Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:09 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2016, 17:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Παιδια καλησπερα, θα ηθελα τα φωτα σας..! :lol Σκοπευω να προβω στην ανακαινιση διαμερισματος 100 τ.μ οχι αμεσα αμεσα, ισως προς το τελος του 2017, εχω παρει καποιες προσφορες μεσω γραφειων ανακαινισεων ομως βλεπω οτι αν το κανω με καθε μαστορα ξεχωριστα γλιτωνω αρκετα χρηματα, σιγουρα ομως περισσοτερο τρεξιμο.. στο θεμα μας..επειδη η ηλεκτρολογικη εγκατασταση ειναι 35ετιας, και γενικως δεν αντεχει πολλα πολλα, δλδ πεφτει ευκολα η ταση οταν ανοιξεις εστω και 3-4 ηλεκτρικα μαζι που σε νεα σπιτια δεν συμβαινει, μπορουμε να δουμε σε τι κοστος αντιστοιχει μια τετοια αλλαγη? δλδ νεος πινακας, ανανεωση γραμμων κτλ, σιγουρα θα μπουν και καποιες νεες παροχες για τηλεοραση σε σημεια που τωρα δεν υπαρχουν κτλ, κανενα Home cinema παροχη να υπαρχει, δυνατοτητα για παροχη σε συναγερμο, πραγματα δλδ πιο συγχρονα. Τιμες 1-2 εχω παρει αλλα με αρκετες αποκλισεις, και γι αυτο και το μπερδεμα στον τομεα αυτο. :salute

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2016, 18:41 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Νεος πινακας θα χρειαστει. Τωρα για ανανεωση γραμμων αρχιζει και μπλεκει το πραγμα. Υπαρχουν σχεδια των εγκαταστασεων του σπιτιου η θα πηγαινετε στα τυφλα και θα γκρεμιζετε ολους τους τοιχους? Τι σημαινει καθε μαστορα ξεχωριστα...Δεν θα μπει ενας εγκαταστατης ηλεκτρολογος με αδεια να κανει ολες τις εργασιες? Η γνωμη μου ειναι να αναλαβει ενα γραφειο ολη τη δουλεια για να υπαρχει σωστος συντονισμος των εργασιων και εγγυηση ποιοτικης δουλειας. Με το ρευμα δεν παιζουμε...Προσπαθησε να βαλεις τα καλυτερα υλικα που αντεχει η τσεπη σου. Εννοειται πως αυτοι που θα αναλαβουν τη δουλεια θα πρεπει να γνωριζουν τις τελευταιες εξελιξεις στην τεχνολογια και να εχουν αποψη για τα νεα υλικα που κυκλοφορουν στην αγορα.Θελει παντως προσεκτικη κοστολογηση υλικων και εργατωρας για να μην ξεφυγει το θεμα. Επισης διαπραγματευσου και το ποιος θα κανει την αποκατασταση των σοβαδων που τυχον θα γκρεμιστουν για να περασουν νεες γραμμες και ρευματοδοτες/ληψεις.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2016, 19:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Haris_c4_1.4 έγραψε:
Παιδια καλησπερα, θα ηθελα τα φωτα σας..! :lol Σκοπευω να προβω στην ανακαινιση διαμερισματος 100 τ.μ οχι αμεσα αμεσα, ισως προς το τελος του 2017, εχω παρει καποιες προσφορες μεσω γραφειων ανακαινισεων ομως βλεπω οτι αν το κανω με καθε μαστορα ξεχωριστα γλιτωνω αρκετα χρηματα, σιγουρα ομως περισσοτερο τρεξιμο..


Αν θέλεις να κάνεις απλά κάποιες αλλαγές στα ηλεκτρολογικά, βρίσκεις έναν σοβαρό ηλεκτρολόγο με καλές συστάσεις και ξεκινάς.
Αν όμως το πράγμα χοντραίνει και μπλέκονται περισσότεροι μάστορες, τότε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ η δουλειά θα γίνει μέσω ενός γραφείου ή ενός μηχανικού που θα αναλάβει το σύνολο των εργασιών.

Μπορεί εκ πρώτης όψεως να φαίνεται πολύ φθηνότερο το να συντονίσεις εσύ τα μαστόρια, αλλά θα σου βγεί ακριβότερα, θα αργήσεις πολύ περισσότερο και η δουλειά δε θα γίνει σωστά. Ο υδραυλικός θα τα ρίχνει στο γυψοσανιδά, ο γυψοσανιδάς στον ηλεκτρολόγο, ο ηλεκτρολόγος στον υδραυλικό και πάει λέγοντας...

Επίσης ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ιδιωτικό συμφωνητικό με εξόφληση στο πέρας των εργασιών που θα περιλαμβάνει και ρήτρα αποζημίωσής σου για κάθε ημέρα καθυστέρησης πέρα από ένα σημείο.

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2016, 20:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Εχετε δικιο για εναν συντονισμο απο γραφειο, και εγω εκει σκεφτομουν να καταληξω, σκεφτηκα ομως να δω πανω κατω τι γλιτωνω αν γινει με καθεναν ξεχωριστα, πχ ενα ενδεικτικο κοστος ειναι στα 30.000 με γραφειο απο προσφορα που πηρα και ειναι γυρω στα 25.000 αν θεωρητικα κ με βαση τις τιμες που πηρα απο μαστορους το κανω μονος μου. Βεβαια με την βεβαιοτητα (εκτος απροοπτου συγκλονιστικου)οτι σιγουρα θα εχω τετοιου ειδους παρατραγουδα με τον εναν να τα ριχνει στον αλλο. Για τα ηλεκτρολογικα σκεφτομουν κατι πιο ολοκληρωμενο διοτι ειναι 35 ετων σπιτι, ισως να χρειαζεται και κατι πιο απλο, μια ενισχυση πχ και οχι τοσο πολυ αναστατωση.

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Τελευταία επεξεργασία από Haris_c4_1.4 και Δευτ 17 Οκτ 2016, 20:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2016, 20:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 12:37
Δημοσιεύσεις: 235
Ρώτα σε γνωστούς/φίλους ποιον υδραυλικό, ηλεκτρολόγο κλπ κλπ είχαν κ αν ήταν ευχαριστημένοι. Εννοείται να έχουν τις απαραίτητες άδειες κ γνώσεις. Να σου κάνουν γραπτώς κ αναλυτικά τις προσφορές (με όλα τα υλικά που πρόκειται να χρησιμοποιήσουν πχ να μη λένε 10 μέτρα καλώδιο ιντερνετ σκέτο αλλα κ τι τύπου είναι συγκεκριμένα) κ να σου κάνουν 2 προσφορές, μία που να τα περιλαμβάνουν όλα κ μία αν τους πας εσύ τα υλικά που θα σου πουν. Προφανώς έτσι θα γλιτώσεις πολλά χρήματα αλλά θα έχεις κ άπειρο τρέξιμο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2016, 21:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να παρω τα υλικα εγω για ολα ενα ενα ξεχωριστα, γιατι δεν υπαρχει χρονος για κατι τετοιο, αλλα στην πρωτη σου τοποθετηση φιλε μου, δλδ προσφορες μαστορων αλλα με υλικα δικα τους κ ας παει λιγο παραπανω, εκει ναι, πανω κατω εχω μια εικονα, το καλο ειναι οτι υπαρχουν μαστοροι και τεχνικοι απο προσφατη ανακαινιση φιλικου ζευγσριου με πολυ θετικη εμπειρια, αλλα θα εχω πολυ συντομα και αποτελεσματα απο ανακαινιση μεσω γραφειου παλι απο δικο μου ανθρωπο. Απλα ειμαι στο διλημμα αυτο, σιγουρα με το γραφειο εχεις το κεφαλι σου πιο ηρεμο, χρονοδιαγραμμα κτλ, και δεν γνωριζω τελικα αν οι προσφορες απο εναν εναν κανοντας την σουμα θα ειναι τελικα και ετσι ή θα εχουμε κρυφες χρεωσεις κ αντε βγαλε ακρη.

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Οκτ 2016, 00:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 12:37
Δημοσιεύσεις: 235
Προσωπικά έτσι όπως λες θα λειτουργούσα όπως κ έπραξα για δικό μου θέμα (βέβαια σε αρκετούς έτρεξα για υλικά), + να πας να δεις δουλειές τους σε άλλα σπίτια. Επίσης όσο αφορά τον συναγερμό προτίμησε ενσύρματο (αφου θα κάνεις κ τοσες αλλαγές) κ όχι ασύρματο. Εννοείται πριν συμφωνήσεις με τον εκάστοτε μάστορα, θα διευκρινήσεις τα πάντα κ τον τρόπο πληρωμής (προκαταβολές κλπ) κ τα ικα κ τι άλλο μπορεί να θέλει κ θα κάτσεις να συζητήσεις μαζί του, ότι δλδ τα εργατικά σου το ικα σου το ένα το άλλο θα μου βγει 1000(πχ) ; Μην αφήσεις τπτ μετέωρο κ ρώτα οποιαδήποτε απορία όσο βλακεία κ να νομίζεις ότι είναι, εσύ θα το βλέπεις κ θα το υποστείς τα επόμενα χρόνια. Κ αποπλήρωση ολική αφού δεις ότι έχουν μπει όλα όσα συμφωνήσατε κ λειτουργούν όπως πρέπει. Επειδή τώρα είδα ότι λες για τέλη του 2017 έχεις πολύ καιρό ακόμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Οκτ 2016, 08:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Γενικα οσον αφορα την οργανωση με τους μαστορους αντιμετωπισες προβλημα? θελω να πω οκ πες θελω να ξεκινησω σε 2 μηνες (παραδειγμα). Αφου συννενοηθεις με ολους τους μαστορους οριζεις και ακριβως τις ημερομηνιες που ο καθενας θα μπει να εργαστει κατα σειρα που πρεπει? και αυτοι , καποιοι απο αυτους, συννενοουνται κ μεταξυ τους ή πρεπει να εισαι απο πανω διαρκως και στα τηλεφωνα να καθοδηγεις?? Το ρωταω διοτι προσωπικα δεν εχω κ τις απαραιτητες γνωσεις, γι αυτο κ κρυφοκοιταζω τα γραφεια αλλωστε. Δλδ αν ενας σου εχει πει να ερθει σημερα και σε πουλησεi για τον α,β λογο τι κανεις μετα...

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Οκτ 2016, 08:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Haris_c4_1.4 έγραψε:
Γενικα οσον αφορα την οργανωση με τους μαστορους αντιμετωπισες προβλημα? θελω να πω οκ πες θελω να ξεκινησω σε 2 μηνες (παραδειγμα). Αφου συννενοηθεις με ολους τους μαστορους οριζεις και ακριβως τις ημερομηνιες που ο καθενας θα μπει να εργαστει κατα σειρα που πρεπει? και αυτοι , καποιοι απο αυτους, συννενοουνται κ μεταξυ τους ή πρεπει να εισαι απο πανω διαρκως και στα τηλεφωνα να καθοδηγεις?? Το ρωταω διοτι προσωπικα δεν εχω κ τις απαραιτητες γνωσεις, γι αυτο κ κρυφοκοιταζω τα γραφεια αλλωστε. Δλδ αν ενας σου εχει πει να ερθει σημερα και σε πουλησεi για τον α,β λογο τι κανεις μετα...


Έτσι όπως τα λες, ΜΗΝ το κάνεις μόνος σου (δηλαδή να κάνεις το συντονισμό και έλεγχο). Και θα αποτύχει η δουλειά, και θα σου κοστίσει παραπάνω. Στα λέω ως μηχανικός αλλά και ως "φίλος", έστω internetικός, θα τραβάς τα μαλλιά σου μετά με το τι θα έχει, και κυρίως δεν έχει, γίνει, και πόσο θα σου έχει κοστίσει όλο αυτό.

Αυτά που είπες ως στόχο προϋποθέτουν πολλές παράλληλες, ΑΛΛΑ κυρίως επάλληλες δουλειές, οι οποίες πρέπει να συντονιστούν και ελεγχθούν από τον εργολάβο/γραφείο. Εφόσον δεν έχεις το χρόνο και τις γνώσεις, το να το προσπαθήσεις μόνος σου είναι εγγύηση για αποτυχία.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Οκτ 2016, 09:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Ναι ειναι πολυ σωστο αυτο που λες, ειδικα το σπιτι αυτο εχει πολλα να αλλαχτουν και στην ουσια ξεκινας απο το μηδεν!

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΣΤΟΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Οκτ 2016, 14:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 12:37
Δημοσιεύσεις: 235
Haris_c4_1.4 έγραψε:
Γενικα οσον αφορα την οργανωση με τους μαστορους αντιμετωπισες προβλημα? θελω να πω οκ πες θελω να ξεκινησω σε 2 μηνες (παραδειγμα). Αφου συννενοηθεις με ολους τους μαστορους οριζεις και ακριβως τις ημερομηνιες που ο καθενας θα μπει να εργαστει κατα σειρα που πρεπει? και αυτοι , καποιοι απο αυτους, συννενοουνται κ μεταξυ τους ή πρεπει να εισαι απο πανω διαρκως και στα τηλεφωνα να καθοδηγεις?? Το ρωταω διοτι προσωπικα δεν εχω κ τις απαραιτητες γνωσεις, γι αυτο κ κρυφοκοιταζω τα γραφεια αλλωστε. Δλδ αν ενας σου εχει πει να ερθει σημερα και σε πουλησεi για τον α,β λογο τι κανεις μετα...


Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Ναι όλη τη σειρά εσύ την κανονίζεις κ πρέπει να είσαι από πάνω διαρκώς κ να καθοδηγείς. Αυτό που αντιμετώπισα εγώ ήταν να μου πουν πότε έχουν άλλες δουλειές κ ποιες ημερομηνίες είναι free κ έκλεισα μαζί τους αυτές τις ημερομηνίες κ το διάστημα που χρειαζόταν ο καθένας να ολοκληρώσει. Όλοι ήταν εντάξει στο χρονοδιάγραμμα, απλά δεν τελείωνε ο ένας δευτέρα έμπαινε ο άλλος τρίτη, υπήρχαν μικρά κενά (λιγων ημερών). Φαντάζομαι στο γραφείο δεν θα υπάρχουν κενά κ δεν θα κουνήσεις δαχτυλάκι. Μόνο να βγαζεις λεφτά από την τσέπη.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ