Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:54 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Δεκ 2013, 11:12 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές

Έχω ένα ZX 1.4 3d του 1994. Το έχω 7 χρόνια και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Έχω δώσει βέβαια αρκετά χρήματα για να το φτιάξω κατα καιρούς μιας και είχε αρκετά προβλήματα αλλά δεν με έχει αφήσει ποτέ και πάντα ήταν ενας καλός σύμμαχος στο δρόμο.

Ήθελα να το δώσω για απόσυρση μπας και πάρω κανά φράγκο αλλά το αποφάσισα αργά , έχασα και την προθεσμία που ήταν στις 20/12

Είμαι σε δύσκολη φάση , δεν έχω να πληρώσω τα τέλη τέλος του χρόνου συν του ότι πρεπει να ανανεώσω και την ασφάλεια αρχές Γενάρη . Ένα σύνολο 430 ευρώ τα οποια δεν περισσεύουν.
Προσωπικά πάει καλά στον δρόμο αν και έχω για πολλοστή φορά προβλήματα με το βηματικό του ρελαντί το οποίο χάλασε για πολλοστή φορά μάλλον από προβλήματα ρεύματος που προέρχονται από την πλεξούδα

Το λυπάμαι μιας και είναι ένα κομμάτι από εμένα αλλά δεν ξέρω τι να κάνω και θέλω να το δώσω για ανταλλακτικά. Δεν ξέρω πόσο θα πιάσει και αν το πάρει κανένας. Πηγαίνω κάθε μέρα στην δουλειά με αυτό . Είναι ένας καλός σύμμαχος αλλά...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Δεκ 2013, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
Για αρχή εφόσον δεν εχεις να πληρωσεις τα τελη πρεπει να δωσεις τις πινακιδες για να μην επιβαρυνθείς με πρόστιμο. απο εκεί και περα εχεις ενα αυτοκίνητο που δεν σε επιβαρύνει οικονομικα και εχεις τον χρόνο να σκεφτεις τι να το κανεις. μπορει μεσα στον χρονο να σου ερθουνε χρηματα η να κερδίσεις 3.000.000 στο λόττο οποτε παίρνεις τις πινακιδες πισω και απολαμβανεις παλι το zx σου. δεν ξερω εαν ισχύει το οτι ανάλογα ποτε θα πάρεις τις πινακίδες μέσα στον χρόνο πληρώνεις και τα ανάλογα τέλη.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Δεκ 2013, 13:02 
Άβαταρ μέλους
Απ'οτι διάβασα δεν πληρώνεις κάποιο πρόστιμο στα τέλη αν τις καταθέσεις πριν το τέλος του έτους. Το αμάξι το έχω στο πάρκιν της πολυκατοικίας οπότε δεν πιάνω και κάποια θέση στο δρόμο. Λογικά θα το κάνω έτσι για να γλυτώσω τα τέλη τώρα . Θα βολευτώ με του πατέρα μου για λίγο διάστημα και αν τύχει τίποτα από λεφτά μπορεί να κάτσω να φτιάξω τα μικροπροβλήματα και να πάρω και τις πινακίδες πίσω. Έχει συναισθηματική αξία για μένα , άσχετα αν δεν το καταλαβαίνουν μερικοί αλλά τι να κάνω που χρειάζομαι και χρήματα. Θα μου πεις δεν σώνομαι αν το δώσω 300 400 ευρώ για ανταλλακτικά αλλά θα κλείσω καμιά τρύπα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Δεκ 2013, 13:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ακριβώς αυτό!
Παραδίδεις πινακίδες αύριο πρωί, διακόπτεις και την ασφάλεια για να μή χαθεί ότι απέμεινε από πληρωμένες ημέρες, και κάνεις τη δουλειά σου με κάποιο άλλο αυτοκίνητο.

Δεν ξέρω τα οικονομικά σου, αλλά δε νομίζω να αλλάξει η ζωή σου με 300 ευρώ που θα πάρεις αν καταφέρεις να το δώσεις μέσα στις επόμενες ημέρες.

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Δεκ 2013, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ε οχι και να μη σε καταλαβαινουμε οτι εχει συναισθηματικη αξια η zx..! Ειμαστε zxοβιοι καμποσοι εδω μεσα ασχετα που γραφουμε σπανια.. Εισαι και "τυχερος" μες την ατυχια γιατι εχεις και χωρο. Θα κανεις λοιπον προσωρινη ακινησια στη ΔΟΥ σου και οταν τα οικονομικα βελτιωθουν ή βρεις καποια χρηματα θα το ξαναδουλεψεις.. Μαλιστα θα περασει και νομος τωρα ωστε οταν παιρνεις τις πινακιδες πισω να πληρωνεις μονο το διαστημα που απομενει μεχρι το τελος του ετους..Αν δηλαδη θελησεις να τις παρεις πισω τον Ιουνιο θα πληρωσεις 120e και οχι 240e!
Για ανταλλακτικα δε θα την παρει κανεις.. ή και να την παρει αντε να σου δωσει 150e. Δεν αξιζει γι αυτα τα λεφτα.. Το ιδιο και η αποσυρση που ναι μεν μπορει να ναι λιγο μεγαλυτερο ισως το ποσο αλλα και παλι πρεπει να σκεφτεις οτι μετα δε θα ξαναεχεις αυτοκινητο και θα ναι δυσκολο ν αποκτησεις..

Πρεπει ολοι να σκεφτομαστε οτι πραγματα τα οποια εχουμε στην κατοχη μας και αγοραστηκαν σε καλυτερες μερες, αν εχουμε τροπο να τα κρατησουμε οπως εσυ π.χ. δε τα σκοτωνουμε γιατι ειναι πολυ πιο δυσκολο να ξαναποκτηθουν. Οικογενειακα εχουμε αποφασισει οτι τ αμαξια που υπαρχουν (το νεωτερο 12 χρονων...) θα πρεπει να συντηρηθουν και να ναι σωστα για να κρατησουν χρονια ακομα, καθως δεν υπαρχει προοπτικη..

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Δεκ 2013, 14:46 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Να πω οτι δε σε καταλαβαινω θα ειναι ψεμα. Τα ιδια συμβαινουν και με μενα, με κοπο πληρωσα τελη και ενα μικρο σερβις λαδιων-φιλτρων που εκανα..και παλι εχω αφησει πραγματα να κανω και με το σοβαροτερο ολων τη μιζα της...
Και μενα '94 μοντελο ειναι και οπως και να το κανουμε μετα απο τοσα χρονια ολο και κατι θα ζηταει, δε τα θεωρω προβληματα ολα αυτα, αλλα φυσικα επακολουθα των χρονων που περνανε..
Για αλλο ενα χρονο θα κυκλοφορει η δικια μου, το Φλεβαρη εχω και το εξαμηνο της ασφαλειας..καπως θα τα βολεψουμε, αυτο που δε μπορω να χονεψω παντως ειναι να την παρατησω και ποσο μαλλον να φυγει απο τα χερια μου.
Χρηματικα δε θα κερδισω απολυτως τιποτα, τα 300-400€ ή ακομα λιγοτερα για μενα δεν ειναι λεφτα, ειναι χαρτζιλικι που θα καλυψει ισως καποιες τρυπες ή οχι, αλλα οπως και να χει θα φαγωθουν γρηγορα αυτα τα λεφτα και μετα δε θα υπαρχει ροδα να κουνηθουμε...+ οτι ειμαι πολυ ερωτευμενος με αυτο το αυτοκινητο.
Αφου σε κοβω και σενα λοιπον στην ιδια κατασταση, το λιγοτερο που εχεις να κανεις ειναι να την κουκουλωσεις με νομιμο τροπο και να την ξαναβγαλεις στην κυκλοφορια οταν θα περασουν λιγα εξτρα € ξανα στα χερια σου..
Απο αποψη ιστοριας το αυτοκινητο απλα ειναι αλλου, κλεινει 20 χρονια σε λιγο καιρο και ειναι ενα ζωντανο παραδειγμα Citroen '90s...για μενα αυτο λεει πολλα στο μυαλο μου.
Ακομα και χρηματα περισευαμενα να ειχα αυτη τη στιγμη, η νεα μου Citroen θα επρεπε να συνηθισει τη συγκατοικιση με τη ΖΧ, δε λεω τιποτα αλλο!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Δεκ 2013, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
παιδια το θεμα αν τα τελη θα ειναι αναλογικα με τον μηνα μετακινησης δεν εχει ακομα ψηφιστει....ενα κομματι ειναι αυτο.....
να πω στο φιλο οτι εφοσον εισε δυσκολα οικονομικα οπως το 90% των ελληνων παρεδωσε πινακιδες... ετσι κι αλλιως και να το πηγαινες για αποσυρση το αμαξι θα εχανες διοτι εαν στο μελλον θα χρειαζοσουν αμαξι θα ηθελες πολυ περισσοτερα για να παρεις αλλο και να το μαζεψεις οποτε καλα εκανες και εστω και με την αναποφασιστικοτητα σου εχασες την προθεσμια....
περιμενεις λοιπον με τον καινουργιο χρονο ισως κατι καλυτερο και βλεπεις,....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2013, 08:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Φίλε μου αν οικονομικά την παλεύεις -έστω και οριακά-μην το πουλήσεις το αμαξάκι ....

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα την γνώμη σας για το ΖX που έχω.Θέλω να το δώσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2013, 19:32 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
:agree με όλους τους φίλου παραπάνω για την παράδοση των πινακίδων.Σκέψου οτι έχεις και το αβαντάζ πως και να το ακινητοποιήσεις έχεις αμάξι να κινήσαι κουτσά στραβά αφού είναι του father.Και μετά έχεις όλο τον χρόνο να σκεφτείς με την ησυχία σου να δεις τι θα κάνεις και ίσος και να το ψιλοφτιάξεις σιγά σιγά.Εκεί μας έχουν φτάσει. Την απλή απόλαυση που είχαμε, να την μετριάζουμε και πολλές φορές να την σκοτώνουμε. :rop

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αγορά νέου PC - Θέλω γνώμες!!
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Niphrentil
Απαντήσεις: 3
θα ηθελα τις προτασεις σας για ανταλλακτικα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Paraskeui
Απαντήσεις: 12
Αγόρασα προϊόντα Sonax και θέλω γνώμες πριν τα χρησιμοποιήσω
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: graphic1970
Απαντήσεις: 11
Xantia II του 2000 - Να το δώσω ή όχι ?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 28
Xsara Picasso γνώμη για monroe oespectrum αμορτισέρ
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: grekpek
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ