Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:20 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιούλ 2008, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2008, 21:16
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
μαλλον αυτο το σαββατοκυριακο θα παμε να παρουμε την μηχανη που ειναι απο χαντια1600.απο εναν φυλο του πατερα μου και πηστευω πως θα εχει γινει η αντικατασταση μεχρι το τελους του μηνα πηστευω να ειναι αξιοπηστη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιούλ 2009, 13:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2008, 21:16
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
βαζω μια δοκιμαστικη για να δω πως γινεται.Εικόνα καλο!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιούλ 2009, 13:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2008, 21:16
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
και θα βαλω αλλες 2 για να το δειτε και μεσα και απο πισω γιατι το εργαλιο ειναι 1.6 με υδραυλικο τιμονι
:thumb
Εικόνα να η πρωτη να και η δευτερη......Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιούλ 2009, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Γιατι δεν βαζεις σαν την δικια του που ειχε αρχικα, και θες να βαλεις απο Xantia :? :? :? :? :scratch :scratch
Η δικια του τι απεγινε :? :?

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 13:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2008, 21:16
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
το πηραμε απο εναν φιλο του πατερα μου τζαμπα . Του φτιαξαμε κατι ντουλαπακια επειδη ειχαν σπασει το κυκλοφωρουσαμε ολλο το 2007 και μετα επειδη ο πατερας μου δεν ηθελε να πληρωνει τελη κυκλοφοριας(για δευτερο auto γιατι εχουμε ενα xsara mk1 μοντελο 2000) και μετα δεν το πολυ κυκλοφορουσαμε εμεινε απο μπαταρια δεν την αλλαξαμε και απο την ακηνισια κολησε η μηχανη και ολο λεμε να το φτιαξουμε αλλα ο πατερας μου βαρειεται μεσα στην ζεστη να κατεβασει μηχανη. οσο για την μηχανη την εχει βρει ο πατερας μου και ειναι ευκαιρια να βαλουμε απο xantia 1.6 που ειναι και πιο καινουριο μοντελο και ειναι και ιδια σαν λειτουργια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Κατσε ρε συ, πως κολλησε η μηχανη απο την ακινησια?????
Δεν γινεται αυτο που λες........... Μηπως ξεμεινε απο λαδια ή νερα και την λειτουργησες στεγνη?????
Παντως θα αντιμετωπισεις προβληματα "συμβατοτητας" των μηχανικων μερων οπως ημιαξωνια, ντιζες κιβωτιου ακομα και τρομπα υψηλης πιεσης. Στα Xantia εχει πλατυ λουρι και συγκεκριμμενη διαμετρο τροχαλιας, ενω στα ΒΧ παιρνει τραπεζοειδη ιμαντα και λιγο μικροτερη τροχαλια. Εκτος αυτου δεν ταιριαζουν οι σωληνες υψηλης πιεσης της τρομπας του Xantia με του ΒΧ. Εχει και αλλα θεματα (τρομπα βενζινης και πιεση-παροχη και φυσα) που πρεπει να αντιμετωπισεις αφου το ΒΧ εχει ξεχωριστο φλοτερ απο την τρομπα, και εχει μικροτερο φυσακι. :thumb :thumb :read :read :read

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 14:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2008, 21:16
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
δεν ξερω ρε φιλε ο πατερας μου ετσι μου ειπε οτι το εχει κανει και σε αλλα .τι να σου πω το απογευμα που θα ερθει θα ρωτησω και θα σου πω.Οσο για το πως κολησε πρεπει να ειναι απο τα νερα γιατι εβαζα στο ψυγειο νερο πηγενα ουτε 700 μετρα και τα ειχε καψει.ε δεν ξαναπειρε εμπροσ μετα και μετα απο πολυ καιρο δεν εκανε ουτε τσαφ η μηχανη


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2008, 21:16
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Α οσο για τα μηχανικα μερη τρομπες και τροχαλειεσ μαλλον δεν ξερω ακριβως αλλα θα ενωει μονο το κυριως μερος της μηχανης και οχι τα συναφει για τι τα αλλα μερη εκτος απο μηχανη δουλευαν καλα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιούλ 2009, 17:11 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
CITROEN POWER PERFORMANCE έγραψε:
Α οσο για τα μηχανικα μερη τρομπες και τροχαλειεσ μαλλον δεν ξερω ακριβως αλλα θα ενωει μονο το κυριως μερος της μηχανης και οχι τα συναφει για τι τα αλλα μερη εκτος απο μηχανη δουλευαν καλα.


Ναι ρε συ, ΟΚ, αλλα δεν ταιριαζουν οι βασεις των διαφορων "βοηθητικων" συστηματων οπως δυναμο, τρομπα υψηλης, air-condition κλτ κτλ, με το μοτερ της Xantia. Δεν εχει καμια σχεση. Ουτε το κιβωτιο ταχυτητων. Αρα δεν ταιριαζουν τα ντιζακια του μοχλου, και ακομα και πατεντα να κανεις δεν θα ευθυγραμμιζονται σωστα. Ουτε οι τροχαλιες ταιριαζουν. Ουτε οι βασεις των εξαρτηματων που κινουν οι τροχαλιες. Ουτε οι σωληνες υψηλης πιεσης που διανεμονται στα διαφορα περιφεριακα εχουν καποια σχεση, και καταληγουν σε αλλα σημεια. Η τρομπα βενζινης πως θα λειτουργησει???? Νομιζω του ΒΧ δουλευει με 4 bar, ενω στα Xantia 1,6i 8v, 1.8i 8V και 1.8i 16V δουλευουν σε πιεση 3 bar φουλ γκαζι στιγμιαια και 2,7bar σταθερα. Αρα μπεκ και γενικα το συστημα τροφοδοσιας δεν δουλευουν με την παλια τρομπα βενζινης.
Βρες μια μηχανη 1,6 της δικιας του γενιας. Ουτως ή αλλως τα ιδια αλογα εχουν. Απλα θα ειναι μονου ψεκασμου, ενω η 1.6i 8V των Xantia και 406 εχουν εμμεσο πολλαπλο ψεκασμο.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 26 Ιούλ 2009, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
CITROEN POWER PERFORMANCE έγραψε:
Α οσο για τα μηχανικα μερη τρομπες και τροχαλειεσ μαλλον δεν ξερω ακριβως αλλα θα ενωει μονο το κυριως μερος της μηχανης και οχι τα συναφει για τι τα αλλα μερη εκτος απο μηχανη δουλευαν καλα.

Καλο κουραγιο εγω παντως συμβουλευω να βρειτε ιδια μηχανη γιατι θα εχετε προβληματα απο το πουθενα. Ωραιο σπορ η αλλαγη μηχανης (εγω κανω απλως κατεβασμα-επισκευη ανεβασμα) αλλα θελει προσοχη στο παραμικρο βιδακι . Πολυ ωραιο το ΒΧ σου (με κοντο καπο και μασκακι) ενα μαζεμα και ειναι πρωτο!!!

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη μηχανης σε βχ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 26 Ιούλ 2009, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
GeZ έγραψε:
CITROEN POWER PERFORMANCE έγραψε:
Α οσο για τα μηχανικα μερη τρομπες και τροχαλειεσ μαλλον δεν ξερω ακριβως αλλα θα ενωει μονο το κυριως μερος της μηχανης και οχι τα συναφει για τι τα αλλα μερη εκτος απο μηχανη δουλευαν καλα.

Καλο κουραγιο εγω παντως συμβουλευω να βρειτε ιδια μηχανη γιατι θα εχετε προβληματα απο το πουθενα. Ωραιο σπορ η αλλαγη μηχανης (εγω κανω απλως κατεβασμα-επισκευη ανεβασμα) αλλα θελει προσοχη στο παραμικρο βιδακι . Πολυ ωραιο το ΒΧ σου (με κοντο καπο και μασκακι) ενα μαζεμα και ειναι πρωτο!!!


:agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree :agree

Αυτο λεω και εγω. Μπελαδες τρομακτικοι και τραγικοι, με "εφαρμογη" πολλων πατεντων λογω μη συμβατοτητας των μοτερ, και μελοντικες χρονοβορες και ασυμφορες οικνομικα επισκευες απο αζυγοσταθμιες και αποευθυγραμμισεις τροχαλιων κτλ κτλ.......... :confused :surprised :confused :surprised :suspi :suspi :s :s :jaw :jaw

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

c1 αλλαγη χρωματος κατραν
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Αλλαγή κλειδαριάς
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 16
Πρόβλημα με αλλαγή λάμπας μεσαίας σκάλας.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: giorgio71
Απαντήσεις: 0
Αλλαγη ιμαντας χρονισμου
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: anestisagg
Απαντήσεις: 1
Καθαρισμός μηχανής με υδρογόνο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: tracker
Απαντήσεις: 18
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια