση, παω στη δουλεια μου.

Στον παραδρομο της ΕΟ Αθηνων-Λαμιας ειπα να κανω μια προσπεραση σαν παιδι και εγω ...ριχνω τριτη απο τεταρτη (με τα paddles) , σηκωνει στροφες το ds3 και μολις φτανω διπλα στον προπορευομενο αρχιζουν τα λαμπακια service ...πρωτα engine fault και μετα gearbox fault ...το check engine μενει αναμμενο μεχρι που εφτασα στον προορισμο μου. Εκει σβηνω μια, βαζω μπρος ακομα το check αναμμενο. Το σβηνω, κανω δυο τσιγαρα, ξαναβαζω μπρος, ειχε σβησει το check engine ...

Στην επιστροφη , στην ΕΟ πλεον αφου το αμαξι μαλλον δεν ειναι για παραδρομους, του ηπια το αιμα και γυρισα με 150 χλμ μπας και ξεκουμπωσει ...ευτυχως δεν εκανε κιχ, ουτε αναψε παλι κατι.

Μεσα σε μια μερα μου αναξαν τρεις ενδειξεις service ...μια προσπεραση πηγα να κανω με το αργοστροφο και μου την εβγαλε απο τη μυτη :angry (δεν ειναι ιδιαιτερα ωραιο πανω στην προσπεραση να ακους μπιμπ-μπιμπ και να διαβαζεις engine και gearbox fault...) ... και ολα αυτα, δεκα ημερες αφοτου εληξε η εγγυηση ...

Θα περασω αυριο απο το συνεργειο να μου διαβασουν τις βλαβες ... αν εχει κανεις καμμια ιδεα, ειναι ευπροσδεκτη ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ''Χαλια'' προσπεραση ... (η κακη μερα απο το πρωι φαινεται)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Νοέμ 2014, 20:54 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
..... :hmm :hmm :hmm ....

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vpafi για την δημοσίευση του/της: Tricky78
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ''Χαλια'' προσπεραση ... (η κακη μερα απο το πρωι φαινεται)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Νοέμ 2014, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Xασομερι η κατασταση ... πηγα για ελεγχο, υπηρχε η βλαβη ...στις 4200 στροφες (την ωρα της προσπερασης δηλαδη) βαρεσε υπερταση η μπαταρια (στιγμιαια 16,2 volt) με αποτελεσμα να βγαλει ενδειξη σφαλματος ολο το συστημα.

Δοκιμασαν την μπαταρια στο συνεργειο, δεν ειδαν κατι ...μαλλον τυχαιο μου ειπαν ... περισσοτερα δε γνωριζω ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: ''Χαλια'' προσπεραση ... (η κακη μερα απο το πρωι φαινετ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Νοέμ 2014, 17:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ 2012, 15:30
Δημοσιεύσεις: 850
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Όντως τυχαίο μάλλον. Με τέτοια ροπή που έβγαλε το μοτέρ θα νόμιζε πως σέρνει κανά τράκτορα 24βολτο. [emoji3] [emoji3] [emoji3]

Send from my blue elephant

_________________
C4 Grand Picasso 1.6hdi automatic
VW Polo 6KV2 1.4 8v gas(250.000Km)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ''Χαλια'' προσπεραση ... (η κακη μερα απο το πρωι φαινεται)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Νοέμ 2014, 17:38 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Υπέρταση μάλλον το δυναμό έβγαλε και οχι η μπαταρία. Για ξανασκίστο λίγο. Βέβαια και με ένα πολύμετρο θα δείς πόσο σου βγάζει σε εκείνες τις στροφές. Τυχαίο σίγουρα ήταν, αλλά εαν το ξανακάνει και υπερφορτώσει κάποια κυκλώματα με τις γνωστές συνέπειες τι γίνετε..?? Μήπως πρέπει να το παρακολουθήσουν..??

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ''Χαλια'' προσπεραση ... (η κακη μερα απο το πρωι φαινεται)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Νοέμ 2014, 18:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
vpafi έγραψε:
Υπέρταση μάλλον το δυναμό έβγαλε και οχι η μπαταρία. Για ξανασκίστο λίγο. Βέβαια και με ένα πολύμετρο θα δείς πόσο σου βγάζει σε εκείνες τις στροφές. Τυχαίο σίγουρα ήταν, αλλά εαν το ξανακάνει και υπερφορτώσει κάποια κυκλώματα με τις γνωστές συνέπειες τι γίνετε..?? Μήπως πρέπει να το παρακολουθήσουν..??


Σωστα, το δυναμο την εκανε ... το γκαζωσε με νεκρα στο συνεργειο και μετραγε ταυτοχρονα αλλα δεν εβγαλε κατι ... πως ομως να το παρακολουθησουν απο δω και περα ?? (εγγυηση πλεον δεν εχω οποτε μυριζομαι πονο αν δεν ηταν μεμονωμενο γεγονος .... :rop )

Αν καποιος εχει καποια προταση για το τι να του κανω/προσεξω , εδω ειμαστε ...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

S2000+ η επόμενη μέρα και επιβεβαιωμένα!
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 8
Δεν το βλεπεις καθε μερα
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: ManosC2
Απαντήσεις: 1
Με τα φωτα αναμενα και τη μερα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Someone
Απαντήσεις: 49
ΤΙ ΑΚΟΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: zxpanos
Απαντήσεις: 170
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ