Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 23 Απρ 2024, 13:09 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 12:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Δεν λεει τπτ το αρχειο... μονο καποια νουμερα, τα οποια μπορει να ισχιουν, αλλα μαλλον μηλαμε για ακατικητα σπιτια, που καικαν και τωρα θρηνουν καποιοι τα "σπιτια" τους...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 12:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 21:48
Δημοσιεύσεις: 359
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Markos έγραψε:
Giorgos έγραψε:
kage έγραψε:
2 χωρια ειδατε απο τα εκατονταδες π υπηρχαν εκει.2 μυρια στρεμματα καηκαν.


Εκεί δεν πήγαμε από μόνοι μας. Ρωτήσαμε και μας έστειλαν. Εκτός από την Αρτέμιδα και την Μάκυστο που όπως ακούγεται έχουν τις μαγαλύτερες καταστροφές, αναφέρονται άλλα χωρια?
Υπάρχει κάποια λίστα με τα καμμένα σπίτια για να ξέρει ο απλός πολίτης τι του γινεται? Εχω ψάξει όλες αυτές τις ημέρες αλλά δεν εχω βρει κάτι. Γιατί???

Όποιος έχει αποψη για το θέμα πήγε εκεί? Ή έμεινε στην τηλεοπτικά πλάνα?

Και κάτι ακόμα. Μόνο για Πελοπόννησο ακούω. Η Εύβοια που είχε αντίστοιχα μεγάλη καταστροφή τι έγινε? Αλλά και για την περσινή καταστροφή της Χαλκιδικής ποιος μιλάει? Όλοι μιλούν για τους πυρόπληκτους της Πελοποννήσου. (Δεν είμαι αντίθετος με την προσφορά βοηθειας, αλλά είμαι αντίθετος με την εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου και της καταστροφής της φύσης)

+1


+1000 :thumbup


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Γιατί, τι άλλο έπρεπε να λέει?Οι συγκεκριμένοι αριθμοί ισχύουν απόλυτα, είναι προϊόν αυτοψίας της νομαρχίας, των δήμων και του ΥΠΕΧΩΔΕ. Αν δεν γίνουν αυτές οι αυτοψίες δεν χορηγείται δάνειο.Δεν μιλάμε "μάλλον" για ακατοίκητα σπίτια. Πρόκειται για σπίτια κατοικίσημα και μη, σπίτια που ήταν πρώτη και/ή δεύτερη κατοικία, σπίτια ακατοίκητα και εγκαταλελειμένα, αποθήκες και στάβλους, δημόσια κτίρια και καταστήματα. Έτσι είναι. Δεν επιδέχεται αμφισβήτησης ή άλλης ερμηνείας, δυστυχώς ή ευτυχώς. Τώρα ποιοι θρηνούν και γιατί θρηνούν, άλλο μεγάλο θέμα, το οποίο όπως και η πολιτική, δεν ταιριάζει σε ένα φόρουμ ανταλλαγής ιδεών για την αυτοκίνηση, κατά την γνώμη μου.

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Οκτ 2006, 14:23
Δημοσιεύσεις: 1897
Τοποθεσία: Πειραιάς
Ευχαριστούμε DGB για τις πληροφορίες. Τουλάχιστον αυτή είναι μια επίσημη εικόνα και κατατοπιστική.

Από εκεί και ύστερα δε θα πρέπει να ξεχνάμε και το παράδειγμα, που ταιριάζει γάντι στη συγκεκριμένη περίπτωση, ενός που είχε αρπάξει φωτιά το αυτοκίνητό του και κάποιος άλλος παίρνει εναν πυροσβεστήρα να τη σβήσει. Και ο ιδιοκτήτης του φωνάζει: "Μ@λ@κ@ ασε κάτω τον πυροσβεστήρα....", γιατί το αυτοκίνητο ήταν ασφαλισμένο για πυρκαϊά.

Και να συμπληρώσω πως μπορεί να είμαστε μια αυτοκινητιστική λέσχη (και όπως έχω ξαναγράψει ο ρόλος του club έχει να κάνει με τα Citroen), δεν παύει όμως να έχουμε άποψη και να την εκφράζουμε σε μια γωνιά της ιστοσελίδας και ατυτό δεν είναι κακό αν δε γίνει αυτοσκοπός των συζητήσεων.

_________________
Εικόνα

Όταν κάποιοι έβλεπαν βατράχους, ο Flaminio Bertoni είδε ένα αυτοκίνητο!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 12:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Εκτως απο φορουμ αυτοκινησης εχουμε καταφερει να ειμαστε και παρεα που τα λεμε. Εντως αυτων των πλαισιων (που ισχιουν μονο στα off topic) η πολιτικη, και πολλα αλλα θεματα ταιριαζουν.

Περαν αυτου, μηλαμε για ανθρωπους που καταστράφηκαν. Αν ενα παλιο σπιτι που δεν ηταν κατικησημο καικε, αυτ δεν πειραζει κανεναν.
Επισης μηλαμε για την γαιδουρια ορισμενων ντοπιων, που επιτρεψαν να καουν εκτασεις, για να παρουν την βοηθεια μετα, και να κλαιγονται.

Αρα δόθηκαν χρηματα σε ατομα που δεν εχουν αμεση σχεση με το εκει μερος. Δεν μενουν καν εκει, ή δεν ειναι καν η εξωχικη τους κατοικια.

Νομιζω εδω δεν διαφωνουμε...
Και νομιζω μεγαλητερη καταστροφη ειναι του περιβαλοντως παρα των κατοικων...

Αρα?
Αυτα ειναι νουμερα που δεν εκφραζουν τπτ?
Αλληθεια, για τα δαση κατι τετοιο εγυνε? Α! Ξεχασα, αυτα δεν ψηφίζουν... hmmm

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 12:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Και όχι μόνο Giorgos...
Μπορώ να παραθέσω αρκετές εικόνες απίστευτης συμπεριφοράς συμπολιτών μας, και από τις ημέρες της αυτοψίας μου κάτω και πιο πριν όταν παλεύαμε για τις δικές μας περιουσίες στην Μεσσηνία...Είναι πάρα πολλά τα περιστατικά και θα αρχίσουν να βγαίνουν σιγά σιγά και προς τα έξω μετά τις εκλογές...Δεν είναι όμως όπως προείπα ο κατάλληλος χώρος για τέτοιες συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων.

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 12:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Σου είπα crazywoolf δεν είναι ο κατάλληλος χώρος και επιμένω σε αυτό.
Την γαϊδουριά ή μη συμπολιτών μας δεν θα την κρίνω εγώ, ούτε επίσης θα κρίνω εάν ένα ακατοίκητο σπίτι πρέπει να αποζημιωθεί. Οι αριθμοί αυτοί για σένα δεν λένε τίποτα για κάποιον άλλον όμως μπορεί να περιλαμβάνουν το σπίτι του, το-ακατοίκητο-πατρικό του, το μαγαζί του...Μην γινόμαστε εμείς τιμητές ή κριτές των άλλων και των πάντων.
Όσο για το περιβάλλον, συμφωνώ, η βλάβη είναι εκεί. Ξέρεις όμως εσύ εάν έγινε κάτι για το περιβάλλον? Ή δεν ξέρεις και απλά υποθέτεις? Καλό είναι κατά τη γνώμη μου να μαθαίνουμε πρώτα και μετά να εκφράζουμε απόψεις...
Πολύ σωστά Giorgos συμφωνώ με το ύστατο λεγόμενό σου, να μην γίνεται αυτοσκοπός η συζήτηση, και θα συμπληρώσω να μην αποκτά χροιά και να μην γίνεται άμεσα ή έμμεσα επιθετική.
(Συγγνώμη και για το double posting)

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 13:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Για το περιβαλλον ξερω οτι θα γυνει μια αναδασωση στα χαρτια, και μετα θα γυνουν καταπληκτικα οικόπεδα/γεωργικες εκτασεις/βοσκοτοποια...

Το αν πρεπει ή οχι να αποζημιωθει το ακατοικητο, να το θεσω αλλιως. Αν πχ εχεις ενα σπιτι καπου, εγκαταλελμενο, και στο βανδαλησουν, θα παρεις τπτ? Το αποτελεσμα για σενα ειναι το ιδιο. Αρα με βαση την ισότητα του κρατους απενατι στους πολίτες, τι πρεπει να κανει...? Να τους δωσει χαρτζιλικι για να τους ξαναψηφισει?

Καταλαβαινω οτι μαλλον καταγεσαι απο κει, και εχεις να κανεις κατι με τοπικη αυτοδιηκηση, ή κατι.

Το θεμα ειναι οτι αφισαν τα πραγματα να εξελιχτουν ετσι. Και ναι, δεν ημουν μεσα να τα δω. Αλλα απο ολα τα μερη που συλεγω πληροφοριες, και απο ατομα δικα μου που ηταν εκει, καταληγο στο συμπερασμα οτι η καταστροφη εγυνε με σκοπο, και δεν περιοριστικε με σκοπο.
Αυτα.
Τωρα αν χρειαζωνται περισοτερη βοηθεια απο καποιον αλλον, δεν το ξερω.
Ξερω ομως οτι πολυς κοσμος ειναι πχ αστεγος, γιατι δεν εχει δουλεια, ή υποφερει απο την φτωχεια, και για αυτους δεν καναμε τπτ. Αυτοι παιζει να τα εκτιμούσαν περισοτερο...

Οπως και να εχει, δεν βρησκω γιατι στα off topic δεν μπορουμε να σιζηταμε τετοια θεματα, μιας και πιστευω κανενας δεν εχει αρνητικη διαθεση...
Οσοι ειχαν φύγαν μονοι τους (αν ανατρεξεις στο παρελθον του club...).
Στην τελικη τα λογια εδω μεσα μπορει πολλες φορες να εκτημουνται λαθος, αλλα αυτος δεν ειναι λογος για να μην σηζηταμε.

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 15:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 15:30
Δημοσιεύσεις: 636
Τοποθεσία: Μουδανιά Χαλκιδικής
Η καταστροφή που έγινε στην Πελοπόννησο συντάραξε όλο την Ελλάδα και επειδή έγινε προ εκλογικά τρέξανε όλοι να κάνουν το τόσο άλλο τόσο....

Αυτά που έγιναν στην Χαλκιδική ποίος τα θυμάται.... Που είναι οι επιχορηγήσεις για αυτούς που επλήγησαν..... Ποίος θυμάται αυτούς τους ανθρώπους που καταστράφηκαν τα χωράφια τους και θα ξαναβγάλουν σοδειά μετά από 5 χρόνια;;;;; Τα μεγάλα συμφέροντα ώστε να γίνουν ξενοδοχεία δούλεψαν μια χαρά..... Κάηκε το δάσος και έγινε ξενοδοχείο.... Και τι έγινε;;;;

Κονόμισε αυτός που το έχτισε.... κονόμισε το κράτος από φόρους κονομισε αυτός που πουλούσε τα υλικά οικοδομών.... Ανέβηκαν και τα ποσοστά στον τουρισμό.... Μια χαρά. Τον μεροκαματιάρη το αγρότη που καλλιεργεί την γη καλοκαίρι μέσα στον ήλιο και χειμώνα μέσα στο κρύο χεσμένο τον έχουν!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 15:54 
Άβαταρ μέλους
δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου το είχανε πει,αλλά με κάποιο τρόπο αρκετά στρέμματα γύρω από το καζίνο που υπάρχει στην Πάρνηθα αν δεν κάνω λάθος έμειναν εντελώς περιέργως εκτός σχεδίου αναδάσωσης...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 15:58 
Άβαταρ μέλους
το είπα για να δηλώσω αγαπητέ φίλε DGB ότι παρ'όλο που θέλω να είμαι αισιόδοξος σαν κι εσένα και να μην καταδικάζουμε χωρίς να ξέρουμε αν έχουνε γίνει σχέδια ή όχι,όλα όσα έχουνε γίνει μέχρι τώρα σ'αυτή την χώρα,δεν μας αφήνουνε να έχουμε όσες ελπίδες για μια καλύτερη αντιμετώπιση θα θέλαμε


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 17:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2007, 16:08
Δημοσιεύσεις: 1245
Τοποθεσία: Ταύρος
Θέλω να συμπληρώσω σε αυτά που λέει ο crazywolf οτι σαφως και είναι καταστροφή στην περιουσία του άλλου (για την οικολογική δεν το συζητάω καν), αλλά έχει μια διαφορά στην προτεραιότητα αν είναι πρώτη κατοικία ή αν είναι εξοχική. Σαφώς και οι δύο γίναν με πολύ κόπο και οικονομίες (από ανθρώπους σαν και μας και όχι καρχαρίες) αλλά είναι πρωτεύων θέμα να αποζημιωθεί αυτός που δεν έχει που να κοιμηθει και όχι αυτός που δεν έχει να πάει διακοπές.
Επίσης SportBilly φίλε μου σαφώς και κανένας δεν θυμάται (από αυτούς που θα έπρεπε) τι καταστροφή έγινε στη Χαλκιδική. Ωστόσο θα σας θυμηθούμε τον χειμώνα γιατί η φύση ως θηλυκό που είναι θυμάται και εκδικείται. Οι πλυμμήρες περιμένουν την πρώτη δυνατή νεροποντή και δυστυχώς κυβέρνηση βγήκε (δεν είναι πια προεκλογική περίοδος) και οι πλημμυροπαθείς φανταζεσαι τι θα πάρουν, ή όχι?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 17:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 15:30
Δημοσιεύσεις: 636
Τοποθεσία: Μουδανιά Χαλκιδικής
Άμα σου απαντήσω το τι θα πάρουνε θα βγούνε οι Administrators και οι moderetors μαζί και θα με πετάξουν έξω από το club...... Το μόνο σίγουρο είναι οτι πήραν υποσχέσεις που δεν πρόκειται να πραγματοποιηθούν ποτέ....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 18:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
//offtopic// Αυτο που θα παρουν "καμουφλαρεται" με την χρηση των @ δηλ ως "@@" :thumbup //offtopic//

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2007, 18:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 15:30
Δημοσιεύσεις: 636
Τοποθεσία: Μουδανιά Χαλκιδικής
Το ξέρω φίλε μου....

Αλλά αυτά που θα πάρουν οι πυρόπληκτοι δεν καλύπτετε με τίποτα!!!!!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 5 [ 69 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Τι πιστεύετε για τα διόδια στην Ελλάδα...
Δ. Συζήτηση: Διαγωνισμοί - Δημοσκοπήσεις
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 46
ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΟΡ. ΚΟΡΙΝΘΙΑ 24/2
Δ. Συζήτηση: Road Trips
Συγγραφέας: Petran
Απαντήσεις: 139
Στην κορυφή της Ευρώπης ο Νίκος Θωμάς
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΚΑΜΑΣ CITROEN ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: cruiser
Απαντήσεις: 2
ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΤΗΝ Λ.ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ στις 20/04/08
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: SoCrazy
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια