Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:28 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Λογιστικό θέμα: Άποψη για μεταβολή Ε9
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Μάιος 2019, 19:20 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας λογιστής στο forum που ίσως μπορεί να πει μια άποψη σε ένα λογιστικό θέμα που με ενδιαφέρει.

Συγκεντρώνοντας τα στοιχεία που απαιτούνται για την υποβολή δηλώσεων στο Κτηματολόγιο ακινήτων στην επαρχία, διαπίστωσα ότι κάποια στοιχεία που είναι δηλωμένα στο Ε9 είναι δηλωμένα λίγο "στρογγυλοποιημένα" και μάλιστα προς τα πάνω. Συγκεκριμένα η επιφάνεια ενός οικοπέδου είναι δηλωμένη 3 μέτρα μεγαλύτερη απ'οτι αναφέρεται σε συμβόλαια/τοπογραφικά και στο άλλο οικόπεδο η επιφάνεια και η πρόσοψη αποκλείνει κατά μερικά 20 εκατοστά. Πολλοί θα πουν ότι είναι χαζά αυτά αλλά θέλω να είμαι σωστός όσο γίνεται.
Επιπλέον βρήκα πρόσφατο άρθρο που αναφέρει ότι αποκτούμε τη δυνατότητα να ενημερώσουμε τα σωστά περιγραφικά στοιχεία των ακινήτων, όπως αυτά προκύπτουν από τη διαδικασία υποβολής δηλώσεων στο Εθνικό Κτηματολόγιο, υποβάλλοντας εκπρόθεσμες τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 στο σύστημα TAXISnet χωρίς να επιβαρυνθούμε με το πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής των 100 ευρώ. Η δυνατότητα αυτή παρέχεται μέχρι την ανάρτηση των κτηματολογικών στοιχείων στο σύνολο της ελληνικής επικράτειας, όπως αυτή προκύπτει από σχετική Διαπιστωτική Πράξη του Δ.Σ. του ΝΠΔΔ «Ελληνικό Κτηματολόγιο», η οποία κοινοποιείται προς τον υπουργό Οικονομικών. Τελικός σκοπός είναι η πλήρης ταύτιση των πληροφοριακών στοιχείων για την ακίνητη περιουσία των Ελλήνων πολιτών τα οποία περιλαμβάνονται στο «Περιουσιολόγιο» της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων και στο Εθνικό Κτηματολόγιο. Πηγή: Ναυτεμπορική

Ψάχνοντας είδα ότι για να κάνεις μια μεταβολή στο Ε9 πρέπει να την κάνεις στο έτος που έγινε η αλλαγή και μετά να την μεταφέρεις μέχρι το τελευταίο έτος. Εδώ δεν έχουμε αλλαγή, ήταν έτσι εξ'αρχής και η ιδιαιτερότητα είναι ότι τα ακίνητα που συζητάμε είναι 40ετίας, οπότε δεν γινόντουσαν ηλεκτρονικές δηλώσεις Ε9 τότε. Θα μπορώ να το κάνω μέσω Taxisnet;

Οι απόψεις όποιου έχει ασχοληθεί με το θέμα ευπρόσδεκτες.

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λογιστικό θέμα: Άποψη για μεταβολή Ε9
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Μάιος 2019, 00:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Θα σου πω τι ειδα απο τον λογιστη μου. Μπορεις να αλλαξεις τα τετραγωνικα μετρα του οικοπεδου σου βάζοντας αιτιολογηση: ορθη καταχωρηση. Στην δικια μου περίπτωση αν και προ υπηρχανε, τα δηλωσαμε απο το 2014( εναρξη ενφια) μεχρι τωρα. Μετα την καταχωρηση, πρεπει να περασουν 2 μερες αν θελεις να διορθωσεις κατι. Προστιμο 100€ δεν ηρθε σε εμενα.

Στην προκειμένη περίπτωση για τοσο μικρες διαφορες πιστευω δεν αξιζει να ασχοληθείς. Στο κτηματολογιο ολα στο περίπου τα δηλωσαμε (+-100m² για χωραφια). Ειναι δυσκολο να βγουν ακριβώς τα νουμερα. Ελπιζω να τα δεχτουν γιατι δεν τα εχω στειλει ακομα. Υπαρχουν χωραφια που δεν ξερουμε που ειναι ακριβως, γιατι ενας νοικιασε τα γειτωνικα τα έκανε ενα και χαθηκαν τα συνορα. Άλλα που ειναι δια λόγου θελει σε συμβολαιογραφο νεα συμβολαια ή να πας με 2 μαρτυρες. Αλλου δεν εχει γινει αποδοχη κληρονομιας και ειναι πολλοι κληρονομοι μπορει και μαλωμενοι μεταξυ τους ή με οικονομικα προβληματα. Μιλαμε εχει μπλεξει τον κοσμο αυτη η ιστορια. Τρεξιμο και μεγαλη ταλαιπωρία.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λογιστικό θέμα: Άποψη για μεταβολή Ε9
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Μάιος 2019, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
η ιστορια κτηματολογιο εφτασε σε σημειο να χαλασουν σχεσεις ανθρωπων για διαφορους λογους....
βεβαια καλο ειναι που εγινε αλλα τοσα χρονια που τα δηλωνα με στην εφορια πια η διαφορα

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λογιστικό θέμα: Άποψη για μεταβολή Ε9
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Μάιος 2019, 00:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Η διαφορα ειναι οτι κατι που ειναι στο ε9 αόριστα οπως ενα χωραφι χαμενο στην μεση της πεδιαδας πλεον πρεπει με συντεταγμενες να οριστεί, να βρεθει δηλαδη, αν βρεθεί. "Αποθηκες", "γκαραζ" αδηλωτα στην εφορια τωρα φαίνονται...απο ψηλά.

Επισης ολη η Ελλαδα επι 35€ (εισπραξεις για το κρατος), + συσχετισμοι ε9 με τα πραγματικα στρεμματα, και οχι με τα πανωβαλμενα για μεγαλυτερες επιδοτησεις, ή κατωβαλμενα για μικροτερο ενφια. Πλεον στον χαρτη δεν χωρανε ψεμματα.

Επιπλεον δουλευουν τοπογραφοι, λογιστες, συμβολαιογραφοι ασταματητα.





Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Άποψη για το 1.6 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση DS3
Συγγραφέας: Toshiba2014
Απαντήσεις: 137
Άποψη για αυτόματα υβριδικά
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 5
ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ A/C
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: ΠΕΤΡΟΣ XSARA II
Απαντήσεις: 32
ΠΙΝΑΚΑΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ---=Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα=---
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: agiorgitis
Απαντήσεις: 1
θεμα με air codition τι συμβαινει
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Panagiotis
Απαντήσεις: 15
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια