Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:06 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γενικη Αναβαθμιση της εικονας του ZX
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 09:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Καταρχας καλημερα,

Θα ηθελα να αναβαθμισω γενικα την εικονα του ZX μου σιγα σιγα και θα ηθελα την βοηθεια των "γκουρου" του αμαξιου αυτου!!! (Μελη με εμπειρια στο αμαξι αυτο). Το μοντελο ειναι ενα Citroen ZX 1.4 Avantage του '94 με 158.000χιλιομετρα και τα περισσοτερα απο αυτα σε εθνικες και επαρχιακες οδους και με πολυ καλη μεταχειριση.

Θα ξεκινησω με το πισω αριστερο φαναρι που ειναι ελαφρα ραγισμενο, καμια ιδεα σε Αθηνα να βρω καποιο ανταλακτικο???

Να συνεχισω με το τιμονι που θελω να αλλαξω, βαρεθηκα το διακτινο και θελω ενα τριακτινο ετσι που ειναι λιγο φουσκωτο, απο διλιτρο ή απο κανα Saxo θελω να βρω...κατατοπιστε με και εδω αν μπορειτε.

Θα συνεχισω με το λεβιε ταχυτητων, ειδα εδω μια φωτογραφια ενος φιλου που εβγαλε το πλαστικο προστατευτικο καλυματακι και αλλαξε και απο πανω το καπακι. Εγω απλα θελω να βγαλω το καλυματακι και αν γινεται να βρω ενα δερματινο μαυρο, οχι σαν αυτο που εχει με την "ξυλινη" αισθηση, αλλα αισθηση φουσκας, καπως πιο χαλαρο, αν με καταλαβεναιτε!!! Γενικα ειχα και στο μυαλο μου αν γινεται να βαλω απο Saxo με το ασημι μεταλικο καπακι ταχυτητων. Δεν γνωριζω αν μπαινει παντως...

Επισης θα ηθελα να αναβαθμισω λιγο τα ηλεκτρικα του. Δηλαδη τις ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες, καθως οταν ξεκλειδωνω ανοιγουν ολες εκτος απο του συνοδηγου :eek
Το προβλημα παρουσιαστικε απο τοτε που ειχα καποια μικροπροβληματα με το παραθυρο του οδηγου και απο τοτε που ο μηχανικος εβαλε το χερι του απο κει κατεστρεψε στην ουσια το κεντρικο κλειδωμα. Καποιο μηχανικο λοιπον ζηταω, σε Αθηνα κατα προτιμηση που να γνωριζετε καλα οτι θα φτιαξει το προβλημα καθως και το παραθυρο του οδηγου που ξανα εχει προβλημα τωρα πια (προβλημα με τον γριλο)

Τελος ειδα στο ιντερνετ μια φωτογραφια ενος ZX που του ειχαν βαλει στο μερος που εχει το ραδιοφωνο, μια οθονη, η οποια ηταν gps,ραδιο,mp3,dvd κτλ...Εχει αρκετο χωρο πιστευω για να το κανω αυτο και να μπει μια ωραια οθονουλα και να μοιαζει αλα C4 ;)

Βασικα αυτα εχω στο μυαλο μου για αρχη + ζαντουλες αλουμινιου 14αρες αν εχετε κατι να προτεινετε και συγκεκριμενα σαν αυτες που ειχε το Saxo, που συγκλιναν προς τα μεσα οι ακτινες, ελπιζω να σας φωτισα. Δε βρηκα κατι στις αγγελιες εδω στο φορουμ :scratch

Ποσο λετε να παει το "μαλλι" για καθενα ξεχοριστα απο αυτα που ζηταω???

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απο τη βοηθεια που θα προτεινετε!!!
:thumb :thumb :thumb :thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικη Αναβαθμιση της εικονας του ZX
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Γεια σου φιλε Βασιλη! Εχουμε και λεμε λοιπον, κωλοφαναρο πισω παιζει να εχω κι εγω να σου δωσω αλλα πρεπει να τσεκαρω στην αποθηκη μου για το 100%...3κτινο τιμονακι απο ΖΧ volcane,furio ή Αura βρισκεις με καμια 50ρια € και τριακτινο με αεροσακο αρκετα πιο ακριβα αλλα χωρις λογο γιατι εσενα θα ειναι διακοσμητικος,δεν θα δουλευει...Για το λεβιε τωρα....Ο εργοστασιακος ειναι αισχρος...Τα δοκιμασα ολα! Απο Xantia,απο Xsara,απο Saxo...Κανενας δεν ικανοποιουσε την αφη μου και δεν ηταν εργονομικος οπως τον ηθελα...Τελικα εβαλα για λεβιε μια αλουμινενια μπιλια OMP που αγορασα καινουργια με 50€ και ησυχασα πια αφου ειναι το τελειο στο χερι μου...Επισης πολυ ωραιο λεβιεδακι ειναι και η αλουμινενια μπιλια που φορανε τα εργοστασιακα C4 vts...Οσο για δερματινη φουσκα...Το μονο ευκολο ρε συ, σε ολα τα μαγαζια με αξεσουαρ αυτοκινητου θα βρεις δερματινες φουσκες με τιμη 20-30€...Για την κομπλα που εχεις με γρυλους και κλειδαριες κατεβα Αθηνα και υπαρχει ο καταλληλος ανθρωπος να σε φτιαξει...
Επισης το αλλο το ΖΧ που ειδες στο net φοραει car PC σε πολυεστερικη βαση που προσαρμοσε στο εσωτερικο με κοψε ραψε...Πολλα €,πολυ ψαξιμο και αμφιβολο αποτελεσμα...Αν θες να τα χωσεις βαλε μια καλη πηγη 1 ή 2 din που να υποστηριζει ολα τα αρχεια ηχου και εικονας/βιντεο,να εχει bluetooth και ΤV και αλλα πολλα...Πολλα μελη του club εχουν βαλει τετοιες πηγες αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχουμε δει κανενα σε ΖΧ...Παντως δεν θα χρειαστει να κανεις διαμορφωσεις στο εσωτερικο καθως θα μπει στην θεση της εργοστασιακης...
Τωρα για τις ζαντες, οι μαργαριτες ,δηλαδη οι εργοστασιακες 14ρες του Saxo vts, ειναι μια πολυ καλη και φτηνη επιλογη με 200€ πανω κατω αλλα υπαρχουν κι αλλες ζαντουλες που ταιριαζουν απιστευτα πολυ...Αν δεν θες παντως να πας σε ακριβες λυσεις οπως ΟΖ ή Speedline να ξερεις οτι ταιριαζει και ο,τι ζαντα μπαινει σε Xsara,306...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικη Αναβαθμιση της εικονας του ZX
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 20:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ. Κατοπιστικοτατος, λιτος και περιεκτικος...

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου και αν ειναι να κατεβω μια μερα ΑΘηνα για το τζαμι, θα σου στειλω πμ, μια με δυο μερες πιο πριν για περισσοτερες πληροφοριες!

Για οτιδηποτε νεοτερο σχετικα με αυτα που ειπα, θα ενημερωνω το θεμα. :salute :salute

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικη Αναβαθμιση της εικονας του ZX
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 20:41 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
:thumb
Ο,τι χρειαστεις ειμαστε εδω!

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικη Αναβαθμιση της εικονας του ZX
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 20:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 17 Φεβ 2009, 19:31
Δημοσιεύσεις: 1267
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Το 3άκτινο τιμόνι μην φανταστείς ότι λέει ιδιαίτερα, μόνο αυτό με τον αερόσακο πιστεύω. Εξάλου υπήρχαν και φτωχές εκδόσεις ΖΧ στο εξωτερικό με 3άκτινο.http://images.google.gr/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1
(αα και μια διορθωσούλα Λευτέρη τα aura έχουν το κλασικό 2άκτινο).
Ενοείται πως ότι θες ρωτάς!

_________________
sotoszx
DSuper
ZX 2.0 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικη Αναβαθμιση της εικονας του ZX
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 21:11 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Ναι μωρε αγορινα εχεις δικιο! Θυμομουν οτι το πρωην Aura και νυν αγωνιστικο του κουμπαρου μου ειχε το 3κτινο δερματινο του 16v-volcane αλλα ειχα ξεχασει οτι κι αυτος το ειχε παρει μεταχειρισμενο ενα 50αρι €...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικη Αναβαθμιση της εικονας του ZX
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 21:52 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
φαναρια πισω πρεπει να μου εχουν περισεψει και εμενα δεν θημαμε αν εχω και εμπρως.τιμονακι πεζει ευκολα με 50 ευρω τοσο το πηρα εγω πριν 3 χρονια.οσο για ηλεκτρικα εχουμε τον καταληλο οπως σου ειπε ο κουμπαρος.τωρα για την οθονη μπενει ευκολα χωρις κοψε ραψε αρκει να ηπαρχει ορεξη αλα δεν βλεπω τον λογο.μην ξεχνας οτι το zx ανηγει για πλακα μεχρι και απο τον εμπρος θολο πραγμα που σημενει οτι θα κανει φτερακια σηντομα οταν το βαλεις.για λεβιε αποφηγε απο το c4 γιατι εχει ποιο χοντρο στελεχος και θελει δαχτηλιδακη και στην ουσια η ποιοτιτα που εχει εινε αθλια οπως και η αφη του.sparco omp εχουν πολη καλες μπηλιες και το σημαντικοτερο φθηνοτερες καπου στα 50 ευρεως.αν γινεις δε και club member με την καρτα που θα παρεις εχεις αρκετα μεγαλη εκπτωση σε μαγαζια με αξεσουαρ και σε επισκευαστες οποτε σκεψου το πριν κανεις κατι.οτι αλο θες για zx απλα ρωτα δεν ηπαρχει πραγμα που δεν εχουμε κανει σε αυτο το αμαξι!!!!!

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Γενική συζήτηση DS3
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση DS3
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 2235
Γενική συζήτηση C-Crosser
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C-Crosser
Συγγραφέας: agiorgitis
Απαντήσεις: 1
CITROËN C4 Δυναμική Αναβάθμιση
Δ. Συζήτηση: Νέα μοντέλα
Συγγραφέας: souledge
Απαντήσεις: 0
Γενική Συζήτηση C1
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 219
Αναβαθμιση οθονης απο type A σε type C
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: Vasilikiotis Vlassis
Απαντήσεις: 10
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ