Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 10:46 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Οκτ 2013, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Για να μην είμαστε off topic στο θέμα των μεταχειρισμένων, συνεχίζουμε εδώ.
Αναφέρετε ιστορίες και αναμνήσεις (παλιές/κακές - πρόσφατες/παλιότερες) από τα αυτοκίνητά σας Φυσικά, μπορούν να αφορούν οποιοδήποτε αυτοκίνητο. :thumb

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Οκτ 2013, 22:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Χμμμ

Λοιπόν ας πουμε οτι πρώτο αυτοκινητο που πηρα μονος στα χερια μου μολις πατησα τα 18 και εβγαλα διπλωμα ηταν το fiat Tempra 1.6 του μπαμπα...και τι δεν του κανα του καημένου...ανακαλυψα οτι πιάνει τα 200 (!!!) χρησιμοποίησα τους απλετους χωρους του ποικιλοτροπως (...........!!!!), εβαλα κοντρα με οτιδήποτε κινουταν και σαν αποκορύφωμα την εποχή που ανακάλυπτα τα αναποδα τιμόνια και τα χειρόφρενα καταφερα να το σηκώσω στις τρείς ροδες οποτε χεστηκα πανω μου και ηρεμησα....
Μετα ηρθε η αγαπη μου ενα Fiat Panda 900 του 93, ηρθε στα χερια μου το 2001, βαμμενο σε Rosso Alfa (δωρο του μπαμπα, μιας και το οριτζιναλ χρωμα ειχε γινει Hello Kitty...) συνεπεσε με το φοιτητικο μου ξεψαρωμα, εκει να δεις πλάκα, και τι δεν εκανα με αυτό το αμαξακι, απο τα highlight ο διαρκης διαγωνισμός ανορθόδοξου παρκαρίσματος στα γρασιδια της Γεωπονικής με το Niva ενος φιλου, το κερδιζα συνηθως λογω ογκου και ευελιξίας κρυφο ταλέντο ηταν οτι χωρουσε καθετα σε θεση για σκουπιδοτενεκε (χρησιμοτατο στο κεντρο τα βραδια), χωρουσε να περάσει αναμεσα στα κιτρινα καγκελακια που βαζανε για να μην παρκάρουμε, το εχω παρκάρει στα πιο απίθανα μερη....Εχω κολλήσει στην αμμο στον Ποταμό στην Επανωμη και εβαλα το τοτε αισθημα μαζι με καναδυο τυχαιους να κατσουν στο πορτ μπαγκαζ για να το ξεκολλήσω, εχω πάει με χιόνια Αλεξανδρουπολη χωρις αλυσιδες και δεν κωλωσε (φορουσε Pirelli intermediate 135/75/13 !!!!!), εχω παει σε μερος που κολλησαν 4Χ4 και εγω περασα, εχω πιει μπύρες μεσα στο αμαξι μαζι με κολλητο που χωρισε μπροστα στο Μακεδονια Παλλας (τοτε που μπαιναμε με τα αμαξια στην προβλήτα) και μας την επεσε η ασφαλεια ...την εχω πει σε εκκινηση σε φαναρι σε πολυ μεγαλύτερα του αυτοκινητα (πολυ κοντες σχεσεις, απιστευτα νευρικο). Εχωβάλει μεσα 8 άτομα γιαν απαμε απο Αριστοτελους - Τουμπα για γυρω 4 το βραδυ! Μου ειχε μεινει απο κολλάρο στην διαστυρωση Παλαιών Πατρών με Εγνατια...το αμαξι να βγαζει καπνους και ενας ηλιθιος φιλιος να φωναζει "θα εκραγει"...εγω στον πονο μου και ο κοσμος να τρεχει πανικοβλητος γυρω....
Ειχα 5 διαφορετικα κλειδια για το αμαξι, ενα για καθε κλειδαρια, μου σπαγανε καθε χρονο απο την παγωνιά στο Ασβεστοχώρι, γνησιο ηταν μονο αυτο της μιζας....Ο ενας και μοναδικος υαλοκαθαριστηρας οταν χιονιζε σταδιακα εκανε ολο και λιγοτερη διαδρομη λογω του χιονιου που πακτωνόταν σστο τελος της διαδρομής του....
Το πασπατεψα παντού, μπορουσες να βαλεις χερι σε ολα, καποια στιγμη για να το καθαρισω σε..βαθος ...ειχα ξηλωσει πορτες , πορτ μπαγκαζ, καπώ, μοκετα, ταμπλό...με ενα κατσαβικη και ενα γαλλικο κλειδι....το εκανα μονος μου σερβις εννοειτε...
Το μετετρεψα απο απλό σε εκδοση special του εβαλα οτι εξτρα υπηχε γνησιο, μεχρι και αναπτηρα...στα τελευταια πριν το δωσω ειχε προβλημα το πηνιο τη αντλιας βενζινης και καμια φορα κολουσε, μια φορα μου το εκανε 15αύγουστο, γιορταζε η Δεσποινα και πηγαμε Πολιτεία στο Ρεμο, εγω κοστουμαρισμενος, η γυναικα στα λουσα το Pandaki γυαλισμενο, για κακκη μου τυχη το βαζουν ΜΠΡοΣΤΑ στην εισοδο στα σκαλιά αναμεσα σε κατι ΜΕρσεντε και Πορσε και το μπο@ρδελο τοτε βρηκε να μην παρει....κοσοτυμικαι μαλακιες, 14αρι κλειδι, ανοιχτο καπό .... δεν μασαμε. Πραγματικα ηταν και ειναι η αγαπη μου αυτο το αμαξακι, το εβλεπα καπου στην Τουμπα μεχρι προσφατα, τωρα χαθηκε...

Και μετά ηρθε ο ΕΡΩΤΑΣ, απο την πρώτη στιγμη που βγηκε το C2 το ηθελα, το ηθελα με ολη μου την ψυχη, ειχε παει τουλαχιστον 15 φορες στις εκθεσεις και το χαζευα, τελικά τον ΜΑρτιο του 2007 το εκανα δικο μου, παρά τομικρό του μεγεθος το απολαυσα με ολη την σημασία της λέξεως, δεν μου παραπονέθηκε ποτε για τιποτα, απιστευτα βολικο σε ολα, αποκορύφωμα ηταν οταν εκανα την διατριβή μου στον Τσανταλη οπου ειχα στο πορτ μπαγκαζ μια φιαλη αζωτου και τον θαλαμο πίεσης πανω στην κατω πορτα, απιστευτη ευκολία και μεταφερομουν γυρω απο το αμπελι ετσι!!! Του εγραψα πολλα χιλιομετρα σε ανοιχτό δρομο και ποτε δεν σταματησε να με εντυπωσιαζει. Εδειχνε τα δοντακια του οταν χρειαζοταν και αν δεχτεις τους περιορισμους του μπορεί να σε κινήσει πολύ σβελτα.
Φοβερη ανεση, εργονομία, δεν εκανα ταρζανιες με αυτο, το πληρωσα μονος μου και το σεβομουνα, αν και το πηρα με λογικη δευτερου , μιας και μαζι με τον πατερα μου πηρα και ενα fiat Sedici, το γουσταρα τοσο πολυ που εμεινα με αυτο...την γαλλιδουλα μου.
Ηθελα πραγματικα να το κρατησω και το παλεψα μεχρι τελευτα στιγμη, το συναισθημα ελεγε οχι αλλα επικρατησε η λογική...πηγε σε πολυ καλα χερια παντως...

Ενδιαμεσα περασε απο τα χερια μου ενα fiesta του 2004 τοου μπαμπα, το οποιο επαιρνα οταν μουλαρωνε το Pandaki, εληξε η ζωη του αδοξα, οταν καποιος ασυνειδητος με χυπησε και εφυγα εκτος δρομο, περνωντας μεσα απομια κολώνα της ΔΕΗ, ενα φραχτη και κατεληξα αναποδα σε μια μαντρα με ξύλα 2 μετρα πριν απο γκρεμο, οο τυπος την κοπανησε, το Φιεστακι αν και δεν το συμπαθησα ποτε, με εβγαλε αγρατζουνιστο ισως ηταν η ασφαλεια του, ισως επειδη το ατυχημα εγινε ανημερα του Αγιου Τρυφωνος, προστάτη των αμπελουργων...ποιος ξερει....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Οκτ 2013, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Θα θυμηθω κι αλλα, ειναι και αργα τωρα, δεν ειχα πολύ εμπνευση.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Οκτ 2013, 23:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 15:40
Δημοσιεύσεις: 1200
Τοποθεσία: Athenshire
Βαρύ φθινόπωρο κάπου στα τέλη του προηγούμενου αιώνα. Ήμασταν 4 μέσα στη γαλάζια ZX μου, εγώ, ο μέλλων κουμπάρος μου, που ψηνόταν στον πυρετό, και δύο φίλες. 5 αν βάλω και την κιθάρα του κουμπάρου. Μας ήρθε νυχτιάτικα να πάμε στην παραλία. Έξω ψόφος, βοριάς κι ερημιά. Φτάνουμε στην άμμο, βγαίνουμε και αράζουμε για τραγούδι. Δεν είχε περάσει πολλή ώρα όταν πρόσεξα μια Corolla να περνά από το δρόμο (σε απόσταση 50 μέτρων) και δύο ύποπτους τύπους να κοιτούν επίμονα. Επειδή πολλά είχαμε δει/ακούσει, μπαίνω στο αυτοκίνητο και κάνω ένα ημικύκλιο, φτάνοντας δίπλα στα παιδιά, και τους λέω να μπουν μέσα για να φύγουμε. Μπαίνουν (γκρίνια οι γυναίκες), πάω να ξεκινήσω, αλλά φευ: το ΖΧάκι μου ήταν Monte Carlo S Clim, όχι Rally Raid - πώς να μην κολλήσει στη βαθιά άμμο? Του έλειπαν ίσαμε 6 αμορτισέρ, 250 άλογα κι άλλη τόση ροπή, και γύρω στο μισό μέτρο ground clearance (μόνο για τα βασικά).

Βγαίνουμε ξανά όλοι έξω και ψάχνουμε για κλαδιά να χώσουμε κάτω από τις ρόδες ώστε να ξεκολλήσουμε. Τα κορίτσια συνεχίζουν να γκρινιάζουν, ο κουμπάρος έχει αδειάσει όλη την παραγωγή μύξας στην παραλία, εγώ έχω κοκκινίσει από τσαντίλα και ντροπή, ώσπου τσουπ! εμφανίζεται ξανά η Corolla, αυτή τη φορά πιο κοντά μας. Ωχ αμάν, ετοιμαστείτε για ξύλο.

Ευτυχώς που οι άνθρωποι κατάλαβαν ότι θέλαμε βοήθεια (δεν εννοώ την ψυχολογική), αλλιώς θα φεύγαμε 2 μέρες μετά από την παραλία. Επρόκειτο για ψαράδες που έψαχναν σκουλήκια στην άμμο για δόλωμα.

Στο γυρισμό και ξεπερνώντας σταδιακά το πολλαπλό σοκ, θυμάμαι που ο κουμπάρος προσπαθούσε να παίξει κιθάρα μέσα στο αυτοκίνητο, αλλά όντας δεξιόχειρας και καθήμενος αριστερά δεν ήταν εύκολο. Είχα φάει πολύ σφαλιάρα με την ταστιέρα στις στροφές της Κακιάς Θάλασσας. Τα κορίτσια σίγουρα θυμούνται ακόμη κάθε λεπτομέρεια της βραδιάς. Α, και μετά ο κουμπάρος ήταν περδίκι. Η άσκηση του έκανε καλό φαίνεται. Ευτυχώς ζήσαμε να τα θυμόμαστε!

_________________
oısɹəʌəɹ :ʇıɔsəɹolɟ ɐʇɐqoɹd snʇɹıʌ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Οκτ 2013, 10:09 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Citroen GS Pallas μοντέλο του 1977, αγορασμένο το 1991. Το πρώτο αυτοκίνητο που οδήγησα, το οικογενειακό και φυσικά το μοναδικό της οικογένειας. Εκεί τα έμαθα όλα.

Ανάποδα τιμόνια -μόνο τα πισωκίνητα το κάνουν νομίζετε;- στη διαδρομή από τα στενά των Συκεών προς Άγιο Παύλο (στρίβοντας από το βενζινάδικο βγαίνεις στα καφέ-εστιατόρια στο γνωστό μπαλκονάκι). Τελικές με 4η μέσα λίγο πριν ανέβει την Καρδία στα 160χαω, παρέα με μυρωδιά βενζίνης και καμένου λαδιού.

Οι πόρτες δε κλείδωναν, άλλωστε κανείς δε θα το έκλεβε ποτέ. Κανένα σημείο του αυτοκινήτου δεν είχε ίσια λαμαρίνα, παντού χτυπήματα. Βενζίνη δε τολμούσες να βάλεις πάνω από 3000δρχ, μύριζε παντού.

Το κατεστραμμένο πλαστικό σαλόνι του δεχόταν κόκκινη βελέντζα για το χειμώνα και δροσερό σεντόνι τα καλοκαίρια. Το πλαστικό στο τιμόνι είχε λιώσει και το μέταλλο ήταν ορατό, οπότε οδηγούσα με γάντια. Χειμώνα πάντα με μισόκλειστο παράθυρο, ανεξαρτήτου καιρού και θερμοκρασίας, το καλοριφέρ δε δούλευε -πόσο μάλλον το ξεθάμπωμα-.

Τέλος, η ηλιοροφή ποτέ δεν έκλεινε σωστά (ήθελε ρύθμιση και νέο λάστιχο στεγανοποίησης), έμπαζε νερά και τα κρατούσε για μέρες. Σαν οδηγός, είχαν μια μεγάλη ζελατίνα στα πόδια μου για να πέφτουν τα νερά στις δεξιές στροφές και να μη γίνομαι μούσκεμα. Στις αριστερές έπεφταν στη θέση του συνοδηγού. Οπότε, όταν έβρεχε, όλοι-πλην του οδηγού- καθόταν στις πίσω θέσεις για σιγουριά.

Στροφή Φιλύρου και ανεβαίνοντας για Ρετζίκι, χειμώνας του 2000-2001, όταν σταματούσαν τα τότε A4 Quattro στην άκρη για αλυσίδες, τα λεπτά αλλά παμπάλαια λάστιχα του GS χάραζαν το φρέσκο χιόνι και ανέβαινε αέρα...

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Οκτ 2013, 14:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ήταν Alfa Romeo του 85. Την πήρα δεκαετίας και την κράτησα άλλα 13! Πριν 1-2 χρόνια έβλεπα ενα επεισόδιο Top Gear που είχαν πάρει 3 Alfa Romeo και έκαναν αγώνες. Φυσικά είχαν budget όπως πάντα κάπου 1000 λίρες οπότε κάθε 500 μέτρα τρύπαγε κανα ψυγείο, καιγόταν ο πολλαπλασιαστής κλπ. Ε, πραγματικά κάθε φορά που είχαν πρόβλημα έλεγα, και εγώ το έχω πάθει αυτό. Συγκινήθηκα ;p
Πάντως πραγματικά με αυτό το αυτοκίνητο έμαθα πολλά. Εκτός απο την οδήγηση, όλα τα ηλεκτρικά και το κύκλωμα ψύξης τα είχα φτιάξει μόνος μου. Και διάφορα ψιλά μηχανικά, αλλά η έλλειψη ράμπας και γκαράζ δε μου επέτρεπε περισσότερα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Οκτ 2013, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Θυμάμαι το προηγούμενο αυτοκίνητο του πατέρα μου, ένα κόκκινο 14άρι Renault 19. Είχε εκείνα τα τρυπητά προσκέφαλα και ένα περίεργο γκρι σαλόνι, με πράσινες/κόκκινες/και κάτι ακόμα γραμμές. Σε κάποια φάση είχαν μπει κάτι γύφτικα ασπρόμαυρα καλύμματα από το 19άρι ενός φίλου του, αλλά μετά από την οικογενειακή παντόφλα απομακρύνθηκαν. Φτάνουμε στο 1999. Καλοκαίρι, 40 βαθμοί Κελσίου, τροχόσπιτο κοτσαρισμένο. Προετοιμασία για τις διακοπές. Σε ένα σημείο, κάπου στον ανήφορο του Αγίου Βασιλείου, ακούγεται ένας θόρυβος και αρχίσουν να τρέχουν υγρά από τους αρμούς του καπό. Ένα κολάρο νερού είχε παραδώσει πνεύμα και μαζί του το Ρενάκι. Ακινητοποίηση, εγώ με κάτι περίεργες μπλε-πράσινες πυτζάμες στο πίσω κάθισμα και ο μπαμπαlinker να σιχτιρίζει. Ευτυχώς πέρασε ένας ταρίφας με κινητό (ακόμα πρέπει να ανοίγει την κεραία του), σταμάτησε και ενημέρωσε την Express. Φορτώθηκε η Ρένα, εγώ και ο πατέρας μου, ενώ το τροχόσπιτο κοτσαρίστηκε στο φορτηγό. Ήταν ο προτελευταίος μήνας του.



...και φτάνουμε στην Χantia. Κλείστηκε από το τηλέφωνο, δε χρειάστηκε καν να τη δούμε. Το δίλημμα ήταν: Xantia vs Laguna. Η συνέχεια είναι γνωστή.

Θυμάμαι τον αντιπρόσωπο να μας εξηγεί τα "κομφόρ" της. Το σαλόνι με τα νάιλον, το εξωτερικό ελαφρώς βρώμικο, καθώς είχε προηγηθεί βροχή. Μέσα στην έκθεση υπήρχε ένα ερωτεύσιμο Saxo VTS 1ης γενιάς, στο εκπληκτικό μπλε, πακέτο με λευκές ραλλόζαντες. Δίπλα του ένα Berlingo και παραδίπλα μια κόκκινη ξανθιά 1.6. Παντού η κλασική μυρωδιά καινούριας Citroen.

Το ταξίδι τις επιστροφής (αγορασμένη στις Σέρρες η ξανθιά) περίεργο. Βρέθηκα βυθισμένος στο πίσω κάθισμα με την γερμένη πλάτη, δεμένος με τη ζώνη μου και ακουμπώντας στο κεντρικό υποβραχιόνιο. Ανάρτηση, καθίσματα και ηχομόνωση δεν με άφηναν να καταλάβω τίποτα. Χαρακτηριστικά θυμάμαι να λέω στον πατέρα μου "Είναι πιο αργή από το Renault", απόρροια του όλου σκηνικού. 3η δημοτικού και φυσικά δεν ήξερα τι πάει να πει υδρό.

Τα χρόνια πέρασαν, πολλά τα ταξίδια, ακόμα περισσότερες οι όμορφες αναμνήσεις και η ξανθούλα έδειχνε να ανταποκρίνεται σε κάθε πρόκληση. Μεγαλώσαμε παρέα και δε μπορούσα παρά να εκτιμήσω το χαρακτήρα και το ήθος της. Κάπου κάπου μας τα χαλούσε με καμιά ψευτοδιαρροή, ίσα ίσα για να σου τη σπάσει. Από την άλλη, έτσι κάνουν και οι real life γκόμενες, κάθε μήνα.

Εκεί που πραγματικά την λάτρεψα ήταν όταν πέρασα για πρώτη φορά νόμιμα στο κάθισμα του οδηγού. Περίεργο το συναίσθημα, καθώς το μέγεθος δε βοηθούσε πολύ για πρώτο αυτοκίνητο, αλλά τουλάχιστον εξασκήθηκα καλά. Πολλές οι βόλτες με την παρέα, σχεδόν πάντα φορτωμένη με κόσμο, μέρα-νύχτα, εντός και εκτός πόλης. Απολαυστικές μπουρδ*λότσαρκες στα σφαγεία για χαβαλέ, αλλά ο δικός μου χαβαλές ήταν αλλού. Το πέρασμα των γραμμών του τρένου με όσα ερχόμουν, ειδικά αν είχα κανέναν βραδινό γρήγορο κολλημένο πίσω. Επίσης, ως κοριτσάκι, δε σταμάτησε να καβαλάει κάθε είδους πεζοδρόμιο(χωρίς να εμποδίζει τους πεζούς, έτσι?), κοιτώντας αφ'υψηλού τους υπόλοιπους. Αυτό το πάνω-κάτω με βοήθησε πολύ και στη σχολή. Ακόμα θυμάμαι το επικό κόψιμο δρόμου στα αμπέλια του Κρασοποιού, στο χώρο του αγροκτήματος.

Χμμ..τι άλλο...Μετά από πολυετή αποχή από κάθε είδους περιποίηση, άρχισα να την πασπατεύω, να χαιδεύω όλο και πιο συχνά τις ακμές της και τα νεύρα της, ενώ με τη βοήθεια του Πράκτορα της αφαιρέσαμε κάποια χρόνια, από τα κάμποσα που κουβαλάει. Έλαμψε, το πήρε πάνω της, ενώ με τις Activoζαντες έγινε ακόμα πιο μου :cens . Δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει, ακόμα και αν κάτι άλλο πάρει τη θέση της. 455.000 χιλιόμετρα με αυτήν (..και γράφει) δεν ξεχνιούνται.

Το μικρό ήρθε για να την ξεκουράσει και να τη βοηθήσει να γράψει μόνο ξεκούραστα και απολαυστικά χιλιόμετρα.
Μπορώ να μιλάω ώρες για αυτήν. Προς το παρόν, σταματώ εδώ και πάω να τη χαιδέψω.
Τα σέβη μου.

Εικόνα

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Οκτ 2013, 06:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Η ιστορια μου ξεκιναει στα 1995 ειχα μια μηχανη και με ψηνει (προσωρινα) ο πατερας μου για αυτοκινητο...
Το αμαξι ενα σιτροεν βιζα 1 με αγνωστα κοντερισια χλμτρα με πολα σαπια η λαμαρινα ειδικα στα πατωματα
γραφει στα χερια μου 120.000 χλμτρα σε 3 χρονια και απειρες μαλκιες απο χειροφρενα μεχρι να κατεβαινω απο καλαβρυτα με γκαζι φρενο και στο τελος να μην εχω φρενα οπως προειπαν και αλλοι
τα 135/80/13 σε εβγαζαν ασπροπροσωπο στα χιονια και ειδικα κεινη την εποχη τα καλαβρυτα το χειμωνα ηταν σε εβδομαδιαιο δρομολογιο καπου στα 1997 αλλαζω μηχανη μετα απο 1 χρονο αλλαζω ολο το αμαξι..παλι με βιζα αλλα μοντελο 1984 σε αριστη κατασταση λαμαρινας και μαπα μηχανη..η συνταγη γνωστη αλλαγη κινητηρα με το ταμπελακι της.....με κρατησε παρεα μεχρι το 2007 οπου και το εδωσα....και ενδιαμεσα το ειχε ο αδερφος μου Αθηνα τοτε.....
Στα 2006 πεφτει στα χερια μου ενα σειτσεντο σπορτιγνκ αμπαρθ με 38.000 μοντελο 2001
το κραταω εναμιση χρονο και το δινω στον κουμπαρο μου καλο αμαξι για μεχρι τα 110 εμφανισικα μου αρεσε αρκετα....δεν θα αναφερθω στο ξανθια...ουτε και στην μηχανη v-strom 650 που ειχα απο το 2005 μεχρι το 2009 που στα 3 πρωτα χρονια εγραψε 36.000 και τα υπολοιπα 4000 σε ενα χρονο....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Οκτ 2013, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
το πρωτο αυτοκινητο που αντικρισα με την γεννηση μου ηταν ενα GS 1220 Club convertisseur (C-Matic ή αλλιως ημιαυτοματο) του '72 αγορασμενο μολις 6 μηνων απο Γαλλια!!!!
μεγαλωσα μαζι του μεχρι το 1995 .Εμαθα να οδηγαω με αυτο και ηρθε στην κατοχη μου οταν το 92 ηρθε η δευτερη Citroen ,ενα ΒΧ 1,4i Kat.Το αυτοκινητο ηταν αθανατο δεν μας αφησε πουθενα ειχε κανει πανω απο 700000 χλμ. σε αυτα τα χρονια. τα 400000 με το δικο του μοτερ και τα υπολοιπα με ενα μοτερ 1300 απο GSA X3.Οσο για την γνωστη υδρω ........ολοι τα ξερουμε. Το σημειο που μου εκανε την ποιο μεγαλη εντυπωση και ενω ημουν 7 ετων ηταν οταν ο πατερας σε στοιχημα με τον κουμπαρο του εβγαλε την πισω δεξια ροδα και εκανε βολτες μεσα στο χωριο για να αποδηξει οτι ολα οσα ακουγονταν για την ενεργητική ασφαλεια του αυτοκινητου ηταν αληθεια!!!! Οταν ειδα το αυτοκινητο και εφηγε με τρεις ροδες .....έμεινα καγκελο!!!!!! οπως και οι υπολοιποι που το εβλεπαν.
Η Citroen ειχε γινει πλεον για εμενα η μαρκα αυτοκινητων που δεν θα μπορουσα να αποχωριστώ.
Η συνέχεια στους περισσοτερους γνωστη μετα την ΒΧ ηθρε η Xantia 1,6i του '93 καινουργια μολις ειχε πρωτοκυκλοφορισει,επειτα η Xantia 2000 16V το'96 επησεις καινουργια μαζι με ενα ΑΧ 1,1 TRE του '90 για εμενα, το Xsara 1,4sx το 2001 καινουργιο, το C5 II 1,8 16V 2006 καινουργιο το ΑΧ κτλ.

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Οκτ 2013, 16:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Να πω και εγώ ενα γρήγορο. Όταν η Alfa έχανε κάργα απο ενα διαλυμένο λάστιχο τα νερά έπεφταν πάνω στον boxer που ήταν απο κάτω και εξατμίζονταν. Κάθε φορά που πήγαινα στο πανεπιστήμιο (6 χλμ διαδρομή) πρόσθετα 1-1,5 λίτρο.
Οπότε ήμουν σταματημένος στο φανάρι με το αυτοκίνητο να καπνίζει σαν τσαγίερα με κοίταγαν με απορία απο δίπλα σαν να είχε πάρει φωτιά. ;p
Μια φορά είχα γυρίσει απο Κινέτα καλοκαίρι με το καλοριφέρ στο φουλ γιατί δεν είχε αρκετό νερό και ανέβαζε θερμοκρασία. Το κόλπο έπιασε και μάλιστα παρά την ταλαιπωρία που του έριχνα για μέρες δεν έκαψε ποτέ φλάτζα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Οκτ 2013, 18:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Οι boxer δεν σπάνε δεν χαλάνε αν είσαι καλός μαζί τους. Στα κόκκινα και αλλαγές πάνω απο τις 3500 σαλ. για να έχουμε και την ροπή. Είχα μια 33 imola μετατροπή 1500 105 άλογα. Αθάνατη, μόνο έναν αισθητήρα λ και ένα λαμπάκι φλάς ειχα αλλάξει. Πουλήθηκε με 133000 χλμ. Μεταξύ άλλον ένα seat ibiza 1.3 του 1992 το πρώτο vag EFI, ένα Getz 1.1 του 2005, ενα rover austin metro δεν θυμάμαι πιανού έτους ήταν( καρτ μιλάμε το τουτου ), το mondeo 1.8 του 2002 και τώρα την Ασπρούλα. Με το κάθε ένα έχω ξεχωριστές εμπειρίες και το κάθε ένα έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Ας το καλό συγκινήθηκα.. κλάψ..!!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Οκτ 2013, 12:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 15:40
Δημοσιεύσεις: 1200
Τοποθεσία: Athenshire
Με ευκαιρία την αναφορά σε άλλο θέμα περί Εγνατίας Οδού, θυμήθηκα μια φορά πριν λίγα χρόνια (μόλις είχα πάρει την τωρινή μου Xsara) που είχαμε ξεκινήσει από τη Θεσσαλονίκη 4 άτομα σε δύο αυτοκίνητα και κατεβήκαμε τελικιασμένοι όλη την Εγνατία (210-225 χαω). 1.5 χιλιόμετρο πριν βγούμε στην έξοδο για Καλαμπάκα όπου ήταν ο προορισμός μας, η Xsarούλα άρχισε να ρετάρει. Άντε να βρεις πολλαπλασιαστή Σάββατο απόγευμα σε ξένη πόλη...

Τελικά βρέθηκε (έστω από Saxo, αλλά τα βρήκαμε μετά με τον πολύ εξυπηρετικό ηλεκτρολόγο), αλλά άντε να ξεπλύνεις τη ντροπή που το άλλο αυτοκίνητο ήταν 156 1.6 MkI και δεν είχε κάνει κιχ. :shy :shy :shy

Βέβαια ο φίλος είχε ήδη αλλάξει ό,τι μπορούσε να αλλαχτεί στο αυτοκίνητο από τότε που το είχε πάρει. :D

_________________
oısɹəʌəɹ :ʇıɔsəɹolɟ ɐʇɐqoɹd snʇɹıʌ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Οκτ 2013, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
n_olympios αν το πηγαινες λιγο λιγοτερο δεν θα εκαιγε πολ/τη!!!!! :D :D :D :D :D :D

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Οκτ 2013, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 15:40
Δημοσιεύσεις: 1200
Τοποθεσία: Athenshire
Αυτό δεν είναι δικαιολογία. Όταν την πήρα είχε κι άλλα θεματάκια (πχ ραγισμένη πολλαπλή εξαγωγής) οπότε υποθέτω πως θα "έφευγε" αργά ή γρήγορα.

_________________
oısɹəʌəɹ :ʇıɔsəɹolɟ ɐʇɐqoɹd snʇɹıʌ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμνήσεις από τα αυτοκίνητά μας (καινούρια και παλιότερα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Οκτ 2013, 20:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Πολύ ωραίο θέμα ! Τί θυμήθηκα ρε παίδες...έμαθα να οδηγώ σε ένα ford taunus 15m του πατέρα αργότερα (1996) αγόρασα ένα simca horizon 1100
καφέ χρώμα (σκ@τί) :D με βελούδινο σαλόνι ,4 ταχύτητες,πολύ άνεση και καλό τράβηγμα !
Βέβαια ήταν παντού μπαλωμένο με στόκο και αρκετά σαπάκια ,κάθε φορά που έβρεχε έσταζε απο πάνω απο τον οδηγό στα ποδια μου (σαν κατουρημένος ήμουν) :laugh αλλά το αγαπούσα πολύ γιατί ήταν το πρώτο
μου αυτοκίνητο αγορασμένο με δικά μου χρήματα (550.000 δρχ).
Για να γίνει αυτοκίνητο του είχα ρίξει σχεδόν άλλα 600.000 (μηχανικά-λαμαρινοδουλειά) μέχρι που το αποχωρίστικα με 77.000 χιλ. στις αρχές του 2000 για ένα ολοκαίνουργιο peugeot 206 xt 1.4.΄Μου λείπει πολυ εκείνο το simca παρά το peugeot..

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 24 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προσοχή στα Γερμανικά αυτοκίνητα!!!!!!
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: MAKRY...MALLIS
Απαντήσεις: 32
ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Tzakos
Απαντήσεις: 5601
Φυσικο αεριο και σε πετρελαιοκινητα αυτοκινητα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: aenaos15
Απαντήσεις: 45
Ασφαλιστικές καλύψεις στα νοικιαζόμενη αυτοκινητα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Orestis
Απαντήσεις: 0
Αναμνήσεις από τη στρατιωτική μας θητεία!!!
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Someone
Απαντήσεις: 359
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια