Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:39 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Μαρ 2014, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Όπως αναφέρεται στον τίτλο του θέματος, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου από τα αποτελέσματα της τοπικής βαφής που έκανα λόγω γρατζουνιών από κλειδί. Να σημειώσω ότι δεν το κάνω για να επιρρίψω εκατέρωθεν ευθύνες, αλλά κυρίως επειδή θα ήθελα ΠΡΙΝ "πάθω για να μάθω", να είχα διαβάσει ένα αντίστοιχο θέμα. :)

Η αρχή του κακού

Πέρσι το Σεπτέμβρη, λοιπόν, ανακάλυψα το πρωί (αφού πάρκαρα στη δουλειά) ένα ιδιαίτερα θλιβερό θέαμα. ΟΛΗ η δεξιά πλευρά του μαύρου C4 coupe είχε μία ενιαία γρατζουνιά από κλειδί. Πίσω φτερό και πόρτα σε μεγάλο βάθος, μπροστά φτερό κάπως αχνά, και 4-5 εκατοστά στο καπώ που φαίνονται μόνο από πολύ κοντά (κουράστηκε φαίνεται κατά τη διαδικασία, ή δεν κρατάει αρκετή κόντρα το αλουμίνιο). Από εκείνη τη στιγμή, κατάλαβα πόσο θετικός είμαι απέναντι στην αυτοδικία. :cens

Είπα στην αρχή να κάνω υπομονή, ε όλο και κάτι άλλο θα τύχει και θα βρω αφορμή να το βάψω. Μετά από κάνα μήνα όμως, και επειδή βαρέθηκα να κατεβάζω καντήλια κάθε φορά που το έβλεπα (και συν τοις άλλοις κατάφερε η κοπέλα μου να "φάει" το πλαστικό της πόρτας σε ένα πεζούλι), πέρασα και έκανα μία ερώτηση σε κατάστημα τοπικής βαφής 100μ από το σπίτι μου (Γαλάτσι). Μου είπε μία καλή τιμή, ήταν αρκούντως ευγενικός και καθησυχαστικός, και έκλεισα το ραντεβού. Θα έβαφε μόνο το πίσω φτερό και την πόρτα, και γύαλισμα στο μπροστά φτερό.

Η τοπική βαφή

Όταν λοιπόν παρέλεβα το αυτοκίνητο (σε 2 ημέρες, αντί για 1 που είχαμε πει αρχικά), μου είπε να το πλύνω μετά από 2-3 ημέρες, και να του το πάω να το δει. Ο λόγος ήταν ότι σε αντίστοιχο σκούρο χρώμα είχε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, και μπορεί να χρειαστεί να το ξαναπεράσει... Το πλένω λοιπόν, και διαπιστώνω θολούρες και τρεξίματα στο χρώμα, κυρίως στο πίσω φτερό. Προσπαθώ να είμαι αρκετά ψύχραιμος, και το ξαναπηγαίνω. Αναγνωρίζει το πρόβλημα, και κλείνουμε νέο ραντεβού.

Το παραλαμβάνω, και σύμφωνα με το λόγια του "όλα εντάξει τώρα". Σε γενικές γραμμές, είχε βελτιωθεί αρκετά, αλλά στο δικό μου μάτι φαινόταν ένα σβήσιμο στο φτερό... το πρόβλημα ήταν κυρίως στο βερνίκι, από όσο μπορούσα να καταλάβω. Τουλάχιστον, ήταν ορατό υπό συγκεκριμένες γωνίες, είχα λείψει κιόλας αρκετές ώρες από τη δουλειά, και έτσι βαρέθηκα να ασχοληθώ περαιτέρω. Η ευθύνη λοιπόν είναι ΚΑΙ δική μου.

Υπό τον ήλιον

Κατά τη διάρκεια του χειμώνα δεν έπλυνα το αμάξι σε πλυντήριο ή επισταμένα, παρά κάποιες φορές μόνος μου για να απομακρύνω λάσπες από ορεινές εξορμήσεις. Το προηγούμενο Σάββατο ήρθε η ώρα για ένα καλό πλύσιμο. Ήταν απόγευμα, και παρότι είδα κάποια ανομοιομορφία όταν το παρέλαβα, σκέφτηκα ότι θα το δω καλύτερα την επόμενη μέρα, στον ήλιο.

Όπως έχετε προφανώς καταλάβει, το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο. Εν συντομία: θαμπάδες σε πολλά σημεία (κυρίως περιφερειακά της τοπικής βαφής), ατέλειες στο σβήσιμο, και ξεχασμένες αλοιφές σε διάφορα σημεία (αρμούς κατά βάση). Με λίγα λόγια, η πεμπτουσία της ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑΣ, ή απλά τα ΟΡΙΑ της τοπικής βαφής. Αν δεν πέφτει ευθέως ο ήλιος, δε φαίνεται κάτι ιδιαίτερα, αλλά αν πέφτει, η εικόνα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

Γνωμοδοτήσεις

Δεδομένης της συνεισφοράς του στο forum, και φυσικά λόγω των εξαιρετικά επισταμένων εργασιών του, ζήτησα τη γνώμη του Δημήτρη, γνωστού ως "Πράκτορα". Του περιέγραψα την κατάσταση, μου εξήγησε το τι μπορεί να διορθωθεί με κάποια διαδικασία αποκατάστασης χρώματος (πηλός, γυάλισμα, κτλ), και το τι όχι. Για πιο ασφαλή συμπεράσματα, μου πρότεινε να απευθυνθώ σε ανθρώπους που εμπιστεύεται στην Αττική, για να πάρω μία γνώμη κατόπιν αυτοψίας.

Λόγω εγγύτητας, και μέσω του Δημήτρη, απευθύνθηκα χθες το απόγευμα στην Auto-Star Detailing Center. Εν ολίγοις, ο πολύ φιλικός και εξυπηρετικός ιδιοκτήτης της εταιρίας (ο Πλάτωνας) μου εξήγησε ότι τα αποτελέσματα του γυαλίσματος ενδεχομένως να είναι προσωρινά, καθώς έχει έντονες αμφιβολίες για την ποιότητα των υλικών και της εργασίας που έγινε. Θα μπορούσε, σύμφωνα με τα λόγια του, να γίνει "καθρέπτης", αλλά σε 3 μήνες ενδέχεται να επανεμφανιστούν οι θαμπάδες. Και, προς τιμήν του, μου πρότεινε να κάνω κανονική βαφή με φούρνου, είτε στη citroen είτε σε πολύ καλό φανοποιό, γιατί το υπόλοιπο χρώμα είναι σε κατάσταση καινούριου - και μετά, συζητάμε για γυάλισμα.

Να διευκρινήσω το εξής: ο Πλάτωνας κάθε άλλο παρά ήθελε να εκφράσει αρνητική γνώμη για τα καταστήματα τοπικής βαφής. Στη συζήτηση όμως για την ανάλυση της κατάστασης, λίγο πολύ καταλήξαμε στο ότι η βαφή με IR λάμπες ΔΕ μπορεί να αντικαταστήσει τις βαφές φούρνου, τουλάχιστον για εργασίες που δεν περιορίζονται σε πολύ πολύ μικρές επισκευές. Είναι, απλά, μία ΠΡΟΧΕΙΡΗ λύση.

Συμπέρασμα

Όταν έψαχνα για το θέμα της τοπικής βαφής στο ίντερνετ, είχα διαβάσει διάφορες απόψεις. Τόσο θετικές, όσο και αρνητικές εμπειρίες. Καμία όμως τόσο αρνητική όσο η δική μου. Ανακαλώ μία δημοσίευση σε forum, όπου κάποιος χωρίς αιτιολόγηση είχε γράψει εμφατικά "αν ακούς για βαφή χωρίς φούρνο, τρέχα μακριά". Τότε, αφελώς πίστεψα ότι απλά υπερβάλλει, ή ότι είναι βαφέας και υπερασπίζεται "το συνάφι του". Πλέον, λέω "να αγιάσει το στόμα του".

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δε θέλω να βγάλω τα καταστήματα τοπικής βαφής άχρηστα. Και σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι επαγγελματίες από αυτόν στον οποίο απευθύνθηκα. Είμαι όμως (σχεδόν) σίγουρος ότι σε κάποιες περιπτώσεις η ΜΟΝΗ λύση είναι το τρίψιμο και η βαφή φούρνου. Είναι μάλλον αδύνατο να κάτσει χρώμα και βερνίκι σωστά στο μεγαλύτερο μέρος του πάνελ, από άκρη σε άκρη. Ναι, υπάρχουν και κακές "ολικές" βαφές, αλλά όχι τέτοιο χάλι.

Για την ιστορία, μίλησα με το φανοποιό μου, και μου είπε έλα να το δω, να το γυαλίσω μία, και να δούμε αν θα το βάψουμε. Απλά, επειδή δεν έχω άλλα χτυπήματα ή γρατζουνιές, αναρωτιέμαι αν πρέπει να περιμένω να συμβεί "κάτι", ώστε να μη νιώσω ότι διπλο-πληρώνω για την ίδια δουλειά.

Γιατί δεν πήγα εξ'αρχής εκεί; Γιατί είχα την λανθασμένη εντύπωση ότι για γρατζουνιά πάχους λίγων mm (απίστευτου μήκος βέβαια) είναι overkill να βάψω όλο το κομμάτι. Λοιπόν, καλά να πάθω! Μάλιστα, την τελευταία φορά που με είχαν τρακάρει (με άλλο αμάξι), μου έβαψε 2η φορά την πόρτα μόνος του, γιατί είχε κάνει μπιμπίκια και ντρεπόταν να μου το παραδώσει έτσι...

Βέβαια, την τρέχουσα περίοδο, καταλαβαίνω ότι είναι λίγο αστείο να ασχολείσαι με θαμπάδες στο φτερό και την πόρτα! :P Θα ήταν όμως καλύτερο να μην είχα πετάξει χρήματα εξ'αρχής...

Ευχαριστώ πάντως τόσο το Δημήτρη, όσο και τον Πλάτωνα!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Μαρ 2014, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Νίκο, καταρχήν χαίρομαι που βοήθησα, όσο βοήθησα τουλάχιστον. Όπως σου είχα πει και σε πμ, πολλά μπορούν να γίνουν με μια ενδιάμεση μέθοδο βαφής: δε χρειάζεται να βαφτεί όλο το πάνελ σε μια τέτοια περίπτωση. Στοκάρεται το επίμαχο σημείο ή γρατζουνιά, βάφεται τοπικά και βερνικώνεται, είτε με ανάλογο σβήσιμο είτε ολόκληρο το πάνελ. Και αυτό για να μη χαλάει τη "μαμά" βαφή.

Δε γνωρίζω που θα βρεις μάστορα να σου κάνει τέτοια δουλειά στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής. Στη Θεσσαλονίκη πάντως, έχω άνθρωπο που η δουλειά του πλησιάζει το 100%. Απτά αποτελέσματα έχουμε 2 μέλη (Linker και γω) προς το παρόν.

Πάντως όπως είδες, ούτε καν ο Πλάτωνας σου σύστησε βαφέα!

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Μαρ 2014, 13:03 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Νίκο η ουσία είναι μία....και την έχουμε πατήσει όλοι από παρόμοιες καταστάσεις..

"Να είναι ο άλλος σωστός επαγγελματίας!!!!!"

Δυστυχώς ....ένας στους 100 είναι σωστός!
Είχα πάθει το ίδιο στο saxo, γρατζουνιά με κλειδί από μπροστά μέχρι πίσω και στις δύο πλευρές.
Το άφησα έτσι επειδή ήξερα ότι μόλις το φτιάξω, θα μου το ξανακάνουν! (....τα τσαγάκια ....πληρώνονται βλέπεις.... :mrgreen :mrgreen :mrgreen )
Σε δύο φανοποιούς καλούς που είχα, ...πήρα κι απ'τους δύο την ίδια απάντηση....
"Φίλε μην κάνεις τίποτα...εφ'όσον το νύχι σκαλώνει στη γρατζουνιά...θέλει όλο ξύσιμο-βάψιμο κανονικότατα!"
(εννοείται σε φούρνο.)
Μάλιστα με είχαν αποτρέψει από τοπική βαφή...επειδή με το πέρασμα των χρόνων θα είχα διαφορές στο χρώμα.

Μετά.... έπεσα σε ένα καινούριο κ@λομάγαζο που είχε ανοίξει....σχετικό με γυαλίσματα κλπ.
Με έπεισαν ότι θα το περάσουν με υλικά, που δε θα φαίνεται τίποτα!!!!
Έδωσα 100 ευρώ να μου το γυαλίσουν όλο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι το πέρασαν με το μηχάνημα τόσο άτσαλα και χωρίς καμία εμπειρία.... δεν ξέρω ούτε κάν τι υλικά χρησιμοποίησαν.... και το αυτοκίνητο μετά έγινε σκατ@!!!!!!
...στον ήλιο το έβλεπες όλο αράχνες λές και το έτριψαν με συρματάκι άζαξ!
Στα δε πλαστικά και στους αρμούς..... ξεραμένη αλοιφή παντού!
Εννοείται ότι οι γρατζουνιές παρέμειναν!

....ο μόνος λόγος που δεν τους έκαψα το μαγαζί....ήταν επειδή το αυτοκίνητο ήταν 8 χρόνων ...και είχα πάθει πολλά...είχα μάθει πολλά...από επαγγελματίες...και πιο πολύ είχα στεναχωρηθεί που έβλεπα ότι όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα τα είχαν χαρακώσει με κλειδί.
Ας πούμε ότι πήρα απόφαση.... ότι δεν μπορείς να είσαι παντού δίπλα στο αυτοκίνητό σου να το προσέχεις.... ακόμα κι αν έχεις τη δυνατότητα ...να το παρκάρεις στο σαλόνι σου.

Για το αν θα περιμένεις να το φτιάξεις...μαζί με κάτι άλλο.....εγώ σου εύχομαι να μην τύχει ποτέ κάτι άλλο .....και να το φτιάξεις όποτε γουστάρεις και όποτε σου περισσεύουν! :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Μαρ 2014, 13:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 20 Μάιος 2011, 01:12
Δημοσιεύσεις: 385
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Εικόνες: 3
Με αντιστοιχο προβλημα γρατζουνιας με προκα που μου εκαναν το σωσαμε με το Πλατωνα κι εννοειται δε το πιστευα,βεβαια κινησα γη και ουρανο για να βρουμε τη καλυτερη λυση και κατεληξα στο Πλατωνα ο οποιος με εσωσε στη κυριολεξια.Απλα αναφερω τη δικη μου εμπειρια απο το θεμα κακοβουλων γρατζουνιων που μπορει να μας κανουν.

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

_________________
CASH IS THE KING


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Μαρ 2014, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Αποτυχία τοπικής βαφής και σε μένα και στου πατέρα μου.Μετά το δεύτερο χρόνο άρχισαν να φαίνονται όλα.Εγώ το έχω ακόμα έτσι αφού κάποια στιγμή θέλω να του κάνω γενικό συμμάζεμα αφού αυτά τα 7 χρόνια όλο και κάτι του έχουν αφήσει.

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 31 Δεκ 2007, 00:22
Δημοσιεύσεις: 348
Τοποθεσία: Καλλιθέα
NickNT έγραψε:
Όπως αναφέρεται στον τίτλο του θέματος, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου από τα αποτελέσματα της τοπικής βαφής που έκανα λόγω γρατζουνιών από κλειδί. Να σημειώσω ότι δεν το κάνω για να επιρρίψω εκατέρωθεν ευθύνες, αλλά κυρίως επειδή θα ήθελα ΠΡΙΝ "πάθω για να μάθω", να είχα διαβάσει ένα αντίστοιχο θέμα. :)

Η αρχή του κακού

Πέρσι το Σεπτέμβρη, λοιπόν, ανακάλυψα το πρωί (αφού πάρκαρα στη δουλειά) ένα ιδιαίτερα θλιβερό θέαμα. ΟΛΗ η δεξιά πλευρά του μαύρου C4 coupe είχε μία ενιαία γρατζουνιά από κλειδί. Πίσω φτερό και πόρτα σε μεγάλο βάθος, μπροστά φτερό κάπως αχνά, και 4-5 εκατοστά στο καπώ που φαίνονται μόνο από πολύ κοντά (κουράστηκε φαίνεται κατά τη διαδικασία, ή δεν κρατάει αρκετή κόντρα το αλουμίνιο). Από εκείνη τη στιγμή, κατάλαβα πόσο θετικός είμαι απέναντι στην αυτοδικία. :cens

Είπα στην αρχή να κάνω υπομονή, ε όλο και κάτι άλλο θα τύχει και θα βρω αφορμή να το βάψω. Μετά από κάνα μήνα όμως, και επειδή βαρέθηκα να κατεβάζω καντήλια κάθε φορά που το έβλεπα (και συν τοις άλλοις κατάφερε η κοπέλα μου να "φάει" το πλαστικό της πόρτας σε ένα πεζούλι), πέρασα και έκανα μία ερώτηση σε κατάστημα τοπικής βαφής 100μ από το σπίτι μου (Γαλάτσι). Μου είπε μία καλή τιμή, ήταν αρκούντως ευγενικός και καθησυχαστικός, και έκλεισα το ραντεβού. Θα έβαφε μόνο το πίσω φτερό και την πόρτα, και γύαλισμα στο μπροστά φτερό.

Η τοπική βαφή

Όταν λοιπόν παρέλεβα το αυτοκίνητο (σε 2 ημέρες, αντί για 1 που είχαμε πει αρχικά), μου είπε να το πλύνω μετά από 2-3 ημέρες, και να του το πάω να το δει. Ο λόγος ήταν ότι σε αντίστοιχο σκούρο χρώμα είχε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, και μπορεί να χρειαστεί να το ξαναπεράσει... Το πλένω λοιπόν, και διαπιστώνω θολούρες και τρεξίματα στο χρώμα, κυρίως στο πίσω φτερό. Προσπαθώ να είμαι αρκετά ψύχραιμος, και το ξαναπηγαίνω. Αναγνωρίζει το πρόβλημα, και κλείνουμε νέο ραντεβού.

Το παραλαμβάνω, και σύμφωνα με το λόγια του "όλα εντάξει τώρα". Σε γενικές γραμμές, είχε βελτιωθεί αρκετά, αλλά στο δικό μου μάτι φαινόταν ένα σβήσιμο στο φτερό... το πρόβλημα ήταν κυρίως στο βερνίκι, από όσο μπορούσα να καταλάβω. Τουλάχιστον, ήταν ορατό υπό συγκεκριμένες γωνίες, είχα λείψει κιόλας αρκετές ώρες από τη δουλειά, και έτσι βαρέθηκα να ασχοληθώ περαιτέρω. Η ευθύνη λοιπόν είναι ΚΑΙ δική μου.

Υπό τον ήλιον

Κατά τη διάρκεια του χειμώνα δεν έπλυνα το αμάξι σε πλυντήριο ή επισταμένα, παρά κάποιες φορές μόνος μου για να απομακρύνω λάσπες από ορεινές εξορμήσεις. Το προηγούμενο Σάββατο ήρθε η ώρα για ένα καλό πλύσιμο. Ήταν απόγευμα, και παρότι είδα κάποια ανομοιομορφία όταν το παρέλαβα, σκέφτηκα ότι θα το δω καλύτερα την επόμενη μέρα, στον ήλιο.

Όπως έχετε προφανώς καταλάβει, το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο. Εν συντομία: θαμπάδες σε πολλά σημεία (κυρίως περιφερειακά της τοπικής βαφής), ατέλειες στο σβήσιμο, και ξεχασμένες αλοιφές σε διάφορα σημεία (αρμούς κατά βάση). Με λίγα λόγια, η πεμπτουσία της ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑΣ, ή απλά τα ΟΡΙΑ της τοπικής βαφής. Αν δεν πέφτει ευθέως ο ήλιος, δε φαίνεται κάτι ιδιαίτερα, αλλά αν πέφτει, η εικόνα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

Γνωμοδοτήσεις

Δεδομένης της συνεισφοράς του στο forum, και φυσικά λόγω των εξαιρετικά επισταμένων εργασιών του, ζήτησα τη γνώμη του Δημήτρη, γνωστού ως "Πράκτορα". Του περιέγραψα την κατάσταση, μου εξήγησε το τι μπορεί να διορθωθεί με κάποια διαδικασία αποκατάστασης χρώματος (πηλός, γυάλισμα, κτλ), και το τι όχι. Για πιο ασφαλή συμπεράσματα, μου πρότεινε να απευθυνθώ σε ανθρώπους που εμπιστεύεται στην Αττική, για να πάρω μία γνώμη κατόπιν αυτοψίας.

Λόγω εγγύτητας, και μέσω του Δημήτρη, απευθύνθηκα χθες το απόγευμα στην Auto-Star Detailing Center. Εν ολίγοις, ο πολύ φιλικός και εξυπηρετικός ιδιοκτήτης της εταιρίας (ο Πλάτωνας) μου εξήγησε ότι τα αποτελέσματα του γυαλίσματος ενδεχομένως να είναι προσωρινά, καθώς έχει έντονες αμφιβολίες για την ποιότητα των υλικών και της εργασίας που έγινε. Θα μπορούσε, σύμφωνα με τα λόγια του, να γίνει "καθρέπτης", αλλά σε 3 μήνες ενδέχεται να επανεμφανιστούν οι θαμπάδες. Και, προς τιμήν του, μου πρότεινε να κάνω κανονική βαφή με φούρνου, είτε στη citroen είτε σε πολύ καλό φανοποιό, γιατί το υπόλοιπο χρώμα είναι σε κατάσταση καινούριου - και μετά, συζητάμε για γυάλισμα.

Να διευκρινήσω το εξής: ο Πλάτωνας κάθε άλλο παρά ήθελε να εκφράσει αρνητική γνώμη για τα καταστήματα τοπικής βαφής. Στη συζήτηση όμως για την ανάλυση της κατάστασης, λίγο πολύ καταλήξαμε στο ότι η βαφή με IR λάμπες ΔΕ μπορεί να αντικαταστήσει τις βαφές φούρνου, τουλάχιστον για εργασίες που δεν περιορίζονται σε πολύ πολύ μικρές επισκευές. Είναι, απλά, μία ΠΡΟΧΕΙΡΗ λύση.

Συμπέρασμα

Όταν έψαχνα για το θέμα της τοπικής βαφής στο ίντερνετ, είχα διαβάσει διάφορες απόψεις. Τόσο θετικές, όσο και αρνητικές εμπειρίες. Καμία όμως τόσο αρνητική όσο η δική μου. Ανακαλώ μία δημοσίευση σε forum, όπου κάποιος χωρίς αιτιολόγηση είχε γράψει εμφατικά "αν ακούς για βαφή χωρίς φούρνο, τρέχα μακριά". Τότε, αφελώς πίστεψα ότι απλά υπερβάλλει, ή ότι είναι βαφέας και υπερασπίζεται "το συνάφι του". Πλέον, λέω "να αγιάσει το στόμα του".

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δε θέλω να βγάλω τα καταστήματα τοπικής βαφής άχρηστα. Και σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι επαγγελματίες από αυτόν στον οποίο απευθύνθηκα. Είμαι όμως (σχεδόν) σίγουρος ότι σε κάποιες περιπτώσεις η ΜΟΝΗ λύση είναι το τρίψιμο και η βαφή φούρνου. Είναι μάλλον αδύνατο να κάτσει χρώμα και βερνίκι σωστά στο μεγαλύτερο μέρος του πάνελ, από άκρη σε άκρη. Ναι, υπάρχουν και κακές "ολικές" βαφές, αλλά όχι τέτοιο χάλι.

Για την ιστορία, μίλησα με το φανοποιό μου, και μου είπε έλα να το δω, να το γυαλίσω μία, και να δούμε αν θα το βάψουμε. Απλά, επειδή δεν έχω άλλα χτυπήματα ή γρατζουνιές, αναρωτιέμαι αν πρέπει να περιμένω να συμβεί "κάτι", ώστε να μη νιώσω ότι διπλο-πληρώνω για την ίδια δουλειά.

Γιατί δεν πήγα εξ'αρχής εκεί; Γιατί είχα την λανθασμένη εντύπωση ότι για γρατζουνιά πάχους λίγων mm (απίστευτου μήκος βέβαια) είναι overkill να βάψω όλο το κομμάτι. Λοιπόν, καλά να πάθω! Μάλιστα, την τελευταία φορά που με είχαν τρακάρει (με άλλο αμάξι), μου έβαψε 2η φορά την πόρτα μόνος του, γιατί είχε κάνει μπιμπίκια και ντρεπόταν να μου το παραδώσει έτσι...

Βέβαια, την τρέχουσα περίοδο, καταλαβαίνω ότι είναι λίγο αστείο να ασχολείσαι με θαμπάδες στο φτερό και την πόρτα! :P Θα ήταν όμως καλύτερο να μην είχα πετάξει χρήματα εξ'αρχής...

Ευχαριστώ πάντως τόσο το Δημήτρη, όσο και τον Πλάτωνα!


Κάτι μου λέει πως πήγες στον ταύρο που βάφει.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 THP BlackTop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 14:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Italos έγραψε:
Κάτι μου λέει πως πήγες στον ταύρο που βάφει.


Ω ναι. ;)

Τι σε οδήγησε στο συμπέρασμα; :P

Κατά τ'άλλα, Δημήτρη είσαι τυχερός που έχεις άνθρωπο εμπιστοσύνης για τέτοιες επισκευές.

Diesoulas, θαυμάζω τη ψυχραιμία σου! Οκ, τώρα που μου πέρασε ο εκνευρισμός μου φαίνεται ελάσσονος σημασίας, αλλά και πάλι... :guns

Βάσει και των λοιπών απαντήσεων πάντως, νομίζω ότι μπορούμε δικαιολογημένα να αποτρέψουμε κάποιον από το να κάνει τα ίδια λάθη με μας!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 14:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Λάθος είναι και το οτι τρώς την ψυχή σου,με θέμα το οποίο δεν αξίζει.
Αλάργα........

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 19:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 31 Δεκ 2007, 00:22
Δημοσιεύσεις: 348
Τοποθεσία: Καλλιθέα
Την εχω πατήσει κ γω φιλε...

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 THP BlackTop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 19:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Φεβ 2014, 13:03
Δημοσιεύσεις: 158
προταση απο καποιον ευχαριστημενο υπαρχει??

_________________
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Μαρ 2014, 21:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Ένα μικρό update:

Μετά από ένα δίωρο στο φανοποιό μου, με πολύ αλοιφαδόρο και ακόμη περισσότερη υπομονή, η κατάσταση βελτιώθηκε σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό! Αναρωτιέμαι αν το αποτέλεσμα είναι προσωρινό, αν και ο ίδιος θεωρεί ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Έγινε μνεία πάντως στα διαφορετικά αποτελέσματα που έχουν οι διαφορετικής ποιότητας αλοιφές, αλλά δε συγκράτησα περισσότερες λεπτομέρειες.

Εξακολουθώ να θεωρώ απαράδεκτη την αρχική δουλειά, αλλά τουλάχιστον δε χρειάζεται να ξαναβαφτεί (παρότι υπάρχουν ατέλειες). Και φυσικά δε ξαναμπλέκω με καταστήματα τοπικής βαφής.

Ίσως να ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις. Συζητώντας με το φανοποιό μου (ο οποίος με το ζόρι δέχθηκε πληρωμή βέβαια), μπορώ να πω ότι 1000 φορές να πληρώσει κανείς κάτι παραπάνω, ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ παράλληλα επισταμένη εργασία, παρά οποιοδήποτε ημίμετρο ή παζάρια.

Ή, ακόμη καλύτερα, να το αφήσει ως έχει! Tzakos, έχεις δίκιο, και πολύ ασχολήθηκα. :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπική βαφή - Γρατζουνιά από κλειδί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Μαρ 2014, 22:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 31 Δεκ 2007, 00:22
Δημοσιεύσεις: 348
Τοποθεσία: Καλλιθέα
Αφού το 'μασκάρεψες' πάλι καλά. Όχι τπτ άλλο αλλά κυρίως για τη δική μας ψυχολογία δλδ, που βλέπεις τη γρατζουνιά κ σου τη βαράει στα νεύρα... κ ναι, ποτέ μα ποτέ ημίμετρα, αυτό είναι το δίδαγμα. Ή το φτιάχνουμε ή το αφήνουμε..

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 THP BlackTop


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

2 γρατζουνιές απο κλειδί
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: billc2vts
Απαντήσεις: 6
Γρατζουνια στον καθρέφτη
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C3
Συγγραφέας: stelnats
Απαντήσεις: 1
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ (?)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: ger_zoym
Απαντήσεις: 4
Πρόβλημα με το κλειδί
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Κλειδί immobilizer για saxo του 1998?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: saxomaniak
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron