Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 08:18 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Σεπ 2010, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
στις μερες μας εχει γινει πολυ δημοφιλες ! οποτε σκεφτηκα να ανοιξοθμε ενα θεμα που να εχει σχεση με το υγραεριο και το ds3.. ερωτω λοιπον τους THP απο τα αλλα μοντελα αν το εχει κανει κανεις και πιο ειναι το κοστος!

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Σεπ 2010, 19:23 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Μάκη για turbo κινητήρες (συγκεκριμένα FSI) υπάρχουν κάποια κιτ 5ης γενιάς. Το κόστος δεν νομίζω να ξεπερνά τα 1500€
Το κατά πόσο turbo (επιδόσεις) και υγραέριο (οικονομία) μπορούν να συνυπάρξουν σαν concept είναι αλλουνού παππά ευαγέλλιο. Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή οι THP κινητήρες είναι σχετικά καινούργιοι στην αγορά, άρα και καινούργια αυτοκίνητα, θα αργήσουμε να δούμε παρόμοιες απόπειρες. Ποιος θα διακινδυνεύσει να το τοποθετήσει σε καινούργιο αυτοκίνητο (πιθανότατα εντός εγγύησης) όταν μάλιστα το αγόρασε για τις επιδόσεις του και όχι για την οικονομία του?

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Σεπ 2010, 21:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Prokopas έγραψε:
Μάκη για turbo κινητήρες (συγκεκριμένα FSI) υπάρχουν κάποια κιτ 5ης γενιάς. Το κόστος δεν νομίζω να ξεπερνά τα 1500€
Το κατά πόσο turbo (επιδόσεις) και υγραέριο (οικονομία) μπορούν να συνυπάρξουν σαν concept είναι αλλουνού παππά ευαγέλλιο. Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή οι THP κινητήρες είναι σχετικά καινούργιοι στην αγορά, άρα και καινούργια αυτοκίνητα, θα αργήσουμε να δούμε παρόμοιες απόπειρες. Ποιος θα διακινδυνεύσει να το τοποθετήσει σε καινούργιο αυτοκίνητο (πιθανότατα εντός εγγύησης) όταν μάλιστα το αγόρασε για τις επιδόσεις του και όχι για την οικονομία του?


πρώτο λάθος :) Τα 5ης γενιάς των TSI ξεπερνούν τα 2000 ευρώ. Τελευταία τιμή που ρώτησα ήταν 2200.

δεύτερο λάθος :) turbo και υγραέριο συνυπάρχει κανονικά, σε άλλα αυτοκίνητα, ενος γνωστού ομίλου που είναι κατα πολύ δυνατότερα των Citroen THP.

τρίτο λάθος :) και σημαντικότερο... μείωση απόδοσης δεν έχεις. Δεν στο λέω μόνο απο προσωπική πείρα, σε οποιοδήποτε φόρουμ κ αν διαβάσεις όλοι μα όλοι λένε ως πρώτη εντύπωση το ίδιο πράμα. Οτι μείωση απόδοσης δεν υπάρχει κάν.

κατα τα άλλα....
Φουλαρω με 32 ευρω στα 400 χλμ
Εναντι 80 ευρω βενζινης με 450 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 08:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Απρ 2010, 08:36
Δημοσιεύσεις: 121
Λοιπον... Εχουμε και λεμε ..

Οι τιμες ειναι αναλογες οπως με τα Service ποικοιλουν απο μαγαζι σε μαγαζι..
Αποδοση ιδια αλλα καταναλωση ειναι 15% πιο πολυ αλλα ΚΛΑΙΝ γιατι εχει 0,67 το Υγραεριο οποτε παλι εχει μιση τιμη....
Καλυτερη καυση λιγοτεροι ρυποι.

Σε πολλα δικα μας Citroen και αξιζει τα λεφτα γιατι αν κανεις ΠΟΛΛΑ χιλιομετρα κανεις αποσβεση τα λεφτα της τοποθετησης σε 1,5 Χρονο. (Ολα Αυτα τα λεω μεσω πρωσοπικης εμπειριας )


Τελευταία επεξεργασία από Vaggelis και Τετ 01 Δεκ 2010, 09:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 09:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Εγώ θα έλεγα κανένα λάθος :newbie

MeddlingMageGR έγραψε:

πρώτο λάθος :) Τα 5ης γενιάς των TSI ξεπερνούν τα 2000 ευρώ. Τελευταία τιμή που ρώτησα ήταν 2200.


Έγραψα νομίζω για το κόστος γιατί δεν το έχω ψάξει.

MeddlingMageGR έγραψε:
δεύτερο λάθος :) turbo και υγραέριο συνυπάρχει κανονικά, σε άλλα αυτοκίνητα, ενος γνωστού ομίλου που είναι κατα πολύ δυνατότερα των Citroen THP.

τρίτο λάθος :) και σημαντικότερο... μείωση απόδοσης δεν έχεις. Δεν στο λέω μόνο απο προσωπική πείρα, σε οποιοδήποτε φόρουμ κ αν διαβάσεις όλοι μα όλοι λένε ως πρώτη εντύπωση το ίδιο πράμα. Οτι μείωση απόδοσης δεν υπάρχει κάν.


Δεν είπα ότι δεν μπορούν να συνυπάρξουν.... Σαν concept έγραψα....
Τη μία μέρα αγοράζεις ένα αυτοκίνητο για τις επιδόσεις του και την άλλη θέλεις να κρατήσεις τις επιδόσεις και να του βάλεις υγραέριο για να είναι οικονομικό?

Vaggelis έγραψε:
Εχουμε βαλει σε πολλα δικα μας Citroen


Σε THP έχετε βάλει Βαγγέλη ?

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 09:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Απρ 2010, 08:36
Δημοσιεύσεις: 121
Ναι εχουμε βαλει.. Σημασια δεν εχει το Turbo..... Σημασια εχει ο Ψεκασμος. Μονο τα καρμπυρατερ δν περνουν υγραεριο για ευνοητους Λογους


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 10:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Prokopas έγραψε:
Τη μία μέρα αγοράζεις ένα αυτοκίνητο για τις επιδόσεις του και την άλλη θέλεις να κρατήσεις τις επιδόσεις και να του βάλεις υγραέριο για να είναι οικονομικό?


Αυτο είναι Προκοπη που κάνεις λάθος και δεν μπορεις να καταλάβεις... Οικονομία υπάρχει επειδη η τιμές των 2 καυσίμων είναι η μέρα με τη νύχτα. Οχι γιατι σαν καύσιμο το υγραέριο είναι Β κατηγορίας... Μια χαρα είναι το υγραέριο, και πιο πολλα οκτάνια έχει, και καθαρότερη καυση κάνει, και πιο ασφαλές είναι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 10:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Δεν αντιλέγω σε όλα τα χαρακτηριστικά του υγραερίου Μήτσο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως κάποιος αγοράζει ένα αυτοκίνητο για τις επιδόσεις του δλδ turbo - compressor, γνωρίζοντας πως οι επιδόσεις έχουν αυξημένο κόστος συντήρησης, και μετά κάπου στη διαδρομή θυμάται και την οικονομία.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 11:06 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Γιατι εκει μας εκαναν να στραφουμε οι τιμες της βενζινης! Πολυ απλο!
Να θεσω ενα αλλο ερωτημα που ειναι πιο αξιο αποριας απ' αυτο που εθεσες Προκοπη?

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι βαζουν υγραεριο σε αυτοκινητα με 3.000cc+ και με τιμες αγορας ανω των 50.000€!
Εχω λεφτα για την αγορα ενος πολυτελους αυτοκινητου, αλλα δεν εχω λεφτα να το συντηρισω...! Greek Rules!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 11:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Prokopas έγραψε:
Δεν αντιλέγω σε όλα τα χαρακτηριστικά του υγραερίου Μήτσο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως κάποιος αγοράζει ένα αυτοκίνητο για τις επιδόσεις του δλδ turbo - compressor, γνωρίζοντας πως οι επιδόσεις έχουν αυξημένο κόστος συντήρησης, και μετά κάπου στη διαδρομή θυμάται και την οικονομία.


ε πες το μου ετσι απο την αρχη :)
Προσεγγίζεις το θέμα απο καθαρά ψυχολογική γωνία Προκόπη. Δεν εχεις καμια Μ3, ούτε εγω εχω κανενα Audi R8. Είναι απλά τα αυτοκινητάκια μας. Αυτό μου θυμίζει παλαιότερα όταν διάβαζα τα φόρουμ για το υγραέριο, που είχα μπεί στο φόρουμ της BMW. Και οι μισοί λέγανε "Υγραέριο σε BMW? Tι λέτε ρε.... " και οι άλλοι μισοί "ελα, ξεπέρασέ το". δλδ το θεωρούσαν κατάπτυστο το υγραέριο, που υποβαθμίζει ο αυτοκίνητό τους, και την τεραστίου φήμης αυτοκινητοβιομηχανία τους.
Εγω αν και τα καταλαβαίνω όλα αυτα, μετά απο 9 μήνες συμβίωσης με το υγραέριο, σου λέω μόνο ενα πράγμα εχει σημασία. Να κάνεις χλμ με το αυτοκινητάκι σου, με το μικρότερο δυνατό κόστος.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 12:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ναι ρε παιδιά εντάξει δεν είναι και Rolls το DS3. Αν κάνεις χιλιόμετρα λογικό είναι να θες υγραέριο.
Το παράλογο είναι οτι σε Porsche των 500 ίππων έχουν βάλει star&stop για να γλιτώνεις την κατανάλωση στο ρελαντί...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 12:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
aiolos έγραψε:
Το παράλογο είναι οτι σε Porsche των 500 ίππων έχουν βάλει star&stop για να γλιτώνεις την κατανάλωση στο ρελαντί...


Μεγάλη ήττα αν βάλεις σε αυτοκίνητο με start&stop υγραέριο!!!!!
θα καις συνέχεια βενζίνη!!!!

Εκτος και αν έχει βγει module όπου ξεκινάει και με υγραέριο στο start & stop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 12:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Απρ 2010, 08:36
Δημοσιεύσεις: 121
Υπαρχει και start stop με υγραεριο... Μην αρχισουμε να κοιταμε και την σταγονα βενζινης... Εκει να παμε να παρουμε ποδηλατα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2010, 19:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
Ξεκινάει με βεζνίνη και μετά από 30-40 sec γυρίζει σε υγραέριο? ή μήπως στο ξεκίνημα παει κατευθείαν στο υγραέριο?
Απο προσωπική εμπειρία σε κάθε εκίνηση του αυτοκινήτου μου καίει 200-220ml βενζίνης...
αν ισχύει το start & stop μάλλον θα φάει όλη την βενζίνη και δεν θα υπάρχει οικονομία για μέσα στην πόλη!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριο σε DS3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Σεπ 2010, 13:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
tgi έγραψε:
aiolos έγραψε:
Το παράλογο είναι οτι σε Porsche των 500 ίππων έχουν βάλει star&stop για να γλιτώνεις την κατανάλωση στο ρελαντί...


Μεγάλη ήττα αν βάλεις σε αυτοκίνητο με start&stop υγραέριο!!!!!
θα καις συνέχεια βενζίνη!!!!

Εκτος και αν έχει βγει module όπου ξεκινάει και με υγραέριο στο start & stop


Καλά δεν έχει υγραέριο η porsche, για παράδειγμα παράλογης επιλογής το είπα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 6 [ 82 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο



Συναφή θέματα

αγορα xsara 1600 με υγραεριο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: arkan13
Απαντήσεις: 7
Χαντια 1600 8ν και υγραεριο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: xantiamanolis
Απαντήσεις: 49
ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΕ C4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: giorgosc4coupe
Απαντήσεις: 483
Πρόβλημα με αισθητήρα λ σε C4 με υγραέριο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 31
Υγραέριο σε Xantia
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: ΜΑΚΗΣ 66
Απαντήσεις: 108
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ