Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:06 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 12:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Δεκ 2013, 12:26
Δημοσιεύσεις: 219
Τοποθεσία: Ιωάννινα
ΚΑΛΗΜΕΡΑ στην παρεα, μόλις μου φτιάξουν (ελπίζω) το αμάξι θα πάμε ενα ταξίδι ρουμανία, επειδή όμως δεν έχω ταξιδέψει σε αυτα τα μέρη-Βουλγαρία,Ρουμανια- ξανά , θα ήθελα εαν κάποιος απο εσάς έχει κάνει το ταξίδι ν με ενημερώσει για τους δρόμους σε αυτές τις χώρες και τα προβλήματα τους. Εγω έλεγα να πάω απο σκόπια και Σερβία και να βγω Ρουμανία,δρόμους τους οποίους έχω κάνει και τους ξέρω.. ΑΛΛΑ εαν αξίζει γιατι να μην δω και βουλγαρία ?
ευχαριστώ

_________________
GRAND PICASSO EXCLUSIVE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 13:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Έχω πολλά να σου γράψω, αλλά επειδή είμαι απασχολημένος, δεν προλαβαίνω. Δώσε μου λίγο χρόνο και θα σου γράψω ένα σεντόνι με λεπτομέρειες!

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: pasmania
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 14:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Δεκ 2013, 12:26
Δημοσιεύσεις: 219
Τοποθεσία: Ιωάννινα
ευχαριστώωωω.. εαν θες στειλε μου το κινητο σου η να στο στειλω εγω και οταν μπορεις να μιλησουμε τηλεφωνικα.. ευχαριστω

_________________
GRAND PICASSO EXCLUSIVE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Τελευταία επεξεργασία από bakevang και Δευτ 28 Νοέμ 2016, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: pasmania
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 14:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Δεκ 2013, 12:26
Δημοσιεύσεις: 219
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Ευχαριστώ και πάλι

_________________
GRAND PICASSO EXCLUSIVE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 20:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
pasmania έγραψε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ στην παρεα, μόλις μου φτιάξουν (ελπίζω) το αμάξι θα πάμε ενα ταξίδι ρουμανία, επειδή όμως δεν έχω ταξιδέψει σε αυτα τα μέρη-Βουλγαρία,Ρουμανια- ξανά , θα ήθελα εαν κάποιος απο εσάς έχει κάνει το ταξίδι ν με ενημερώσει για τους δρόμους σε αυτές τις χώρες και τα προβλήματα τους. Εγω έλεγα να πάω απο σκόπια και Σερβία και να βγω Ρουμανία,δρόμους τους οποίους έχω κάνει και τους ξέρω.. ΑΛΛΑ εαν αξίζει γιατι να μην δω και βουλγαρία ?
ευχαριστώ



Δεν αξίζει απο Σκόπια σε σχέση με Βουλγαρία.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 20:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Την Πέμπτη, θα γράψω το αναλυτικό ταξίδι εδώ, για να το δουν όλοι!

+1 στον Μάνθο!

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιούλ 2013, 22:39
Δημοσιεύσεις: 754
Προσοχή μόνο στα μπλόκα. Είναι πολλά και παντού. Για να είσαι ήσυχος πας με τα όρια, ακόμα και αν είναι ανοιχτός ο δρόμος, μην παρασυρθείς.
Αν περάσεις από Προμαχώνα προς Σόφια, ενα κομμάτι είναι ακόμα ο παλιός ο δρόμος και περνάει μέσα από χωριά. Ορεινή διαδρομή. Λίγη προσοχή, το καλοκαίρι που πέρασα δεν είδα μπλόκο εκει και γενικά μου φάνηκε ότι δεν υπάρχει και αρκετός χώρος για μπλόκα αλλά το γεγονός ότι περνάει μέσα από χωρια και μικρές πολεις αλλά και το ότι κινουνται πολλά φορτηγα δεν θα έλεγα ότι τα αποκλείει.
Μετά αρχίζει ο αυτοκινητόδρομος ο οποίος είναι υπερσυγχρονος και όριο 140. Μόνο στις γεφυρες και στα τουνελ έχει 90 ή 110. Σε κάθε (μα κάθε!) γέφυρα έβλεπα περιπολικό, οπότε προσοχή κι εκεί. Είναι στο τέλος της γέφυρας και δεν φαίνονται πάντα.

Από Σόφια και μετά δεν ξέρω τι παίζει αλλά δε νομίζω να διαφέρει και πολύ από αυτά που είδα.

Όμως Ρουμανία που ακριβώς? Για δυτική Ρουμανία ίσως και να βολεύει λίγο καλύτερα απο σκόπια. Τα διόδια βγαίνουν λίγο παραπάνω από την βουλγαρική βινιέτα. Το πόσο παραπάνω εξαρτάται από το πόσα θα σου ζητήσει ο βουλγαρος. Είναι λίγο καθίκια και σε γδέρνουν κανονικά. Αλλιώς για Βουκουρέστι καλύτερα μόνο μέσω Βουλγαρίας και αποφασισμένος να πηγαίνεις κυρία.

Οι δρόμοι γενικά σα ποιοτητα οδοστρώματος μου φάνηκαν καλύτεροι απο των Σκοπίων και της Σερβίας. Πολύ καλύτεροι.

Παρατηρώντας το google maps, ο Δουναβης οριοθετεί ακριβώς τα σύνορα ανάμεσα σε Βουλγαρία και Ρουμανία. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως οι γέφυρες είναι ελάχιστες ενώ παίζουν πολλά καραβάκια. Καλού κακού ρίξε και μια ματιά να δεις πόσο συχνά έχει καραβάκια. Ίσως συμφέρει να κάνεις λίγο μεγαλύτερη διαδρομή για να περάσεις από άλλο σημείο με πιο συχνά δρομολόγια ή ακόμα καλύτερα από γέφυρα.

Δεν ξέρω για τους Ρουμάνους, αλλά στα βουλγαροσερβικα σύνορα οι τελωνειακοί μου έδειξαν συμπάθεια όταν είδαν ελληνικό διαβατήριο. Στα ελληνοβουλγαρικά δεν με σταμάτησε κανένας και πέρασα κύριος.

Κι ένα τελευταίο. Χειμερινά λάστιχα έχεις φσντάζομαι. Αν όχι ψάξε λίγο να δεις τι παίζει, δεν ξέρω αν αρκούν οι αλυσίδες και τι μανουρα θα σε κάνουν σε ενδεχόμενο έλεγχο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 21:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Το περιςςοτερο γυαλί που μαζεύεται στην ανακύκλωση του Ασπροπύργου παει με νταλίκες για τους βουλγαρικού αυτοκινητοδρόμους που γίνονται με ευρωπαϊκές προδιαγραφές.Η πλάκα ειναι οτι πολλα κομματια τα κςνουν οι γνωστές ελληνικές ετσιρρειες αλλα εκει εχουν έλεγχο απο Ευρώπη και οχι απο ....λαλιωτηδες ... .σουφλιαδες κλπ υπουργούς που γεμίσανε την μπάκα τους με τέτοια έργα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Δεκ 2013, 12:26
Δημοσιεύσεις: 219
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Ναι χειμερινά υπαρχουν κ θ φορεθούν την επομενη εβδομαδα. Αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν υπαρχει δρομος ταχείας κυκλοφορίας αποτι είδα απο σοφια κ πάνω, κ γενικά αυτο που γίνετε μ τους τροχονόμους στην βουλγαρια μ χαλάει. Απο Σκοπια Σερβια των ξέρω τον δρόμο τον εχω περάσει βπολλες φορές κ μεχρι Νις ειναι αρκετα καλος, απλα φεύγοντας απο τον αυτοκινητόδρομο για ν παω στα σύνορα μ Ρουμανία δεν τον εχω κανει κ αποτι ειδα ειναι ενας δρομος σαν τον δικο μας ριο μεχρι Ιωαννινα. Απλα ελεγα εαν αξιζει απο θεμα ασφαλειας ν πηγαινα κ ν εβλεπα κ την βουλγαρια. Ρουμανία θ παμε sibiu k brasov ειναι πιο ψηλα απο Βουκουρέστι.Απο χιλιομετρικης απόστασης ειναι πιο κοντά απο Βουλγαρία αλλα απο χρονικής η διαδρομη μεσω Σκοπια κ Νις ειναι πιο κοντα, λογω των αυτοκινητόδρομων.

_________________
GRAND PICASSO EXCLUSIVE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Νοέμ 2016, 22:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιούλ 2013, 22:39
Δημοσιεύσεις: 754
Τότε ανέβα από Βουλγαρία και κατέβα από Σερβία.

Εγώ αυτό θα έκανα.

Έχω ακούσει ότι ειναι πανέμορφο το Sibiu (και το Brasov ακόμα περισσότερο). Ήθελα να πάω φέτος το καλοκαίρι αλλά δεν μου βγήκε. Ελπίζω του χρόνου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΞΙΔΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Νοέμ 2016, 15:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Ο κουνιαδος μου που ειχε κανει τη διαδρομή αυτη πριν απο καμια 5 ετια ελεγε οτι πανω απο Σοφία προς Ρουμανία ο δρόμος δεν ηταν καλός και με στροφιλίκια .Ισως τωρα να άλλαξε σε καποια κομμάτια του .
Γιατι δεν ρωτάς καμια μεταφορική ΤΙΡ ?


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Orestis για την δημοσίευση του/της: pasmania
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΤΑΞΙΔΙ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: nicktoyas
Απαντήσεις: 4
ταξιδι με το σκύλο στην ευρώπη
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: pasmania
Απαντήσεις: 0
Ταξίδι στη Βουλγαρία οδικώς
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: heartless
Απαντήσεις: 19
Καλο ταξιδι Αρη - Brujo :(
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 6
Ποιο είναι το μεγαλύτερο ταξίδι σας;
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: qwark123
Απαντήσεις: 27
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ