Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:55 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Αύγ 2010, 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 10:37
Δημοσιεύσεις: 265
Μπράβο φίλε, πολύ καλό ταξίδι. Ένα από τα όνειρά μου είναι να φτάσω οδικώς Νορβηγία και να δω τα φιόρδ μέχρι τέρμα πανω εκεί που πιάνει πινέζα ο χάρτης.
Το πέρασμά σου από τα Βαλκάνια ήταν ήσυχο;

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Αύγ 2010, 21:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 00:19
Δημοσιεύσεις: 178
Τοποθεσία: Αθήνα
Παίδες, το ταξίδι στα Βαλκάνια συνοψίζεται στο πέρασμα από τα Σκόπια.

Μόλις φύγεις από εκεί, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όχι ότι μας σταμάτησε κανένας ή παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα,
απλώς στη Σερβία μας βλέπουν πολύ φιλικά και στην Κροατία κανείς δεν ασχολείται (γιατί είναι σαν να κυκλοφορείς στην υπόλοιπη Ευρώπη).

Η οδήγηση στην Αγγλία είναι αρκετά διαφορετική, κυρίως λόγω της ύπαρξης roundabouts.
Μου πήρε λίγο καιρό να καταλάβω πως ακριβώς λειτουργούν όταν πρωτοξεκίνησα να οδηγώ εκεί.
Αλλά μόλις αντιληφθείς πώς λειτουργεί, το σύστημα είναι πολύ εύκολο και διευκολύνει πάρα πολύ
την κίνηση χωρίς διασταυρώσεις. Από εκεί και πέρα στις εθνικές είναι πανεύκολο να κινείσαι γιατί
απλώς κρατάς το ρεύμα κυκλοφορίας σου ανεξαρτήτως που βρίσκεται το τιμόνι.

Όταν πριν λίγα χρόνια ξεκίνησα την ανάποδη οδήγηση με μια δεξιοτίμονη Laguna στο Λονδίνο,
στο πρώτο πολύ μικρό roundabout κόντεψα να τρακάρω. Ευτυχώς με προσπέρασε μια από τα αριστερά
μιας κι εγώ το ακολούθησα από τα δεξιά, κάνοντάς την να καταλάβει ότι θα στρίψω δεξιά ενώ ακολουθούσα την πλατεία
(με τον ελληνικό τρόπο). Αν τη γλυτώσεις τα πρώτα 10 λεπτά μετά εγκληματίζεσαι! :)

Στο εξωτερικό δεν σε ενοχλούν στο δρόμο. Οι άνθρωποι έχουν οδηγική παιδεία, όχι σαν τους κάφρους εδω κάτω
που σου ανάβουν φώτα και κάνουν χειρονομίες για να περάσουν όταν πηγαίνεις με το όριο ταχύτητας στην Εθνική.

_________________
http://www.etuners.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αθήνα - Εδιμβούργο και πάλι πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Αύγ 2010, 07:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
salex έγραψε:
Στο εξωτερικό δεν σε ενοχλούν στο δρόμο. Οι άνθρωποι έχουν οδηγική παιδεία, όχι σαν τους κάφρους εδω κάτω
που σου ανάβουν φώτα και κάνουν χειρονομίες για να περάσουν όταν πηγαίνεις με το όριο ταχύτητας στην Εθνική.


Όχι γενικώς στο εξωτερικό... στις Βαλκανικές χώρες έχουν "κολήσει" λίγο από την Ελληνική οδική συμπεριφορά με εξαίρεση την Βουλγαρία που έχουν ξεφύγει τελείως και δεν σε υπολογίζουν καθόλου. Δέν έχω οδηγήσει σε κάποια από τις πρώτες χώρες της Ε.Ε. , Ρουμανία πάντως με εξέπλησε ευχάριστα η οδική συμπεριφορά τους στους επαρχιακούς - "εθνικούς" δρόμους, αλλά μέσα στην πόλη (με εξαίρεση τον σεβασμό και την πειθαρχία στις πεζοδιαβάσεις) λές και οδηγούσες στην Αθήνα. Τον κάφρο βέβαια παντού θα τον βρείς με το κωλοφτιαγμένο τούμπανο... δεν είναι αποκλειστικά Ελληνικό φαινόμενο :lol

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Πισω καθισμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Kilomeater
Απαντήσεις: 2
τριξιμο στο πισω μερος του αυτοκινητου!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: makis_kont
Απαντήσεις: 3
Ηχητικοί πίσω αισθητήρες παρκαρίσματος
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: nikolas
Απαντήσεις: 14
Λεντάκια για C2 (Angel eyes-πίσω πινακίδα-οπισθοπορείας)
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: jojepe
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα με πίσω φώτα σε C4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: giannisgaf
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια