Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 12:59 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Ιούλ 2021, 14:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Aσφαλως και δεν εχετε να κρυψετε κατι. Απλα επειδη ειναι καποια πραματα ευαισθητα ισως δεν πρεπει να βγαινουν στον αερα, διαβαστε το μυνημα και τα συζηταμε.

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Ιούλ 2021, 16:10 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Καλησπέρα.
Συνεννοηθήκαμε σήμερα με τον Σοφοκλή στην Ωμέγα, να το αφήσουμε για αργότερα η όταν το ξανακάνει, χωρίς καμία παρεξήγηση ευτυχώς! Το A/C δουλεύει κανονικά προς το παρόν. Μάλλον κάτι είχε κολλήσει... Θα το παρακολουθώ και θα ενημερώσω αν έχω κάποιο νέο.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Αύγ 2021, 18:20 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Xθές σε μια εξαντλητική διαδρομή καταμεσήμερο με αγχος να φτάσω στο εξοχικο στο Δήλεσι, μέσω Δερβενοχωρίων με απιστευτη κινηση και ανηφοροκατηφορες και απανωτά στροφιλίκια το A/C ξανασταμάτησε να δουλεύει. Εκανα ολη τη διαδρομη με 40 βαθμους και ανοιχτα παραθυρα. Το βραδακι που γυρισα απο την ιδια διαδρομη δουλεψε...Απο βδομαδα που εχω άδεια και χρονο ελευθερο επιτελους θα παω στην Ωμεγα να το φτιάξουμε... Επισης μου φανηκε σαν να πατινάριζε το αμαξι η ειχε ζεσταθει ο συμπλέκτης απο τις υψηλες θερμοκρασιες και την ταλαιπωρια σταματα-ξεκινα μεσα στα βουνα...Θα το δω και αυτό. Ευτυχως αντεξε (προς το παρον) το συστημα ψυξης του κινητηρα και δεν τα τιναξε...Μουλάρι αποδειχθηκε το αμαξάκι...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Αύγ 2021, 19:44 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Σήμερα έγινε η επισκευή του κλιματιστικού.
Έφαγα την πρώτη μέρα της άδειας στο συνεργείο περιμένοντας ώρες (09:30 - 14:30) για να το επισκευάσουν.
Πλήρωσα 380 ευρώ...Μονο η εργασία ήταν 104 ευρώ.
Αλλαγή θερμοστάτη, αλλαγή φίλτρου καμπίνας, πλεξούδα, λάμπα, αντιψυκτικό.
Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω τι σχέση εχει το αντιψυκτικό με το κλιματιστικο. Καλά η λάμπα...κάηκε την είδαν την άλλαξαν. Ουτε κατάλαβα ποιος θερμοστάτης ειναι αυτος. Αύριο θα πάω να μου εξηγήσουν, γιατί την ωρα που πλήρωσα είχα φαει πολύωρη ταλαιπωρία και ορθοστασία και δεν άντεχα άλλο. Τουλάχιστον το Α/C δούλευε κανονικά.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Αύγ 2021, 20:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
Για να αλλάξει ο θερμοστάτης πρέπει να βγούνε τα υγρά. Τώρα τι σχέση έχει λογικά ξέρουν αυτοί καλύτερα. Η αναμονή είναι πάντα σπαστική, σε παράξενες βλάβες σίγουρα θέλει υπομονή. Καλύτερα να το αφήσεις και να φύγεις.

Το κοστούμι των 380 ακριβό, θα ανοίξει μια moet ο Συγγελίδης στην υγεία σου.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Τελευταία επεξεργασία από barimagas και Δευτ 09 Αύγ 2021, 22:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Αύγ 2021, 20:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Εμενα όλο αυτό μου δείχνει δύο πράματα. Ή ξέρω ποια είναι η βλάβη και σου φορτώνω και ένα κάρο πράματα προληπτικά για να κανω ταμείο ή δεν ξέρω την τύφλα μου και αλλάζω ό,τι εχω και ελπίζω να μου κάτσει.
Το προβλημα σου ειναι οτι δεν εχεις ψυξη γιατι α) δεν δουλευει προφανως ο συμπιεστης δηλαδη δεν ξεκινα ποτε ή β) ξεκινα και βγαινει αμεσως εκτος.
Διότι αμα σου φταίνε τα ρεύματα και αλλάζεις πλεξούδα σημαίνει ότι είχες πρόβλημα εκεί. Παει καλά.
Αλλά μετά γιατι αλλάζεις θερμοστάτη και παραφλού? Για τον απλούστατο λόγο ότι μάλλον έχεις αυξημένη πίεση στο κύκλωμα του κλιματισμού και λές άρα δεν έχω καλή ψύξη και επομενως η υψηλή πίεση που αναπτυσει μου βγάζει εκτός τον κλιματισμό.Λογικό. Και πρέπει να βελτιώσω την ψύξη μου άρα θα αλλάξω θερμοστάτη να κυκλοφορεί κανονικά το νερό ώστε να μην έχω υψηλη θερμοκρασία στο παραφλού και αλλάζω παραφλού που κουράστηκε. Ισως να σου εβαλαν και το ροζ που εχει καλύτερο σημείο βρασμού.
Αρα εικαζεις α) οτι είτε εχω πίεση στο κυκλωμα είτε β)δεν έμπλέκεται ο συμπιεστής. Και δεν εμπλεκεται παντα γιατι δεν φερνει ρευμα αρα πλεξουδα? Τώρα γιατι να μην φταίει ο συμπιεστης ο ίδιος και να δουλευει οποτε θελει, δεν ξερω. Προφανως δεν υπαρχει καταγραφη απο την λεξια ωστε να δεις τι συμβαινει.
Απλως εμενα μου φαινεται στατιστικα οριακο να εχει ταυτοχρονα πρόβλημα και η πλεξουδα και ο θερμοστατης-παραφλου.

Ας ευχηθουμε οτι η πλεξούδα ήταν το πρόβλημα. Τα αλλα που αλλαχτηκαν καλως αλλαχτηκαν, η προληπτικη συντηρηση δεν βλαπτει. εγω αλλαζω παραφλου καθε 30 40 χλδ και βαζω ροζ Θερμοστατη καθε 80 μαζι με την αντλια.

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Αύγ 2021, 21:04 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Προσπαθώ και εγω να καταλάβω Γιώργο... :hmm
Να μην μπορώ να βρώ ένα σχετικο άρθρο κάπου....θα κανω μια ανίχνευση σε ξένα φόρουμ...
Αν υποθέσουμε οτι με κάποιον τρόπο η μονάδα του A/C διαβάζει εξωτερική θερμοκρασία απο τον θερμοστάτη του ψυκτικού κυκλώματος του κινητήρα τότε εξηγείται. Πάντως με την ψυξη του κινητήρα δεν είχα κανενα προβλημα υπερθέρμανσης μεχρι τωρα. Ουτε και την Παρασκευή που εκανα τη διαδρομή by-pass πισω απο Δερβενοχωρια με 40 βαθμους περιβάλλοντος και σχεδον σημειωτόν 50 χιλιομετρα...
Ρώτησα τον Σοφοκλή αν δικαιολογείται αυτή η βλάβη στα 93000km και μου είπε ότι δεν ειναι συχνή αλλά παρουσιάζεται ενίοτε. Τωρα θεωρητικά είμαστε καλυμμένοι για πολλά χρονια.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Αύγ 2021, 21:12 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
grekoulis έγραψε:
Εμενα όλο αυτό μου δείχνει δύο πράματα. Ή ξέρω ποια είναι η βλάβη και σου φορτώνω και ένα κάρο πράματα προληπτικά για να κανω ταμείο ή δεν ξέρω την τύφλα μου και αλλάζω ό,τι εχω και ελπίζω να μου κάτσει.
Το προβλημα σου ειναι οτι δεν εχεις ψυξη γιατι α) δεν δουλευει προφανως ο συμπιεστης δηλαδη δεν ξεκινα ποτε ή β) ξεκινα και βγαινει αμεσως εκτος.
Διότι αμα σου φταίνε τα ρεύματα και αλλάζεις πλεξούδα σημαίνει ότι είχες πρόβλημα εκεί. Παει καλά.
Αλλά μετά γιατι αλλάζεις θερμοστάτη και παραφλού? Για τον απλούστατο λόγο ότι μάλλον έχεις αυξημένη πίεση στο κύκλωμα του κλιματισμού και λές άρα δεν έχω καλή ψύξη και επομενως η υψηλή πίεση που αναπτυσει μου βγάζει εκτός τον κλιματισμό.Λογικό. Και πρέπει να βελτιώσω την ψύξη μου άρα θα αλλάξω θερμοστάτη να κυκλοφορεί κανονικά το νερό ώστε να μην έχω υψηλη θερμοκρασία στο παραφλού και αλλάζω παραφλού που κουράστηκε. Ισως να σου εβαλαν και το ροζ που εχει καλύτερο σημείο βρασμού.
Αρα εικαζεις α) οτι είτε εχω πίεση στο κυκλωμα είτε β)δεν έμπλέκεται ο συμπιεστής. Και δεν εμπλεκεται παντα γιατι δεν φερνει ρευμα αρα πλεξουδα? Τώρα γιατι να μην φταίει ο συμπιεστης ο ίδιος και να δουλευει οποτε θελει, δεν ξερω. Προφανως δεν υπαρχει καταγραφη απο την λεξια ωστε να δεις τι συμβαινει.
Απλως εμενα μου φαινεται στατιστικα οριακο να εχει ταυτοχρονα πρόβλημα και η πλεξουδα και ο θερμοστατης-παραφλου.

Ας ευχηθουμε οτι η πλεξούδα ήταν το πρόβλημα. Τα αλλα που αλλαχτηκαν καλως αλλαχτηκαν, η προληπτικη συντηρηση δεν βλαπτει. εγω αλλαζω παραφλου καθε 30 40 χλδ και βαζω ροζ Θερμοστατη καθε 80 μαζι με την αντλια.



Mεσα στην ιδια μέρα, το πρωί ειχα κλιματισμο, το μεσημέρι δεν είχα, το βράδυ είχα... Μετα την πρώτη ενδεξη βλάβης, δουλεψε αδιακοπα για 10 ημερες χωρις προβλημα. Μου εκανε εντυπωση πως την πρωτη φορά εκαναν 3 ωρες να ανακαλύψουν τι φταίει (αν το ανακάλυψαν...) και οταν ρωτησα ενοχλημένος μου απαντησαν καπως διστακτικοί, οτι τωρα ο τεχνικος κοιτάει τα ηλεκτρικα διαγράμματα...Μετα μου ειπαν οτι ειναι αισθητήρας θερμοκρασιας. Παραφλού ειχα αλλάξει στα 90000km. Τωρα εχω 93315. Ροζ ειχε, ροζ βαλαμε και το ιδιο εβαλαν πάλι. Τελικά εχει σχεση η λειτουργια του κλιματιστικου με το συστημα ψύξης του κινητήρα? Ενα διαγραμμα βρε παιδια πουθενα να καταλαβουμε...?

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Αύγ 2021, 21:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
εχω την τεχνικη οδηγια αλλα δεν ξερω πως να σας την στειλω? :hmm

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2021, 17:28 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Ο συμπυκνωτης δηλαδή αυτό που λεμε ψυγειο του αιρκονδιτιον ειναι μαζι με το ψυγειο του αυτοκινητου το ενα πανω στο αλλο αλλα φυσικα εχουν διαφορετικο κυκλωμα υγρων το ενα εχει παραφλου το αλλο εχει φρεον
ΑΛΛΑ ψυχονται μαζι απο το ιδιο βιντιλατερ. Αρα, αμα εχεις υψηλη θερμοκρασια μηχανης ζεσταινετε το παραφλου που παει στο ψυγειο της μηχανης που εφαπτεται του συμπυκνωτη και ετσι η θερμοκρασια που συμπυκνωτη δεν ειναι σωστη με αποτελεσμα να αυξανεται η πιεση του φρεον και για λογους ασφαλειας βγαινει εκτος ο συμπιεστης.

H παραπάνω παράθεση, εστάλει απο τον grekoulis στα μυνήματά μου μαζί με ολο το σενάριο ελέγχων που του το έδωσε καλός του φίλος μηχανικός.

Ενα πραγματικό τεράστιο σενάριο ενεργειών του τυπου if-then-else που ειναι και αρκετά χρονοβόρο και ετσι εξηγούνται ολα σε σχεση με το προβλημα που είχα. Ηταν οντως πολύπλοκο πρόβλημα και η αντιμετώπιση του βασει του σεναρίου ενεργειών δικαιολογει και τον χρονο και το κόστος.

Grekoulis, σε ευχαριστώ πολύ και δημόσια!

Update: Mετά μια βδομάδα, με πήρε ο Σοφοκλής απο Ωμεγα και με ρώταγε αν ειναι ολα καλά με το αυτοκίνητο. :hmm
Μου είπε περίπου τα ιδια που γράφω παραπάνω για το πρόβλημα και μου ειπε οτι η πλεξουδα ειναι τεχνική οδηγια για τους παλαιότερους κινητήρες οπως ο δικος μου και κάνει ενα ειδος by-pass... Oλα καλά προς το παρόν.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Αύγ 2021, 19:17 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Update στο update... :)
Κανένα πρόβλημα προς το παρόν. Το μόνο που πρόσεξα ειναι οτι κανει λιγο θορυβο ο ανεμιστηρας του βεντιλατέρ (κάτι σαν χαλασμένο ρουλεμάν...) οχ κατι εντονο βεβαια η ενοχλητικο. Το άλλο που πρόσεξα ειναι οτι το παραφλού που μου εβαλαν ειναι πλέον σκούρο αντι για ροζ που ηταν πριν... Οταν βρω χρονο θα τα ρωτησω αυτα, γιατι τωρα ειμαι πολυ μπλεγμενος με τη θεια μου που ειναι στο νοσοκομειο με καταγμα...Τη φαγαμε την αδεια στα νοσοκομεια...και μη χειροτερα... :angr :(

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Αύγ 2021, 23:44 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Νίκο πρώτα από όλα να ευχηθώ καλά ξεμπερδεματα και καλή υπομονή. Είναι δύσκολο να βρίσκεσαι στα νοσοκομεία τέτοιο καιρό, αντί να χαλαρώνεις μακρυά από το κλεινόν άστυ.

Αν ο θόρυβος που μου περιγράφεις μοιάζει με ένα ξεφυσημα περίεργο που έρχεται στους αεραγωγούς, είναι δείγμα ότι το σύστημα δεν έχει ΦΡΕΟΝ. Επίσης μπορείς να το καταλάβεις αν οι αριστεροί αεραγωγοί παγώνουν περισσότερο από τους δεξιούς (μιας και αυτή είναι η πορεία).

Για το ψυκτικό, θα έλεγα ότι έκαναν λάθος στο συνεργείο.. Το ροζ σημαίνει ότι είχες κάτι σε οργανικό G12 και το σκούρο είναι παλαιότερου τύπου. Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να αναμιγνύονται αυτά και δε καταλαβαίνω γιατί να σου βάλουν υποδεέστερης ποιότητας. Βέβαια επειδή δεν γνωρίζω και παρά πολλά μια εκτίμηση κάνω.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Αύγ 2021, 16:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Εννοείς οτι σου έβαλαν ροζ και έγινε σκατουλί; Το ίδιο παθαίνει και το δικό μου (που νομίζω οτι είναι μπλε αρχικά). Ίσως θέλει καθάρισμα το κύκλωμα παρόλο που το αλλάζω κάθε 2 χρόνια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Αύγ 2021, 16:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Πιθανότατα δεν βάζετε σωστό προϊόν, και δεν εννοώ με προδιαγραφές, εννοώ χαμηλής ποιότητας. Γι'αυτό σας συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Αύγ 2021, 20:22 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Παιδιά να εξηγήσω γιατί φαίνεται δεν διαβάζετε τι γράφω στο αρχικό ποστ.
1. Εγινε αλλαγή του θερμοστάτη και αναγκαστικά αλλάχτηκε ολο το παραφλού, δεν συμπληρώθηκε. Ειχα αλλάξει πάλι παραφλού στο προηγούμενο service των 90000km γιατί δεν είχε αλλαχθεί ποτέ, ουτε ειχα συμπληρώσει. Τότε μου εβαλε το ροζ ο Χρυσικος. Τωρα στην Ωμεγα μου εβαλαν το σκουροχρωμο.

2. Ο Θόρυβος που περιγράφω, επαναλαμβάνω ακουγεται απο εξω οταν σταματαει το αυτοκινητο κου δουλευει για λιγο ο ανεμιστηρας του ψυγειου. Το Α/C δουλεύει πλέον κανονικά. Δοκιμαστηκε και σήμερα σε μια μεγαλη διαδρομή προς και απο το Λουτράκι και πηγαμε και ηρθαμε σχετικα δροσερα αλλα μεχρι 100-110 ακολουθώντας το ασθενοφορο μεχρι εκει που πηγαμε τη θεία.

Ευχαριστώ για τις ευχές!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 32 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με αισθητήρα UERIA
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: Toshiba2014
Απαντήσεις: 33
Προβλημα με μηχανη - θερμοκρασια
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Miranda
Απαντήσεις: 31
oθονη ενδειξεων c4 picasso exclusive προβλημα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα με αλλάγή φλάτζας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 15
προβλημα κληδαριας πορτ μπαγαζ !!!!!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: giannis xsara
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ