Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:27 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιαν 2014, 23:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Παλικάρια στο κοντινό μέλλον σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλύτερο ποδήλατο από το φτηνό των 100 ευρώ που πήρα δοκιμαστικά πρίν 4 χρόνια....να ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου! :P :D
Τελικά κόλλησα με το ποδήλατο και μου έλειψε τον ένα χρόνο που το κατέβασα Κρήτη (περιμένοντας τη γνωστή μετάθεση....) και δεν είχα.
Μπορώ να διαθέσω με το ζόρι μέχρι 600 ευρώ...και κάτι ψιλά :D
Εάν υπάρχουν άτομα που είναι ενημερωμένα στην κατηγορία trekking (καθώς πιο πολύ άσφαλτο κυκλοφορώ αλλα καβαλάω και κάνα πεζοδρόμιο) και εάν έχετε όρεξη να ασχοληθείτε, περιμένω προτάσεις που τις θεωρείτε καλές, εσείς οι πιο έμπειροι.

Σε μεταχειρισμένο δύσκολα θα πάω καθώς θα ήθελα να γνωρίζω ...την ιστορία του ποδηλάτου.
Μόνο εάν πραγματικά συνέφερε η τιμή.
Ευπρόσδεκτη κάθε άποψη και πρόταση. :thumb :salute


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιαν 2014, 23:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Οκτ 2013, 17:58
Δημοσιεύσεις: 115
εγω ειχα παρει ενα scott και στο προτεινω με κλειστα τα ματια!!!

_________________
οταν οι αλλοι φτιαχναν δρομους οι γαλλοι φτιαχναν αναρτησεις!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιαν 2014, 23:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Οκτ 2013, 17:58
Δημοσιεύσεις: 115
http://www.tsirikosbikes.gr/scott-sub-40.html αυτο ειχα σε πιο παλια του εκδοση!!!

_________________
οταν οι αλλοι φτιαχναν δρομους οι γαλλοι φτιαχναν αναρτησεις!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιαν 2014, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Το είχε πάρει το μάτι μου σε μία πολύ μικρή αναζήτηση που έχω κάνει μέσα σε δύο μέρες.
Πολύ όμορφο και πολύ καλή τιμή!
Θέλω να ψάξω το θέμα με τα δισκόφρενα να μάθω λεπτομέρειες, καθώς το προηγούμενο παρ'όλο που έβγαλε τα λεφτά του... ήταν όλο ζημιές λόγω φθηνών υλικών.
Τη μία έτρωγε τις ζάντες με τα παπουτσάκια, την άλλη ξεβιδωνόντουσαν οι ακτίνες....κλπ...κλπ.

Ευχαριστώ για την πρόταση, πολύ καλή! ...και κυρίως το έχεις δουλέψει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 00:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Απο δυο φιλους δεινους ποδηλάτες που κυριολεκτικά "τρωνε" χιλιομετρα σε αντιστοιχη ερώτηση μου προτεινα και οι δυο γιατι αυτα δουλευανε τα Specialized τα οποια ειναι στα χρηματα που δινεις. Εμπειρία μου για ενα Σ/Κ με τετοιο απο τον φιλο εδειξε οτι ειναι πανάλαφρο, με 29άρι τροχο και μεγάλο βήμα που το κανει πολυ πολυ ξεκουραστο, η θεση που κάθεσαι ειναι σχεδον ισια οποτε δεν κουράζει την πλάτη. Μια αλλη επιλογή ειναι το Ideal Travellon το οποιο ζαχάρωνα και σαν ιδιοκτητης του μικρότερου Freeder ειμαι πολυ ευχαριστημένος.
ΚΑλη περίπτωση και λιγο πιο φθηνη ειναι τα ΚΤΜ αλλα δεν τα εχω δουλεψει.

Στο θεμα δισκόφρενα ψαξτο. Εγώ στο freeder δεν ειχα κανενα πρόβλημα, πολυ καλό φρενάρισμα αν και νιώθεις ενα μικρό τρανταγμα στο μπροστινο λογω αεριζόμενων δίσκων, κανα δυο φιλοι, ο ενας σε Scott και ο αλλος σε Bianchi τρώγανε τακάκια γρήγορα και μαλιστα στον χρονο πάνω στράβωσαν και οι δισκοι.....

Το κυριο ειναι να σου ταιριάξει το μέγεθος, αν μπορείς πάρε 29άρι (τροχο) αλουμινένιο σκελετο, ρυθμιζόμενο λαιμό και οπωςδήποτε ταχύτητες με κουμπιά και οχι περιστροφικό στο χερούλι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 01:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
+1 για τα Specialized, εχω το crosstrail εδω και 2 χρονια,εχω κανει πολλα χλμ, πολυ ποιοτικο,ποιοτητα κυλησης,ομορφια και καλα περιφεριακα..ποδηλατο για μια ζωη
Για μενα τα δισκοφρενα δε χρειαζονται διοτι:
προφανως δε θα κανεις καταβασεις..
ουτε αστρονομικες ταχυτητες θα πιανεις..
εχεις ορεξη για 50 ευρω εξτρα;;
εχεις ορεξη να πληρωνεις δισκους και τακακια;;
Πολυ καλο value for money και τα Giant!.. τσιμπημενα τα Ideal και χαλια service..τα ΚΤΜ μονο για πουλ-μουρ ειναι..

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 01:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Εγω απο την αλλη Ηλια θα σου ελεγα να παρεις μεταχειρισμενο.. βρισκεις καλα πραγματα σε τεραστια ποικιλια.. Μια σελιδα με πολυ πραμα..
http://www.getabike.gr/aggelies/podhlata

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 09:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Ήδη με έχετε επηρρεάσει προς Specialized μεριά, όταν βλέπω ευχαριστημένους κατόχους.
Γιώργο -geo- τα δισκόφρενα τα σκέφτομαι μόνο και μόνο επειδή στο προηγούμενο μου έφαγαν τις ζάντες τα παπουτσάκια!!!
Και σαν παιδί που έτρωγα τα παπουτσάκια με το κιλό :D όλη μέρα πάνω στο ποδήλατο, τέτοιο πράγμα δεν μου είχε ξανασυμβεί!
Άλλαξα ζάντες, έβαλα καλύτερες και είχαν πρόβλημα με το ξεβίδωμα οι ακτίνες! Κάθε μήνα στο μαγαζί ήμουνα! :angr
Γι'αυτό λέω να πληρώσω ότι μπορώ περισσότερο αλλα να έχω ποδήλατο....όχι transformer! :laugh

Χρήστο θα κοιτάξω τις αγγελίες.... αλλα ξέρεις... όπως και στα αυτοκίνητα... δε στα λένε όλα. Κι αν είναι να το ξαναπληρώσω σε ανταλλακτικά... προτιμώ το καινούριο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 10:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Παιδιά μην έχετε κολλήματα με μάρκες. Να κοιτάτε να είναι καλή και ακουστή μάρκα και ως εκεί. Σε αυτά τα λεφτά όλα οι σκελετοί είναι φασόν. Το ποδήλατο σε αυτά τα χρήματατα κάνουν τα περιφερειακά και όχι οι μάρκες.
Είτε Specialized, είτε Ghost, είτε Trek, είτε Scott και ένα κάρο είναι πολύ ποιοτικοί σκελετοί και δοκιμασμένοι.

Τη διαφορά την κάνουν τα περιφερειακά και η σειρά τα οποία φοράει. Από ανάρτηση, μεσαία τριβή, μπρος και πίσω ντεραγιέ, χειριστήρια ταχυτήτων και φρένα. Εκεί να δώσεις σημασία και να συγκρίνεις.

Πάνω κάτω για trekking είναι συνηθισμένη η ανάρτηση την οποία φοράνε όλα η Suntour NEX στα 65mm.

Επίσης να ξέρεις ότι καλά τα υδραυλικά δισκόφρενα, αλλά προσθέτουν μεγάλο βάρος σε σύγκριση με τα V-Brakes. Και υπάρχουν καλά V-Brakes που κυκλοφορούν στην αγορά που κοστίζουν όσο ένα ποδήλατο. Για μηχανικά δισκόφρενα δεν το συζητάμε καν...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 10:41 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Ευχαριστώ φίλε μου.
Απλά ζήτησα βοήθεια επειδή δεν έχω ασχοληθεί να μάθω διαφορές σε μηχανικά-υδραυλικά δισκόφρενα, φθορές, κόστος συντήρησης κλπ, και είναι σημαντικό για μένα να μου πεί κάποιος ότι "πήρα αυτό και είμαι ευχαριστημένος, μου βγήκε καλό, χωρίς ζημιές".

απ'ότι καταλαβαίνω κι από τιμή (ότι πληρώνεις παίρνεις) με ποδήλατα practiker να μην ασχοληθώ καθόλου έ?

http://www.praktiker.gr/p/podilato-moun ... eyko-25596


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 11:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Είμαστε ενήλικες, τα έχουμε τα κιλά μας, έχουμε τις οικογένειές μας που μας χρειάζονται και πρέπει δυστυχώς να προσέχουμε την ασφάλειά μας και το τι καβαλάμε.
Για να ρολάρουν με ασφάλεια 2 ρόδες από 80 - 100 κιλά που είμαστε όλοι μας, γιατί δεν είμαστε παιδιά στα 40-60 κιλά το πολύ αλλά και για να φρενάρουν όποτε χρειαστεί πρέπει το εξάρτημα να είναι ποιοτικό και όχι της πλάκας. Το κόστος ενός ζευγαριού καλών φρένων ή πχ κάποιων ταχυτήτων που αντέχουν να βγάζουν και να αλλάζουν ταχύτητες συνεχώς, καταπίνοντας χιλιόμετρα, δυτυχώς ξεπερνάνε σε κόστος όσο κάνει ένα ολόκληρο ποδήλατο από Super Market.

Επειδή έχω ασχοληθεί και έχω χτίσει 2-3 ποδήλατα που έχω στην κατοχή μου με βάση τις ανάγκες μου και όχι με βάση το τι πουλάει το κάθε κατάστημα το μόνο που λέω συνέχεια είναι το ποδήλατο είναι σαν τον υπολογιστή! Δεν κοιτάς το όλο πακέτο, πχ είναι HP ή Acer, άρα είναι καλό. Κοιτάς τον επεξεργαστή, τη μητρική κάρτα, τη μνήμη, τη κάρτα γραφικών κλπ... έτσι κοιτάς και ξέχωρα κάθε περιφερειακό στο ποδήλατο. Υπάρχουν Specialized των 300ευρώ όπως και των 2000ευρώ. Να σκεφτείς απλά ότι το σύνολο των 300 ευρώ το απαρτίζουν τα περιφερειακά και τον σκελετό και το πόσο κοστίζουν, άρα πόσο καλά είναι.

Στα ποδήλατα που κοστίζουν χοντρά χοντρά μέχρι 1000 ευρώ όλοι οι σκελετοί αν είναι γνωστής και καλής μάρκας είναι ίδιοι, εισαγωγής από Κίνα και δεν προσφέρουν καμία διαφορά μεταξύ τους και ούτε θα καταλάβεις κάτι. Έχεις και την εγγύηση σου και όλα καλά. Υπάρχουν όμως διαφορετικές σειρές σε περιφερειακά.

ΠΧ, υπάρχουν 5-6 διαφορετικές σειρές σε ταχύτητες, σε φρένα, σε μεσαία τριβή, σε πίσω και μπροστά ντεραγιέ, σε τροχούς κλπ. Της Shimano πχ οι σειρές είναι με βάση την ποιότητα και το κόστος και είναι οι εξής:

Shimano Altus
Shimano Acera
Shimano Alivio
Shimano Deore
Shimano LX
Shimano XT
Shimano XTR

Από την προσωπική μου πείρα και άλλων φίλων που έχουν ασχοληθεί καιρό από τη σειρά Alivio και κάτω ένα ποδήλατο είναι πολύ ποιοτικό και αντέχει την πολλή χρήση.

Φαντάσου λοιπόν ότι ένα ποδήλατο Specialized μπορεί να φοράει φρένα και ταχύτητες της σειράς Acera και ένα πχ Giant να φοράει Deore. Η όλη σειρά (φρένα, ταχύτητες, τριβές, ντεραγιέ κλπ) της Acera μπορεί να κοστίζει στα 100 ευρώ, ενώ της deore στα 250 ευρώ. Άρα μεταξύ τους τα 2 ποδήλατα βγάζουν μάτι ποιο είναι πιο ποιοτικό.

Κατά τη γνώμη μου κοίτα κάποια ποδήλατα να σου αρέσουν στο μάτι γνωστής μάρκας και από εκεί συγκρίνεις τα περιφερειακά τους (φρένα, πίσω ντεραγιέ, μπροστά ντεραγιέ, μεσαία τριβή, χειριστήρια ταχυτήτων) ένα προς ένα. Ποιο φοράει καλύτερο και τι. Σε αυτά τα χρήματα συνήθως οι τροχοί είναι νορμάλ και ίδιοι όπως επίσης και η ανάρτηση της Suntour κοινή στα 65mm ελατηρίου.

Γενικά μην κοιτάξεις κάτι κάτω των 400ευρώ. Αν βρεις κάτι και μπορούμε να βοηθήσουμε μπορείς να στείλεις κάποια λινκς.

*Τα ποδήλατα των Super Markets φοράνε σειρές που είναι No Name και ας είναι της Shimano (που συνήθως το διαφημίζουν) και δεν αναφέρονται καν σε αυτές αυτές που έγραψα... Δυστυχώς είναι εισαγωγή Κίνας με το κιλό που λένε.


Τελευταία επεξεργασία από AOYE και Τετ 08 Ιαν 2014, 11:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε AOYE για την δημοσίευση του/της: diesoulas
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 11:22 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Μόλις μου το επιτρέψει ο χρόνος, θα συγκεντρώσω μερικά. :thumb
...όπως είπες... ενήλικες είμαστε... το ποδήλατο το θέλουμε για ευχαρίστηση και γυμναστική, άρα μας ενδιαφέρουν βασικά χαρακτηριστικά ...λίγα και καλά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 13:28 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
Ετοιμαζόμουν να γραψω και εγω ενα "σεντονι" αλλα με πρόλαβε ο ΑΟΥΕ με τον οποίο συμφωνω 100%, εγω απλά θα σε ρωτήσω τι ακριβώς εχεις στο μυαλό σου να κάνεις? οκ ειπες οτι το θες για δρόμο αλλα να μπορεις να ανεβαινεις και καννενα πεζοδρόμιο, αυτο ομως απο μόνο του δεν λεει και πολλα, πόσα χλμ υπολογίζεις να κάνεις?

πχ αν μου πεις οτι το θες για καμια 20αρια χλμ και αυτα σε ίσιωμα θα σου πω οτι και ενα ποδήλατο των 400 ευρώ να πάρεις, (IDEAL γιατι συνήθως παίρνεις καλύτερα περιφερειακα) θα κανεις τη δουλειά σου άνετα.

Πάντως προσωπικά εγω είμαι κατά των κλασσικών (αυτα με τη low budjet μπροστινη αναρτηση) υβριδικών (trekking) γιατι θεωρητικά κάνουν πολλά και δεν κάνουν τίποτα. η αναρτηση δεν δουλευει σωστα στο χώμα αλλα και για το δρόμο είναι βαριά, στα πολλα χλμ θα σε κουράσουν. προσωπικά θα κοίταζα για 29αρι με 2.00 λάστιχο και τουλάχιστον deore σειρά(αν οχι ολοκληρη οπωσδήποτε σε δισκοβραχιωνα, πισω σασμαν και shifters) από εμπειρία η διαφορά με την alivio ειναι χαοτική!!

κατι τελευταίο, μη φοβάσαι τα μεταχειρισμένα ποδήλατα, δεν ειναι αυτοκινητα!! το ποδήλατο αν εχει κατι δεν κρυβεται.

αν ωστόσο επιμένεις σε trekking και για να μην ειμαστε μόνο λόγια εγω θα κοιταζα τα παρακάτω. (πρέπει να κανεις sign up στο http://www.cyclist-friends.gr για να δεις τα λίνκ)

http://www.cyclist-friends.gr/showthrea ... E%99%CE%9F

http://www.cyclist-friends.gr/showthrea ... -5-FX-2011

ξεφευγει λίγο αλλα κατα τη γνώμη μου αξίζει
http://www.cyclist-friends.gr/showthrea ... edium-17-5

http://www.cyclist-friends.gr/showthrea ... 2013-Large

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 13:50 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Σ'ευχαριστώ πολύ, θα τα κοιτάξω όλα αυτά που με παραπέμπεις το βράδυ που θα είμαι πιο χαλαρός από χρόνο.
Οι περιοχές που κυκλοφορώ δυστυχώς περιέχουν ανηφόρες-κατηφόρες και αρκετούς τσιμεντόδρομους σε σοκάκια, πλακόστρωτα καθώς και σε δρόμους πόλης με λακούβες κλπ.
Θέλω να πώ, ασχολούμαι ερασιτεχνικά και δεν έχω τη δυνατότητα για βόλτες σαν αυτές που οργανώνετε στην Αθήνα, που κατά καιρούς διαβάζω, ούτε κάν να διαθέσω τον εξοπλισμό ενός ποδηλάτη (φόρμες κλπ.)
Σκοπός μου είναι κάνα 50άρι χιλιόμετρα στην κάθε βόλτα (δεν έχω χρόνο καθημερινά, παρ'όλο που με την άλλη σακαράκα που είχα έβγαινα τα βράδια στις 11 ...και μάζευα 25 χιλιόμετρα γυρνώντας την πόλη και τον περιφερειακό γύρω γύρω... :D )
Το θέλω καθαρά για γυμναστική. Θα μου άρεσε η περίπτωση του ποδηλάτου δρόμου για μεγαλύτερες αποστάσεις αλλα φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να το αξιοποιήσω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά ποδηλάτου Trekking
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 14:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Ο φίλος Someone δεν νομίζω ότι εννοούσε να κοιτάξεις για κούρσα.
Η κούσρα και το ΜΤΒ (Mountain Bike) αν θεωρούνται τα 2 ακραία, ας πούμε το ένα για άσφαλτο και για πολλά χιλιόμετρα και το άλλο για πέτρα και χώμα, τότε ενδιάμεσά τους υπάρχουν 2 κατηγορίες, τα Trekking και τα Fitness.

Και τα 2 είναι με 28'' τροχούς σχεδόν ίδια. Η διαφορά τους είναι ότι τo Trekking φέρνει λίγο πιο πολύ προς χώμα, σαν κροσάκι ας πούμε, φέροντας μικρή ανάρτηση (συνήθως 65mm) και λάστιχο με μικρό τακουνάκι, ενώ από την άλλη το Fitness έχει σταθερό (rigid) πηρούνι και πιο σλικ λάστιχο.

Τα υπέρ και τα κατά είναι ότι η ανάρτηση προσδίδει ένα μικρό βάρος, αλλά στο χιλιόμετρα που περιγράφεις εσύ δεν είναι θέμα και από την άλλη το σταθερό πηρούνι είναι πιο στημένο για πετάλι και άσφαλτο και πιο ελαφρύ. Πολλοί προτιμούν είτε το ένα είτε το άλλο, ανάλογα τα γούστα....

Προσωπικά ένα από τα ποδήλατά μου είναι Trekking και το χρησιμοποιώ για την πόλη έτσι όπως το θες κι εσύ και με πιάνει άλλες φορές και του βάζω σλικ λάστιχα κι άλλες φορές με τακουνάκι και το χαίρομαι σε χώμα...

Κάθε κατηγορία ποδήλατου είναι ιδανική για κάτι, αλλά δυστυχώς όταν είσαι στενά οικονομικά και θες κάτι για allaround περιορίζεσαι σε κάτι που τα κάνεις λίγο από όλα...

*Πάντως αν σου μπει το μικρόβιο, στην καλύτερη έχεις 2-3 ποδήλατα, τα αναβαθμίζεις κι ένα κάρο πράγματα που σε γεμίζουν...
:love


Τελευταία επεξεργασία από AOYE και Τετ 08 Ιαν 2014, 14:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 8 [ 106 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αγορά C5 2000 cc, 2005 Exclusive
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: dpierr
Απαντήσεις: 4
Αγορά C4 1.6 HDi 90
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Αγορά μεταχειρισμένου Grand picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
Συμβουλές για Αγορά Μπαγκαζιέρας Οροφής
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: vagelisfil
Απαντήσεις: 3
Αγορά νέου PC - Θέλω γνώμες!!
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Niphrentil
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ