Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 18 Απρ 2024, 19:55 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Αύγ 2021, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2020, 20:31
Δημοσιεύσεις: 5
Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό για την επισκευή του χρονισμού δεν το είχε πάρει το μάτι μου.

Συμφωνώ με το σκεπτικό, κοίταξα και για diesel, αλλά diesel από Αθήνα με κάτω από 130.000-140.000 χλμ και όχι από μάντρα, δεν κατάφερα να βρώ περίπου σε αυτά τα λεφτά...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Αύγ 2021, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
swstost έγραψε:
Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό για την επισκευή του χρονισμού δεν το είχε πάρει το μάτι μου.

Συμφωνώ με το σκεπτικό, κοίταξα και για diesel, αλλά diesel από Αθήνα με κάτω από 130.000-140.000 χλμ και όχι από μάντρα, δεν κατάφερα να βρώ περίπου σε αυτά τα λεφτά...
Τα thp πονάνε στο θέμα του χρονισμού όταν δεν γίνεται η συντήρηση που πρέπει, ενώ εμφανίζουν και σημαντικές επικαθίσεις στις βαλβίδες εισαγωγής (όλα τα άμεσου ψεκασμού στην ουσία). Έτσι είναι πολύ πιθανό να συναντήσεις όχημα που θα έχει υψηλές καταναλώσεις λαδιού κλπ. Μπορεί και όχι, αλλά είναι συχνό.

Όσον αφορά τώρα αυτό που είπα για την συντήρηση. Όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο, αν δεν εμπιστεύεσαι τον πωλητή, πρέπει να προβείς σε ένα γενικό σερβις. Σε ένα hdi, αυτό περιλαμβάνει αλλαγή σετ ιμάντα χρονισμού, αντλίας νερού, ψυκτικών, φίλτρων (αέρα, καυσίμου, λαδιού, καμπίνας) και φυσικά λάδια (εγώ θα άλλαζα και βαλβολινες κιβωτίου). Αυτό σε κόστος θα είναι 300-500€ (φουσκωμένες τιμές). Αν τώρα σου εγγυηθεί ο πωλητής ότι έχει αλλάξει και ιμάντα χρονισμού και αντλία νερού κλπ, γλιτώνεις 200€.

Στο thp όμως το πράγμα αλλάζει. Θα έλεγα είναι παθιαρικος κινητήρας. Εγώ με αυτά που έμαθα για αυτόν τον κινητήρα όταν έψαχνα δεύτερο αυτοκίνητο, κατέληξα σε αυτό. Γνώστης από εδώ μέσα που δυστυχώς για το φόρουμ μας δε γράφει πλέον, που έχει στην κατοχή του αυτοκίνητο με thp, μου είπε ότι έχουν θέματα αξιοπιστίας συχνά και ότι δε το εμπιστεύεται για μεγάλο ταξίδι. Αυτό λέει πολλά.

Μη κολλάς στα χλμ. Καθόλου όμως. Μπορεί ένα diesel με 100.000χλμ να είναι πολύ χειρότερο από ένα με 250.000χλμ. άλλα πράγματα παίζουν ρόλο.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Αύγ 2021, 06:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Σταύρε, μπορείς να κάνεις μια σύγκριση στα δικά μου diesel, πχ το αυτόματο μου έχει 251.000 χλμ και να το συγκρίνεις με ένα της Αθήνας που έχει 70.000 χλμ.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Αύγ 2021, 08:03 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
bakevang έγραψε:
Σταύρε, μπορείς να κάνεις μια σύγκριση στα δικά μου diesel, πχ το αυτόματο μου έχει 251.000 χλμ και να το συγκρίνεις με ένα της Αθήνας που έχει 70.000 χλμ.
Γράφοντας για 250.000χλμ στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα το δικό σου αυτοκίνητο. Άριστα συντηρημένο, διατηρημένο και προσεγμένο, είναι πολύ καλύτερο από κάποια που έχουν ακόμη και τα μισά χιλιόμετρα. Από την άλλη, το πού έχει δουλευτεί το αμάξι είναι καθοριστικό. Γιατί τα χιλιόμετρα είναι ένας αριθμός. Αλλά οι ώρες λειτουργίας είναι ένας άλλος και επίσης πολύ καθοριστικός, που δυστυχώς, αν και πολύ εύκολο, δεν παρακολουθείται. Με απλά λόγια ένα αυτοκίνητο όπως του Βαγγέλη που είναι συνεχώς σε ΕΟ επάνω και γράφει τα χιλιόμετρα με ρυθμό 50/ώρα (ή και παραπάνω). Εγώ που μένω λίγο έξω από την πόλη και κάνω και τακτικά ανοιχτά δρομολόγια είμαι κατά μέσο όρο στα 35-40χλμ/ώρα. Αντίθετα ένα αμάξι σε μεγάλο αστικό κέντρο είναι στα 17-20χλμ/ω. Έτσι στα 100.000χλμ ο Βαγγέλης έχει 2000 ώρες λειτουργίας, εγώ 2500, αλλά το άλλο στην Αθήνα πχ έχει 5.000 ώρες. Και αυτό έχει τεράστια σημασία.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 14:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
swstost, καλωσήρθες κατ' αρχήν.

Ψάξε όσο πιο καλά μπορείς να βρεις αυτοκίνητο απευθείας από ιδιώτη, ελληνικής 1ης κυκλοφορίας με κομπλέ συντήρηση περασμένη και στο βιβλίο.
Από μάντρα μακρυά, και για diesel από μάντρα ούτε σκέψη, όσες λίγες εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα κι αν έχει. Γυρισμένα θα 'ναι, και εισαγωγής.

Αυτό που ανέβασες φαίνεται καλή τέτοια περίπτωση, αν είναι όπως τα λέει, χωρίς ιστορικό βλαβών και με κομπλέ τα σέρβις και σφραγισμένα από την Ωμέγα, και ιδίως αν είναι και πρώτο χέρι αγορασμένο από την Ωμέγα με τα συνολικά χιλιόμετρα που λέει. Δες το, έχεις δικαίωμα να το ελέγξεις και με δικό σου μηχανικό. Και σαν οικογενειακό, δεν συζητιέται, είναι εξαιρετικό, και νομίζω και πενέμορφο.

Ότι κι αν βρεις, ουσιαστικά μόνο ενδεικτικά στα λόγια του πωλητή μπορείς να στηριχτείς για το είδος των χιλιομέτρων που έχει, αν είναι πολλά τα ζόρικα αστικά, ή τα άνετα υπεραστικά, ή είναι ισοσταθμισμένα. Μόνο στην περίπτωση που έχει στοιχεία ο πωλητής από gps tracker ή από εφαρμογή μέσω OBD για τις ώρες λειτουργίας, και σου τα διαθέσει και διαιρέσεις μ' αυτές τα συνολικά χιλιόμετρα και δεις το λόγο.
Σωστά όσα αναφέρθηκαν πριν για τις ώρες και τους δείκτες "χιλιόμετρα/ώρα" και τη σημασία τους, αλλά τρέχα βρες τα σε μεταχειρισμένο, και δη 10 χρονών. Στα νεότερα, έχουμε στοιχεία για τις ώρες λειτουργίας, και από τις εφαρμογές που είπα και από την εργοστασιακή εφαρμογή MyCitroen. Στα παλιότερα, μόνο αν πέσεις σε "βαρεμένο" ιδιοκτήτη, ή αν σου πει μηχανικός βάσει διαγνωστικού, αν μπορεί να σου πει, κι αν δεν έχουν πειραχτεί τα στοιχεία από κάποια αναγκαία αναβάθμιση λογισμικού, ή και ηθελημένα αφού όλα πειράζονται όπως τα χιλιόμετρα.

Αν μπορείς, και να διασταυρώσεις όσα λέει, και να το ελέγξεις πριν, και να είσαι σχολαστικός μετά, προχώρα. Καλός είναι ο THP, με τους καλούς.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2020, 20:31
Δημοσιεύσεις: 5
[off-topic]
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, θέλω να πω ότι είναι αρκετά δύσκολο πια στα forums να βρεις σοβαρούς ανθρώπους με συγκροτημένη σκέψη, και για μια ακόμη φορά αυτό το forum παραμένει μια πολύ ευχάριστη εξαίρεση.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Γιάννη, αν και δεν είμαι νέος χρήστης :)
Είχα γραφτεί πριν πολλά χρόνια επειδή έψαχνα και τότε για Citroen, αλλά δεν τελικά τα οικονομικά δεν έβγαιναν και δεν προχώρησε.
Μετά δεν μπήκα για πάρα πολύ καιρό στο forum, και μάλλον λόγω inactivity ο user μου είχε σβηστεί, οπότε κάποια στιγμή έφτιαξα καινούριο.

Tο βασικό αυτοκίνητό μας, ένα Opel Astra, πουλήθηκε πριν 2 βδομάδες και τώρα κοιτάζω να προχωρήσω πολύ άμεσα σε αγορά νέου.
[/off-topic]

Κοιτάζω μόνο για αυτοκίνητα από ιδιώτες, από μάντρα έχω καεί στο παρελθόν και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναασχοληθώ (ειδικά για diesel που εμφανίζονται συνήθως με πολύ λιγότερα χλμ από ότι πραγματικά έχουν).

Για diesel, κοίταξα ξανά στο car και με βάση τα κριτήρια που έχω (μέχρι 150.000χλμ, από Αθήνα, έως 9.000EUR, μετά το 2011, ιδιώτης), βρήκα και αυτό:

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... c4-picasso

Η άδεια είναι του 2012, υποθέτω τότε είχαν περάσει οι HDI σε EURO 5?

Επεκτείνοντας λίγο την αναζήτηση, βρήκα και αυτό, με ακόμη περισσότερα χλμ βέβαια, και τιμή για την οποία πρέπει να κάνω υπέρβαση, αλλά είναι μια γενιά μετά:

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... c4-picasso

Αυτή η γενιά κινητήρων είναι με adblue? Πως μπορώ να το καταλάβω?
Ρωτάω γιατί ψάχνωντας λίγο εδώ είδα αρκετά θέματα με την συγκεκριμένη τεχνολογία.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Εγώ θα διαφωνήσω στο θέμα επαγγελματία/ιδιώτη. Υπάρχουν σοβαρές "μάντρες". Είναι λίγες, αλλά υπάρχουν. Στην Αθήνα έχουμε ακούσει καλά λόγια για την Ομεγα, αλλά και για την Spotawheel. https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... om-similar

Αν βλέπεις euro6 σημαίνει είναι με το AdBlue. Euro 5 χωρίς.

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις μια καλή λίστα από μερικά αυτοκίνητα και να ξεκινήσεις έλεγχο.

Χωρίς να θέλω να σε απομακρυνω από το αυτοκίνητο που θέλεις, θα πρότεινα να κοιτάξεις και το ομοσταυλο Peugeot 3008 του 2009-2014 που είναι της ίδιας φιλοσοφίας. Μπορείς επίσης να βρεις κάτι ενδιαφέρον.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 18:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
swstost, καλώς ξαναήρθες λοιπόν, και πες και όνομα να μη μιλάμε με κωδικούς... :)

Το 1ο είναι Euro 5, πάντως άμα βλέπω τέτοιες αγγελίες με ελάχιστες φωτογραφίες κι αυτές μισές, οσμίζομαι γενικώς τσαπατσουλιά και προσπερνώ.
Το 2ο, αν είναι Euro 6 τότε είναι BlueHDI και το e-HDI θα το έγραψε λάθος, και ναι έχει σύστημα SCR με AdBlue. Ρώτα τον, το '15 πήγε σε Euro 6.
Αν είναι Euro 6 το λέει η άδεια, και στις ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ/NOTES "EURO VI" και στο πεδίο (V.9) με αντίστοιχο κωδικό περιβαλλοντικής κατηγορίας.
Και φυσικά, θα δεις να έχει μικρή μπλε τάπα πλήρωσης AdBlue ή στον χώρο αποσκευών κάτω από το κάλυμμα ή μέσα από το πορτάκι δίπλα στην τάπα καυσίμου. Αν είσαι προβληματισμένος με τα θέματα που είδες για το δοχείο, δεν έχεις άδικο.

(Ούτε η Ωμέγα ούτε η Spotawheel είναι "μάντρα" με τη γνωστή κακόφημη έννοια. Η δεύτερη δε, είναι ουσιαστικά μεσάζοντας πωλητή-αγοραστή.)

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2020, 20:31
Δημοσιεύσεις: 5
Ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.

@Γιάννης: Γιώργος εδώ :)

@Λοχίας: αυτό είναι το πλάνο, να καταλήξω σε 1-2 και να τα πάω για έλεγχο. Θα κοιτάξω και το 3008 που λες.

Το θέμα αλλαγής αυτοκινήτου ξεκίνησε από το ότι ο μεγάλος μου γιός έφτασε πρόσφατα σχεδόν 1,90 και το κεφάλι του στο πίσω κάθισμα ακούμπαγε στη οροφή του Astra :D

Οπότε είπα να πάω σε κάτι με μεγάλο headroom στην πίσω σειρά καθισμάτων, και απ'ότι κατάλαβα μόνο τα MPV με καλύπτουν...

Opel είχα 10 χρόνια, οπότε είπα να μην δω Zafira που είναι το ίδιο αμάξι ουσιαστικά, και έτσι εστίασα πρωτίστως στο απωθημένο μου, τη Citroen που την είχα πάντα σε τρομερή εκτίμηση αλλά δεν είχα ποτέ (και δευτερευόντως αν δεν βρω, σε VAG Group - Altea XL, Touran).

Είδα αυτό στην Ωμέγα:
https://omegahellas.car.gr/cars/view/315167270/

Ο κινητήρας είναι πολύ κοντά σε αυτό που είχα συνηθίσει με το Astra (1.8, 125ΗP) και απ'ότι έχω διαβάσει εδώ είναι "δεκτικός" στο LPG.

Και αυτό το 3008, που λέει 140HP:
https://omegahellas.car.gr/cars/view/315126524/

140ΗP δεν υπάρχει απ'όσο ξέρω, οπότε είναι ή "υπερεκτιμημένο" 1.6 ατμοσφαιρικό, ή "υποτιμημένο" THP :D
Θα πάρω ένα τηλ να τους ρωτήσω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2021, 19:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Γιώργο, άμα έφτασε ο μεγάλος γιός σχεδόν 1.90, τότε είναι αυτός για το μπροστινό κάθισμα πιά κι εσύ για το πίσω ή αλλουνού μπροστινό... :D
Σχεδιάρα αυτή η γενιά Picasso, το άλλο σα London Taxi, αλλά αν σε παίρνει μη πας τόσο πολύ πίσω σε 15ετίας. Δες από χέρι, υπάρχουν ευκαιρίες.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Αύγ 2021, 01:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
to πρωτο σαμ σχεδιο μου αρεσει καλυτερα και ειναι πιο ευκολοπουλητο απο το πεζω που ειναι παλιο σχεδιο και ασχημο κατ εμε
το μοτερ στα 1800 δεν παθαινει τιποτα απλα αυτο που θα πρεπει να τσεκαρεις στο σιτροεν ειναι τα ηλεκτρικα τυ διοτι εκει πασχει

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Σεπ 2021, 09:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Δε σωζεσαι απο πουθενα αν δε ξερεις να ''μεταφραζεις'' αυτα που ακους ακομα και απο ιδιωτες.. απο το υφος το ιδιο πολλες φορες...

Παιρνω τηλεφωνο μεταχειρισμενο νο.1 - ιδιωτης. 93.000km σε πολυ λογικη τιμη χωρις καμια αλλη πληροφορια.
Στη πρωτη ερωτηση για το παρελθον του αυτοκινητου μου εξηγει οτι ειναι του θειου του αγορασμενο το '19 απο τον Χ ή Υ (και οι 2 ονοματα που εχει βουιξει η πιατσα για την αλητεια τους) καθως δε θυμαται. Φυσικα δεν ξερει αν υπαρχει book service. Η αγγελια κατεβαινει χθες το βραδυ και σκεφτομαι οτι ισως το μετανιωσε ή το σκοτωσε ή καποιος εφαγε τον παπα. Το αυτοκινητο ξανανεβαινει αγγελια σημερα απο το ιδιο τηλεφωνο με τις ιδιες φωτογραφιες με 170.000km και χαμηλοτερη τιμη :laugh

Παιρνω τηλεφωνο το μεταχειρισμενο νο.2. - ιδιωτης. 29.000km(!!) και εδω και πολυ καιρο αγγελια. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα πριν 8-9 μηνες θυμομουν οτι ανεφερε επισκευη κινητηρα αλλα δεν θυμομουν καθολου. Οποτε μερικοι κουτοπονηροι τα ''29.000km'' τα γραφουν ως ''τοσα απο την επισκευη''
1ο χερι. Πωλητης ο οποιος απανταει εως και μονολεκτικα(!) στις ερωτησεις μου, επιβεβαιωνει οτι ειναι αριστο με οντως 29.000km-''θα το δεις και θα παθεις πλακα κτλπ'' και αρνειται οτι εχει γινει γενικη επισκευη κινητηρα αλλα κατα τ αλλα ''δε χρειαζεται τιποτα, τα εχω βαλει ολα καινουργια στο μοτερ''. μου εξηγει οτι σταθμευε σε κλειστο χωρο και οταν τον ρωταω για προφανη(!) εξωτερικη φθορα στις φωτογραφιες που προκαλειται απο τον ηλιο μου απανταει οτι κανω λαθος και δε βλεπω σωστα! Ξανακοιταω τις φωτογραφιες απο υπολογιστη μετα εντωμεταξυ και οχι κινητο και διαπιστωνω εντονη φθορα σε λεβιε, δερμα τιμονιου και το ενα δερματινο μαξιλαρακι στο μπακετ.....

Υπαρχουν αλλοι τιμιοι παντοτε.. Ιδιωτης νο.3 - 187.000km. Αψογη εικονα μεσα-εξω, πολλα χιλιομετρα αλλα λογικα για την ηλικια. Αυτοκινητο που το θυμομουν αγγελια πριν 6 μηνες και ξανανεβαινει αγγελια απο την ιδια επαρχιακη πολη με πολυ παρομοια χιλιομετρα με τοτε και τελειως αλλες φωτογραφιες. Ανθρωπος ευγενικος και ειλικρινης, μου επιβεβαιωνει οτι αλλαζει αυτοκινητα συχνα και το αγορασε οντως πριν 6 μηνες. Στην ερωτηση μου για τον κινητηρα και τη φημη του μου απανταει επι λεξη ''1,5λιτρο ανα 3000km'' και οτι συγκεκριμενη βλαβη που βγαζει το μοντελο την εχει και πρεπει ν αλλαχθει το εξαρτημα...

Πειθομαι παω βλεπω απο κοντα το νο.4 απο ιδιωτη με 54.000km(!) κατα δηλωση σε απιστευτη κατασταση και ατρακαριστο με τιμη απλως τσιμπημενη αλλα οχι κατι τραγικο. Σε ομολογουμενως εξαιρετικη οπτικη κατασταση μεσα εξω απο τις φωτογραφιες και γραμμενα αυτα που θελεις να διαβασεις "αριστο-ατρακαριστο-πρωτο χερι-book service''.
Αυτο το αυτοκινητο ειχε οντως αυτα τα χιλιομετρα απο διαφορες λεπτομερειες αλλα παιδια βρωμαγε απιστευτη τσιγαριλα, ειχε γδαρμενα μερη των πλαστικων των ταπετσαριων των πορτων απο λαθος καθαρισμο, ηθελε λαστιχα χθες, μπαταρια και ειχε καμμενη και μια οθονη πληροφοριων. Περπαταγε υπεροχα σαν καινουργιο αυτοκινητο ωστοσο και ειχε και προσφατο μεγαλο σερβις. ως εδω κανεις ενα μικρο παζαρι και το παιρνεις... Εκει που με ζωσαν τα φιδια ηταν το ''φτιαξαμε κατι γρατζουνιες τωρα προσφατα'' και το γεγονος οτι ηταν προφανες οτι ειχε περασει ολικα αλοιφαδορος σε συνδυασμο οτι οι δυο μπροστινες πορτες ειχαν μια τοπικη αλλαγη στο ''μπιμπικι'' του βερνικιου. Σε αυτες τις περιπτωσεις δε προσβαλλεις τον αλλον αλλα ανα 10 λεπτα το γυροφερνεις πλαγιως... ''Ε νταξ 10 χρονων αυτοκινητο λογικο να εχει κανει και κανα μικροατυχημα'' και μετα περιμενεις την απαντηση. Μετα απο 10 λεπτα και ενω εχεις αλλαξει κουβεντα '' Εκτος απο τον πισω προφυλακτηρα που ειναι ξαναβαμμενος μηπως εχει και τιποτα αλλο βαφτει'' και ξαναπεριμενεις την αντιδραση. Μετα απο 10 λεπτα.. ''Μηχανοστασιο καθαρο βλεπω πολυ ωραια, μηπως εχει αλλαχθει κατι ή χρειαζεται κατι τωρα?'' -> Εχει αλλαχθει ψυγειο και βεντιλατερ -> ''για ποιο λογο? ειχε θεματα θερμοκρασιων?'' -> Οχι απλα ειχε κανει ενα μικροατυχηματακι....
Και κοιταω τις βιδες του φτερου αριστερα και ειναι μπορντω και αριστερα ειναι μαυρες. Και τελικα το ''ατυχηματακι'' βασει ποσου αποζημιωσης που ανεφερε ηταν ατυχημα οχι κανα ακουμπημα βασει ηλικιας του οχηματος..... Κατα τ αλλα αριστο και ατρακαριστο...

Τηλεφωνο στο νο.5 ιδιωτης, 1ο χερι και 94.000km σε τσιμπημενη τιμη. Μονιμα σε κλειστο γκαραζ αλλα η οροφη με τοπικη θαμπαδα, ''να ξερεις δε του εβαλα υγραεριο που μου προτεινε ο μηχανικος μου γιατι ενω αυτο το μοτερ το αντεχει γιατι βγαζει τοσα και οχι τοσα αλογα εγω δεν ηθελα να του βαλω'' -> που μοτερ με τα αλογα που δηλωσε οτι βγαζει δε βγηκε ποτε και οσο και να το εξηγουσα να μη νιωθει :laugh Σε ερωτηση αν θελει τιποτα το αυτοκινητο η απαντηση ηταν αρνητικη και οτι απλα αφηνε το αυτοκινητο για προγραμματισμενα σερβις και πληρωνε και ολα ειναι στο βιβλιο κατα τ αλλα κατα δηλωση του ιμαντα εκκεντροφορου εκανε για πρωτη φορα πριν 2 χρονια κλεινωντας 10ετια(!).. Αντε εμπιστευσου τωρα ιδιοκτητη για να το παρεις αυτο.....

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Σεπ 2021, 15:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Το θέμα είναι οτι απο ιδιώτη θα τα ακούσεις όλα αυτά. Απο μάντρα θα πάρεις τα ίδια αυτοκίνητα "άριστα, ατρακάριστα, με το 1/5 των χιλιομέτρων".


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Σεπ 2021, 15:29 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Απο μαντρα δε παιρνεις καν τηλεφωνο να μαθεις λεπτομερειες :laugh

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Σεπ 2021, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι, και εγώ από μάντρα ψώνισα και μου βγήκε σωστός ο έμπορος. Άλλωστε, πουλάει πολλά αυτοκίνητα (κρίνοντας από τις κριτικές Google που γράφονται ανά βδομάδα), αν δεν ήταν σωστός, θα είχε βγει η βρώμα, τουλάχιστον εδώ στην περιοχή. Δυστυχώς ακούγονται περισσότερο οι κακές περιπτώσεις που παίρνει μπάλα και τους καλούς.

Στάλθηκε από το M2006C3LG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 369 από 374 [ 5602 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372 ... 374  Επόμενο



Συναφή θέματα

τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: gregori
Απαντήσεις: 30
Καφενείο "Τα μεταχειρισμένα Citroen"
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 14184
Μεταχειρισμενα Ανταλλακτικα citroen
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: smpokos
Απαντήσεις: 0
Ασφαλιστικές καλύψεις στα νοικιαζόμενη αυτοκινητα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Orestis
Απαντήσεις: 0
Hλεκτρικα - Υβριδικά αυτοκίνητα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια