Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 17:53 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Απρ 2011, 21:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
δεν είναι κερί άσχετα αν έτσι το αναφέρουν στα βενζινάδικα ,αλλά την δουλειά του την κάνει απλά έχει πολύ μικρή διάρκεια.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Απρ 2011, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Νεκτάριε προσφέρει περισσότερο γυαλάδα και ελάχιστη προστασία καθώς φεύγει γρήγορα. Από το να πληρώνεις τα extra 3€ καλύτερα να κερώσεις το αυτοκίνητο μια φορά κανονικά. Τα υπόλοιποα από κοντά γιατί είναι ολόκληρη ιστορία από τον τρόπο που το πλένεις μέχρι να φτάσουμε στο κέρωμα.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Απρ 2011, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ 2011, 00:08
Δημοσιεύσεις: 153
Εγω πιστευω το κερωμα ειναι απο τα πιο σωστα πραγματα που μπορουμε να κανουμε στο αυτοκινητο μας απο την πρωτη μερα που το αγοραζουμε.κερι 3 φορες το χρονο καλης ποιοτητας (nanoteck),και σε συνδιασμο με το σωστο πλυσιμο (ειδικα το σαμπουαν) εχεις πολυ καλα αποτελεσματα...
βεβαια αν το χρωμα μας εχει αρκετη φθορα (γρατζουνιες η αραχνη) το κερι δεν διορθωνει,απλα του δινει μια γυαλαδα καλυτερη.

_________________
peugeot 106 rallye......citroen picasso.....citroen c4......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Απρ 2011, 22:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
:agree Σε όλους τους προηγούμενους!

Καλύτερα να γίνεσαι κάθε 3-4 μήνες karate-kid (left hand-right hand) με κερί κορυφαίας ποιότητας και προστασίας (βλέπε TurtleWax, Meguiars κ.α.), παρά το αμφιβόλου ποιότητας "κερί" που βάζουν αυτοί...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Απρ 2011, 23:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ 2011, 00:08
Δημοσιεύσεις: 153
Αυτο που μπαινει μετα το πλυσιμο ειναι υδροστατικο κερι ταχειας στεγνωσης.δεν ειναι κερωμα.καλο ειναι παντως οταν παμε σε καποιο καταστημα για κανονικο κερωμα να ζηταμε να δουμε τι θα μπει στο αυτοκινητο μας.καποια καλα κερια μπαινουν με τον αλοιφαδορο και εχουν πολυ καλα αποτελεσματα.

_________________
peugeot 106 rallye......citroen picasso.....citroen c4......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Απρ 2011, 23:23 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Ας συνεχίσουμε εδώ για να μην είμαστε offtopic. Ποιο κερί είναι αυτό το nanoteck που λες?

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Νοέμ 2011, 11:48 
Άβαταρ μέλους
Καλώς σας βρήκα! Είμαι κάτοχος ενός Citroen Xantia που η αλήθεια είναι πως μιας και "την" πήρα 2τερο χέρι εδώ και 6 χρόνια, προσπαθώ όλο αυτό το διάστημα να φροντίσω όσο καλύτερα μπορώ τα προβλήματα που προκάλεσε η αδιαφορία του προηγούμενου ιδιοκτήτη...καθώς το αυτοκίνητο είχε συχνές διαρροές από LHM και δεν ξέρω και από τί άλλο η εικόνα του χώρου της μηχανής δεν είναι αυτή που θέλω και θα έπρεπε να είναι :s :s :s :s...
Καθώς αρκετά πλαστικά μέρη των σωληνώσεων κατά καιρούς έχουν χρειαστεί να αντικατασταθούν μετά το τελευταίο service (δεν έχω 100ρισει ακόμα!!!) μου είπαν πως καλό θα ήταν να πλύνω τον κινητήρα... η αλήθεια είναι πως το είχα σκεφτεί και εγώ από πολύ νωρίς αλλά όσους ρωτούσα με απέτρεπαν χωρίς 2τερη κουβέντα...καθώς δεν βρήκα καλύτερο post σχετικά συγχωρέστε προκαταβολικά αν έκανα λάθος...έχει κανένας καμιά ιδέα που μπορώ να πάω χωρίς μετά να το φυσάω και να μην κρυώνει???
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Νοέμ 2011, 13:18 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Το νερο μακρια απο ηλεκτρικα και υδραυλικα του. Καλυτερα πρεπει να το πας σε καποιον σχετικο με την καθαριοτητα κινητηρων για να μην τρεχεις μετα απο ηλεκτρικα.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε billaras για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Νοέμ 2011, 13:22 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Πριν πάω στο συνεργείο, πέρασα από πάρα πολλά βενζινάδικα της πόλης μου, ψάχνοντας για πλύσιμο με ζεστό νερό. Φυσικά ήταν ελάχιστα και ως επί το πλείστον όσα αναλάμβαναν καθαρισμό κινητήρα. Όταν έβλεπαν την ξανθιά, μία ήταν η απάντηση: "Καφέ μπορώ να σε κεράσω, το μοτέρ σου όμως δεν το ακουμπάω".

Για αυτό, μάλλον θα χρειαστεί να πας κάπου πιο εξειδικευμένα. Άλλωστε, πήρες ήδη μια ιδέα.

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε linker για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Νοέμ 2011, 19:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Δεκ 2009, 03:05
Δημοσιεύσεις: 171
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Φιλε zisof, θα συμφωνησω με τον Δημητρη (linker). Ξερω ηδη μια Xantia παρατημενη επειδη γονατισε οικονομικα τον ιδιοκτητη μολις επλεινε το μοτερ. Μονο σε καποιον που ξερει (αν και παλι παιζεις με πιθανοτητες αν οντως ξερει) ή στουπι και τριψιμο και οσα βλεπει η πεθερα...

_________________
για μενα πειτε ο,τι θελετε, για την ΖΧ μου ομως οχι...


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ThodorisZXaura για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Νοέμ 2011, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
linker έγραψε:
Όταν έβλεπαν την ξανθιά, μία ήταν η απάντηση: "Καφέ μπορώ να σε κεράσω, το μοτέρ σου όμως δεν το ακουμπάω".

Για αυτό, μάλλον θα χρειαστεί να πας κάπου πιο εξειδικευμένα. Άλλωστε, πήρες ήδη μια ιδέα.


Παλιά πες του: όταν γίνει φουλ περιποίηση στη Xanthia σου, θα καταλάβεις ;)

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Πράκτορας για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Νοέμ 2011, 00:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Πράκτορά μου εσύ! :love :no1

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Νοέμ 2011, 14:28 
Άβαταρ μέλους
Τί να πω...το ευχαριστώ είναι λίγο για την αμεσότατη ανταπόκρισή σας!!! Οκ λοιπόν στουπί και τρίψιμο εκτός και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον αξιόπιστο και πραγματικά "μάστορα" στη δουλειά του που να αναλαμβάνει τέτοιες εργασίες στην Αθήνα. Εξειδικευμένα που θα μπορούσα να πάω την "μικρά" μου?? Και βέβαια αν υπάρχει κάποιος προς Παγκράτι, Βύρωνα, Καισαριανή ιδανικά...πολλά ζητάω ε???
Φίλε Δημήτρη που προτείνεις για "φουλ περιποίηση" της Xanthia(ς) μου ???
Παίδες ευχαριστώ και πάλι!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Νοέμ 2011, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
zisof έγραψε:
Τί να πω...το ευχαριστώ είναι λίγο για την αμεσότατη ανταπόκρισή σας!!! Οκ λοιπόν στουπί και τρίψιμο εκτός και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον αξιόπιστο και πραγματικά "μάστορα" στη δουλειά του που να αναλαμβάνει τέτοιες εργασίες στην Αθήνα. Εξειδικευμένα που θα μπορούσα να πάω την "μικρά" μου?? Και βέβαια αν υπάρχει κάποιος προς Παγκράτι, Βύρωνα, Καισαριανή ιδανικά...πολλά ζητάω ε???
Φίλε Δημήτρη που προτείνεις για "φουλ περιποίηση" της Xanthia(ς) μου ???
Παίδες ευχαριστώ και πάλι!!!!


Επαγγελματίας που ξέρει πραγματικά τι κάνει και πως το κάνει, ένας είναι στην Αθήνα, τουλάχιστον από όσο γνωρίζω. Μπες εδώ: Swell.gr . Περιστέρι μεριά.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλυντηριο Αυτοκινητων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Νοέμ 2011, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
zisof έγραψε:
Τί να πω...το ευχαριστώ είναι λίγο για την αμεσότατη ανταπόκρισή σας!!! Οκ λοιπόν στουπί και τρίψιμο εκτός και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον αξιόπιστο και πραγματικά "μάστορα" στη δουλειά του που να αναλαμβάνει τέτοιες εργασίες στην Αθήνα. Εξειδικευμένα που θα μπορούσα να πάω την "μικρά" μου?? Και βέβαια αν υπάρχει κάποιος προς Παγκράτι, Βύρωνα, Καισαριανή ιδανικά...πολλά ζητάω ε???
Φίλε Δημήτρη που προτείνεις για "φουλ περιποίηση" της Xanthia(ς) μου ???
Παίδες ευχαριστώ και πάλι!!!!


Επαγγελματίας που ξέρει πραγματικά τι κάνει και πως το κάνει, ένας είναι στην Αθήνα, τουλάχιστον από όσο γνωρίζω. Μπες εδώ: Swell.gr . Περιστέρι μεριά.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 5 [ 61 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ανάκληση αυτοκινήτων CITROEN μοντέλο C4 CACTUS
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: pasmania
Απαντήσεις: 0
Πώς γίνεται κάποιος έμπορος αυτοκινήτων;
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Kostas C3
Απαντήσεις: 9
Σύγκριση Αυτοκινήτων
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Γιάννης Αγγελιδάκης
Απαντήσεις: 15
ΓΑΛΛΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΕΠΟΧΗΣ 8/2/15 !!
Δ. Συζήτηση: Συναντήσεις - Εκδηλώσεις
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 1
Ξένες ιστοσελίδες πώλησης αυτοκινήτων
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια