Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 06:38 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2018, 00:06 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
xantiamanolis έγραψε:
το δικο σου χρηστο που ο πατερας σου ζητα 1000 θελει ολα τα παραπανω......θυμασε οτι καναμε και μια κουβεντα πριν 2 χρονια...

Βεβαιως και θυμαμαι...οπως και θυμαμαι οτι εγραφα αναλυτικα τι θελει στην αγγελια...οπως και θυμαμαι και ξερω οτι ΔΕ θελει δισκους,ΔΕ θελει τακακια, ΔΕ θελει επιστροφες, ΔΕ θελει 250e ''σερβις'' 'οπως και ΔΕ θελει ψυγειο θερμανσης, οπως και ΔΕΝ εχει κοστος αγορας 1300e, οπως και οτι τη ζητησες 2 φορες ''αμα θες 8 κατοσταρικα...''

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Σεπ 2018, 00:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
Ο Μανώλης έγραψε μια λίστα για μαζέματα που πρέπει να γίνουν, σε πρώτη ματιά και εμένα μου ήρθαν πολλά σε δεύτερη ανάγνωση όμως μου φαίνετε λογικό, μπορεί να χρειασθούν κάποια πράγματα λιγότερα ή λίγο περισσότερο, ή μπορεί να βρει κάποιες προσφορές (όπως εγώ πέτυχα τα τοπ μάουντ προσφορά από την citroen 110 ευρώ έκαστο) όλα αυτά όμως για να κρατήσεις το αυτοκίνητο σχεδόν δεκαετία όπως γράφει, το να δώσεις σχεδόν 150 ευρώ άντε 200 το πολύ το χρόνο, (και μαζεμένα να τα δώσεις κατά μέσον όρο τόσο σου βγαίνει) ,για να συντηρήσεις ένα μετάχειρο και μεγάλης ηλικίας βου βου για μένα μου φαίνονται λογικά γιατί θα έχεις ένα αυτοκίνητο που αγαπάς :love και σου αρέσει :love και θα σε πηγαινοφέρνει με άνεση και ασφάλεια.

Χρήστο σέρβις κάνεις υποχρεωτικά τουλάχιστον ιμάντες εκτός και αν σου πει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ότι τα έχει αλλάξει και τον εμπιστευθείς.
Εγώ π.χ. που εμπιστεύθηκα τον μάστορα φίλος μου και γείτονας χρόνια του είπα επί λέξη εκτός των άλλων που θα κάνει θα αλλάξει ότι ιμάντα έχει πάνω του το αυτοκίνητο, το έφτιαξε πλήρωσα μου έδωσε και το χαρτί με τις εργασίες που έκανε και έφυγα χαρούμενος, λόγω εμπιστοσύνης δεν κοίταξα καθόλου το χαρτί αλλά το κράτησα, κάποια στιγμή κόπηκε ο ιμάντας και πήρα δυο βαλβίδες στο χέρι και 700 γιούρο λιγότερα στην τσέπη :angr , κοιτώντας το χαρτί είδα ότι δεν είχε αλλάξει μόνο τον ιμάντα χρονισμού, αυτά λοιπόν περί εμπιστοσύνης από εμένα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Σεπ 2018, 01:38 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Σεριφη για ξαναδιαβασε τι εχει γραψει ο Μανωλης..

Πρωτα εγραψε ''με το καλημερα και χωρις δευτερη σκεψη'' και στο επομενο ποστ ''εστω σε βαθος 6μηνου''

Και ξαναρωταω ποιο αμαξι σε βαθος 10ετιας δε θελει χοντρο μαζεμα??

Και συγκεκριμενα.. Η δικη μου ''αρχαια'' ('94 - 210.000km) σε 40.000km τη τελευταια 5,5ετια ζητησε εκτακτα (που πιστευω τα θυμαμαι ολα και αν οχι γραμμενα ειναι ολα οποτε διορθωστε με) ανακατασκευη μιζας, ντιζα συμπλεκτη και μια εμπρος επιστροφη αναρτησης. Αυτα μαζι ολα εξω με εργασια να κανουν 200e(?) :surprised γιατι οκ αντε παντα τα πληρωνω λιγοτερα γενικα λογω ψακτικης ή προσωπικης ενασχολησης, π.χ. τη μιζα τη καναμε μαζι με τον billaras. Α, μου εσπασαν και την εσωτερικη χειρολαβη οροφης του συνοδηγου και εδωσα ενα 10ρικο και εβαλα και νεο θερμοστατη με αφορμη αλλαγη παραφλου.

Τις πισω σφαιρες και το LHM που επισης εγιναν τα θεωρω τακτικη συντηρηση ,οπως θ αλλαζες αμορτισερ σ οποιοδηποτε αυτοκινητο. Το ιδιο και τα εμπρος τακακια. Στο τσακιρ κεφι λογω προσωπικης ευχαριστησης και με αφορμη στιγμες που εγιναν τα εκτακτα ή τακτικα καθαρισα -> πεταλουδα (ολο το σωμα εξω), κανιστρο ρελαντι,φιλτρα υδροπνευματικης, αναθυμισσεις λαδιου και εβαλα μεταχειρισμενα αμορτισερακια του πορτμπαγκαζ με 20e επειδη 1 στις 2 δε κραταγαν το βαρος της. Πηρα τα Χριστουγεννα τα περασμενα και το τρομπακι της αντλιας βενζινης να το χω στο πορτμπαγκαζ. Μαλιστα τη τριετια '13-'15 μονο βενζινη εβαζα και λαδια-φιλτρα-μπουζι-παραφλου. Και μιλαμε τωρα για υδροπνευματικο που τα χειμερινα εξαμηνα του '10-'11-'12 δεν εκανε ουτε μιση μιζια γιατι ειχε σταματησει λογω γηρατος ο οδηγος να τη φερνει Αθηνα που ξεχειμωνιαζε.

Μαζεμα μεγαλο εχει κανει μια φορα στη ζωη της και θα της ξανακανω αν χρειαστει αλλα ξαναλεω ειναι σχεδον 25 χρονων αυτοκινητο πια, οχι σειρα ΙΙ μεχρι 7 χρονια νεοτερη.

Ωραια, πειτε λοιπον τωρα οτι αυτο το αυτοκινητο ειχε κανει σ αυτο το διαστημα 60.000km (γιατι εγω εγραψα λιγοτερα απο τα τυπικα αν και το παλευω ασχημα οταν καταφθανω :D ) οποτε βαζουμε και μια αλλαγη ιμαντα και αντε σας λεω οτι εγινε και μια ακομα στραβη με μια ζημια των 200e. Εγω σου λεω πες συνολο 350e αυτα και μαζι με ΟΟΟΟΟΛΑ τα παραπανω (τα ''φουσκωμενα'' 200e που εγραψα και τα προγραμματισμενα και τις ''μαγκιες'' μου μεσα που ειναι περιττες...) ποσο να πηγαινει ρε παιδια συνολο? 1000? 1100e? Σε 5.5 χρονια. Δλδ αντε 200e στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ απ ολα τα σεναρια που μπορουσα να σας φτιαξω,με xantia I και οχι ΙΙ,με εντελως ''ελληνικη'' χρηση του αυτοκινητου, εχωντας υπολογισει και τη τακτικη/απαραιτητη συντηρηση μεσα σ αυτα και με οδηγο εμενα που παντα προσεχα πολυ να παταω το δεξια πενταλ του φρενου τερμα.

Τα συμπερσματα δικα σας :)

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Σεπ 2018, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν 2012, 16:17
Δημοσιεύσεις: 454
Τοποθεσία: Αθήνα, Π. Φάληρο
Ο μηχανικός μου - μόνο Γαλλικά - όταν κάναμε κουβέντα και του έλεγα το Xantia που είχα ότι παίζει να είναι και το καλύτερο αυτοκίνητο που είχα μέχρι σήμερα σε οδική συμπεριφορά κτλ και πως θα ήθελα να πάρω ένα να το έχω για βόλτα μόνο μου είπε την παρακάτω ατάκα:
"Να πάρεις Γιώργο, μόλις το αγοράσεις θα μου κάνεις μια χάρη, θα σβήσεις το τηλέφωνο μου."

Μετά από κουβέντα που κάναμε μου εξηγούσε ότι η Citroen έχει καταργήσει πολύ σημαντικούς κωδικούς για την ανάρτηση, οπότε πρακτικά δεν μπορείς να συντηρήσεις το αυτοκίνητο. Εκείνος πλέον για αυτό το λόγο δεν τα ακουμπάει μιας και μου λέει μπορεί να πάς να βγάλεις ένα σωληνάκι για να κάνεις μια αλλαγή κάπου και επειδή παλιό αυτοκίνητο είναι έχει ξεραθεί, να σου μείνει στο χέρι. Τι θα βάλεις εκεί; Η Citroen δεν δίνει.

Αυτό δυστυχώς είναι θέμα με τους Γάλλους οι οποιοι μετά τη 10-ετια, όπως ορίζει ως ελάχιστο η Ευρωπαϊκή νομοθεσία - καταργούν κωδικούς όπως βολεύει.

Αυτό είναι κρίμα για πολλά αυτοκίνητα.

_________________
Peugeot 307 XS 1.6 16V 2003

-- παλιές αγάπες --
Citroen Xsara I 1.4i 1998
Opel Astra H 1.4i 16V 2004
Citroen Xantia I 1.6i SX 1994
Citroen GSA 1.1 Special 1985


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Σεπ 2018, 16:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Ισχύει δυστυχώς!!

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Σεπ 2018, 22:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
NEKTARIOS C5 έγραψε:
Ισχύει δυστυχώς!!

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εγώ πιστεύω ότι αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες, ποιός θα έχει ανταλλακτικά στο ράφι του για αυτοκίνητα 25ετίας? με κάποιον τρόπο όμως βρίσκονται ή επισκευάζονται με πατέντες δεν πετάει κάποιος αυτοκίνητο επειδή κόπηκε ένα σωληνάκι, άποψή μου.
Νονέ ο Μανώλης έχει μια λίστα για εργασίες που έχει κάνει στο δικό του που εμένα με τρομάζει :cry και γι΄ αυτό είναι large με τα service :hmm
Σε γενικές γραμμές λέμε τα ίδια ελάχιστα είχα κάνει στην δικιά μου, πριν την αγοράσω η απάντηση μηχανικού μου που την κοίταξε ήταν αυτολεξεί « πάρτη δεν έχουμε φάει ψωμί από αυτά » και δεν είχε άδικο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Σεπ 2018, 23:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
nonos έγραψε:
xantiamanolis έγραψε:
το δικο σου χρηστο που ο πατερας σου ζητα 1000 θελει ολα τα παραπανω......θυμασε οτι καναμε και μια κουβεντα πριν 2 χρονια...

Βεβαιως και θυμαμαι...οπως και θυμαμαι οτι εγραφα αναλυτικα τι θελει στην αγγελια...οπως και θυμαμαι και ξερω οτι ΔΕ θελει δισκους,ΔΕ θελει τακακια, ΔΕ θελει επιστροφες, ΔΕ θελει 250e ''σερβις'' 'οπως και ΔΕ θελει ψυγειο θερμανσης, οπως και ΔΕΝ εχει κοστος αγορας 1300e, οπως και οτι τη ζητησες 2 φορες ''αμα θες 8 κατοσταρικα...''


ρε χρηστο μπλεκεις τα πραγματα δεν ειναι προσωπικο το θεμα ρε φιλε...
τελως παντων παω πασο εχεις δικιο
αλλα απαντησε μου σε κατι μην πεις για μενα για σενα για το βασιλη που θα πιασουμε να τα φτιαξουμε ονοι μας οτι θα βρουμε τρυπες για ανταλλακτικα θα τα παρουμε ισως και με καλη εκπτωση και θα μας βγει ιγο το μαλλι....
αν αυτος που θα το παρει βαζει χερι μεχρι ενα σημειο η χειροτερα δεν ξερει ουτε βιδα να βιδωσει τι θα πληρωσει?

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Τελευταία επεξεργασία από xantiamanolis και Πέμ 06 Σεπ 2018, 00:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Σεπ 2018, 00:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Έλα μωρέ ένα λάθος έκανε ο πωλητής. Ουδείς άσφαλτος...

https://www.car.gr/14764590-citroen-c6

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Σεπ 2018, 00:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
πολλα το δινει....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Σεπ 2018, 15:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν 2012, 16:17
Δημοσιεύσεις: 454
Τοποθεσία: Αθήνα, Π. Φάληρο
SHERIF έγραψε:
NEKTARIOS C5 έγραψε:
Ισχύει δυστυχώς!!

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εγώ πιστεύω ότι αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες, ποιός θα έχει ανταλλακτικά στο ράφι του για αυτοκίνητα 25ετίας? με κάποιον τρόπο όμως βρίσκονται ή επισκευάζονται με πατέντες δεν πετάει κάποιος αυτοκίνητο επειδή κόπηκε ένα σωληνάκι, άποψή μου.
Νονέ ο Μανώλης έχει μια λίστα για εργασίες που έχει κάνει στο δικό του που εμένα με τρομάζει :cry και γι΄ αυτό είναι large με τα service :hmm
Σε γενικές γραμμές λέμε τα ίδια ελάχιστα είχα κάνει στην δικιά μου, πριν την αγοράσω η απάντηση μηχανικού μου που την κοίταξε ήταν αυτολεξεί « πάρτη δεν έχουμε φάει ψωμί από αυτά » και δεν είχε άδικο.


Χωρίς να το έχω ψάξει σε βάθος, αν ένα αυτοκίνητο πωλείται στις ΗΠΑ φαίνεται πως βρίσκεις ανταλλακτικά.

Άσχετο με το παραπάνω παράδειγμα η BMW που έχει ανταλλακτικά - σαν αντίκες βέβαια - και για E30 ή παλαιότερο. Αντίστοιχο η Mercedes που μου είπε γνωστός πως ο πατέρας του έψαχνε αν θυμάμαι σωστά τρόμπα νερού για μοντέλο πριν το 1970, δεν έβρισκε πουθενά, ρώτησε Mercedes και του το έφερε με παραγγελία και με όλο το σετ σε σωληνάκια κτλ που χρειαζόταν για να συνδεθεί. Ενθουσιασμένος ο πατέρας του με αυτό γιατί περίμενε ότι θα ψάχνει άδικα.

_________________
Peugeot 307 XS 1.6 16V 2003

-- παλιές αγάπες --
Citroen Xsara I 1.4i 1998
Opel Astra H 1.4i 16V 2004
Citroen Xantia I 1.6i SX 1994
Citroen GSA 1.1 Special 1985


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Σεπ 2018, 16:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Mercedes & Toyota το έχουν αυτό το καλό με τα ανταλλακτικά, ειδικά με τα παλιά μοντέλα τους. Δεν ξέρω τώρα που η πλειοψηφία των ανταλλακτικών κατασκευάζεται από τρίτες εταιρείες αν θα ισχύει το ίδιο για τα σημερινά αυτοκίνητά τους μετά από 40-50 χρόνια.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Σεπ 2018, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Η Mercedes εχει ειδικο τμημα για a) μεταχειρισμενα ανταλλακτικα για μοντελλα απο 2001 και μετά που μπορεις να αγορασεις και on line β) εχει εχει ειδικο τμημα για παλαιοτερα μοντελα και μπορεις να παραγγειλεις και να χρυσοπληρώσεις διάφορα περίπου ό,τι θες.
Με διάφορα μοντέλα συμβαίνει το εξής: Ναι μεν σταματαν να παραγονται στην Ευρώπη αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν σε άλλα μέρη του κόσμου. Πχ.πεζω 504. Γεμάτος ο τόπος από ανταλλακτικά γιατι έβγαινε μέχρι πρόσφατα στην αφρική, 406, 405, 206 κτλπ
Επίσης κάποια μέρη τους μπορεί να μπαίνουν σε αλλα εκτος ευρώπης. Δυστυχώς σήμερα δεν φέρνει κανένας και αλιμονο μην σου τύχει, αλλά άμα ήθελες πεταλούδα γκαζιου για 106 πρωτη σειρά έβρισκες bosch made in russia γιατι την φοραγε το samara μεχρι το 2008 νομίζω.
Δυστυχως η ξανθια δεν κυκλοφόρησε πολύ, ποτέ εκτός ευρώπης και τα σωληνάκια της δεν τράβηξαν ακόμα το ενδιαφέρον του αφτερ μάρκετ...
Πάντως τα ανταλλακτικά στην αμερική κοστίζουν πολλές φορές φθηνότερα και αξίζει το ψάξιμο και η ταλαιπωρία εάν τιαριάζουν με δικά μας μοντέλα. Tα opelοιδη έχουν θέμα με το καπάκι κινητήρα (ενα πλαστικό που καλύπτει τον κινητήρα και βιδωνει η ταπα λαδιου και διάφοροι αισθητήρες και εδω έχει τουλάχιστον 250 λιανική και στην αμερική έχει 67 ντάλαρς πάντα γνήσιο GM....

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Σεπ 2018, 20:15 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
scientist έγραψε:
Ο μηχανικός μου - μόνο Γαλλικά - όταν κάναμε κουβέντα και του έλεγα το Xantia που είχα ότι παίζει να είναι και το καλύτερο αυτοκίνητο που είχα μέχρι σήμερα σε οδική συμπεριφορά κτλ και πως θα ήθελα να πάρω ένα να το έχω για βόλτα μόνο μου είπε την παρακάτω ατάκα:
"Να πάρεις Γιώργο, μόλις το αγοράσεις θα μου κάνεις μια χάρη, θα σβήσεις το τηλέφωνο μου."

Μετά από κουβέντα που κάναμε μου εξηγούσε ότι η Citroen έχει καταργήσει πολύ σημαντικούς κωδικούς για την ανάρτηση, οπότε πρακτικά δεν μπορείς να συντηρήσεις το αυτοκίνητο. Εκείνος πλέον για αυτό το λόγο δεν τα ακουμπάει μιας και μου λέει μπορεί να πάς να βγάλεις ένα σωληνάκι για να κάνεις μια αλλαγή κάπου και επειδή παλιό αυτοκίνητο είναι έχει ξεραθεί, να σου μείνει στο χέρι. Τι θα βάλεις εκεί; Η Citroen δεν δίνει.

Να μου λεγες για lancia να το καταλαβω. Αυτοι ναι δε παιζονται αν εχεις lybra-thesis..κανεις ταμα.

Εδω μιλαμε για κλασσικη περιπτωση μηχανικου που βαριεται να βαλει χερι σε υδροπνευματικο, εχω συναντησει πολλους τετοιους γιατι το αυτοκινητο ειναι πιο μπελαλιδικο και την εργατοωρα την ιδρωνεις. Σιγα το bx πια που δε βρισκει ο μηχανικος αυτος πραγματα. Εδω για cx που εχει χρειαστει βρισκω μεταχειρισμενα. Ο billaras εμπαινε στο Χανιαδακη ή τον Πουλακη και εφερνε οτι ηθελε βασει κωδικου παντως. Προσωπικα ουδεποτε ιδρωσα για να βρω το παραμικρο,θα μου πεις δε ζητησε και τιποτα παραξενο ουτε η δικη μου ουτε του πατερα μου. Ακομα και οι γρυλλοι των παραθυρων που γενικα αστοχουν στα xsara-xantia βρισκαμε τη πλαστικη φωλια με κοστος τσιχλας απο ebay. Ακομα και μικροπραγματα δλδ.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Σεπ 2018, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
xantiamanolis έγραψε:
nonos έγραψε:
xantiamanolis έγραψε:
το δικο σου χρηστο που ο πατερας σου ζητα 1000 θελει ολα τα παραπανω......θυμασε οτι καναμε και μια κουβεντα πριν 2 χρονια...

Βεβαιως και θυμαμαι...οπως και θυμαμαι οτι εγραφα αναλυτικα τι θελει στην αγγελια...οπως και θυμαμαι και ξερω οτι ΔΕ θελει δισκους,ΔΕ θελει τακακια, ΔΕ θελει επιστροφες, ΔΕ θελει 250e ''σερβις'' 'οπως και ΔΕ θελει ψυγειο θερμανσης, οπως και ΔΕΝ εχει κοστος αγορας 1300e, οπως και οτι τη ζητησες 2 φορες ''αμα θες 8 κατοσταρικα...''


ρε χρηστο μπλεκεις τα πραγματα δεν ειναι προσωπικο το θεμα ρε φιλε...
τελως παντων παω πασο εχεις δικιο
αλλα απαντησε μου σε κατι μην πεις για μενα για σενα για το βασιλη που θα πιασουμε να τα φτιαξουμε ονοι μας οτι θα βρουμε τρυπες για ανταλλακτικα θα τα παρουμε ισως και με καλη εκπτωση και θα μας βγει ιγο το μαλλι....
αν αυτος που θα το παρει βαζει χερι μεχρι ενα σημειο η χειροτερα δεν ξερει ουτε βιδα να βιδωσει τι θα πληρωσει?

Δε τα εμπλεξα Μανωλη μου, αλλα δε μπορει απο τη μια να μου γραφεις οτι ''το δικο σου θελει οτι ανεφερα''-δλδ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, το οποιο και δημιουργει εντυπωσεις γιατι δεν ισχυει (!) και απο την αλλη να εχεις επιχειρησει να το αγορασεις. Συγγνωμη αλλα δε βγαζει νοημα αυτο το πραγμα και δε το περιμενα.

Κατα τ αλλα εκανα εντελως αναλυτικη προσεγγιση στο θεμα για να μου λες οτι σε οτι ανεφερα εχω κανει εκπτωσεις. Εχω γραψει 2 παραγραφους γεματες και αναλυτικοτατες.

Ενταξει προφανως αν τα 200e συνολικη συντηρηση το χρονο του φαινονται καποιου πολλα και μαζι και τα +120e για τελη και σιγουρα και η καταναλωση υπαρχει το c1. Αλλα προσωπικα (και καταλαβαινω οτι εγω ειμαι 29 χωρις παιδια κτλπ :) ) θα εκοβα 4 ταβερνες το χρονο για να χω κατι το οποιο δε ξαναβγηκε και δε συγκρινεται με κατι c1 τωρα...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Σεπ 2018, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
grekoulis έγραψε:
....
Δυστυχως η ξανθια δεν κυκλοφόρησε πολύ, ποτέ εκτός ευρώπης και τα σωληνάκια της δεν τράβηξαν ακόμα το ενδιαφέρον του αφτερ μάρκετ...
.....

Δεν θα την τραβήξουν γιατί δεν χαλάνε :) φτιάχνουν για αυτά που χαλάνε και έχουν ζήτηση.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 896 από 946 [ 14185 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899 ... 946  Επόμενο



Συναφή θέματα

citroen ds 1973
Δ. Συζήτηση: DS / Traction Avant
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Citroen C4 2014 Diesel - Μου χάνει νερά απ το παγούρι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Poetfotis
Απαντήσεις: 15
CITROEN C4 1.6 HDI 2006 Automatic
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: giannis-alex
Απαντήσεις: 3
ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ | CITROEN C4 COUPE 2006
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 5
ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ - CITROEN C4 2006 COUPE
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron