Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  DS3  »  Βελτιώσεις DS3


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 10:54 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Ιαν 2013, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2012, 13:09
Δημοσιεύσεις: 25
Συντροφοι ( της DS3 ) οπως ανεφερα και σε αλλο θεμα , πριν λιγες μερες πηρα κ εγω στα χερια μου την δικη μου DS3.....Μ αρεσει παρα πολυ.....Απλα θα ηθελα να ρωτησω και τους πιο σχετικους με το θεμα.....Πως θα μπορουσε να γινει καποια βελτιωση , οσον αφορα την αποδοση του αυτοκινητου ??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Ιαν 2013, 12:31 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Υπάρχει ένας παράλληλος εγκέφαλος όπως έχει συζητηθεί σε άλλο θέμα (θα προσπαθήσω να στο βρώ)... ο οποίος προσφέρει αυτό το παραπάνω που θέλεις. Αλλά η γνώμη μου είναι να κάνεις μερικά χιλιόμετρα πρώτα, να στρώσει, να ανοίξει ο κινητήρας, -θα δείς μεγάλη διαφορά- να το συνηθίσεις το αυτοκίνητο,και ύστερα να δείς άν πραγματικά σου χρειάζεται περισσότερη δύναμη.
Ειδικά άν κινείσαι περισσότερο εντός πόλης, ο παράλληλος θα σου ανεβάσει την κατανάλωση γιατί θα έχεις καλύτερες επιταχύνσεις, άρα ζητά και περισσότερο καύσιμο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Ιαν 2013, 12:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αν ψαξεις εδω μεσα, το εχουμε συζητησει για τους παραλληλους εγκεφαλους. Γνωμη μου απλα να πας για εναν επαναπρογραμματισμο, θα κερδισεις ευκολα αλογα, πιο αξιοπιστα χωρις παραλληλα εγκεφαλακια που ξεγελουν τον μαμα εγκεφαλο (να ξερουμε και πως λειτουργουν).

Στο youtube υπαρχουν βιντεο με τον 1.4hdi που μπορει να φτασει σαν πρωτο σταδιο βελτιωσης. Υπαρχει σε διαφορα της PSA μοντελα, ψαξε να δεις και αποφασιζεις.
Στο εξωτερικο το tuning ενος diesel ειναι παιχνιδακι, εδω δεν ξερω που θα βρεις ακρη, γι αυτο και η ανθηση των παραλληλων "μυαλων" που δε μου αρεσει καθολου σαν ιδεα.

Εχουμε προσφορα και σαν club σε εναν τετοιο βελτιοτικο οικο να το πω πολυ γνωστο για τετοιες δουλειες. Θα το βρεις μπροστα στην αρχικη σελιδα.

http://www.youtube.com/watch?v=xNWBNrwEqpU

http://www.youtube.com/watch?v=oprn80uzGDM

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2012, 13:09
Δημοσιεύσεις: 25
Eπειδη ειμαι και λιγο ασχετος μ αυτα τα θεματα ρε παιδια , κ αν αποφασισω καποια στιγμη να κανω επαναπρογραμματισμο η να βαλω παραλληλο εγκεφαλλο , που θα τον κανω???? Εχετε στα υπ ' οψην σας απο ποσα χιλιομετρα και μετα μπορει να γινει αυτο???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
λοιπον θα κανεις μονο προγραμμα η θα προχωρησεις σε εξατμιση και cooler (αν μπαινει) καποια στιγμη ?

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ds3_ncl για την δημοσίευση του/της: vagdog
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 16:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2012, 13:09
Δημοσιεύσεις: 25
Αν αποφασισω να κανω μονο επαναπρογραμματισμο τι θα κερδισω και που μ προτεινεις να τον κανω???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 17:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
Θα κερδισεις τη δυναμη που που σου ποσταρε και ο φιλος ο βασιλης.

Το θεμα ειναι οτι αυτη δεν θα ειναι σε ολο το φασμα των στροφων και επισης αφου θα γινει με παραλληλο εγκεφαλακι σημαινει πως δεν θα μπορεις να πειραξεις κατι αλλο ( απο το να βελτιωσεις την εισαγωγη.... μεχρι να αλλαξεις εξατμιση η να αλλαξεις κατι αλλο)

Πρωτα απ ολα θα πρεπει να κατανοησεις οτι το μοτερ που εχεις φτιαχτηκε για να σε κινει αξιοπρεπεστατα και για οικονομια οχι για κατι παραπανω. Αν θες τωρα να σου προτεινουμε καποια πραγματα ωστε να το βελτιωσεις θα πρεπει να εισαι ετοιμος να δεχτεις και τις οποιες συνεπειες μπορει να εχει αυτο ( αυξηση καταναλωσης λογου χαρη) ή καποια μικρο προβληματα που ισως βγαλει!

εγω ειμαι απο τους τυχερους που παρολο τις βελτιωσεις του ( απο 156 σε 210 αλογα.. και απο 240 ροπη στα 360+) δεν εχω προβληματα ακομη στο αυτοκινητο μου και ας εχω 64000κμ πλεον. Στα εξηγω ολα αυτα και μπορει να ειναι βαρετα αλλα ειναι απαραιτητα ωστε να μην φορτωνουμε πιθανα προβληματα σε αλλους (βελτιωτες και αυτους που θελουν να μας βοηθησουν)

αν εισαι διατεθημενος τωρα να μεινεις στον προγραμματισμο βαλε τον εγκεφαλο ( δεν τον εχω δοκιμασει, δεν ξερω τι ειναι και ποσο καλα δουλευει, αλλα παιδια απο δω που το χρησιμοποιησαν ηταν χαρουμενοι με τη χρηση του ) αν ομως δεν σου φτασει ουτε τοτε η δυναμη του ( το θεωρω πολυ πιθανο αν εισαι σχετικα μικρος και σαρεσει η οδηγηση ) τοτε θα σου λεγα να απευθυνθεις σε καποιο βελτιωτη.

πρωτα πες μας ποση δυναμη σου λειπει και στη συνεχεια εδω ειμαστε να το συζητησουμε :) :)

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2012, 13:09
Δημοσιεύσεις: 25
Αυτο που θελω ειναι να κερδισω γυρω στα 25 σε ιππους και σε ροπη.......!!!!!! Μπορω να καταφερω κατι τετοιο χωρις παραλληλο εγκεφαλο αλλα με καποιο αλλο τροπο???? Ισως με καποιο τροπο , που να υπαρχει και μικροτερο ρισκο....????


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 18:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
εγω θα ξεκινουσα αλλαζοντας ολοκληρη την εξατμιση.. αν δεν με ικανοποιουσε θα εβαζα και ενα custom προγραμμα!

για περισσοτερα θα σου προτεινα να απευθυνθεις εδω
http://www.greekcitroenclub.gr/viewtopi ... 100&t=8604

ειναι αυτος που φροντιζει και την δικη μου και ειναι αξιοπιστη

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Μάκη η εξάτμιση απο μόνη της.... μόνο λίγο μπάσσο θα του δώσει. ΤΙΠΟΤΕ άλλο...
Αυτό που προτείνω εγώ που έχω τα ίδια κυβικά και κινητήρα (και που με συμβούλεψαν άτομα που ξέρουν) είναι ο παράλληλος εγκέφαλος.
Σου δίνει αρκετή επιπλέον δύναμη... αξιόπιστα...χωρίς αλλαγές σε εξατμίσεις , φίλτρα... κλπ...κλπ.
Με λίγα λόγια...δέ βάζεις χέρι στο αυτοκίνητο... άρα δέν έχεις και συνέπειες.
Μήν ξεχνάμε ότι μιλάμε για 1.4 diesel!!!!!!! :rtfm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 18:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
εχω δει diesel να φτιαχνονται με τρομερο τροπο! οποτε γι αυτο το λεω! αλλωστε ειναι η αποψη μου!

η αλλαγη καταλυτη που ειναι euro 5 θα βοηθησει αρκετα! στο δικο μου τη μεγαλυτερη διαφορα την ειδα με τον καταλυτη και οχι μονο με το προγραμμα!

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 18:34 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Δεκτές όλες οι απόψεις... δέν είπαμε τίποτα... απλά άλλο να φτιάχνεις δίλιτρα diesel κι άλλο 1.4
...άλλο να αλλάζεις καταλύτη στο ds3 βενζίνη με 160 άλογα, κι άλλο στο C3 diesel με τα ....68!
...κι εννοείται ότι μετά δέν πληρεί το Euro 5 κι αρχίζει ο χορός στα ΚΤΕΟ κλπ...
(Μάκη να με συγχωρείς που διαφωνώ... ξέρεις ότι τα έχω κάνει στο παρελθόν... και ξέρω πού μπλέκεις μετά...)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
φυσικα ! συζητηση κανουμε!

οπως επισης εννοειται οτι κρατας ολα σου τα παλια! εγω αυτο εχω κανει. αν δεν στο περασουν στο κτεο ( που αμφιβαλλω) επανερχεσαι με τα μαμα και το περνας!

αυτη ειναι η διαφορα της custom βελτιωσης! κανεις οτι θες και το αλλαζεις οποτε θες

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 18:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Στα ίδια χρήματα της βελτίωσης έπαιρνες το 1600άρι DS3 και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε το έκανες εξαρχής και χώνεις τώρα χρήμα σε κάτι που ίσως να μη φέρει τα ανεμενόμενα αποτελέσματα :scratch

Πέραν τούτου λοιπόν, το 1400 δεν έχει intercooler. Οπότε προσοχή στο πουσάρισμα του μοτέρ μέσω βελτίωσης.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: [b]ΒΕΛΤΙΩΣΗ DS3 1.4 DIESEL !!![/b]
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιαν 2013, 18:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2012, 13:09
Δημοσιεύσεις: 25
http://www.youtube.com/watch?v=xNWBNrwEqpU Nα εγω κατι τετοιο θελω......Απο 68 στα 90 ας πουμε.....Τωρα τον τροπο δε ξερω..!!!!!!!!!! Παντως πραγματικα σας ευχαριστω που λετε τις αποψεις σας....!!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 27 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

βελτιωση C3 diesel
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: ΣΠΥΡΟΣ
Απαντήσεις: 121
Σχετικα οικονομική βελτιωση για το c4
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 97
Βελτιωση C2 1.4 8v
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: Nikos91
Απαντήσεις: 33
Κινητηρες DIESEL αξιοπιστια.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
C4 C-cross (Diesel ή Βενζίνη)
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Pankon21
Απαντήσεις: 23
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια