Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:30 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Την βοήθεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Σεπ 2012, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ 2012, 10:18
Δημοσιεύσεις: 10
Το zxaki μου από την τρίτη το απόγευμα είναι παρατημένο σε ενα πεζοδρόμιο σε κεντρικό δρόμο και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Τα προβλήματα ξεκίνησαν από την πλεξούδα η οποία λόγω φθοράς μου είχε καψει 4 βηματικά ρελαντί. Άρχισε λοιπόν το αμάξι να έχει προβλήματα γνωστά σε όλους.
Την πλεξουδα την επισκεύασε ένας φίλος κοβωντας τα προβληματικα σημεια των καλωδιων και αντικαθιστόντας τα με άλλα. Όλα καλά μέχρι εδω.
Γυρνώντας από τη δουλεια την τρίτη στα μέσα περίπου της διαδρομής άναψε το λαμπάκι της μπαταρίας. Δεν έδωσα σημασία μέχρι που μου εσβησε το αμάξι από βηματικό σε ένα φανάρι ,500 μέτρα από το σπίτι.Πήρε λίγο μπροστά ίσα ίσα για να το βάλω στο πεζοδρόμιο που εκεί είναι ακόμα να δω τι γίνεται.
Ανοίγω το καπω και βλέπω τον ιμάντα του δυναμό χίλια κομμάτια. Πάω να βάλω μπροστά τίποτα.Πανω στον πανικό μου με τις τόσες μιζιές ξεφόρτισα τελείως την μπαταρία η οποία τα έχει παίξει τελείως.
Πληρώθηκα τη παρασκευή και χτες πήγα μαζί με το φίλο μου να πάρουμε βηματικό και ιμάντα.Τα βάλαμε , βάλαμε και την δική του μπαταρία για να πάρει μπροστά αλλά τίποτα.
Του ήρθε μια ιδέα τότε να βγάλει τα μπουζί (καινούργια 2 μηνων) τα οποία ήταν στα κακά τους τα χάλια. Πήγα σε ένα βενζινάδικο κοντά , πήρα 4 καινούργια αλλά τίποτα. Μετά από 2 ώρες μέσα στον ήλιο βρήκαμε ότι φταίει το σύστημα ψεκασμού το οποίο μάλλον έχει βραχυκυκλώσει και δεν δουλεύει σωστά. Να φανταστείτε ότι δίναμε βενζίνη χειροκίνητα με ενα μπουκάλι μέσα στον ψεκασμό και το αμάξι πήγαινε να πάρει. Με αυτόματη την όλη διαδικασία τίποτα.
Και σκεφτομαι τώρα

Εδωσα για ανταλλακτικα χτες 150 ευρώ. Οδική δεν έχω , και δεν ξέρω αν πω στον ασφαλιστή μου να μου βάλει οδική σε περίπτωση βλάβης αν θα έρθουν πριν ισχύσει η οδική η όχι. Εχω και πρόβλημα με ένα τύπο που μου βάζει συνεχεια χαρτια οτι τον ενοχλώ και ότι θα φέρει την τροχαία κλπ κλπ και έχω πραγματικά πελαγώσει. Τι προτείνετε?Να το φτιάξω η να το δώσω για απόσυρση? Και πόσο να πιάσει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Την βοήθεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Σεπ 2012, 16:56 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αυτο εσυ το ξερεις ρε φιλαρακο. Αμα τα οικονομικα σου ειναι για νεο αμαξι και αυτο αποσυρση, μονο εσυ το ξερεις.
Αν δεν εισαι αυτης της λυσης και βολευεσαι για 1002 λογους με αυτο, τοτε πηγαινε φτιαχτο. Δεν ειναι τιποτα.

Ειδικος στις ΖΧ: viewtopic.php?f=100&t=8604 ναι κανω διαφημιση, γιατι ξερει και γουσταρει αυτο το αμαξι. :P

Μη το παρεις οτι σε πασαρω σε μηχανικο, ειναι φιλος που εχει καει στις ΖΧ και σιγουρα θα βρει τι καμμενο υπαρχει και στη δικια σου. Απο λεφτα θα βολευτεις αν ειναι να το κρατησεις τελικα το αυτοκινητο, σιγουρα δε θα μπεις σε εξοδα καινουργιου, σκεψου και αυτο.

Αμα την αγαπας κιολας τη γρια, εγω σου λεω μη το σκεφτεσαι, την ξανα εφτιαξα μετα απο μικροτρακαρισμα, ενω σκεφτομουν ακριβως οτι και συ. ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Την βοήθεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Σεπ 2012, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ισως ειναι και η αντλια βενζινης και οχι θεμα του μονοποιντ..Ριξε μια μπουνια στο μεγαλο καφε ρελε πισω απο το εμπρος φαναρι του οδηγου μην εχει κολλησει και κοιτα την ασφαλεια της στην ασφαλειοθηκη μην εχει καει.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Την βοήθεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Σεπ 2012, 11:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ 2012, 10:18
Δημοσιεύσεις: 10
Καλησπερα παιδιά. Σήμερα φώναξα γερανό και το πήγε τελικά στην πυλωτή μου για να ησυχάσω λίγο. Βενζίνη δίνει κανονικά στον ψεκασμό αλλά μάλλον κάποιο ηλεκτρικό πρόβλημα έχει. Ασφαλειοθηκη λες κάτω απο το τιμόνι να φανταστώ. Ποια να είναι η ασφάλεια όμως . Έχει αρκετές εκεί. Θα βγάλω καμια φωτογραφία το βράδυ να μου εξηγήσετε. Θέλω να το κρατήσω το αμάξι έτσι και αλλιώς. Το αγαπάω και θέλω σιγά σιγά να το σουλουπώσω πιο πολύ για θέμα ασφάλειας


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ιμαντας Εκκεντροφορου ΖΧ ΒΟΗΘΕΙΑ!
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Βοηθεια για offeset & καρε;;;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: B.M-SPORT
Απαντήσεις: 5
Βοήθεια για αγορά C2 1.1 VTR
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: loeb
Απαντήσεις: 37
λιγη βοηθεια
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: CRAZyVTS
Απαντήσεις: 6
Βοήθεια για σωληνάκια επιστροφής υδραυλικού υγρού Xanthia 97
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ