Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  DS4  »  Βελτιώσεις DS4


[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:09 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 17:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Φεβ 2016, 12:59
Δημοσιεύσεις: 47
Μπορώ να αλλάξω μόνο τα πίσω ελατήρια κα να τα χαμηλώσω λιγο χωρίς να αλλάξω τα μπροστα? Η πρέπει να τα αλλάξω και τα 4?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 17:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
μπας και τα λες αναποδα τα πραγματα??? :hmm
Αν οχι γιατι να το κανεις αυτο??

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 18:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Φεβ 2016, 12:59
Δημοσιεύσεις: 47
vil έγραψε:
μπας και τα λες αναποδα τα πραγματα??? :hmm
Αν οχι γιατι να το κανεις αυτο??


Ρωτάω γιατί μπροστά δεν θελω να κατεβάσω το αμάξι (citroen ds4) το πίσω μέρος θέλω να το κατεβάσω για καλύτερο κράτημα. Στο δικό μου αμάξι το πίσω μέρος είνα πιο ψηλό αποτι μπροστα γιαυτο ρωτησα για τα πίσω ελατήρια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 18:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Όταν ένα αμάξι χαμηλώνει, χαμηλώνει και στους δυο άξονες.

Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Εάν είσαι χαμηλός και σκληρότερος πίσω και ψηλός και μαλακός μπροστά, μπορείς να φανταστείς τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου; Πόσο περίεργη και απρόβλεπτη θα είναι;

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 19:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Φεβ 2016, 12:59
Δημοσιεύσεις: 47
bakevang έγραψε:
Όταν ένα αμάξι χαμηλώνει, χαμηλώνει και στους δυο άξονες.

Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Εάν είσαι χαμηλός και σκληρότερος πίσω και ψηλός και μαλακός μπροστά, μπορείς να φανταστείς τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου; Πόσο περίεργη και απρόβλεπτη θα είναι;

Πες οτι βαζω eibach 25 μπρος πισω πάλι δεν θα υπάρχει διαφορά μπροστα και πισω αφου και τα μαμά ειναι μπροστα πιο χαμηλα και πισω πιο ψηλα?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 19:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
alexcitroen έγραψε:
Μπορώ να αλλάξω μόνο τα πίσω ελατήρια κα να τα χαμηλώσω λιγο χωρίς να αλλάξω τα μπροστα? Η πρέπει να τα αλλάξω και τα 4?


Μπορείς, αν πάρεις ένα set χαμηλώματος και βάλεις μόνο τα πίσω. Προφανώς όμως δεν πρέπει, καθώς το αυτοκίνητο θα γίνει επικίνδυνο, θα χάσει την αεροδυναμική του και όσο αυξάνει η ταχύτητα θα γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 19:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Φεβ 2016, 12:59
Δημοσιεύσεις: 47
The Ace έγραψε:
alexcitroen έγραψε:
Μπορώ να αλλάξω μόνο τα πίσω ελατήρια κα να τα χαμηλώσω λιγο χωρίς να αλλάξω τα μπροστα? Η πρέπει να τα αλλάξω και τα 4?


Μπορείς, αν πάρεις ένα set χαμηλώματος και βάλεις μόνο τα πίσω. Προφανώς όμως δεν πρέπει, καθώς το αυτοκίνητο θα γίνει επικίνδυνο, θα χάσει την αεροδυναμική του και όσο αυξάνει η ταχύτητα θα γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο.

Εδώ είναι ένα link που έχει κατεβάσει το αμάξι με h&r 40mm πως σας φαινεται? Για Ελλάδα δεν είναι πολύ κάτω? http://www.ds4ownersclub.co.uk/forum/my ... 55556.html


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 19:33 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Όντως δείχνει πολύ χαμηλό αλλά από την άλλη εσύ μόνο ξέρεις τι ζητάς και πως και που το δουλευεις το αυτοκίνητο σου!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να βάλεις μόνο πίσω γιατί το έχασες το αμάξι.

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 19:33 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Alexcitroen που το ειδες οτι εχει πιο ψηλα ελατηρια πισω απο εμπρος? Εχεις βρει καποια τεχνικα στοιχεια η με το ματι το εκτιμας αυτο?
Κατα τη γνωμη μου αν αλλαξεις κατι το αλλαζεις εμπρος και πισω. Μη ξεχναμε επισης οτι ΕSP ειναι ρυθμισμενο με το εργοστασιακο setup των αναρτησεων.
Eπισης το λευκο χαμηλωμενο του link, αν το κανεις ετσι σε 3 μηνες θα μαζευεις βιδες και λαμαρινες απο το δρομο.
Το πολυ - πολυ να ψαξεις το setup του νεου DS4 που ειναι ελαφρως χαμηλωμενο. Λογικα πρεπει να μπαινουν ελατηρια-αμορτισερ και στο πιο παλιο.
Καλα ξεμπερδεματα...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 19:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
alexcitroen έγραψε:
bakevang έγραψε:
Όταν ένα αμάξι χαμηλώνει, χαμηλώνει και στους δυο άξονες.

Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Εάν είσαι χαμηλός και σκληρότερος πίσω και ψηλός και μαλακός μπροστά, μπορείς να φανταστείς τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου; Πόσο περίεργη και απρόβλεπτη θα είναι;

Πες οτι βαζω eibach 25 μπρος πισω πάλι δεν θα υπάρχει διαφορά μπροστα και πισω αφου και τα μαμά ειναι μπροστα πιο χαμηλα και πισω πιο ψηλα?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ζητάς από το αμάξι.
Να στέκεται, να περπατάει και να στρίβει σωστά στο δρόμο ή να σου κάθεται καλά στο μάτι επειδή μπρος - πίσω έχει το ίδιο ύψος;
Μην βάλεις H&R, είναι πολύ σκληρά. Πόσο μάλλον 4ων εκατοστών. Δες για Eibach Pro Kit, 3,5 εκατοστών.
Και δεν είναι μόνο αυτό, θέλεις και αμορτισέρ μαζί με τα ελατήρια. Δεν μπορείς να βάλεις το εργοστασιακό αμορτισέρ. Δεν θα έχει τη σωστή απόδοση.

Νίκο, το ESP, παίρνει σήμα από τα ημιαξόνια. Όποιο και αν είναι το ύψος του αυτοκινήτου, υπολογίζει εκείνη την ώρα τα δεδομένα, και λειτουργεί σωστά για να σε "σώσει".

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Φεβ 2016, 12:59
Δημοσιεύσεις: 47
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Alexcitroen που το ειδες οτι εχει πιο ψηλα ελατηρια πισω απο εμπρος? Εχεις βρει καποια τεχνικα στοιχεια η με το ματι το εκτιμας αυτο?
Κατα τη γνωμη μου αν αλλαξεις κατι το αλλαζεις εμπρος και πισω. Μη ξεχναμε επισης οτι ΕSP ειναι ρυθμισμενο με το εργοστασιακο setup των αναρτησεων.
Eπισης το λευκο χαμηλωμενο του link, αν το κανεις ετσι σε 3 μηνες θα μαζευεις βιδες και λαμαρινες απο το δρομο.
Το πολυ - πολυ να ψαξεις το setup του νεου DS4 που ειναι ελαφρως χαμηλωμενο. Λογικα πρεπει να μπαινουν ελατηρια-αμορτισερ και στο πιο παλιο.
Καλα ξεμπερδεματα...

Με το μάτι νομίζω φαίνεται μπορεί κανείς να το διακρίνει. Το ξέρω οτι είναι αρκετά χαμηλό αυτό στο link γιαυτό είπα για 25mm επίσης έχω 100σταρίσει σε χλμ και λογικά θα αλλάξω και αμορτισέρ γιαυτό ρωτάω τις απόψεις σας!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Φεβ 2016, 12:59
Δημοσιεύσεις: 47
bakevang έγραψε:
alexcitroen έγραψε:
bakevang έγραψε:
Όταν ένα αμάξι χαμηλώνει, χαμηλώνει και στους δυο άξονες.

Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Εάν είσαι χαμηλός και σκληρότερος πίσω και ψηλός και μαλακός μπροστά, μπορείς να φανταστείς τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου; Πόσο περίεργη και απρόβλεπτη θα είναι;

Πες οτι βαζω eibach 25 μπρος πισω πάλι δεν θα υπάρχει διαφορά μπροστα και πισω αφου και τα μαμά ειναι μπροστα πιο χαμηλα και πισω πιο ψηλα?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ζητάς από το αμάξι.
Να στέκεται, να περπατάει και να στρίβει σωστά στο δρόμο ή να σου κάθεται καλά στο μάτι επειδή μπρος - πίσω έχει το ίδιο ύψος;
Μην βάλεις H&R, είναι πολύ σκληρά. Πόσο μάλλον 4ων εκατοστών. Δες για Eibach Pro Kit, 3,5 εκατοστών.

Και δεν είναι μόνο αυτό, θέλεις και αμορτισέρ μαζί με τα ελατήρια. Δεν μπορείς να βάλεις το εργοστασιακό αμορτισέρ. Δεν θα έχει τη σωστή απόδοση.

Νίκο, το ESP, παίρνει σήμα από τα ημιαξόνια. Όποιο και αν είναι το ύψος του αυτοκινήτου, υπολογίζει εκείνη την ώρα τα δεδομένα, και λειτουργεί σωστά για να σε "σώσει".

Λοιπόν σας μπέρδεψα λίγο μου φαίνεται! Εφόσον έχω φτάσει τα 100.000 τα αμορτισέρ μου ετοιμάζονται για αλλαγή έτσι όπως τα κόβω. Θέλω να κατεβάσω το αμάξι 25mm eibach για να έχει καλύτερο κράτημα στις στροφές και όχι οπτικά όπως είπες! Μηχανικός δεν είμαι γιαυτο ρωτάω γνώμες!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Τότε, πρέπει να μπει σετ ελατηρίων χαμηλώματος εμπρός-πίσω, με ένα σωστό αμορτισέρ, μια κορυφαία ευθυγράμμιση και φαντάζομαι φοράς και σωστό λάστιχο και θα έχεις το τέλειο στα χέρια σου.

Αν ζητάς την άποψή μου, ελατήριο Eibach είτε 2,5 είτε 3,5 εκατοστών, αμορτισέρ Bilstein.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 20:18 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Ότι και αν βάλεις να έχεις υπόψη ότι το αμάξι είναι ψηλό από μαμά. Στο λινκ που εβαλες φαίνεται ότι το χαμηλωμα έχει έρθει στα επίπεδα της C4 με pack aero όσο μπορεί να φανεί αυτό από μια φωτογραφία. Και το λέω αυτό για να μην σου φανεί μετά το χαμηλωμα πάλι ψηλό. Αν ήσουν ικανοποιημένος με το αμάξι σαν αίσθηση (που μάλλον είναι και ένας λόγος που το πήρες αλλιώς θα πήγαινες σε C4 που είναι πιο χαμηλή) μπορείς να βάλεις τα ίδια ελατήρια σε ύψος και λιμπρες με ένα πιο επώνυμο και ίσος λίγο πιο σφιχτό αμορτισέρ.

From Inside C4 White Airbus

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελατήρια χαμηλώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 20:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Φεβ 2016, 12:59
Δημοσιεύσεις: 47
vpafi έγραψε:
Ότι και αν βάλεις να έχεις υπόψη ότι το αμάξι είναι ψηλό από μαμά. Στο λινκ που εβαλες φαίνεται ότι το χαμηλωμα έχει έρθει στα επίπεδα της C4 με pack aero όσο μπορεί να φανεί αυτό από μια φωτογραφία. Και το λέω αυτό για να μην σου φανεί μετά το χαμηλωμα πάλι ψηλό. Αν ήσουν ικανοποιημένος με το αμάξι σαν αίσθηση (που μάλλον είναι και ένας λόγος που το πήρες αλλιώς θα πήγαινες σε C4 που είναι πιο χαμηλή) μπορείς να βάλεις τα ίδια ελατήρια σε ύψος και λιμπρες με ένα πιο επώνυμο και ίσος λίγο πιο σφιχτό αμορτισέρ.

From Inside C4 White Airbus

Άλλη σχεδίαση το ds4 άλλο το c4. Μου άρεσε το ds4 και γιαυτό το πήρα, μετά διαπίστωσα ότι λίγο πιο χαμηλό θα ήταν πιο σταθερό στις στροφές + το οτι και τα αμορτισερ μου σιγα σιγά θέλουν άλλαγμα και γιαυτο είπα να το κατεβάσω. Οσον αφορά το link αυτος άλλαξε μόνο ελατήρια h&r 40mm ουτε αμορτισερ ούτε τιποτα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αναρτησεις (αμορτισερ και ελατηρια).
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: giannisC2vts
Απαντήσεις: 184
ελατηρια + αμορτησερ
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 31
ελατηρια αναρτησεων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Ελατήρια ax
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: Nick_Mav
Απαντήσεις: 0
ελατήρια από c2 vts
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ