Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:45 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 20:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
εχουμε πει οτι τα ελαστικα ειναι ολιγον απαραδεκτα..

αλλα νομιζω οτι επεμβαινει το brake assist και αρκετες φορες μπορει να γινει αρκετα επικινδυνο ..

μια λυση νομιζω ειναι να παιζεις το ποδι σου στο φρενο..νομιζω κιολας..

δωστε μου τα φωτα σας να μην την παθουμε οταν ξαφνικα πεταχτει κατι μπροστα μας!

ευχαριστω

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 22:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 29 Ιουν 2009, 13:18
Δημοσιεύσεις: 327
Το brake assist ειναι μια πολυ πονεμενη ιστορια :angry

Παντως κ αυτο πρεπει να βγαινει απο κανενα καλωδιο , οπως το esp... , πρεπει καποια στιγμη να το κοιταξω.
Στο c2 μου παντως , αν παιξω με το ποδι μου το φρενο , επειτα απο μερικα φρεναρισματα...απλα δεν εχω φρενο... .
Το εχει δοκιμασει κανεις αλλος?!? (Γενικα μιλαω , οχι μονο για c2...)

Οποιος θελεις ας δοκιμασει να παιξει λιγο το φρενο απανωτα κ να μας πει τι βλεπει...

Παντως αν τα DS3 εχουν ιδια μοναδα με τα 207 , τοτε παιρνει ποδι μαζι με το esp κ το brake assist με τη μια ;)

_________________
Εικόνα etuned


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
ευχαριστω απο το δικο σου θεμα το ειδα και το ανοιξα! σημερα χρειαστηκε καπου να στριψω και να φρεναρω αποτομα και εγινε της ...

τελικα συνεχισα ευθεια.. θα το δοκιμασω και στο esp off αλλωστε δεν νομιζω οτι χρειαζεται μεσα στην πολη!

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 08:25 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
πεδακια το brake asist δεν ειναι τπτ αλο απο μια βοηθεια με εξτρα δηναμη στο φρενο πανικου.στο δικο μου δουλευει πραγματικα απιστευτα.σαν λητουργεια ειναι απλα,ενας αισθητηρας πιεσης μετραει την πιεση που ασκιτε στο πεταλι του φρενου(kpa)αν ο εγκεφαλος του abs καταλαβει αποτομη και δηνατη πιεση στο πεταλι σιμαινει οτι κανεις φρεναρισμα πανικου,εκινη την ωρα η αντλια του abs δινει παραπανο δηναμη στα φρενα με αποτελεσμα να εχετε πολη πολη δηνατο φρεναρισμα,για να δεις αν λητουργει κανε το εξης,πηγενε με 80χλμ και πατα φρενο να σταματισεις κανονικα θα δεις οτι το αμαξι σταματαει κανονικα και το abs δουλευει ευεσθιτα εκει υπαρχει πιθανοτιτα να πας αργισεις να σταματισεις λογο του abs,ξαναπηγενε με 80 χλμ και πατα αποτομα και πολη δηνατα το φρενο,θα δεις οτι το αμαξι θα μουλαρωσει απιστευτα και πολη γρηγορα και υπαρχει περιπτωση να ακουσεις και λαστιχο να μπλοκαρει αφου σε αυτη την λητουργεια το abs γινετε ποιο αναισθιτο.το esp ενεργοποιητε αυτοματα σε τετιες καταστασεις και δεν εχει νοημα απενεργοποιησης η οχι.τωρα αν μετα απο 3 καλα φρενα δεν εχεις φρενα απλα αλαξε φρενα και υγρα

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 09:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
zxpanos έγραψε:
πεδακια το brake asist δεν ειναι τπτ αλο απο μια βοηθεια με εξτρα δηναμη στο φρενο πανικου.στο δικο μου δουλευει πραγματικα απιστευτα.σαν λητουργεια ειναι απλα,ενας αισθητηρας πιεσης μετραει την πιεση που ασκιτε στο πεταλι του φρενου(kpa)αν ο εγκεφαλος του abs καταλαβει αποτομη και δηνατη πιεση στο πεταλι σιμαινει οτι κανεις φρεναρισμα πανικου,εκινη την ωρα η αντλια του abs δινει παραπανο δηναμη στα φρενα με αποτελεσμα να εχετε πολη πολη δηνατο φρεναρισμα,για να δεις αν λητουργει κανε το εξης,πηγενε με 80χλμ και πατα φρενο να σταματισεις κανονικα θα δεις οτι το αμαξι σταματαει κανονικα και το abs δουλευει ευεσθιτα εκει υπαρχει πιθανοτιτα να πας αργισεις να σταματισεις λογο του abs,ξαναπηγενε με 80 χλμ και πατα αποτομα και πολη δηνατα το φρενο,θα δεις οτι το αμαξι θα μουλαρωσει απιστευτα και πολη γρηγορα και υπαρχει περιπτωση να ακουσεις και λαστιχο να μπλοκαρει αφου σε αυτη την λητουργεια το abs γινετε ποιο αναισθιτο.το esp ενεργοποιητε αυτοματα σε τετιες καταστασεις και δεν εχει νοημα απενεργοποιησης η οχι.τωρα αν μετα απο 3 καλα φρενα δεν εχεις φρενα απλα αλαξε φρενα και υγρα


τα φρενα του ειναι πολυ καλα! αλλα πολλες φορες μπαινει το abs χωρις λογο (συνηθως μετα απο καποια λακουβα) .. αυτο σε συνδιασμο με τα κακα λαστιχα ειχαν χτες ως αποτελεσμα να μου βγαλλει τρελα μουτρα...

το εχω παρατηρησει σε ολισθηρους δρομους... και με το που βρει λακουβα εστω και μικρη!

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Τι εννοεις μετα απο καποια λακουβα???

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 09:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
Blanc Ange έγραψε:
Τι εννοεις μετα απο καποια λακουβα???


ισως να εχω κανει και λαθος στην ερμηνεια του brake assist.. με το που βρω εστω και μικρη λακουβα την ωρα που φρεναρω μπαινει το abs και δεν φρεναρει ποτε! γλυστραει και κανει μουτρα!

ενω σε κανονικη ασφαλτο τα φρενα του ειναι τρομερα

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 09:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Ιούλ 2010, 14:04
Δημοσιεύσεις: 659
makisds3 έγραψε:
zxpanos έγραψε:
πεδακια το brake asist δεν ειναι τπτ αλο απο μια βοηθεια με εξτρα δηναμη στο φρενο πανικου.στο δικο μου δουλευει πραγματικα απιστευτα.σαν λητουργεια ειναι απλα,ενας αισθητηρας πιεσης μετραει την πιεση που ασκιτε στο πεταλι του φρενου(kpa)αν ο εγκεφαλος του abs καταλαβει αποτομη και δηνατη πιεση στο πεταλι σιμαινει οτι κανεις φρεναρισμα πανικου,εκινη την ωρα η αντλια του abs δινει παραπανο δηναμη στα φρενα με αποτελεσμα να εχετε πολη πολη δηνατο φρεναρισμα,για να δεις αν λητουργει κανε το εξης,πηγενε με 80χλμ και πατα φρενο να σταματισεις κανονικα θα δεις οτι το αμαξι σταματαει κανονικα και το abs δουλευει ευεσθιτα εκει υπαρχει πιθανοτιτα να πας αργισεις να σταματισεις λογο του abs,ξαναπηγενε με 80 χλμ και πατα αποτομα και πολη δηνατα το φρενο,θα δεις οτι το αμαξι θα μουλαρωσει απιστευτα και πολη γρηγορα και υπαρχει περιπτωση να ακουσεις και λαστιχο να μπλοκαρει αφου σε αυτη την λητουργεια το abs γινετε ποιο αναισθιτο.το esp ενεργοποιητε αυτοματα σε τετιες καταστασεις και δεν εχει νοημα απενεργοποιησης η οχι.τωρα αν μετα απο 3 καλα φρενα δεν εχεις φρενα απλα αλαξε φρενα και υγρα


τα φρενα του ειναι πολυ καλα! αλλα πολλες φορες μπαινει το abs χωρις λογο (συνηθως μετα απο καποια λακουβα) .. αυτο σε συνδιασμο με τα κακα λαστιχα ειχαν χτες ως αποτελεσμα να μου βγαλλει τρελα μουτρα...

το εχω παρατηρησει σε ολισθηρους δρομους... και με το που βρει λακουβα εστω και μικρη!


Καλημερα

Για να μην σπας το κεφαλι σου με τετοια πρεπει μαλλον να χωνέψεις οτι στο 99% των αμαξιων που εχουν abs και επισης σε αμαξια που ειναι καπως ποιο στιμενα απο αυτα που ειναι για ανετη οδηγηση , αυτο με το abs συνβενει κατακορον ...
Το abs για να μπει θα πρεπει να καταλάβει καποιο γλιστριμα του τροχου , ετσι επεμβενει και δεν σε αφηνει να σέρνεσαι , τουλαχιστον για πολυ . Οποτε οταν πεφτεις στην λακουβα και παραλληλα φρεναρεις αυτο καταλαβενει σαν να γλιστρας και δυστηχως επεμβενει το abs ....
Δωσε λiγο χρονο στον εαυτο σου να τα συνηθίσει σε ολλα αυτα και θα δεις οτι αργοτερα ουτε που θα τα σκευτεσαι ...
Τι να πουμε και εμεις που απο εκει που δεν ειχαμε παλιοτερα καθολου abs ξαφνικα μπηκαμε σε αμαξια με γενιας 1 abs που εκαναν οτι ηθελαν :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 11:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 29 Ιουν 2009, 13:18
Δημοσιεύσεις: 327
Πανο ωραια το εξηγησες το brake assist :D
Ομως παραμενει να ειναι εκνευριστικο κ να κοβει πολλη απο την ελευθερια στο φρεναρισμα. :angry
Γιατι πχ στο τσιμπιμα των φρενων που θα θελησεις να το πλασαρεις για μια στροφη , εκεινο αναγνωριζει πανικο κ σε φρεναρει μονο του , απιστευτα δυνατα.
Επισης οπως ξαναειπα , αν εχεις πατησει μεχρι ενα σημειο φρενο (πρωτη κινηση) κ το ποδι σου ειναι πατημενο , μολις πας να πατησεις ελαχιστα παραπανω , παλι αναγνωριζει πανικου κ δινει πολυ περισσοτερο φρενο (οποτε αντε να το ζυγισεις μετα...) .
Κοινως , το συστηματακι αυτο (στο δικο μου τουλαχιστον) δειχνει να ειναι ΑΡΧΑΙΟ.

Εγω τουλαχιστον εχω συνηθισει να οδηγω με τσιμπηματα στο φρενο για αποσταθεροποιηση του λωκου , οπως επισης κ θελω να κανω μικροδιορθωσεις κατα το φρεναρισμα , αλλου περισσοτερο κ αλλου λιγοτερο.

Θα το απενεργοποιησω κ αυτο ομως , που θα μου παει ?!? :tongue

_________________
Εικόνα etuned


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 12:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
αν κανεις κατι σε αυτο θα εχεις μονιμο σφαλμα στο abs και θα σου ζαλιζει τον ερωτα με μπιπ μπιπ!!!!απλα συνιθισε το και εγω κανω αυτο που λες αλα δεν ειναι τραγικη αντιδραση απλα πρωσπαθισε να το ζηγισεις(ναι ειναι δησκολο αλα οχι ακατορθωτο)

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2013, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 11:28
Δημοσιεύσεις: 177
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Εικόνες: 3
παιδια συγνωμη να ρωτησω κατι αλλο, ξερει μηπως καποιος τι μαρκα τακακια ειναι τα μαμα? νομιζω ειναι ferodo,ειμαι για να τ αλλαξω τωρα αλλα με τα αντιστοιχα της bosch εχουν τη διπλασια ακριβως τιμη! τα bosch ειναι καλα?γτ αν ειναι καλα και εχουν τη μιση τιμη να παραγγειλω αυτα αν ειναι (ferodo 80euro ενω τα bosch 45euro)

_________________
Tuned! Up to 210PS 365NM!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2013, 14:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 11:28
Δημοσιεύσεις: 177
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Εικόνες: 3
οι τιμες ειναι για μπροστινα και πισω! βασικα τα πισω χρειαζεται η οχι να τα αλλαξω?

_________________
Tuned! Up to 210PS 365NM!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βrake Assist
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Φεβ 2013, 15:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Συνήθως τα πίσω δέν τα τρώει όπως τα μπροστινά. Μου έχει τύχει να αλλάξω 3 φορές μπροστά, 1 πίσω.
Θα τα δούνε, άν χρειάζεται τα αλλάζεις, αλλιώς όχι.
Άν είναι η πρώτη σου αλλαγή σε μπροστινά, κατα πάσα πιθανότητα δέν θα χρειαστεί να αλλάξεις τα πίσω.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Lane assist - ρύθμιση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Kilomeater
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια