Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:46 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 21:11 
Άβαταρ μέλους
εχω σκεφτει το εξης που πιστευω θα ειναι το ποιο οικονομικο και θα μπορω να δω και το μοτορι και το σασμαν εν λειτουργια να βρω ενα citroen saxo 1.4 vtr τρακαρισμενο η απο μαντρα που να εχει ολα τα πραγματα πανω για να κανω μια μετατροπη κομπλε δηλαδη γδυνω το saxo μηχανη αιρκοντισιον εαν εχει δεν με κεει τοσο. αξονες ζαντες τα παντα ολα και τα βαζω στο ΑΧ μου . με κανα 400 500 αρι με ζορικο παζαρι και αρκετο ψαξιμο πιστευω να βρω. και ρωτω τωρα ολα αυτα τα πραγματα θα μπουν στον ΑΧ ? η θα εχω καποιο προβλημα ? και γενικα ριχτε καμοια αλλη ιδεα τι θα μπορουσα να βαλω

θελω να πιστευω οτι αυτη θα ειναι η καλυτερη λυση και θα εχω μια μετατροπη σε ολα απο μοτερ μεχρι φρενα θα πεταει μετα το ΑΧ :D


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 21:16 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Saxo VTR; :hmm
Ωραιο θα ητνα να εβρισκες multipoint, αλλα εχει αλλες πλεξουδες και αλλα ηλεκτρικα. Θελει πολου ψαξιμο και με τον πινακα για να δειχνει σωστα. Και δεν ξερω αν γινεται. :hmm
Αν πραγματικα θες να κανεις κατι τετοιο, αν το μοτερακι σου δεν παει αλλο (ανοιχτε το πρωτα να δειτε, μην μπλεξεις κατευθειαν χωρις λογο) η καλυτερη λυση και χωρις μεταβολη στα τελη κυκλοφοριας, (σε σχεση με το 1,4) ειναι να βρες μοτερακι 1,3 rallye, καλο ομως (υπερβολικα δυσκολο) και να κανεις ο,τι εκανε και ο Γιαννης με το ΑΧ του.
Αν δεν ειχε ςπαρει αυτο, και ειχες το λευκο 4Χ4 της αγγελιας, με το μοτορι το 1,3.... ποιος σε πιανει!

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 21:22 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Χριστοφορε ποσο το ειχες παρει το ax σου??

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 21:27 
Άβαταρ μέλους
ναι οντως το λευκο της αγγελια το 4χ4 ειναι ολα τα λεφτα αμα ηξερα πως παει θα το επερνα 950 το ειχα παρει νεκταριε


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 21:34 
Άβαταρ μέλους
χρονο εχω δεν σκεφτομαι να την κανω αμεσα την μετατροπη δεν ξερω κιολας αμα θα την κανω το σκεφτομαι (ξερω ειμαι αναποφασιστος ) χεχε και θελω να υπολογιζω για ολα ολα ενα χιλιαρικο το παρα πολυ. το θεμα ειναι να βρω ενα αυτοκινητο ενα ραλλυ ενα σαχο που να εχει ολα τα πραγματα πανω και να λειτουργουν ολα. και να ειμαι σιγουρος οτι ολα τα πραγματα θα μπουνε στο δικο μου απο φρενα αξονες ψυγειο μοτερ ηλεκτρολογικα τα παντα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Αμα ειναι να δωσεις ενα χιλιαρικο για μετατροπες,τοτε πουλα το δωσε και το χιλιαρικο και παρε ενα saxo χωρις να εχεις κοψε-ραψε.....

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 21:44 
Άβαταρ μέλους
και ποιος θα το παρει με καμενη φλαντζα ? εχω ασφαλεια για αλλους 4 μηνες + οτι πληρωσα μεταβιβαση και σαχο με 1 χιλιαρικο σιγα μην βρω και δεν θελω σαχο ΑΧ θελω μπορει να ναι κουβαδακι αλλα μ'αρεσει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Χριστοφορε, αλλαξε μια φλαντζα αγορι μου. Φλατζαρισε το καπακι, δεν βγηκε η μπιελα απο το καρτερ! Τι saxoμοτερ και μετατροπες και αξονες κτλ κτλ ακουω...? Το θες το ΑΧ για φτηνο και ευκολο καθημερινο εργατη ή για κοντραμαξο...? Εχεις αποφασισει ποιες αναγκες θες να σου καλυψει...?

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 22:07 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Παντως ο Λευτερης δνε εχει αδικο. Σιγα την φλατζα. Τα TU μοτερ, απο τις 90000-160000 αναλογως χρησης (εθνικη-πολη) και χρησης ποδιου (στροφαρισματα) χαλανε το στεγανωτικο του ελαιαγωγου επειδη τεντωνουν τις βιδες και χαλαρωνει. Μην σε αγχωνει. Οσο το αφηνεις πρεπει να σε αγχωσει, γιατι ολο και περισσοτερο λαδι μπαινει στο κυκλωμα ψυξης. Και αντε να καθαρισει μετα. Το πρωτο πραγμα που βουλωνει μετα απο αυτο ειναι το ψυγειο της θερμανσης. Γι' αυτο κοιταξε τι θα κανεις με το μοτερακι σου, αφου πηγαινε μια χαρα, θα το ανοξετε, θα το ελεγξετε και θα ειναι ολα ΟΚ. Μην σου πω, οτι με το ανογμα που θα κανεις, θα του ριξεις και ενα γερο καθαρισμα στην κεφαλη, θα πεσει και 1 δεκατακι πιο χαμηλα, θα καθαρισετε γυαλι τα αλουμινενια πιστονια του, θα καθαρισετε αυλους και βαλβιδες, εισαγωγη κτλ και θα ειναι τζαμι! Καλυτερο και απο πριν. Παρε και ενα σετ μπουζοκαλωδια αν δεν εχεις αλλαξει με κανα 20-25αρι και θα εισαι αρχοντας. :no1

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 22:11 
Άβαταρ μέλους
να σου πω την αληθεια και για τα δυο το θελω. βεβαια η προοπτικη που το αγορασα ειναι να κανω καθαρα την δουλεια μου. αλλα τον τελευτεο καιρο ολο γκαζια σκεφτομαι μου καψε και την φλαντζα τωρα και ολο σκεφτομαι τι μεταροπες μπορω να κανω. τελικα επρεπε να παρω hyundai :D


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Αποφασισε λοιπον τι χρηση θες να κανεις στο αμαξι, ποιες οι αναγκες σου κτλ και μετα θα αποφασισεις ποια οδο να ακολουθησεις...Ενα hint μονο θα σου δωσω, αν αποφασισεις να το κανεις fun car εντελως ( γιατι για κατι τετοιο τρωγεσαι και οχι απλως για κατι λιγο καλυτερο του 1.1 , ελα παραδεξου το εδω σκεφτεσαι αξονα κτλ και να πατας turbo Starlet... ;) ) φροντισε να εχεις αυτοκινητο για καθε μερα, με δεδομενο οτι το χρησιμοποιεις για να πηγαινεις στην δουλεια σου.

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 22:28 
Άβαταρ μέλους
χαχαχα οχι με το σταρλετ. απλα μωρε να περναω απο το club με τα civic να κερναω τσαγακι. και ναι ενταξει παραδεχομαι οτι αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ειμαι σε πιστα και μπενω κοματια με το ΑΧ τετια ονειρα κανω τελευτεα πρεπει να τρωω βαρυα το βραδυ :D


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 22:38 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Κοιταξε, τα ονειρα μπορει αν γινουν και εφφιαλτες ομως. Το αμαξακι τα σπαει σε πολη, οικονομικοτατο, παναλαφρο, στριβει, φρεναρει μετρια, ανετο στις διασρομες του, αλλα μεχρι εκει. Το αμαξι σχεδιστηκε την δεκαετια του '80, και δεν εχει πλαισιο ουτε για πλακα. Αν σκευτεις τι πλαισιο ειχε υποτιθεται το Saxo/106 II που βγηκε 10 χρονια μετα.... Αν το θες για χρηση φαναρι-στροφιλικι, ή πιστα, τοτε θες γδυσιμο-καγκελα-αφρολεξ και εισαι τζαμι.
ΑΛλα δεν ειναι αμαξι για καθημερινη χρηση μετα... ΟΚ ξερω ανθρωπο με Alfa 75 Turbo Europa, με κρυφο-cage περιμετρικα του παλισιου ολου, λυομενο, και κανει την δουλεια του αρκετα αφοβα και ασφαλεστατα. Αλλα ειναι παρανομο...

Δες λοιπον τι θες να κανεις και πραξε. Οι μερες μετρανε αντιστροφα για την φλατζα.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 22:53 
Άβαταρ μέλους
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1345265/ αυτο θελω και του παει το λευκο .

στο θεμα μας 3 επιλογες εχω η φτιαχνω το 1.1 και ειμαι οπως ειμουν. η βρισκω ενα μοτερ κομπλε 1.4 και το ριχνω πανω και ειμαι λιγο καλυτερα. η ενα τρακαρισμενο και κανω ολα αυτα που σκεφτομαι βλεποντας και κανοντας.

ουτως η αλλος σε κανα 3 4 εβδομαδες απο τωρα θα εχω τα λεφτα για να κανω οτι αποφασισω βλεποντας και κανοντας παντως :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετατροπή ΑΧ 1.1 σε 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος 2011, 23:04 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Αν ειναι για κυκλοφορια το λευκο, και ψηνεσαι, δνε το παιρνεις να του βαλεις ολα τα δικα σου πανω, και να εισια και ασφαλης; :P Κινουμενο σφυρι. :surprised
ΟΟΟΟΟ :clap

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

μετατροπη
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Μετατροπη 1,4 8v σε 16v
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: xristos1987
Απαντήσεις: 16
Μετατροπή απο βενζίνη σε diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Manos
Απαντήσεις: 29
Μετατροπή ηλεκτρογκαζου σε ντιζα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Μετατροπή C2
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 18
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ