Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:14 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 12:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
crazywolf έγραψε:
Καταλαβαινω οτι μαλλον καταγεσαι απο κει, και εχεις να κανεις κατι με τοπικη αυτοδιηκηση, ή κατι.

Το θεμα ειναι οτι αφισαν τα πραγματα να εξελιχτουν ετσι. Και ναι, δεν ημουν μεσα να τα δω. Αλλα απο ολα τα μερη που συλεγω πληροφοριες, και απο ατομα δικα μου που ηταν εκει, καταληγο στο συμπερασμα οτι η καταστροφη εγυνε με σκοπο, και δεν περιοριστικε με σκοπο.
Αυτα.


Νόμιζα ότι το θέμα ήταν οι φωτιές στην Πελοπόννησο και όχι η γενικότερη κοινωνική κατάσταση...Αντιπαρέρχομαι το σχόλιο σου (δεν είχε καμία σχέση με τα λεγόμενα μου, εκτός εάν εννοείς ότι όποιος υποστηρίζει τους καμμένους κατάγεται ή έχει σχέση με αυτούς) και απλά αναφέρω ότι δεν κατάγομαι από την Ηλεία (είμαι μανιάτης), δεν καταστράφηκε ούτε φύλλο από την περιουσία μου και δεν έχω τίποτα να κάνω με την τοπική αυτοδιοίκηση (μένω άλλωστε Αθήνα). Βρέθηκα εκεί λόγω δουλειάς, έσβηνα φωτιές στην Μεσσηνία ως εθελοντής εδώ και 13 χρόνια, γι αυτό έχω άποψη. Αντιπαρέρχομαι το σχόλιο ότι η φωτιά δεν περιορίστηκε με σκοπό, είναι προσβολή για τους πυροσβέστες και τους εθελοντές που κάηκαν στην κυριολεξία. Το εάν μπήκε η φωτιά από σκοπό δεν το ξέρω από φίλους ή γνωστούς, το ξέρω εγώ ο ίδιος ιδίοις όμμασι...Το παράδειγμα βανδαλισμού ήταν ατυχές, σημειώνω δε ότι το σύνολο των αποζημιώσεων δεν προέρχεται από τον κρατικό κορβανά, αλλά από το πλεόνασμα των υπερκερδών των τραπεζών (που πολύ...ευγενικά προσέφεραν!) και το Ταμείο Αλληλεγγύης της Ε.Ε., το οποίο αποδέσμευσε ήδη 200.000.000 ευρώ και ακολουθούν άλλα 800.000.000. Ίσως να μην έχεις ζήσει θεομηνία οπότε καταλαβαίνω το στόχο των γραφόμενών σου, όσοι όμως έζησαν, με πιο πρόσφατους τους κατοίκους Χαλκιδικής, θα σου πουν ότι σημασία έχει ένα βοήθημα, όποιο βοήθημα, άμεσα όχι σε 2 χρόνια. Το πήραν και άνθρωποι που δεν έπρεπε, φταίει το τοπικό και το κεντρικό κράτος? Ίσως να ήταν καλύτερα θα μου πείτε να δοθούν αποζημιώσεις μετά από προσεκτικό έλεγχο. Ναι αλλά ίσως τότε να ήταν αργά για αυτούς που την χρειάζονταν.
Φίλε Markos δεν είμαι αισιόδοξος ή απαισιόδοξος για κάτι συγκεκριμένο, φοβισμένος για το μέλλον είμαι. Αυτό που αναφέρεις αφορά 40 στρέμματα γύρω από το καζίνο, πρόκειται για 65 στρέμματα δάσους, ιδιοκτησία του καζίνο από κατασκευής του, τα οποία εξαιρέθηκαν με απόφαση του δασαρχείου από την αναδάσωση... :spank:
Τέλος, ο sportbilly έδωσε την ουσία του θέματος. Που είναι η βοηθεία στην Χαλκιδική και θα προσθέσω εγώ που είναι η βοήθεια στην Αχαϊα, η οποία τον Ιούλιο έχασε 350.000 στρέμματα, περιουσίες και σπίτια και δεν έχει χαρακτηριστεί ούτε πυρόπληκτη; Γιατί το ζητούμενο είναι να αποζημιώνεται ο κόσμος άμεσα, να του δίνεται στήριγμα να ανανήψει και να συνεχίσει, η κριτική στο αν δικαιούται αποζημίωσης μπορεί να γίνει μετά...

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 12:26 
Άβαταρ μέλους
DGB συμφωνώ με τις απόψεις σου και μου αρέσει που όλοι συζητούμε με ήρεμο τρόπο.Έτσι μπορούμε να μάθουμε ο καθένας πράγματα που δεν τα ξέρει και τόσο καλά όσο κάποιοι άλλοι που τα έχουνε ζήσει από κοντά.
Για την βοήθεια που δώθηκε άμεσα συμφωνώ απόλυτα απλά έχω τη γνώμη ότι κάποια παραπάνω οργάνωση προκειμένου να αποφευχθεί το μπάχαλο με αυτούς που πήγανε για να "φάνε" λεφτά,θα μπορούσε να υπάρχει.Το απλούστερο για να το καταλάβουμε είναι ότι αν εξ αρχής δηλώνανε ότι θα υπάρξουνε οι αυστηρότατες ποινές σε όποιους προσπαθήσουνε να πάρουνε αποζημιώσεις χωρίς να τις δικαιούνται μάλλον θα το αποφεύγαμε.Αλλά το κάνανε μετά την αρχή του προβλήματος και ήδη είχε δημιουργηθεί το χάος.Δεν αρκεί να λέμε ότι φταίνε όσοι πήγανε και δεν σεβαστήκανε τους πραγματικά δικαιούχους.Δηλαδή ας βγάζανε και φορτηγά που θα πετούσανε λεφτά στο δρόμο και να είχαμε την απαίτηση να τα πέρνουνε μόνο οι πληγέντες και να βασιζόμαστε μόνο στην ανθρωπιά και το φιλότιμο του καθενός.Λίγο καλύτερη οργάνωση δεν βλάπτει και μπορεί να υπάρξει.
Με την έλλειψη αυτής της οργάνωσης όχι μόνο ζημιώθηκε το κράτος αλλά και ταλαιπωρήθηκαν οι ήδη ταλαιπωρημένοι άνθρωποι που έχασαν περιουσίες και ακόμα χειρότερα τους ίδιους τους συνανθρώπους τους.

Όσο για τις αποχαρακτηρισμένες από την αναδάσωση περιοχές του καζίνο είναι απλά αισχρό και άθλιο...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 14:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 15:30
Δημοσιεύσεις: 636
Τοποθεσία: Μουδανιά Χαλκιδικής
DGB έγραψε:
από το πλεόνασμα των υπερκερδών των τραπεζών (που πολύ...ευγενικά προσέφεραν!) και το Ταμείο Αλληλεγγύης της Ε.Ε., το οποίο αποδέσμευσε ήδη 200.000.000 ευρώ και ακολουθούν άλλα 800.000.000. Ίσως να μην έχεις ζήσει θεομηνία οπότε καταλαβαίνω το στόχο των γραφόμενών σου, όσοι όμως έζησαν, με πιο πρόσφατους τους κατοίκους Χαλκιδικής, θα σου πουν ότι σημασία έχει ένα βοήθημα, όποιο βοήθημα, άμεσα όχι σε 2 χρόνια.


Φιλαράκι μια χαρά τα λες.... Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις κάτι;;;

Από τις εξαγγελίες, στο ότι θα δοθούν χρήματα στους πληγέντες και για να γίνει αναδάσωση, μέχρι να γίνει πράξη είναι κάτι σαν να λέμε κάποια μέρα θα κατοικήσει ο άνθρωπος στον πλανήτη Αφροδίτη.

Πολλά νούμερα ακούω και λέω..... οοοοο μπράβο!!!!! Πόσα από αυτά φτάνουν εκεί που πρέπει;;;;

Έγιναν τηλεμαραθώνιοι..... Μαζεύτηκαν πολλά λεφτά, από εμένα, από σένα , από όλους μας. Που πήγαν;

και τέλος
ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ?????


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 14:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Εμένα ρωτάς?
εγώ αυτό που ξέρω να σου πω το έγραψα παραπάνω. Αυτά που έζησα και ζω, λόγω δουλειάς, μπορώ να στα πω με πμ. Για τους "τηλεμαραθώνιους" ρώτα τα κανάλια, που τους διαχειρίζονται, για τα λεφτά του κρατικού κορβανά ρώτα τους καμμένους, να σου πουν τι πήραν (ή εναλλακτικά δες τηλεόραση και το κράξιμο που έπεσε για το 3.000ρο και το 10.000ρο που πήραν προεκλογικά οι πυροπαθείς της Ηλείας). Για την αναδάσωση...δεν ξέρω για τις εξαγγελίες τι γίνεται, ξέρω όμως ότι για πρώτη φορά ανέλαβαν αυτοβούλως έλληνες επιστήμονες του Γεωπονικού Πανεπιστημίου την σύνταξη μελετών για την σωστή διαχείρηση των καμμένων, την φύτευση νέων, την ενίσχυση του μηχανισμού αυτόματης αναδάσωσης των δασών και την συμβουλευτική υποστήριξη στους αγρότες για την καλύτερη επαναφύτευση των καλλιεργειών τους. Αν σου αρέσουν και οι αριθμοί έχουν προσφερθεί ήδη 2.000.000 δέντρα για δενδροφύτευση από ιδιωτικές εταιρείες (βλεπε Ελευθεροτυπία 16/9/2007). Δεν ξέρω τι απ' αυτά θα γίνει, δείχνει όμως ότι κάτι κινείται.
Είναι ευκολότερο να σκούμε κριτική εάν ξέρουμε τι έχει γίνει και τι θα μπορούσε να γίνει...όσο για το εκεί που πρέπει, τι να πω τώρα...;
Η τελευταία σου ερώτηση είναι εύκολη...Εμείς δεν θα το ξαναδούμε, πρέπει όμως να γίνουμε υπεύθυνοι και ουσιαστικοί (πρώτα εμείς και μετά το κράτος) προκειμένου να το δουν τα παιδιά μας...

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 15:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 15:30
Δημοσιεύσεις: 636
Τοποθεσία: Μουδανιά Χαλκιδικής
Οι ερωτήσεις δεν πάμε προσωπικά σε σένα.....

Είναι κάποιες απορίες μου που έχουν γεννηθεί μετά την άθλια κατάσταση που έχει περιέλθει το πρώτο πόδι της Χαλκιδικής. Δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα!!!!

Γιατί να τους πιστέψω τώρα που λένε ότι θα τα κάνουν στην Πελοπόννησο; Τα ίδια λέγανε και σε μας!!! Ποια η διαφορά δηλαδή;;;;;;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 15:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Ίσως καμμία. Αν και γίνονται ήδη πράγματα
Ίσως από την άλλη 2 + 2 λέξεις....
Γενική κατακραυγή + 65 νεκροί...
Δυστυχώς...

ΥΓ. Δεν προσωποποιώ τίποτα (προσπαθώ τουλάχιστον!), είμαι αρκετά μεγάλος για να μην λαμβάνω τα πράγματα προσωπικά!. Ρητορικό ήταν το ερώτημα! :thumbup

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 15:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2007, 16:08
Δημοσιεύσεις: 1245
Τοποθεσία: Ταύρος
Με βρίσκεται απόλυτα σύμφωνο ότι οι όποια βοήθεια πρέπει να δωθεί εδώ και τώρα και όχι μέτα από χ χρονικό διάστημα. Ωστόσο ο τρόπος με τον οποίο δόθηκε το πρώτο μέρος της κρατικής βοήθειας δόθηκε με τρόπο προεκλογικό, πρόχειρο και μπακαλίστικο δήθεν για να αποφευχθεί η γραφειοκρατία.
Λογικό και επόμενο ήταν να τρέξουν οι κάθε λογής επιτήδειοι να εκμεταλλευτούν την κατάσταση. Είναι γνωστή άλλωστε η άποψη του Έλληνα αν του πεις γιατί κλέβεις? θα σου πει κλέψε και εσυ.
Πιστεύω πως εδώ έπρεπε να έχει μεγαλύτερη αρμοδιότητα η τοπική αυτοδιοίκηση. Αν τα επιτελεία των επιμέρους πυρόπληκτων δήμων έβγαιναν να καταμετρήσουν τις ζημιές και έδιναν ένα έγγραφο που με αυτό θα πήγαιναν οι δικαιούχοι να πάρουν την απόζημίωση δεν θα έπερνε πάνω από 4~5 μέρες και θα αποφεύγονταν τα γελοία που είδαμε. Αργότερα θα μπορούσαν να γίνουν καλύτεροι έλεγχοι ώστε να δωθούν και τα υπόλοιπα χρήματα.
Αλλά μήπως όλα είναι στη σφαίρα της φαντασίας μου?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 16:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Θα συμφωνήσω με τον acpro
Υπ οψην DGB οτι το τι εισαι και τα σχετικα, δεν ηταν επιθεση, και ζητω σηγνωμη αν το πηρες ετσι, απλα με παραξενεύει οτι εχεις δει τα πραγματα πολυ διαφορετικα απο οτι τα βλεπω εγω...
Μπορει να εχεις και δικαιο. Το θεμα οπως λεει ο acpro ειναι οτι δωθικαν παρα πολλα χρηματα (αλλο τα ποσα φτασαν) και για αυτον τον λογο σαν club πηγαμε/νε (δηστοιχος μονο να το οργανωσω μεσου τηλεφωνου μπορεσα, και δεν μπορεσα να παω) για να δωσουμε την βοηθεια οι ιδιοι.
Αυτα που μου περιγραψαν τα παιδια, ειναι οτι, οκ καικανε, αλλα οι κατικοι δεν εχουν παθει ζημιες. Αρα τα ρουχα και τα τροφημα κλπ τους ειναι αχρηστα, ενω στο τηλεφωνο οι αρμοδιοι μου ζηταγαν αυτα...
Δεν κατηγωρω τους πηροσβεστες. Κατηγορω την νοοτροπια του ελληνα, που δεν πηγε κανεις να σβησει φωτια πριν ερθει στην άυλη του. Το οτι πολλοι αγροτες "χαρικαν" απο την καταστρωφη των Καλλιεργειών τους, μου το εχουν πει πολοι, "απο μεσα".
Το θεμα ειναι οτι "αφισαν" να καουν εκτασεις, που αν ειχαν πιαστει νωριτερα θα ειχαν σβησει. Βεβαια εδω ειναι σχετικο, γιατι αυτα αποτελουν εμπρησμους, οποτε... hmmm
Οπως και να εχει το θεμα εχει ξεφυγει απο τον αρχικο σκοπο του...

Α

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2007, 16:04 
Άβαταρ μέλους
SportBilly όντως όπως λες κι εσύ λεφτά και υλικό υποστήριξης για τους πυρόπληκτους και για να ξαναγίνουνε οι καμμένες περιοχές βιώσιμες υπάρχουνε.Το θέμα είναι όμως αν θα φτάσουνε όλα αυτά εκεί που πρέπει και μετά από αυτά που περιέγραψαν τα παιδιά που πήγανε εκεί για βοήθεια και από την φοβερή οργάνωση που υπάρχει,πολύ αμφιβάλλω.
Αυτό όμως δεν είναι και το σημαντικότερο ίσως πρόβλημά μας ως χώρα αλλά ως χαρακτηριστικό του λαού μας;
Εγώ προσωπικά ακούω βερεσέ το αν θα πρέπει ή όχι να αυξηθεί πχ ο προϋπολογισμός για την παιδεία από το 3,5% στο 5%.Αν δεν αλλάξει ο χαρακτήρας του κάθε Έλληνα,μια οποιαδήποτε αύξηση απλά θα σήμαινε περισσότερα λεφτά από μίζες και προμήθειες και κάθε άλλου είδους κατάχρηση στην τσέπη του κάθε ένα που μπορεί να το κάνει.Γιατί ας μην βγάζουμε τον εαυτό μας από το σύνολο.Όλοι μας θα το κάναμε αν μπορούσαμε.
Όταν και αν θα καταλάβουμε ότι το να κλέβεις ή να εξαπατάς το κράτος,είτε ως μια υπηρεσία είτε σαν λειτουργός του ή σε οποιαδήποτε πτυχή του,είναι σαν να κλέβεις τον ίδιο σου τον εαυτό τότε ίσως να αλλάξει κάτι.
Ελπίζω να μην ήμουνα πολύ κουραστικός και να έγινα κατανοητός μέσα από τα μπουρδουκλωμένα νοήματά μου!!! :bambam


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 5 [ 69 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5



Συναφή θέματα

Πρόβλημα στην εκκίνηση του C2 μου!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: gsymia
Απαντήσεις: 6
Κοπή πίτας 2015 στην Αθήνα
Δ. Συζήτηση: Συναντήσεις - Εκδηλώσεις
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 70
Συναντηση στον ΕΒΡΟ η στην ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Δ. Συζήτηση: Συναντήσεις - Εκδηλώσεις
Συγγραφέας: NO_FEAR-VTS
Απαντήσεις: 4
Πρόβλημα στην εμπρός ανάρτηση, σφαίρες, σωληνάκια επιστροφής
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: n555
Απαντήσεις: 24
Κοπή πίτας 2017 στην Αθήνα
Δ. Συζήτηση: Συναντήσεις - Εκδηλώσεις
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 59
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ