Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 11:11 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Φεβ 2011, 11:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
xantiamanolis έγραψε:
γυριζω χαλαρα με 120 χλτρα στην περιμετρικη του αγρινιου εχω πιασει την δεξια λωριδα (με 120) φαντασου ποσο πηγαιναν οι αλλοι και σε σε περιπου 5 χλμτρα οι μπατσοι εχουν στησει παρτυ κοψανε κωλους οσοι με περασανε την βαψανε....και ολα αυτα επιδη βαριομουνα να τρεξω δεν εβρισκα τον λογο να παω παραπανω δεν ειχα ορεξη........και αλλες φορες εκει του αλλαζω τα φωτα.........
ομοια περιπτωση στην πατρα στην εξοδο των τουνελ προς πυργο λιγο μετα την εξοδο της εγλυκαδας και εκει ειχαν στησει παρτυ μαγκες εσεις που ειστε πατρα εχετε το νου σας εκει...............


Αυτός ο δρόμος είναι καλύτερος και από την Εγνατία. Τό 120 είναι τελείως χαζό. Στο εξωτερικό σε χειρότερους δρόμους, στην αριστερή έχουν ελάχιστο όριο τα 120 και χωρίς άνω όριο. Ήθελα να ξερα με τι κριτήρια βάζουν τα όρια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Φεβ 2011, 14:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
M.M έγραψε:
Νίκο,μην ξεχνάς οτι τα όρια(εκτός Εγνατίας),είναι επί Παπαδόπουλου.

Τότε τα αυτοκίνητα ήταν κάρα,οπότε......έλεος.

Την στήνουν σε σημεία τα οποία είναι κερδοφόρα,για το ελληνικό δημόσιο.


Όταν λες εκτός Εγνατίας πού εννοείς?

Εντάξει δε λέω ότι κι αυτοί δεν έχουν τις εντολές τους να γράψουν παραπάνω μερικές φορές,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αν ο δρόμος είναι καλός και έχει μεγάλες ευθείες έχεις το δικαίωμα να πηγαίνεις με 180 και να γκρινιάζεις και από πάνω όταν σε σταματάν!!

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Φεβ 2011, 15:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Πρίν γίνει η Εγνατία,πήγαινα παντού,απο δρόμους που είχαν φτιαχτεί απο τη Μόμα επί Παπαδόπουλου.Ωραίοι δρόμοι(απο ποιότητα εννοώ),πολλοί υπάρχουν και σήμερα.
Εκεί λοιπόν την στήναν τα "παλικάρια"και όποιον πάρει ο χάρος.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Φεβ 2011, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
nicolas13 έγραψε:
aiolos έγραψε:
Εξαρτάται που τη στήνουν. Συνήθως είναι στις ευθείες γιατί εκεί είναι εύκολο να πιάσουν κόσμο και να βγάλουν λεφτά. Αυτός είναι και ο βασικός σκοπός. Αν την έστηναν σε επικίνδυνα σημεία θα τους έλεγα μπράβο.


Εντάξει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.Συμφωνώ ότι το νόημα του μπλόκου είναι να σε αποτρέψει από το να τρέξεις σε ένα σημείο που είναι επικίνδυνο,όμως όλα τα όρια ταχύτητας υπάρχουν για κάποιο λόγο.Επομένως είτε είναι ευθεία, είτε όχι, από τη στιγμή που είσαι πάνω από το όριο, αποτελείς κίνδυνο και για τον εαυτό σου και για τους άλλους.Δε γίνεται από τη μία να λέμε "η αστυνομία δεν κάνει τη δουλειά της" και από την άλλη να τους βρίζουμε όταν μας γράφουν.Σίγουρα όλοι μας θέλουμε κάποιες φορές να χαρούμε λίγο τα αμάξια μας αλλά πρέπει να το κάνουμε με πολλή προσοχή.


Το να πας με 140 σε μια ευθεία που έχει όριο 100 ή 120 δεν είναι επικίνδυνο ούτε για σένα ούτε για τους άλλους. Το να πας με 120 στη στροφή που θέλει 80 είναι. Απλό είναι, τη στήνουν εκεί που ξέρουν οτι θα πιάσουν κόσμο για να εισπράξουν. Δε σου κάνει εντύπωση που συνήθως τη στήνουν σε κατηφόρες; :guns

Κάπου έχω και το επίσημο έγγραφο της τροχαίας που είχε διαρρεύσει πριν κάμποσο καιρό που έλεγε πόσες κλήσεις (και τι είδους) πρέπει να δώσουν ακόμα για να πιάσουν το όριο που τους έχουν βάλει. Στόχος δηλαδή για να πιάσουν το bonus. :twisted:


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Φεβ 2011, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
οι κλησεις ειναι καθαρα θεμα κερδους και σε καμια περιπτωση δεν αποσκοπουν στην συμορφωση των οδηγων. η παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια των αυτοκινητων δεν ειναι η ιδια οπως ηταν πριν 30 χρονια. τα ορια ομως ειναι ιδια. καπου συμφωνω με τα ορια γιατι εγω μπορει να εχω ενα c4 5 ετιας και μπορω ανετα να παω με 180 αλλα ακομα κυκλωφορουν αυτοκινητα 20 ετιας 25ετια κτλ. οπου τα ορια ισχυουν και γι αυτους.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Φεβ 2011, 19:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
ποια μπονους ρε παιδια,που τα ακουσατε αυτα,ποιος τα λεει ολα αυτα,και εαν πιστευετε οτι κλησεις εχουν εισπρακτικο χαρακτηρα νομοι του κρατους ειναι που τους ψηφιζουν στη βουλη και οχι στην αστυνομια,απλα στην τροχαια που ειναι πιο αρμοδια εχουν αντικειμενο για τις παραβασεις του κ.ο.κ. και ουτε περνουνε μπονους ουτε ρεπο,τιποτα,οι διοικητες λενε πηγαιντε γραφτε τα παντα και μετα οι ιδιοι για δημοσιες σχεσεις σβηνουν και εκθετουν τους υφισταμενους τους,τα γνωριζω παρα πολυ καλα ειμαι στο σωμα,ημουν σε τμημα και τωρα σε αλλη υπηρεσια,αμα βγειτε μια βολτα εντος εκτος αθηνων θα διαπιστωσετε οτι ουτε το 1/5 των ελληνων οδηγων δεν οδηγαει σωστα,νομιμα,κλπ παρκαρουνε οπου γουσταρουν,σταματανε οπου θελουν,λεωφοριολωριδες,κοκκινα,επικυνδυνες προσπερασεις.εχει αναρωτηθει κανενας αφου το κρατος δεν φτιαχνει δρομους καταλληλους εμεις γιατι τρεχουμε,τι φταιω που οδηγαω σωστα ειτε με τη μηχανη η με το αμαξι με την γυναικα,φοραμε ζωνη,κρανη παντα και ο αλλος θελει να μας σκοτωσει επειδη του ....... να τρεχει,να παραβιασει το κοκκινο κ.α.
aiolos έγραψε:
nicolas13 έγραψε:
aiolos έγραψε:
Εξαρτάται που τη στήνουν. Συνήθως είναι στις ευθείες γιατί εκεί είναι εύκολο να πιάσουν κόσμο και να βγάλουν λεφτά. Αυτός είναι και ο βασικός σκοπός. Αν την έστηναν σε επικίνδυνα σημεία θα τους έλεγα μπράβο.


Εντάξει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.Συμφωνώ ότι το νόημα του μπλόκου είναι να σε αποτρέψει από το να τρέξεις σε ένα σημείο που είναι επικίνδυνο,όμως όλα τα όρια ταχύτητας υπάρχουν για κάποιο λόγο.Επομένως είτε είναι ευθεία, είτε όχι, από τη στιγμή που είσαι πάνω από το όριο, αποτελείς κίνδυνο και για τον εαυτό σου και για τους άλλους.Δε γίνεται από τη μία να λέμε "η αστυνομία δεν κάνει τη δουλειά της" και από την άλλη να τους βρίζουμε όταν μας γράφουν.Σίγουρα όλοι μας θέλουμε κάποιες φορές να χαρούμε λίγο τα αμάξια μας αλλά πρέπει να το κάνουμε με πολλή προσοχή.


Το να πας με 140 σε μια ευθεία που έχει όριο 100 ή 120 δεν είναι επικίνδυνο ούτε για σένα ούτε για τους άλλους. Το να πας με 120 στη στροφή που θέλει 80 είναι. Απλό είναι, τη στήνουν εκεί που ξέρουν οτι θα πιάσουν κόσμο για να εισπράξουν. Δε σου κάνει εντύπωση που συνήθως τη στήνουν σε κατηφόρες; :guns

Κάπου έχω και το επίσημο έγγραφο της τροχαίας που είχε διαρρεύσει πριν κάμποσο καιρό που έλεγε πόσες κλήσεις (και τι είδους) πρέπει να δώσουν ακόμα για να πιάσουν το όριο που τους έχουν βάλει. Στόχος δηλαδή για να πιάσουν το bonus. :twisted:


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Φεβ 2011, 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8107
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
daskalos έγραψε:
xantiamanolis έγραψε:
γυριζω χαλαρα με 120 χλτρα στην περιμετρικη του αγρινιου εχω πιασει την δεξια λωριδα (με 120) φαντασου ποσο πηγαιναν οι αλλοι και σε σε περιπου 5 χλμτρα οι μπατσοι εχουν στησει παρτυ κοψανε κωλους οσοι με περασανε την βαψανε....και ολα αυτα επιδη βαριομουνα να τρεξω δεν εβρισκα τον λογο να παω παραπανω δεν ειχα ορεξη........και αλλες φορες εκει του αλλαζω τα φωτα.........
ομοια περιπτωση στην πατρα στην εξοδο των τουνελ προς πυργο λιγο μετα την εξοδο της εγλυκαδας και εκει ειχαν στησει παρτυ μαγκες εσεις που ειστε πατρα εχετε το νου σας εκει...............


Αυτός ο δρόμος είναι καλύτερος και από την Εγνατία. Τό 120 είναι τελείως χαζό. Στο εξωτερικό σε χειρότερους δρόμους, στην αριστερή έχουν ελάχιστο όριο τα 120 και χωρίς άνω όριο. Ήθελα να ξερα με τι κριτήρια βάζουν τα όρια.

δασκαλε ο συγκεκριμενος δρομος ειναι ακομα υπο κατασκευη το οποιο σημαινει οτι η ευθυνη γινετε με ευθυνη των οδηγων και επειδη επισημα σεν εχει παραδοθει ποτε ισχυον τα ορια τα οποια ειναι θεσμοθετημενα γαι τους αυτοκινητοδρομους
Στην γερμανια στην αουτομπαν πας οσο θες μονο και μονο οταν τα φωτεινα σηματα δεν εχουν αναγραφομενο οριο...........εαν ομως εχουν οριο πιστεψεμε ακομα και 3λιτρα πανε με το οριο αυστηρα το ειδα με τα ματια μου οταν μας επιασε βροχη γυρνωντας απο Ανοβερο με οριο τα 120 χλμτρα ολοι μα ολοι (γνησιοι γερμανοι με μπε εμ βε μερσεντες κλπ κλπ κλπ πηγαιναν με 120)και λιγο ο φιλος μου με το πουντακι το ξεφυγε με καμμια 140αρα απλα θελαμε να δουμε εαν τα τηρουν πραγματικα.......

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Φεβ 2011, 00:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
dimitrisc4vts έγραψε:
οι κλησεις ειναι καθαρα θεμα κερδους και σε καμια περιπτωση δεν αποσκοπουν στην συμορφωση των οδηγων. η παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια των αυτοκινητων δεν ειναι η ιδια οπως ηταν πριν 30 χρονια. τα ορια ομως ειναι ιδια. καπου συμφωνω με τα ορια γιατι εγω μπορει να εχω ενα c4 5 ετιας και μπορω ανετα να παω με 180 αλλα ακομα κυκλωφορουν αυτοκινητα 20 ετιας 25ετια κτλ. οπου τα ορια ισχυουν και γι αυτους.


1.Ακόμα κι έτσι,αν δηλαδή τα όρια είναι θέμα κέρδους,από τη στιγμή που υπάρχουν δεν μπορείς να γκρινιάζεις όταν τα ξεπερνάς εν γνώση σου!

2.Κανένα αυτοκίνητο δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει ούτε ενεργητική ούτε παθητική ασφάλεια τη στιγμή που όλα τα τεστ γίνονται στα 60 km/h.Αλλά ακόμα και αν υπάρχει ένα τέτοιο αυτοκίνητο,μην ξεχνάς ότι δεν είσαι μόνος σου στο δρόμο.Ο απέναντι δε φταίει σε τίποτα...


daskalos έγραψε:
Αυτός ο δρόμος είναι καλύτερος και από την Εγνατία. Τό 120 είναι τελείως χαζό. Στο εξωτερικό σε χειρότερους δρόμους, στην αριστερή έχουν ελάχιστο όριο τα 120 και χωρίς άνω όριο. Ήθελα να ξερα με τι κριτήρια βάζουν τα όρια.


Όντως στην αριστερή λωρίδα δεν έχει ανώτατο όριο ταχύτητας.Αυτό που ξεχνάς όμως είναι ότι σε όλη τη διαδρομή έχουν γιγαντοαφίσες με άτομα και οικογένειες που έχουν σκοτωθεί σε αυτούς τους δρόμους λόγω υπερβολικής ταχύτητας.

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Φεβ 2011, 04:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
isi έγραψε:
ποια μπονους ρε παιδια,που τα ακουσατε αυτα,ποιος τα λεει ολα αυτα,και εαν πιστευετε οτι κλησεις εχουν εισπρακτικο χαρακτηρα νομοι του κρατους ειναι που τους ψηφιζουν στη βουλη και οχι στην αστυνομια,απλα στην τροχαια που ειναι πιο αρμοδια εχουν αντικειμενο για τις παραβασεις του κ.ο.κ. και ουτε περνουνε μπονους ουτε ρεπο,τιποτα,οι διοικητες λενε πηγαιντε γραφτε τα παντα και μετα οι ιδιοι για δημοσιες σχεσεις σβηνουν και εκθετουν τους υφισταμενους τους,τα γνωριζω παρα πολυ καλα ειμαι στο σωμα,ημουν σε τμημα και τωρα σε αλλη υπηρεσια,αμα βγειτε μια βολτα εντος εκτος αθηνων θα διαπιστωσετε οτι ουτε το 1/5 των ελληνων οδηγων δεν οδηγαει σωστα,νομιμα,κλπ παρκαρουνε οπου γουσταρουν,σταματανε οπου θελουν,λεωφοριολωριδες,κοκκινα,επικυνδυνες προσπερασεις.εχει αναρωτηθει κανενας αφου το κρατος δεν φτιαχνει δρομους καταλληλους εμεις γιατι τρεχουμε,τι φταιω που οδηγαω σωστα ειτε με τη μηχανη η με το αμαξι με την γυναικα,φοραμε ζωνη,κρανη παντα και ο αλλος θελει να μας σκοτωσει επειδη του ....... να τρεχει,να παραβιασει το κοκκινο κ.α.

Όπως ειπα επίσημο έγγραφο της τροχαίας είναι που έλεγε σε κάποιο τμήμα πόσες κλήσεις πρέπει να κόψουν ακόμα (και τι είδους κλήσεις) για να πιάσουν το στόχο. Το τι bonus θα πάρουν και σε ποιά μορφή δεν το λέει. Δεν τα ακούσαμε πουθενά αυτά, τα είδαμε με τα μάτια μας. Όπως είπα το έχω. Θα κοιτάξω μήπως το βρώ γιατί φαίνεται οτι ίσως δεν ξέρεις τι συμβαίνει (ή λόγω της δουλειάς σου δεν θέλεις να το παραδεχτείς).

Το οτι είναι νόμος, ναι είναι και τον εφαρμόζουν εκεί που θα τους δώσει το μέγιστο κέρδος και οχι εκεί που θα σώσει ζωες. Αν αυτό το θεωρείς σωστό πάω πάσο... Τώρα αν φταίνε οι διοικητές οι προιστάμενοι, οι υφιστάμενοι, οι κλητήρες ή οι καθαρίστριες δεν με αφορά.

Υ.Γ Κρίμα δεν έχω φωτογραφία το κλασσικό μπλόκο στην Κορίνθου-Πατρών σε ενα δρόμο καρμανιόλα με το μπλόκο να είναι σε ευθεία με μεγάλη κατηφόρα για να μεγιστοποιήσουν την ταχύτητα των παραβατών (σε ενα σχεδόν ακίνδυνο σημείο). :no1

Edit : Να'το πετιέται...
http://www.ecfpo.gr/forum/viewtopic.php?f=78&t=2339


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Φεβ 2011, 10:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
νικο δεν γκρινιαζω απλα τα πληρωνω :P και να σημειωσω οτι δεν μιλαω για ταχυτητες 170 180 + που πλεον αποτελεις δημοσιο κινδυνο και πολυ σπανια παω με τετοιες ταχυτητες. αλλα δεν νομιζω οτι ενα αυτοκινητο 10 ετιας δεν μπορει να παει με ασφαλεια 140 στην εθνικη και ειναι αξιο προστιμου με αυτην την ταχυτητα.η σε εναν δρομο οπως ο δρομος τον ικεα στην θεσσαλονικη να εχει οριο 70 σε τετοιον δρομο και εαν πας με 90 να τρως κληση. συνοψιζω λοιπον και τελειωνω. αυξηση των οριων σημαινει λιγοτερα προστιμα και λιγοτερα χρηματα στους δημους με οτι αυτο συνεπαγεται (αν μπορουσαν να τα μειωσουν και αλλο τα ορια θα το εκαναν) τα ορια ειναι ετσι ωστε να ειναι δυσκολο να μην ξεπεραστουν απο τους οδηγους βεβαια με καποιο σκοπο. :rop αυτα απο μενα :salute

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Φεβ 2011, 11:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
επειδη δεν γνωριζεις το εγγραφο γραφει για εκπληρωση στοχων απο το αρχηγειο(δηλ. εντολη δημοαρχου-κυβερνησης,εσυ τους ψηφιζεις αυτους) και τα χρηματα απο τις κλησεις δεν εισπρατονται απο την αστυνομια αλλα διαβασε 1 φορα η κληση γραφει πανω τον κωδικο του δημου οπου σε γραφουν γιατι τα χρηματα πανε στα ταμεια των δημων,και οταν σου λενε βγες εξω(στην τροχαια)και φερε μου 1 μπλοκακι αδειο στην βαρδια σου αλλιως σου κανω αναφορα για μη αποδοτικοτητα στην βαρδια σου και μετα συνεπειες χρηματικα προστιμα κλπ..καλο θα ειναι να γνωριζεις καποια πραγματα καλυτερα πριν εκφερεις αποψη,ειμαι αστυνομικος και τα ξερω πολυ καλα,εξω στον δρομο ειμαι και τα βλεπω καθε μερα,ελα μαζι μας μιση βαρδια να δεις τι ακουμε βρισιδια κ.α. γιατι ετσι ο ελληνας δεν θελει να τον γραφουν να τον σταματανε οταν ειναι λαθος,οταν καποιος ειναι σωστος δεν τον σταματαμε ουτε τον γραφουμε,ο αλλος εκανε σουζες κοκκινα και μου ελεγε οτι ειμαι ..... με τα μηχανακια.και εχω μηχανη και αλλα πολλα περιστατικα για γελια και για κλαματα,
aiolos έγραψε:
isi έγραψε:
ποια μπονους ρε παιδια,που τα ακουσατε αυτα,ποιος τα λεει ολα αυτα,και εαν πιστευετε οτι κλησεις εχουν εισπρακτικο χαρακτηρα νομοι του κρατους ειναι που τους ψηφιζουν στη βουλη και οχι στην αστυνομια,απλα στην τροχαια που ειναι πιο αρμοδια εχουν αντικειμενο για τις παραβασεις του κ.ο.κ. και ουτε περνουνε μπονους ουτε ρεπο,τιποτα,οι διοικητες λενε πηγαιντε γραφτε τα παντα και μετα οι ιδιοι για δημοσιες σχεσεις σβηνουν και εκθετουν τους υφισταμενους τους,τα γνωριζω παρα πολυ καλα ειμαι στο σωμα,ημουν σε τμημα και τωρα σε αλλη υπηρεσια,αμα βγειτε μια βολτα εντος εκτος αθηνων θα διαπιστωσετε οτι ουτε το 1/5 των ελληνων οδηγων δεν οδηγαει σωστα,νομιμα,κλπ παρκαρουνε οπου γουσταρουν,σταματανε οπου θελουν,λεωφοριολωριδες,κοκκινα,επικυνδυνες προσπερασεις.εχει αναρωτηθει κανενας αφου το κρατος δεν φτιαχνει δρομους καταλληλους εμεις γιατι τρεχουμε,τι φταιω που οδηγαω σωστα ειτε με τη μηχανη η με το αμαξι με την γυναικα,φοραμε ζωνη,κρανη παντα και ο αλλος θελει να μας σκοτωσει επειδη του ....... να τρεχει,να παραβιασει το κοκκινο κ.α.

Όπως ειπα επίσημο έγγραφο της τροχαίας είναι που έλεγε σε κάποιο τμήμα πόσες κλήσεις πρέπει να κόψουν ακόμα (και τι είδους κλήσεις) για να πιάσουν το στόχο. Το τι bonus θα πάρουν και σε ποιά μορφή δεν το λέει. Δεν τα ακούσαμε πουθενά αυτά, τα είδαμε με τα μάτια μας. Όπως είπα το έχω. Θα κοιτάξω μήπως το βρώ γιατί φαίνεται οτι ίσως δεν ξέρεις τι συμβαίνει (ή λόγω της δουλειάς σου δεν θέλεις να το παραδεχτείς).

Το οτι είναι νόμος, ναι είναι και τον εφαρμόζουν εκεί που θα τους δώσει το μέγιστο κέρδος και οχι εκεί που θα σώσει ζωες. Αν αυτό το θεωρείς σωστό πάω πάσο... Τώρα αν φταίνε οι διοικητές οι προιστάμενοι, οι υφιστάμενοι, οι κλητήρες ή οι καθαρίστριες δεν με αφορά.

Υ.Γ Κρίμα δεν έχω φωτογραφία το κλασσικό μπλόκο στην Κορίνθου-Πατρών σε ενα δρόμο καρμανιόλα με το μπλόκο να είναι σε ευθεία με μεγάλη κατηφόρα για να μεγιστοποιήσουν την ταχύτητα των παραβατών (σε ενα σχεδόν ακίνδυνο σημείο). :no1

Edit : Να'το πετιέται...
http://www.ecfpo.gr/forum/viewtopic.php?f=78&t=2339


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Φεβ 2011, 11:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
αυτα και δεν ξαναγραφω γιατι εδω μεσα πολλοι χωρις να γνωριζετε,κατηγορειτε γιατι οτι σας συμβαινει την αστυνομια,αμα παραβιαζεις το οριο και σου βεβαιωνουν παραβαση ποιος φταει,ο αστυνομικος που σου βεβαιωνει την κληση η οι βουλευτες που ψηφιζουν τα νομοσχεδια για τα ορια ταχυτητας,τα ποσα των κλησεων κ.α. τοσα χρονια οι κυβερνησεις μας κλεβουν με διαφορους τροπους φοροι,τελη κ.α.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Φεβ 2011, 12:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Δεν θα σχολιάσω καθόλου την απάντησή σου,οτι δεν ξαναγράφεις,αυτό είναι δικαίωμά σου.
Πάντως εμείς που είμαστε εδώ,νιώθουμε σαν μια οικογένεια.
Λέμε τα προβλήματά μας,τις απόψεις μας και αν έχεις παρατηρήσει,όποιος πάνω στα νεύρα του εκτροχιάζετε,αμέσως επαναφέρετε στην τάξη,οχι αναγκαστικά απο τους διαχειριστές,αλλά και απο κάποιο απλό μέλος.
Αυτό σημαίνει,δεσμός-οικογένεια.
Δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί ίδιοι,όπως ίδιοι δεν είναι όλοι οι γιατροί,οι δικηγόροι,οι συνεργειατζήδες κ.τ.λ.
Σαφώς και εκτελείτε εντολές.Το θέμα είναι οτι πρέπει να είστε δυνάμεις πρόληψης και όχι καταστολής.
Μην μου πείς οτι σταμάτησες κάποιον για όριο και δεν τον έγραψες,ενώ του εξήγησες το λάθος του,τον συνέτησες και τον άφησες να φύγει......

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Φεβ 2011, 13:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Αγαπητέ συμφορουμίτη isi , κατά την ταπεινή μου άποψη, πολύ λαθεμένη η απόφασή σου να μην ξαναγράψεις εδώ.
Είναι απαραίτητο για εμάς να μάθουμε τι τραβάς εσύ και οι συνάδελφοί σου όταν εργάζεστε και είναι απαραίτητο για σένα να μαθαίνεις τι γνώμη έχουν οι άνθρωποι που υπηρετείς με το λειτούργημά σου. Η συνεργασία τελικά θα φέρει τα σωστά αποτελέσματα.

Δυστυχώς είμαι πολύ φρέσκος από ένα συμβάν που με εξόργισε, αφού 4 παλικάρια της ομάδας ΔΙΑΣ με υπέβαλαν σε εξονυχιστικό έλεγχο, διότι έκανα σθεναρή παρατήρηση σε κάποιο γελοίο (που οδηγούσε peugeot 106) που παραβίασε ερυθρό σηματοδότη και συνέχισε να χαζεύει το κινητό του, αγνοώντας εντελώς την δύσκολη θέση στην οποία με έφερε, καθώς προσπαθούσα να πραγματοποιήσω ελιγμό με το σκούτερ μου και να αποφύγω την σύγκρουση. Οι 4 της ομάδας ΔΙΑΣ ήταν μάρτυρες του περιστατικού, αλλά προτίμησαν να "ελέγξουν" τον φωνακλά με το μηχανάκι, που πιθανότατα θα ήταν και πιτσιρικάς, παρά τον παραβάτη. Βέβαια τα παλικάρια δεν γνώριζαν σε πόσο κολλημένο μλκ έπεσαν και ότι από αύριο Δευτέρα θα υπάρχουν τα νούμερά τους στο γραφείο του Διοικητή τους στην Μοναστηρίου, μαζί με επίσημο παράπονο και ότι άλλο κρίνει η Δικηγόρος μου.

Αναλόγως πριν δύο χρόνια στο ίδιο γραφείο υπήρχε ευχαριστήρια επιστολή, οπου αφορούσε δυό παλικάρια της ομάδας Ζ, για την ταχύτατη αντίδραση και συμπεριφορά προς εμένα αλλά κυρίως προς τον θύτη, όταν ο δεύτερος μου έκλεψε την μοτοσυκλέτα μου κι αυτά τα δύο παλικάρια τον συνέλαβαν 10 (δέκα) λεπτά μετά και κατόπιν μου συνέστησαν να είμαι επιεικής μαζί του διότι, δρούσε υπό καθεστώς συνδρόμου στέρησης (πρεζόνι ήταν το παλικαράκι).

Η ουσία είναι ότι ΔΕΝ είστε εκπαιδευμένοι και ΔΕΝ μπορείτε να κάνετε την δουλειά σας σωστά. Αυτό δεν είναι τυχαίο, το Ελληνικό κράτος Θέλει να είστε έτσι. Ο ΚΟΚ επίσης είναι γραμμένος σε αυτή την κατεύθυνση, είναι εντελώς ανεπαρκής, κατά κύριο λόγο στερείται λογικής και αντιτίθεται στην ανθρώπινη φύση. Στα γράφω επιγραμματικά, αλλά αν και εφόσον μου επιτρέψει ο χρόνος, θα σου αναφέρω για τους "νόμους " που σε έχουν βάλει να υπερασπίζεσαι, πόσο ψεύτικοι, ύπουλοι και λαθεμένοι είναι.

Πάντως κανένας δεν τα έχει με τους κύριους με τα μπλέ, αλλά όλοι τα έχουμε με την μπλε υπηρεσία και το Ελληνικό κράτος.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Φεβ 2011, 13:21 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Επειδή τυγχάνει να έχω στον οικογενειακό μου κύκλο αστυνομικό και μάλιστα τροχαίο και τα ξέρω εκ των έσω... Δεν φταίει ο αστυφύλακας ρε παιδιά! Όταν από πάνω θα πέσει η διαταγή πχ στη βάρδια να κόψεις 2 μπλοκάκια και αν δεν το κάνεις θα βρεις τον μπελά σου τι να κάνει κι αυτός? Όταν η διαταγή είναι πήγαινε στο τάδε σημείο να στηθείς και φέρε μου τόσες κλήσεις και περνάνε και σε τσεκάρουν ότι κάνεις ότι σου είπαν...
Άλλους πρέπει να κατηγορούμε, αυτούς που δίνουν τις εντολές και νομοθετούν. Έχει καμία όρεξη ο αστυνομικός πχ να αρχίσει να γράφει οποίον δεν πληρώνει διόδια πλέον? ΌΧΙ! Αλλά κάποιος καρεκλοκένταυρος έφτιαξε το νόμο και έδωσε την εντολή. Και ο αστυνομικός οφείλει να υπακούσει. Όσο και αν μας φταίει αυτός απλά λειτουργεί βάσει εντολών και παίζει το ρόλο του κυματοθραύστη για να τα ακούει από τον κόσμο.

sent from my E10i using Tapatalk while doing 230km/hr

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε zx lover για την δημοσίευση του/της: isi
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 24 [ 347 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Επόμενο



Συναφή θέματα

Μπλέ φωτισμός κάτω απο το αυτοκίνητο
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 50
Κουδουνίζει το μοτέρ..το βάφω μπλε;;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: GeoC4Madness
Απαντήσεις: 36
C2 VTS και Μπλε χρώμα
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: c2 madman
Απαντήσεις: 9
ΜΠΛΕ SAXO VTS. SOS!!!
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: XSARA16V
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια