Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:36 ]



Μετρητοις ή με δοσεις
Μετρητοις 77%  77%  [ 23 ]
Με δοσεις 23%  23%  [ 7 ]
Σύνολο ψήφων : 30
 
 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 00:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Σκεφτηκα με αφορμη τις αποψεις που διατυπωθηκαν στο θεμα της αποσυρσης να ανοιξω ενα θεματακι που θα μπορουμε να πουμε τη γνωμη μας σχετικα με τον τροπο που αγοραζουμε οχι μονο αυτοκινητα αλλα αγαθα και υπηρεσιες γενικοτερα..

Μαζι βαζω και ενα δημοψηφισμα για να μπορουμε να βλεπουμε συγκεντρωτικα τα αποτελεσματα της ατυπης αυτης παραθεσης αποψεων.

Θα ξεκινησω με το πως βλεπω εγω το πραγμα..
Ειμαι λοιπον τελειως αντιθετος με τις δοσεις..Θεωρω οτι δεν αγορασα κατι αλλα το αγοραζω εν καιρω..Θεωρω οτι ειναι το πολυ νοστιμο "τυρακι στη φακα" που προσπαθει να σου βαλει η τραπεζα καθε φορα.. Αν και λιγο υπερβολικο το παραπανω σχολιο μου, αρκει να σκεφτειτε ποσους ανθρωπους με ανυπαρκτη αγοραστικη δυναμη και κατα κυριο λογο χωρις να ξερουν και πολλα απο οικονομικα παρασυρονται και ζημιωνοτναι οικονομικα.. Ιδιως στο κλαδο του αυτοκινητου οι κατασχεσεις πανε συννεφο.. Σιγουρα εχετε εναν τουλαχιστον γνωστο που αδυνατει να πληρωσει τη δοση του πλεον σε οτι κι αν εχει αγορασει ή ξερετε για καποια περιπτωση που μετα απο ατυχημα με το φεσωμενο αμαξακι του αδυνατει να το φτιαξει.. Ολο αυτο προκυπτει κατα τη γνωμη μου απο το γεγονος οτι ουσιαστικα δεν εχεις αγορασει αυτοκινητο αλλα το δικαιωμα να κυκλοφορεις ενα αυτοκινητο μιας που πιασαμε το παραδειγμα, και αντιστοιχα με διαφορα κοστοβορα ως επι το πλειστον αντικειμενα και υπηρεσιες..
Το ολο θεμα με τις δοσεις το εντασσω στο συνολικοτερο κλιμα περι δανειων, πιστωτικων καρτων και φανταστικων αναγκων..Αναγκων που στις δημιουργει το κλιμα της αγορας και ο κυκλος σου, αλλα στη πραγματικοτητα δε τις εχεις..Ταυτοχρονα στη πραγματικοτητα εισαι ο μεγαλος χαμενος αφου αντικειμενα που κοστιζουν επι της ουσιας και σε καθε στιγμη πολυ λιγοτερο τα χρησοπληρωνεις στη πορεια..

Φυσικα δεν ειμαι απολυτος..
Οι μονοι ανθρωποι που κατα τη γνωμη εχουν μια μεγαλη ασφαλεια στο να αγοραζουν με δοσεις ή τουλαχιστον ειχαν μεχρι προσφατα στη χωρα μας ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι..Το δημοσιο παρειχε μεγαλη ασφαλεια στις πληρωμες του ->στα μελλοντικα σου εσοδα, και οι δοσεις σου εδιναν το δικαιωμα να κανεις ενα πολυ καλο πλανο στις αγορες σου και στη ζωη σου χωρις να βγαινεις εκτος οριων και πραγματικοτητας. Παραλληλα απευθυνονται ακομη σε ανθρωπους που γνωριζουν οτι εξασφαλισμενα θα βρεθουν με χρηματα στα χερια τους σε συντομο χρονικο διαστημα ασχετως πηγης οποτε μπορουν να προγραμματισουν σωστα..

Στις μερες μας με τη κατασταση που βλεπουμε ολοι το θεωρω ψιλοαυτοκτονια να μπλεξεις με τραπεζα ιδιως αν δεν εχεις σταθερη δουλεια ποσω μαλλον σημερα που η δουλεια παντου ειναι κατι σχετικο πλεον. Σημερα ιδιως το μετρητο εχει τεραστια δυναμη και μπορει να κερδισεις ακομα περισσοτερο σε οποιαδηποτε αγορα αφου μετραει στον παραληπτη του παρα πολυ πλεον.. :D 0.

Το σημαντικοτερο που ενοχλει πολλους ανθρωπους απ οτι παρατηρω που δεν τιμουν τις δοσεις ειναι το γεγονος οτι δεν απολαμβανουν δικα τους πραγματα αλλα πραγματα που θα γινουν καποια στιγμη δικα τους. Υπαρχουν ανθρωποι που πανε με πιο σταθερα και ισως και πιο αργα βηματα στη ζωη τους και αλλοι που τρεχουν περισσοτερο ρισκαρωντας βεβαια..Ειναι και θεμα χαρακτηρα τελικα.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 00:57 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Δεν ξερω, εγω δεν αθ ηθελα να μπλεξω με τραπεζες....
Εδω ενα σπιτι παιρνεις και το πληρωνεις για 20 χρονια.... Αν βαλεις και αμαξι παω στο κεφαλι σου με δοσεις την πατησες. Αν εχεις και καρτες πιστοτικες, και κανεις αγορες και κινητο με εξοφληση με καρτα ακομα χειροτερα. Αν εχεις και επιχειρηση, και παρεις και επιχειρησιακο δανειο, @@@@.
Μεταχειρισμενο αμαξι τοις μετρητοις παρα με δωσεις και καινουριο.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 01:15 
Άβαταρ μέλους
bravo ρε χρησταρα τα λες παρα πολυ ωραια σου βαζω +1000 :P αν και μικρος σε ηλικια εχω βαλει αρκετες δοσεις μεχρι τα 22 μου τωρα εχω λιγες δοσεις ακομα και ξοφλαωωω!!! και δεν θελω να ξανα βαλω αλλες δοσεις αλλα χρεη. ας φερω ενα παραδειγμα προσφατα αγορασα αυτοκινιτο ντουκου 1 χιλιαρικο σχεδον πριν το αγορασω περναγε απο το μυαλο μου το ευκολο χρημα ενα δανειο απο τραπεζα 5 χιλιαρικα να παρω ενα καλυτερο αυτοκινιτο μετα ομως που το σκεφτηκα καλυτερα ειδα οτι δεν αξιζει καλυτερα ας μαζεψω τα λεφτα και οταν τα εχω ΝΤΟΥΚΑ τα δινω ζεστα ζεστα και περνω οτι γουσταρω.. και ειμαι μαγκας και ωραιος χωρις να χρωσταω πουθενα.. και απο οτι εχω καταλαβει το καλυτερο ειναι να μην χρωστας πουθενα να εχεις το κεφαλι σου υσηχο ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ απλα τα πραματα .. απλα εχουμε καλομαθει απο το ευκολο χρημα δανεια τραπεζες πιστωτηκες και μετα γυρναμε και λεμε.. ασεε χρωσταω... θα μου παρουν το σπιτι. το αυτοκινιτο τα σωβρακα :P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 01:17 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεετσι ακριβως. :thumb :clap

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 01:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα, θα απαντήσω με αστεϊσμό :mrgreen
εγώ θα έπαιρνα (αν με άφηναν τα χρέη που έχω τώρα) αμάξι με δώσεις (μακροχρόνιες) και μετά από λίγους μήνες θα το επέστρεφα με την δικαιολογία ότι δεν μπορώ να πληρώνω :( ..... 99,9 % θα μου πουν ότι δεν έχουν που να το βάλουν από τις πολλές κατασχέσεις που έχουν κάνει ήδη και ότι θα με υλοποιήσουν (μετά από χρόνια) να το κατάσχουν :laugh :laugh :laugh

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 01:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Είμαι υπέρ του "ντούκα τα λεφτά" αλλά δεν γίνεται πάντα, ειδικά σε καινούρια αυτοκίνητα. Δε γίνεται π.χ. να περιμένω να μαζέψω λεφτά 2 χρόνια για να πάρω ενα αυτοκίνητο των 24.000 ευρώ (βάζω ενα τυπικό εισόδημα 12.000/χρόνο), και σε αυτά τα 2 χρόνια να μην σπαταλάω ούτε 1 ευρώ!

Άρα λες θα δώσω 7.000 ευρώ μπροστά, θα το βάλω με 3 χρόνια δόσεις, θα πληρώσω και 2.000 ευρώ σε τόκους, και κάθε μήνα θα δίνω το μισό μισθό για το αυτοκίνητο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 01:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
TA-NAKA έγραψε:
χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα, θα απαντήσω με αστεϊσμό :mrgreen
εγώ θα έπαιρνα (αν με άφηναν τα χρέη που έχω τώρα) αμάξι με δώσεις (μακροχρόνιες) και μετά από λίγους μήνες θα το επέστρεφα με την δικαιολογία ότι δεν μπορώ να πληρώνω :( ..... 99,9 % θα μου πουν ότι δεν έχουν που να το βάλουν από τις πολλές κατασχέσεις που έχουν κάνει ήδη και ότι θα με υλοποιήσουν (μετά από χρόνια) να το κατάσχουν :laugh :laugh :laugh


Ειδες οραμα εσυ..Διαβασε.. :laugh

Παράθεση:
Σε αδράνεια θεωρούν πλέον οι τράπεζες το κομμάτι των δανείων για αυτοκίνητα καθώς οι αιτήσεις για δανειοδότηση που δέχονται -σε καθημερινή βάση- μετριούνται πλέον… στα δάχτυλα.

Ταυτόχρονα, έβαλαν «χειρόφρενο» στις κατασχέσεις ΙΧ, τα οποία έχουν αποκτηθεί με δάνεια που δεν αποπληρώνονται, καθώς το κόστος ανά κατάσχεση είναι πάνω από 1.000 ευρώ (δικαστικά έξοδα, γκαράζ κλπ), ενώ είναι αμφίβολο αν τα κατασχεμένα θα αγοραστούν από κάποιον «μαντρά».

Μάλιστα, το τελευταίο διάστημα παρατηρείται το εξής οξύμωρο, οι ιδιοκτήτες αγορασμένων με δάνειο αυτοκινήτων, να τα επιστρέφουν στις τράπεζες.

Πρόκειται για τη λεγόμενη «οικειοθελή παράδοση». Και μπορεί να ακούγεται αστείο, όμως στις περισσότερες περιπτώσεις οι τράπεζες πλέον προσπαθούν να πείσουν το δανειολήπτη να κρατήσει το ΙΧ του.

Διότι ξέρουν ότι αν το παραλάβουν η «χασούρα» τους θα είναι διπλή, αφού και το δάνειο δεν θα εισπράξουν και το ΙΧ κατά 99% θα τους μείνει… αμανάτι και θα σαπίσει σε κάποια μάντρα, συν το γεγονός ότι θα χρεωθούν και με τα έξοδα φύλαξης.

Οι ιδιοκτήτες αγορασμένων με δάνειο ΙΧ τα επιστρέφουν στις τράπεζες για να γλιτώσουν από την καταβολή της δόσης. Αν, για παράδειγμα, κάποιος πήρε δάνειο για να αγοράσει ένα αυτοκίνητο που σήμερα η αξία του (σύμφωνα με τον εκτιμητή) είναι π.χ. 10.000 ευρώ, και ο δανειολήπτης χρωστάει 12.000 ευρώ, άμα το επιστρέψει θα οφείλει μόλις 2.000 ευρώ στην τράπεζα.

Και τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν αρκετές και δημιουργούν πονοκέφαλο στις τράπεζες.

Τα τραπεζικά στελέχη δεν «βλέπουν» τη συγκεκριμένη αγορά να ανακάμπτει σύντομα και όπως λένε χαρακτηριστικά το νέο μέτρο της απόσυρσης δεν πήγε καθόλου καλά.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της αγοράς η απόσυρση παλαιών αυτοκινήτων στις πρώτες 15 ημέρες εφαρμογής του μέτρου -σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2009- σημείωσε πτώση 88,2%. Στα κέντρα ανακύκλωσης της Εναλλακτικής Διαχείρισης Οχημάτων Ελλάδος (ΕΔΟΕ) μπήκαν μόλις 4.685 αυτοκίνητα ενώ το πρώτο 15νθήμερο της απόσυρσης του 2009- είχαν αποσυρθεί 40.000 αυτοκίνητα.

Επίσης τα στοιχεία της Στατιστικής Υπηρεσίας έδειξαν ότι μεγάλη πτώση κατά 44,8% σημείωσε ο τζίρος των εταιρειών αυτοκινήτου το τελευταίο τρίμηνο του 2010 σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2009 (ας σημειωθεί ότι η μείωση του 2009 σε σχέση με το 2008 ήταν της τάξης του 7,6%). Κατακόρυφη όμως πτώση κατά 50,1% σημείωσαν και οι πωλήσεις ΙΧ το τέταρτο τρίμηνο του 2010, ενώ το τελευταίο τρίμηνο του 2009 η πτώση σε σχέση με το 2008 ήταν της τάξης του 13%).


Πηγή:www.capital.gr

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 02:22 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Το θεματακι πιστευω ειναι πολυ γενικο για να επικεντρωθω στον τροπο αποκτησης καποιων συγκεκριμενων αγαθων ή υπηρεσιων.
Υπαρχουν αγαθα και αγαθα, υπηρεσιες και υπηρεσιες, τα οποια και οι οποιες αναλογα με το εισοδημα σου και το ποσο σταθερο ειναι αυτο, εχουν και τον αναλογο τροπο αποκτησης.
Γενικα σαν ατομο παντως ειμαι υπερ του μετρητου οταν το εχω, οταν δε το εχω, δε θα προχωρησω και στην αγορα. (για αγαθα και υπηρεσιες τις οποιες μπορω να τα/τις αποκτησω με λιγη ακομα προσπαθεια)
Αλλα και παλι...
Μιλαμε για απιστευτη γενικοτητα...
Αν αυριο αντιμετωπιζες καποιο προβλημα υγειας, θα πεθαινες επειδη δε θα ειχες στην ακρη ενα ποσο? Τι θα εκανες?
Αν ηθελες να αποκτησεις το δικο σου σπιτι και δεν ειχες αυτο το μεγαλο ποσο σε μετρητα, αλλα μια "σταθερη" και με αξιοπρεπεις αποδοχες εργασια, δε θα βοηθιωσουν με ενα δανειο?
Ειναι υπερβολικα πολλα τα παραδειγματα που μπορω να σας αναφερω, πολλα απο τα οποια τα σκεφτεστε και σεις οι ιδιοι την ωρα που διαβαζετε αυτη τη δημοσιευση, εχει καποιο νοημα να τα αναφερω ολα οσα σκεφτομαι?
Νομιζω οτι το θεμα ειναι να ξερεις τι κανεις και να ξερεις πανω απ'ολα ποιος εισαι και ποια ειναι η δυναμικη σου σαν καταναλωτης.
Απο κει και περα ειναι προσωπικο φυσικα θεμα του καθενος απο μας το τι θα κανει και το πως θα διαχειρστει τις αγορες του, αλλα αυτο που μενει και πολλες φορες αντικατροπτιζει την αληθεια, ειναι η στατιστικη.
Η στατιστικη λεει οτι σαν λαος, παντα ξερουμε να βρισκουμε την ευκολη λυση και η ευκολη λυση εδω συγκεκριμενα ειναι το δανειο.
Η στατιστικη του θεματος παει να δειξει το αντιθετο, τελειο? :D
Συμπερασμα: Τα μελη που ψηφισαν <<μετρητοις>>, ζουν σε αλλη χωρα! :laugh

Περα απο το χιουμορ, κατα γενικη συμφωνια, ενα δανειο ειναι ενα εργαλειο το οποιο λιγοι ξερουν να το διαχειριστουν σωστα και αυτο εχει αποδηχτει περιτρανα απο τοτε που ανακαλυφθηκε και το χρημα!
Παραμενει ομως ενα εργαλειο, που αλλοτε μπορεις να βγαλεις τα ιδια σου τα ματακια και αλλοτε να σε βοηθησει πραγματικα πολυ!

Εγω ψηφιζω ΔΓ/ΔΑ, καθως τη θεωρω υπερβολικα γενικη την ερωτηση, αλλα παραθετω την αποψη μου στο κατα τ'αλλα αρκετα ενδιαφερον θεματακι.

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 02:35 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Παράθεση:
Γενικα σαν ατομο παντως ειμαι υπερ του μετρητου οταν το εχω, οταν δε το εχω, δε θα προχωρησω και στην αγορα.

Τα πες ολα και εγραψες και γενικα μπροστα...

Δε ζουνε οι φιλοι σε αλλοι χωρα,απλα δεν αγοραζουν με δοσεις..

Τη γενικη φιλοσοφια σου σα καταναλωτη ψαχνουμε, απλα αυτο.Θελω να πω ξερω ανθρωπους που εχουν χτισει τη ζωη τους πανω σε δοσεις.. Τα παντα με δοσεις απο οικοσκευη μεχρι αμαξια, σπιτι και διακοπες..Φεσι παντου..Ξερω αντιστοιχα ανθρωπους που δε τολμανε να παρουν δοσεις..Οι περισσοτεροι ελευθεροι επαγγελματιες που εχουν στη μπαντα και μετρητα αλλα ουτε καν αυτα ακουμπανε γιατι δε ξερουν τι τους ξημερωνει και θα πρεπει να φανε απο τα ετοιμα στη στραβη..Ποσο δε μαλλον να παρουν και κατι με δοσεις..

Και αυτα ταπερι στατιστικης..δε συμφωνω.. Ειναι πανω απο τα μισα ελληνικα νοικοκυρια χρεωμενα?Δε νομιζω..Και το 1/3 ομως να ναι ειναι μεγαλο προβλημα..

Απλα πραγματα..Και την υγεια αστην εξω..Εκει σταματαει η λογικη και καλα κανει.. :thumb

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 03:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Συμφωνώ με τον Βασίλη.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει "μετρητοίς" εκτός κ αν θές μονο 1 πράγμα στη ζωή σου, και δουλεύεις γι αυτό. Οσο αφορά την αγορά αυτοκινήτου, και τα 2 μου τα αυτοκίνητα τα αγόρασα έχοντας το 70% μετρητοίς, και το υπόλοιπο σε δόσεις.
Η ζωή τρέχει, κάθε μερα που περνάει μεγαλώνουμε όλο και περισσότερο και πρέπει να φτιάξουμε τη ζωή μας. Για να αγοράσεις σπίτι, πρέπει να έχεις υπερβολικά λεφτά. Για να αγοράσεις αμάξι, πρεπει επίσης να έχεις λεφτά. Για να παντρευτείς θές επίσης υπερβολικά λεφτά. Αυτα τα λεφτα δεν υπάρχουν όμως όλα μαζι. Μπορει σε ενα βαθός χρόνου να τα μαζέψεις. Θα περιμένεις όμως 20-30 χρόνια για να τα κάνεις όλα αυτα?
Οχι βέβαια.


Για μένα δεν υπάρχει το δίλλημα μετρητοις η δόσεις. Υπάρχει το ερώτημα του πόσο γρήγορα θές να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου, τις καύλες σου αν θές, πόσα ρίσκα θες να πάρεις, και μέχρι που πιστευεις οτι μπορεις να φτάσεις.

Δεν συμφωνώ οτι όποιος δίνει δόσεις στην τράπεζα δεν είναι καλός κουμανταδόρος στα χρήματα. Εξαρτάται τον άνθρωπο. Αλλος δεν ξερει να χρησιμοποιεί κάρτες, και άλλος ξέρει. Αλλος ξέρει ανα πάσα στιγμή τι χρωστάει και άλλος όχι. Η πιστωτική κάρτα είναι "όπλο" οπου ενας συνετός χρήστης θα την ευχαριστηθεί, και θα τον βγάλει απο πολλές δύσκολες καταστάσεις.

Εγώ ψηφίζω δόσεις λοιπον, αλλα μέχρι ενος ορίου φυσικά.

Υ.Γ Οσοι βάζουν δόσεις, δεν το κάνουν απο βίτσιο, αλλα απο ανάγκη. Αμα βγάζεις 2000-3000 ευρω το μήνα, μαγκιά σου. Και αυτοκίνητο μπορεις να πάρεις, και να βάλεις κ στην άκρη για σπίτι. Το θέμα έιναι πώς θα ζήσουμε εμείς που πέρνουμε 600, 700 και 800 ευρω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 07:40 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Kαι εγω ειμαι υπερ των μετρητων.....εχω το παιρνω,δεν εχω περιμενω....την c5 την ειχα παρει 24000€ μετρητα,τοτε μου ητανε πιο ευκολο!!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 11:02 
Άβαταρ μέλους
Blanc Ange έγραψε:
Το θεματακι πιστευω ειναι πολυ γενικο για να επικεντρωθω στον τροπο αποκτησης
Αν αυριο αντιμετωπιζες καποιο προβλημα υγειας, θα πεθαινες επειδη δε θα ειχες στην ακρη ενα ποσο? Τι θα εκανες?
Αν ηθελες να αποκτησεις το δικο σου σπιτι και δεν ειχες αυτο το μεγαλο ποσο σε μετρητα, αλλα μια "σταθερη" και με αξιοπρεπεις αποδοχες εργασια, δε θα βοηθιωσουν με ενα δανειο?



αν πεθανεις πεθανες. αν χτυπα ξυλο παθεις καποιο προβλημα υγειας γιαυτο εισαι ασφαλισμενος. και εκει θα παρεις ενα δανειο μια βοηθεια απο φιλους συγγενεις κτλπ. και αν παρεις δανειο για σπιτι δεν θα το παρεις μονος σου. θα το παρεις με την γυναικα σου με την βοηθεια τον γονεων τον πεθερικων. δεν ξερω κανεναν να εχει παρει δανειο για σπιτι και να το πληρωνει μονος του.


MeddlingMageGR έγραψε:
Συμφωνώ με τον Βασίλη.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει "μετρητοίς" εκτός κ αν θές μονο 1 πράγμα στη ζωή σου, και δουλεύεις γι αυτό. Οσο αφορά την αγορά αυτοκινήτου, και τα 2 μου τα αυτοκίνητα τα αγόρασα έχοντας το 70% μετρητοίς, και το υπόλοιπο σε δόσεις.
Η ζωή τρέχει, κάθε μερα που περνάει μεγαλώνουμε όλο και περισσότερο και πρέπει να φτιάξουμε τη ζωή μας. Για να αγοράσεις σπίτι, πρέπει να έχεις υπερβολικά λεφτά. Για να αγοράσεις αμάξι, πρεπει επίσης να έχεις λεφτά. Για να παντρευτείς θές επίσης υπερβολικά λεφτά. Αυτα τα λεφτα δεν υπάρχουν όμως όλα μαζι. Μπορει σε ενα βαθός χρόνου να τα μαζέψεις. Θα περιμένεις όμως 20-30 χρόνια για να τα κάνεις όλα αυτα?

εαν περνεις δανειο για να παντρευτεις.. αστα να πανε.. και καλα κανει οποιος το κανει αλλα το θεωρω υπερβολικο. ξερω ζευγαρι που μαζευε λεφτα μαζι για εναμισι χρονο + την βοηθεια γονεων πεθερικων και εκανε εναν πολυ ωραιο γαμο!!!! χωρις να παρει δανειο.. και χωρις να ειναι υπερπαραγωγη ο γαμος.. + τα λεφτα που μαζεψε για επιπλα κτλπ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 12:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Απρ 2009, 21:19
Δημοσιεύσεις: 848
Τοποθεσία: Κορινθος
Κατα πλειοψηφια κασερι τα περισοτερα.Οχι οτι δεν εχω βαλει δοσεις ποτε μου αλλα παντα σταθμιζοντας παραγοντες οπως απολαβες εξοδα απροσμενα εξοδα(γαμ@@@@@κα).Οποτε ψηφο στα μετρητα!!

_________________
Τι και αν δεν βάζω φώτα τα βράδια.Αφού τρέχω με ταχύτητα φωτός!!


Εικόνα
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 13:05 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Κάποιες φορές συμφαίρουν και οι δόσεις, με τη λογική οτι δεν θα πληρώσεις κάποιες (π.χ. τράπεζα, εφορία) και μετά θα έρθουν για εναν ωραίο διακανονισμό -όπως έγινε με όσους χρωστούσαν ΦΠΑ- και όλα μέλι γάλα!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοις μετρητοις ή με δοσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2011, 15:14 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Γιαννη αστειευεσαι ετσι? :P :D

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 42 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

καινουριο αυτοκινητο και χρωστουμενες δοσεις.
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: PREDATOR
Απαντήσεις: 21
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια