Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 22:59 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Ιουν 2008, 14:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Η intel έχει καταργήσει εντελώς τις IDE θύρες απο τα chipset της εδώ και 2 χρόνια. Στη συνέχεια ακολούθησε και η AMD.
Προς το παρόν οι περισσότεροι κατασκευαστες board απλά βάζουν και ενα εξωτερικό controller (Jmicron, realtek κλπ) για να έχουν και ενα IDE κανάλι.
Τα board με 2 IDE έχουν εξαφανιστεί χρόνια τώρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Ιουν 2008, 15:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2007, 13:44
Δημοσιεύσεις: 540
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
aiolos έγραψε:
Η intel έχει καταργήσει εντελώς τις IDE θύρες απο τα chipset της εδώ και 2 χρόνια. Στη συνέχεια ακολούθησε και η AMD.
Προς το παρόν οι περισσότεροι κατασκευαστες board απλά βάζουν και ενα εξωτερικό controller (Jmicron, realtek κλπ) για να έχουν και ενα IDE κανάλι.
Τα board με 2 IDE έχουν εξαφανιστεί χρόνια τώρα.

+1 :thumbup


1. Η ένστασή μου έχει να κάνει με την ταχύτητα της μνήμης της μητρικής. Τώρα κυκλοφορούν με 800 / 1066 και 1333 MHz, οπότε τα 667 τα θεωρώ λίγα.

2. Όσον αφορά την ποσότητα της μνήμης, τα WinXP υποστηρίζουν μέχρι 3GB άρα με 2 είσαι καλυμένος. Θα σου πρότεινα 2 * 1024 για να έχεις το dual channel.

3. Το τροφοδοτικό το θεωρώ υπερβολικό. Είναι πολύ καλό, αλλά σε αυτό το σύστημα που θες θα αξιοποιήσεις λιγότερο από το 40% των δυνατοτήτων του. Με ένα 500W είσαι jet.

4. O επεξεργαστής είναι πολύ καλός. Άνετα σε καλύπτει. Για σκέτο περιβάλλον Windows σε καλύπτει και μικρότερος. Όσον αφορά το δίλημα intel ή AMD, ανεπιφύλακτα το πρώτο για δουλειά γραφείου που θες. Έχει πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία, και δεν σε ενδιαφέρει το overclocking με την έννοια της απόλυτης επίδοσης.

5. Τον παλιό σκληρό απλά πέτα τον.

6. Η κάρτα γραφικών είναι μια χαρά για τη χρήση που θες.

Επειδή είσαι Αθήνα δοκίμασε να πάρεις προσφορά από το PC Store στο οποίο θεωρώ ότι είναι οι πιο επαγγελματίες. Είναι βέβαια ελάχιστα πιο ακριβό, αλλά η δουλειά είναι εγγυημένη. :iconcool Αν βρεις χρόνο πέρνα από το μαγαζί τους. Έχω πάρει 3 υπολογιστές από εκεί (δυστυχώς μόνο ο 1 είναι ο δικός μου :s )και θα ξαναπάρω.

Ότι άλλο θες ρώτα ελεύθερα.

Sorry για το μεγάλο Post.

_________________
Εικόνα
C4 2.0lt 2007-2012
C3 Diesel 2012-.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Ιουν 2008, 09:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Αντώνη, δε πιστεύω να βάλεις τίποτα Vista πάνω;;;;;;;; :shock: :shock:

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Ιουν 2008, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
koshalVTS έγραψε:
1. Η ένστασή μου έχει να κάνει με την ταχύτητα της μνήμης της μητρικής. Τώρα κυκλοφορούν με 800 / 1066 και 1333 MHz, οπότε τα 667 τα θεωρώ λίγα.


Σχετικό είναι αυτό. Και εμένα το 965 που έχω τώρα 1066 υποτίθεται οτι υποστηρίζει αλλά το έχω στα 1700 πολύ εύκολα. Αυτή την εποχή καλή και φτηνή λύση είναι P35.

koshalVTS έγραψε:
2. Όσον αφορά την ποσότητα της μνήμης, τα WinXP υποστηρίζουν μέχρι 3GB άρα με 2 είσαι καλυμένος. Θα σου πρότεινα 2 * 1024 για να έχεις το dual channel.


3,6 βλέπουν περίπου. Αν αξίζει για 4 δεν ξέρω για δουλειά γραφείου. Εμένα με βολεύουν τα 4 γιατί χρησιμοποιώ πολύ VMWare και δίνω 2Gb στο guest λειτουργικό. Άλλωστε η μνήμη φτηνή είναι πλέον. Και με 70Ε βρίσκεις 4Gb.

koshalVTS έγραψε:
4. O επεξεργαστής είναι πολύ καλός. Άνετα σε καλύπτει. Για σκέτο περιβάλλον Windows σε καλύπτει και μικρότερος. Όσον αφορά το δίλημα intel ή AMD, ανεπιφύλακτα το πρώτο για δουλειά γραφείου που θες. Έχει πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία, και δεν σε ενδιαφέρει το overclocking με την έννοια της απόλυτης επίδοσης.


Ίσα ισα που πλέον οι Intel είναι με τεράστια διαφορά οι καλύτεροι για o/c. Τον 6400 που έχω τον έχω πάει απο τα 2,1 στα 3,4 με αέρα. Οι AMD είναι φτηνότεροι, αλλα δε θα σου σύστηνα κάτι άλλο απο Core 2 (Duo ή Quad ανάλογα το πορτοφόλι σου).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Ιουν 2008, 14:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2007, 13:44
Δημοσιεύσεις: 540
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Έτσι και βάλεις Vista απλά θα το μετανιώσεις. :rtfm
Το laptop θα το πετάξω σε λίγο κι ας είναι καινούριο. Με ενεργοποιημένο το aero είναι μόνιμα χρισιμοποιημένα απο τα windows 600mb ram. για το θεό :mad


aiolos

συμφωνώ με αυτά που λες, απλά θεωρώ οτι η μητρική είναι το πιο βασικό κομμάτι και θα ήθελα να είναι πιο γρήγορη. Θα πρότεινα δλδ έστω και λίγα ευρώ να γλιτώσει από τη μνήμη ή τον επεξεργαστή να τα ρίξει εκεί. Για δουλειά γραφείου τα 2 gb μνήμης είναι υπεραρκετά, και απο τη στιγμή που δν θα κάνει πχ επεξεργασία βίντεο, δν χρειάζεται πολύ δυνατό επεξεργαστή.

Όσον αφορά το δίλημα με τους επεξεργαστές είμαι υπέρ της intel σαφώς. Απλά οι AMD σαν απόλυτα νούμερα κάνουν μεγαλύτερο υπερχρονισμό.

_________________
Εικόνα
C4 2.0lt 2007-2012
C3 Diesel 2012-.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιουν 2008, 03:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
koshalVTS έγραψε:
Απλά οι AMD σαν απόλυτα νούμερα κάνουν μεγαλύτερο υπερχρονισμό.


Σου ξαναλέω, αυτό είναι εντελώς λάθος. Οι AMD δεν ανεβαίνουν καθόλου καλά πλέον. Αντίθετα οι C2D και C2Q ανεβαίνουν πανεύκολα ακόμα και με stock τάση.

Η AMD έχει πολλά προβλήματα στα 65nm με τη SOI που χρησιμοποιεί, ενώ η Intel που είχε αντίστοιχα (και μεγαλύτερα) προβλήματα με leakage την εποχή του prescott τα έχει λύσει 2 χρόνια τώρα. Επιπλέον έχει προχωρήσει στα 45nm με τους Penryn και δεν έχει πλέον πλέον τα προβλήματα που είχε οταν πρωτοπήγε στα 65. Χαρακτηριστικό είναι οτι οι demo CPU που έδειξε στους δημοσιογράφους απο την επόμενη γενια (Nehalem) έτρεχαν στα 4Ghz. H AMD (δυστυχώς) δεν μπορεί ακόμα να ανεβάσει τους Phenom ούτε στα 3Ghz αξιόπιστα. Πάνε πλεον οι καλές εποχες του o/c με amd.

Όπως έγραψα και παραπάνω τον δικό μου τον έχω 1,3Ghz πάνω απο τη stock συχνότητα του. Αυτό είναι 61% overclock, για δοκίμασε να το κάνεις αυτό με Amd ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Ιουν 2008, 09:00 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
Niphrentil έγραψε:
Αντώνη, δε πιστεύω να βάλεις τίποτα Vista πάνω;;;;;;;; :shock: :shock:


είσαι ΤΡΕΛΟΣ?????!!!!!!!

μου τα έχουν βάλει στη δουλειά και από το πρωί μέχρι να σχολάσω τα βρίζω!!!

παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες και τις συμβουλές, αν έχετε να προτείνεται και κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά, πχ καμιά καλύτερη μητρική η κάποια άλλη σύνθεση.

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Ιουν 2008, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
O/C δεν θα κάνεις ε; Κρίμα... τέσπα τότε πάρε 667 μνήμες να τις έχεις 1:1. Για board πάντως θα πρότεινα κάτι πιο σύγχρονο. Το 945 είναι αρχαίο.

Θα σου πρότεινα τουλάχιστον αυτό
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522570

η ακομα καλύτερα
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526686


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Ιουν 2008, 04:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Μαρ 2008, 02:10
Δημοσιεύσεις: 88
Τοποθεσία: Αθήνα
Κατσε τωρα να σου μιλησει υπαλληλος πωλησεων του e-shop.
Σε καμια περιπτωση δεν σου λεω να παρεις το PC απο εμας γιατι δεν σε παιρνω στο λαιμο μου. Πες μου λιγο ποσα χρηματα διαθετεις και τι θα το κανεις το PC και θα σου πω μια ολοκληρωμενη προταση....
edit: τωρα διαβασα το post απο την αρχη. σου εχω και ετοιμη προταση.

Εικόνα

_________________
Fasten your seatbelts
Η ζώνη σώζει ζωές


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Ιουν 2008, 07:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
500άρης WD SATA2 με ΠΟΣΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :rant :rant :rant

Και βρέθηκα στην ανάγκη τις προάλλες και πήρα Western Digital 250άρη ΑΤΑ 70€.... :s

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Ιουν 2008, 10:18 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
{CC}Nikos σου έχω στείλει Π.Μ.

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Ιουν 2008, 18:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
{CC}Nikos έγραψε:
Κατσε τωρα να σου μιλησει υπαλληλος πωλησεων του e-shop.
Σε καμια περιπτωση δεν σου λεω να παρεις το PC απο εμας γιατι δεν σε παιρνω στο λαιμο μου. Πες μου λιγο ποσα χρηματα διαθετεις και τι θα το κανεις το PC και θα σου πω μια ολοκληρωμενη προταση....
edit: τωρα διαβασα το post απο την αρχη. σου εχω και ετοιμη προταση.

Εικόνα


Τι μου θύμησες τώρα...
Είχα παει πριν λίγο καιρό στο eshop με μια κοπέλα που ήθελε pc. Λέμε στον υπάλληλο τη σύνθεση και (φορώντας το φανελάκι της ATI) αρχίζει να μας λέει ποσο καλά board βγάζει η ΑΤΙ και πως πρέπει να πάρουμε ΑΤΙ κλπ κλπ μέχρι που του είπα για το φανελάκι και μαζεύτηκε.

Προτείνει λοιπόν ο προφέσορας να μας φτιάξει αυτός μια σύνθεση. Τη φτιάχνει, την τυπώνει και μετά μας έλεγε ποσο καλή είναι και πόσο φτηνή κλπ κλπ. Κοιτάω και εγώ το έργο του ... ειδικού και η σύνθεση ήταν όντως φτηνή. Γιατί δεν είχε βάλει CPU :schraeg

Δεν τα γράφω για σένα ολα αυτά, απλά διάβασα για τη σύνθεση απο eshop και το θυμήθηκα. Δεν έχω και το χαρτί να σου πω το όνομα του τύπου. Τελευταία βέβαια δεν τον βλέπω στη Στουρνάρη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Ιουν 2008, 20:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Μαρ 2008, 02:10
Δημοσιεύσεις: 88
Τοποθεσία: Αθήνα
aiolos έγραψε:
Τι μου θύμησες τώρα...
Είχα παει πριν λίγο καιρό στο eshop με μια κοπέλα που ήθελε pc. Λέμε στον υπάλληλο τη σύνθεση και (φορώντας το φανελάκι της ATI) αρχίζει να μας λέει ποσο καλά board βγάζει η ΑΤΙ και πως πρέπει να πάρουμε ΑΤΙ κλπ κλπ μέχρι που του είπα για το φανελάκι και μαζεύτηκε.

Προτείνει λοιπόν ο προφέσορας να μας φτιάξει αυτός μια σύνθεση. Τη φτιάχνει, την τυπώνει και μετά μας έλεγε ποσο καλή είναι και πόσο φτηνή κλπ κλπ. Κοιτάω και εγώ το έργο του ... ειδικού και η σύνθεση ήταν όντως φτηνή. Γιατί δεν είχε βάλει CPU :schraeg

Δεν τα γράφω για σένα ολα αυτά, απλά διάβασα για τη σύνθεση απο eshop και το θυμήθηκα. Δεν έχω και το χαρτί να σου πω το όνομα του τύπου. Τελευταία βέβαια δεν τον βλέπω στη Στουρνάρη.

Καλα δεν χρειαζεται να μου πεις το ονομα του τυπου. Καταλαβα απο την περιγραφη. Αν θες σωστη εξυπηρετιση στο e-shop δεν πας σε καταστημα με ΤΙΠΟΤΑ. μονο απο το τηλεφωνο.

_________________
Fasten your seatbelts
Η ζώνη σώζει ζωές


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Ιουν 2008, 09:20 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
παιδιά εγώ έχω ψωνίσει αρκετά πραγματα από το e-shop και έχω να πώ πως αρκετοί εκει μέσα ειναι original κουφέτα, γιαυτο εγώ πάω και παίρνω συγκεκριμένα πράγματα, δηλαδή τα βλέπω στο site τα εκτυπώνω και απλά παω εκεί και τους λέω ΑΥΤΑ θέλω και τίποτα αλλο.

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Ιουν 2008, 10:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:31
Δημοσιεύσεις: 2112
Τοποθεσία: ειμαι απλα και γαμω τα ατομα
Someone έγραψε:
παιδιά εγώ έχω ψωνίσει αρκετά πραγματα από το e-shop και έχω να πώ πως αρκετοί εκει μέσα ειναι original κουφέτα, γιαυτο εγώ πάω και παίρνω συγκεκριμένα πράγματα, δηλαδή τα βλέπω στο site τα εκτυπώνω και απλά παω εκεί και τους λέω ΑΥΤΑ θέλω και τίποτα αλλο.



αμα δουλευα στα e-shop δεν θα σου εδινα τπτ...φατσα ειναι αυτη? :tong: κατεβα θεσσαλονικη να σου δωσω και την δικη μου προσφορα :tong: :inno: σε κομπιουτερακια κασιο εννοειται :tong:

_________________
citroen c3 μαμα...ειχα

ανατροπη και πεναλτι στην γκομενα απεναντι :)

GET A FUCKING LIFE


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 34 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αποκτηση νεου c3
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 18
Γνωμες για "γιατρο" μετα απο τρακαρισμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Αγορά C5 δίλημμα...
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: mobilas
Απαντήσεις: 25
ΑΓΟΡΑ C3 σε 3 μερες
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: vtsola21
Απαντήσεις: 27
Γνώμες C4 ??
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 50
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια