Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:00 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 15:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 00:19
Δημοσιεύσεις: 178
Τοποθεσία: Αθήνα
(Ελπίζω να μη με βαρέσετε που ταξίδεψα με το 207 μου αντί για το Σαξο μου αλλά τέτοιο ταξίδι θα του έπεφτε πολύ)

Πριν από λίγο καιρό κοίταζα τα αεροπορικά εισιτήρια για το Εδιμβούργο, μιας και τυχαίνει να έχουμε φίλους και οικογένεια εκεί πάνω.

Με τη μία είτε με την άλλη εταιρεία, το σύνολο έβγαινε πάνω από 1200 ευρώ! (απίστευτο κι όμως αληθινο)
Φαίνεται ότι το κόστος ήταν τόσο μεγάλο λόγω της πολύ κοντινής ημερομηνίας που ήθελα και επειδή η πτήση γίνεται με ανταπόκριση - δεν υπάρχει απευθείας για Εδιμβούργο.

Οπότε κατόπιν συζήτησης με το έτερον ήμισυ, συμφωνήσαμε να προτιμήσουμε τους δρόμους αντί για τον αέρα.

Μία σύνοψη της διαδρομής που ακολουθήσαμε:

Εικόνα

_________________
http://www.etuners.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 15:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 00:19
Δημοσιεύσεις: 178
Τοποθεσία: Αθήνα
Πρώτη στάση μετά τη Θεσσαλονίκη:

Zagreb - Κροατία

Εικόνα



Δεύτερη στάση:
Μετά την Κροατία, όπου διανυκτερεύσαμε, περάσαμε τη Σλοβενία και βρεθήκαμε στην Αυστρία, στο Salzburg.
Το παράξενο είναι ότι η καλοκαιρινή περίοδος θεωρείται low season για το μέρος αυτό παρότι είναι μαγευτικό (Μελωδία της Ευτυχίας style).
Εικόνα




Τρίτη στάση:
Κατόπιν περάσαμε προς το Μόναχο και στο δρόμο σταματήσαμε
στο Chiemsee, που βρίσκεται στη μεγαλύτερη λίμνη της Βαβαρίας.


Εικόνα



Μια βραδυά στο Μόναχο, με μπύρες κλπ μεζέδες παρακολουθώντας ποδόσφαιρο και μετά περάσαμε Γερμανία, Βέλγιο, Ολλανδία και Γαλλία (και πολύ κοντά από το Λουξεμβούργο) για να φτάσουμε στη σήραγγα της Μάγχης (Channel Tunnel).

Μπαίνοντας στο τρένο:
Εικόνα


Τέταρτη στάση (Αγγλία, λίγο πάνω από το Nottingham, πάνω στον Α1):
Εικόνα




Μετά από ακόμη μια στάση λίγο πάνω από το Λονδίνο, φτάσαμε στο Εδιμβούργο!
Ο καιρός στη Σκωτία είναι αρκετά διαφορετικός και μας εντυπωσίασε.

Εικόνα

Μέσα στο Εδιμβούργο
Εικόνα


Σκωτσέζικο πάρκο τέχνης (το σπίτι κάποιου ευγενή που έγινε μουσείο):
Εικόνα



Κατά την επιστροφή, οι κυριότερες στάσεις ήταν στη λίμνη Κόμο και στη Βενετία, αν και χρειάστηκε ακόμη μια ενδιάμεση διανυκτέρευση στη Γαλλία γιατί ήταν πολλά τα χιλιόμετρα.

Μετά τη Γαλλία περάσαμε μέσω Ελβετίας στην Ιταλία. Το βράδυ μείναμε στη λίμνη Κόμο.

Λίμνη Κόμο
Εικόνα


Τελος, περνώντας μέσα από το Μιλάνο φτάσαμε στη Βενετία, από όπου και πήραμε το καράβι για την Πάτρα.

Βενετία
Εικόνα

_________________
http://www.etuners.gr


Τελευταία επεξεργασία από salex και Δευτ 02 Αύγ 2010, 16:16, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 00:19
Δημοσιεύσεις: 178
Τοποθεσία: Αθήνα
Συνολικά στατιστικά ταξιδιού:

14 ημέρες στο δρόμο, 12 ανεφοδιασμοί καυσίμου (χωρίς να αδειάζει το ντεπόζιτο πλήρως κάθε φορά).
Από αυτές οι 7 νύχτες ήταν σε ξενοδοχεία και οι υπόλοιπες σε φιλικά σπίτια (να είναι καλά οι Ελληνάρες της διασποράς).


Εικόνα

_________________
http://www.etuners.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 10:32
Δημοσιεύσεις: 259
Εικόνες: 0
ωραιο 'ταξιδακι' εκανες :thumb ,ωραια τοπια ωραιοι δρομοι.Η βενζινη στα μερη που περασες ποσο ηταν?

_________________
Εικόνα

CITROEN XSARA 1600 16V


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
αλλος ενας τυχερος που βρήκε χρόνο και δύναμη για ενα road trip!!! Και εις ανώτερα salex.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Απιθανος!!! :thumb
Φιλε Στελιο σε ζηλευω...και σου ευχομαι να ξανα κανεις κι αλλα τετοια μεγαλα ταξιδια!

Απο περιεργια και μονο, ποσο σου στοιχησε ολο αυτο? (συγνωμη που παιρνω το θαρρος)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 16:06 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Αν και τα είπαμε και από κοντά Στέλιο μπράβο για το "κουράγιο" σου.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 16:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 00:19
Δημοσιεύσεις: 178
Τοποθεσία: Αθήνα
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια! :)
Είμαι σίγουρος ότι τον επόμενο καιρό θα έχουμε αρκετούς φίλους ακόμα που θα ακολουθήσουν τους δρόμους προς βορά
για ταξίδι αναψυχής.

Με εξαίρεση τα εισητήρια του πλοίου που ήταν πανάκριβα (720Ε για δύο άτομα σε καμπίνα και αυτοκίνητο Βενετία -> Πάτρα )
και που με έκαναν να αναθεωρήσω όσα πίστευα για τις ελληνικές ναυτιλιακές εταιρείες (που να τους ... τους παλιοκλέφτες),
όλα τα υπόλοιπα δεν ξεπέρασαν τα 1400 ευρώ.

Το ταξίδι καθεαυτώ δεν είναι ακριβό, μιας και η διαμονή σε ξενοδοχεία κοστίζει από 60 εως 160 ευρώ, αναλόγως προτιμήσεων.
Το φαγητό όχι πάνω από 20Ε/άτομο, ακομη και σε τουριστικά μέρη. Στο εξωτερικό είναι προσεγμένες οι τιμές γιατί αλλιώς βάζουν λουκέτο.

_________________
http://www.etuners.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 16:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 20 Ιουν 2009, 12:56
Δημοσιεύσεις: 1268
Τοποθεσία: πειραιας
μπραβο μπραβο
απιστευτος ωραιοσ μαγκας....

_________________
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ....

ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΗΛΙΘΙΟ ΕΙΣΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΧΕΡΙ

ειναι τιμη μου να ειμαι μελος στο GCC

ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ... ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ????

Πόσες φορές μπορείς να ξεγελάσεις τον θάνατο????...
Εγώ πάντως δύο μέχρι στιγμής....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 16:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 00:19
Δημοσιεύσεις: 178
Τοποθεσία: Αθήνα
Α ναι, και η βενζίνη κοστίζει κοντά στο 1.2 Ε/λ στην Αυστρία! :)

_________________
http://www.etuners.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Αύγ 2010, 20:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Τρομερό ταξίδι, πραγματικά ονειρικό, ιδανικό για μήνα του μέλιτος, πραγματικά ελπίζω να με αξιώσει ο Θεός να το κάνω κάποια στιγμη. Η φωτογραφία του Trip computer είναι με τα συνολικά χιλιόμετρά του ταξιδιού, μέση κατανάλωση και ταχύτητα; Στις χώρες εκτός Ε.Ε. χρειάστηκες Βίζα για την διέλευση; Εύχομαι εκ καρδίας σε όλα τα μέλη μας να κάνουν τέτοια ταξίδια με τα αυτοκίνητά τους, πάνω από όλα ασφαλή και απροβλημάτιστα. (και σε εσένα να μπορέσεις να κάνεις και άλλα πολλά τέτοια ταξίδια και να τα χαρείς)!

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 03 Αύγ 2010, 10:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 00:19
Δημοσιεύσεις: 178
Τοποθεσία: Αθήνα
Θενκ γιου Μπιλ!

Για να ταξιδέψεις στις χώρες που μεσολαβούν στο ταξίδια για Αυστρία/Ιταλία δεν χρειάζεται Βιζα μιας και έχουμε ελληνικό διαβατήριο.
Αυτό που χρειάζεται είναι πράσσινη κάρτα από την ασφαλιστική εταιρεία για το αυτοκίνητο, δηλαδή η επέκταση της ασφάλισης
για κάλυψη στο εξωτερικό.

Μη νομίζετε, μόνο στην Ελλάδα και τα Σκόπια το ζητάνε αυτό και μετά ποτέ ξανά. Κατά τα άλλα περνάς με το ελληνικό διαβατήριο.
Δεν χρειάζονται περαιτέρω χαρτιά.

Στη Σλοβενία, την Αυστρία και την Ελβετία πρέπει να αγοράσεις βινιέτες για να μπορείς να κυκλοφορείς στο οδικό τους δίκτυο (15 Ε για Σλοβενία, 7Ε για Αυστρία και 33Ε για Ελβετία)! Στα υπόλοιπα κράτη πληρώνεις κανονικά διόδια.

Στα Σκόπια, τη Σερβία και την Κροατία μπορείς να πληρώσεις τα διόδια και σε Ευρώ, αρκεί να έχεις ψιλά. Αν δεν έχεις τότε σε γεμίζουν με ρέστα στο δικό τους νόμισμα - μεγάλη βλακεία γιατί μετά δεν έχεις τί να τα κάνεις.

Η Σλοβενία είναι στην Ε.Ε. κι έτσι από εκεί και πέρα σταματούν οι έλεγχοι στα σύνορα. Μπορεί όμως να γίνει τυχαίος -δειγματοληπτικός- τελωνειακός έλεγχος σε κάποια διόδια, οπότε καλύτερα να μη κουβαλάτε μαζί σας αλκοολούχα ποτα κλπ. Εμάς μας έκαναν τέτοιο έλεγχο στη Γαλλία, λίγο πριν τα σύνορα με την Ελβετία, αλλά αρκέστηκαν στο να ανοίξουν τη μια βαλίτσα.

_________________
http://www.etuners.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 03 Αύγ 2010, 10:35 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
MeddlingMageGR έγραψε:
αλλος ενας τυχερος που βρήκε χρόνο και δύναμη για ενα road trip!!! Και εις ανώτερα salex.

:agree
Απιστευτα τοπια, απιστευτη διαδρομη! Μπραβο μπραβο μπραβο :thumb :salute

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 03 Αύγ 2010, 12:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Για βινιέτες - πράσινες κάρτες κτλ τα ξέρω από το δικό μου ταξίδι στην Ρουμανία, οπότε και οι άλλες χώρες που πέρασες εκτός Ε.Ε. είναι στην Σέγκεν που περνάς χωρίς Βίζα μόνο με διαβατήριο. Ευτηχώς που το έχω στην Εθνική ασφαλισμένο και η πράσινη κάρτα είναι τζάμπα σε αυτούς, καθώς επίσης αν έχεις την οδική τους ισχύει και στο εξωτερικό χωρίς καμμία επιβάρυνση. Δεν μου χρειάστηκαν βέβαια καλό είναι όμως να είσαι καλυμένος. Εγώ δεν πέρασα κανένα έλενχο και από παλαιότερες εμπειρίες γνωρίζω ότι επιτρέπονται 2 μπουκάλια αλκοόλ ανα άτομο, αγορασμένα όμως από τα Free Shops (Παλιά Duty Free) με απόδειξη απο εκεί, ή ώς δώρα συσκευασμένα απο οποιοδήποτε μαγαζί όποιας χώρας πέρασες. Εγώ γύρισα με 6 μπουκάλια κρασί, 4 μπουκάλια ουίσκι και 2 άλλα ποτά και το μόνο που τους πείραξε ήταν η ταυτότητά μου (Δεν την έχω αλλάξει ακόμα με αυτήν που είναι και αγγλικά και ελληνικά) LOL!!! Α, ναι και 2 10λιτρα μπετόνια βενζίνη λόγω της απεργίας. Η φάση είναι ότι σύνορα Βουλγαρίας - Ρουμανίας δεν είχα κανένα θέμα, μόνο οι Έλληνες στον Προμαχώνα μου έκαναν παρατήρηση για την κατάσταση της ταυτότητας, και στην είσοδο καί στην έξοδο - με το δίκιό τους βέβαια, αν με σταμάταγε αστυνομικός στον δρόμο και μου ζήταγε τα χαρτιά μου, το μόνο επίσημο ένγραφο που είχα που να γράφει και με λατινικούς χαρακτήρες τα στοιχεία μου ήταν το ληγμένο μου διαβατήριο - απλά ήμουν λίγο ξεψαρωμένος επειδή έχω παέι 6 φορές Ρουμανία και έχω μάθει λίγο και την γλώσσα τους. Δεν προτείνω βέβαια σε κανέναν να πάει έτσι χύμα, ειδικά αν δεν γνωρίζει κάποιον απο εκεί να τον βοηθήσει.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 03 Αύγ 2010, 18:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Καλά και εγώ είχα πάει Γαλλία 2 φορές με την Ελληνική ταυτότητα (την παλιά) και την κοίταζαν 2-3 λεπτά στο αεροδρόμιο και εγώ σκεφτόμουν "αφού δεν μπορείς να τη διαβάσεις τι την κοιτάς;" ... Υποτίθεται οτι οι άγγλοι είναι δύσκολοι σε αυτά, αλλά εχω φίλο που σπούδασε εκεί και δεν έβγαζε ποτέ διαβατήριο.

Πολύ ωραίο το ταξίδι σου. Η Βαυαρία είναι πολύ όμορφη όπως και η βόρεια Ιταλία. Στην αγγλία είχες πρόβλημα με τους ανάποδους δρόμους; Εγώ πιστεύω οτι αν έβγαινα εκεί σε μια διασταύρωση με 5-6 δρόμους παράδρομους νησίδες κλπ σίγουρα θα έμπαινα ανάποδα. Ειδικά μετά απο ταξίδι.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

τακακια εμπρος πίσω
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: makiss8
Απαντήσεις: 13
ΝΕΡΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΠΑΤΑΚΙ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Αλλαγη λαμπτηρων πισω πινακιδας.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: billy23
Απαντήσεις: 7
Cesaria Evora με Citroen C6 στην Αθήνα
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: souledge
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια