Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:32 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βλάβη σε σκαπτικό (φρέζα) ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 13:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2012, 19:10
Δημοσιεύσεις: 659
Τοποθεσία: Βραχάτι
Εικόνες: 0
Έχω ένα μικρό ιταλικό σκαπτικό meppy με κινητήρα honda . Πέρσυ το κλείδωσα στην αποθήκη και το άφησα με βενζίνη στο ρεζερβουαρ , ανοιχτό το διακόπτη που στέλνει καύσιμο και το παράτησα . Έκανε να λειτουργήσει πάνω απο χρόνο . Χθες αποφάσισα να το δουλέψω . Η βενζίνη είχε εξατμιστεί . Του άλλαξα λάδια του έβαλα βενζίνη και φυσικά δεν πήρε μπροστά .Του έβαλα μια αμπουλίτσα πρόσθετο καυσίμου που μου είχε δώσει αυτός που το αγόρασα , τίποτα . Έβγαλα το μπουζι και έτριψα με ψιλό γυαλόχαρτο την ακίδα και τον ακροδέκτη αλλά και πάλι τίποτα . Δεν έχω χρόνο αλλά ούτε και μέσο να το πάω σε μάστορα , αλλά και αυτός που υπάρχει δεν είναι και τόσο .......μάστορας .
Οπότε καμμιά ιδέα ;
Εγώ υποπτεύομαι οτι έχει βουλώσει το καρμπυρατερ , σωληνάκια , ζιγκλέρ , ζογκλέρ κλπ...
Πιάνουν τα χέρια μου οπότε άν ξέρει κανείς να μου πει 5-6 πράματα ίσως καταφέρω και να το δουλέψω ...

_________________
Μάκης
_____________________________________________________________________________________________________

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"
"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

_____________________________________________________________________________________________________
C4 hdi 90 Hp Attraction


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη σε σκαπτικό (φρέζα) ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 13:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
αφου πιανουν τα χερια σου ξεκινα..... παρε το καρμπυρατερ στα χερια ανοιξε το και ξεκινα το καθαρισμα......κατα 99% ειναι απ την μπιχλα που αφησε η βενζινη που εξατμίστηκε!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vil για την δημοσίευση του/της: madmak
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη σε σκαπτικό (φρέζα) ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
kata 99% να μην σου πω 100% το πρόβλημα σου είναι στο φλοτερ που ανοιγοκλεινει τηννπαροχη καυσιμου στο ποτηρι στο καρμπυρατέρ
αρχικα λυσε το καθαρισε με αερα σχολαστικα ότι τρυπα υπαρχει και στην συνεχεια με καθαριστικο καρμπυρατέρ φυσηξε μεσα και θα εισε οκ
επισης δες και το φιλτρακο την βανα που ανοιγοκλεινει την παροχη βενζίνας από το ρζερβουαρ αν υπαρχει...υποθετω ότι πεταξες την παλια βενζινα που ειχε μεσα...
συμπερασμα¨
σκαπτικα αλυσοπρίονα δεν τα αφήνουμε ποτε με βενζινα μεσα...ουτε το ντεποζιτο ουτε το ρεζερβουάρ ......το αφηνεις να δουλεψει μεχρι να την καψει ολη για αυτό για μικρες δουλειες βαζουμε παντα λιγο καυσιμο ετσι ώστε όταν τελειώσουμε τις δουλειες μας να μην περιμενουμε πολύ....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε xantiamanolis για την δημοσίευση του/της: madmak
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη σε σκαπτικό (φρέζα) ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 18:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2012, 19:10
Δημοσιεύσεις: 659
Τοποθεσία: Βραχάτι
Εικόνες: 0
xantiamanolis έγραψε:
...δες και το φιλτρακο την βανα που ανοιγοκλεινει την παροχη βενζίνας από το ρζερβουαρ αν υπαρχει...υποθετω ότι πεταξες την παλια βενζινα που ειχε μεσα...

η παλιά βενζίνη είχε εξατμιστεί
xantiamanolis έγραψε:
...το αφηνεις να δουλεψει μεχρι να την καψει ολη για αυτό για μικρες δουλειες βαζουμε παντα λιγο καυσιμο ετσι ώστε όταν τελειώσουμε τις δουλειες μας να μην περιμενουμε πολύ....

Αυτό μου το είχε πει ένας φίλος και το κάνω κάθε φορά που το δουλεύω . Όταν βλέπω οτι έχει περισέψει αρκετή τότε κλείνω το βανάκι και το αφήνω να σβήσει μόνο του . Χθές όμως το βρήκα ανοικτό πράγμα που σημαίνει οτι την τελευταία φορά ΔΕΝ το έκανα :shy :shy :shy
Έτσι είναι , οι μ@λ@κίες πληρώνονται

Άντε να δω πότε θα κάνω το εγχείριμα ...

Άλλη ερώτηση : Μήπως πρέπει να κοιτάξω και τα ρεύματα ; Δηλ άν φέρνει ρεύμα στο μπουζί (και απο πού) κλπ

_________________
Μάκης
_____________________________________________________________________________________________________

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"
"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

_____________________________________________________________________________________________________
C4 hdi 90 Hp Attraction


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη σε σκαπτικό (φρέζα) ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 19:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Πρώτα το φλοτέρ του καρμπυλατέρ, με αυτό αναστήθηκε γεννήτρια χόντα 7 χρόνια αχρησιμοποίητη και την είχαν αφήσει με βενζίνη μέσα. Καθαρισμός ντιστριμπιτέρ (πως το λένε εκείνο το βιδάκι που περνάει ο αέρας μέσα τελος πάντων) και αλλαγή μπουζί ήθελε εκείνη επίσης, αλλά μάλλον εσύ μόνο με καθαρισμό καρμπυλατέρ τελείωσες.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

βλαβη sensodrive c2 1.4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: bisba
Απαντήσεις: 19
Βλάβη αισθητήρα θερμοκρασίας (ecu)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
ΒΛΑΒΗ A/C
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Βλαβη στη ρυθμιση καθ'υψους των μαμα xenon.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Manos
Απαντήσεις: 17
ΒΛΑΒΗ! Συνεχίζει να με ταλαιπωρεί... (αλλά το αγαπάμε)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: tarrash
Απαντήσεις: 15
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron