Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:48 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τι να προσέξω.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Οκτ 2018, 10:23 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα σε όλους.

Νεος στο forum θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας. Μόλις σήμερα έγινα κάτοχος ενός C1 (μεταχειρισμένο του 2007 μοντέλο)
Λόγο "τεχνικού προβλήματος" το αμάξι είναι αυτόματο.

Θα ήθελα να μου δώσετε μερικές συμβουλές τι να προσέξω αφου είναι η πρώτη μου φορά που αγοράζω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.
Η βασική μου ανάγκη είναι να πηγαίνω και να ερχομαι καθημερινά απο την δουλειά μου (σύνολο 27 χλμ) και να πηγαίνω και στο εξοξικό μου 65 χλμ πόρτα πόρτα αλλα δρόμος με στροφές και ανηφόρες (ο παλιός ο δρόμος μάνδρα-θηβα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι να προσέξω.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Οκτ 2018, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Καλορίζικο και καλότυχο να είναι! Να το χαρείς με πολλά όμορφα χιλιόμετρα
Ελπίζω να έγινε έλεγχος όσο καλύτερα γίνεται για τρακάρισματα χιλιόμετρα κτλ. Όχι ότι δεν γίνεται και τώρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει κάτι σε περίπτωση που δεν είναι όλα καλά.
Τώρα από την στιγμή είναι στην κατοχή σου προσωπικά θα σου προτιμώ ένα καλό έλεγχο σε φρένα λάστιχα και αναρτήσεις και θα άλλαζα χθες ότι είναι φθαρμενο. Στην συνέχεια ένα καλό σέρβις με αλλαγή ιμάντες όλα τα υγρά, μπουζι κτλ για να έχω μια δικιά μου βάση από το μηδέν. Η συντήρηση του αυτόματου κιβωτίου δεν την γνωρίζω και κάποιο άλλο μέλος θα σε ενημερώσει.
Από εκεί και πέρα βενζινουλα και βόλτες να το χαρείς. Προσωπικά και μόνο σαν δικιά μου γνώμη εγώ θα έκανα έναν βιολογικό και ένα γυάλισμα να ξανά νιώσει. Γι άλλους είναι πεταμένα λεφτά για εμένα εξίσου σημαντικά όπως η συντήρηση αλλά σίγουρα ένα σημαντικό μπάτζετ χρημάτων.
Τι χρονολογία είναι το μικρό και πόσα χιλιόμετρα;

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι να προσέξω.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Οκτ 2018, 09:58 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα Skotis και ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι το ίδιο και για όλους εδω μέσα (Καλορίζικο και καλότυχο να είναι! Να το χαρείς με πολλά όμορφα χιλιόμετρα)

Το αμάξι είναι από ιδιώτη (γνωστό γνωστού) και τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά (80.000). Ο μηχανικός μου που το είδε μου είπε ότι είναι σε καλή κατάσταση. Τσιμπάει λίγο λάδι αλλά σε ανεκτά πλαίσια.
Τα λάστιχα θέλουν αλλαγή σύντομα και το παζαρέψαμε στην τιμή. λογικά το ΣΚ θα πάω να μιλήσω με τον μηχανικό πόσο θα μου πάει ένα service (όπως πολύ καλά ανέφερες και εσύ) για να ξέρω τι μου γίνεται.

Ένα πράγμα που μου ανέφερε ο πωλητής είναι ότι δεν δουλεύει σωστά ο δείκτης καυσίμου (δείχνει παραπάνω) παρόλο που το αλλάξανε (το φλοτέρ) το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Θα μιλήσω και με τον μηχανικό αλλά το αναφέρω και εδώ μήπως έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο.......

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Τι να προσεξω σε C3 mk1
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: vaggelis_3333
Απαντήσεις: 2
Tι να προσέξω
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: billy_c4
Απαντήσεις: 9
Πολλά χιλιόμετρα τι να προσέξω
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: scientist
Απαντήσεις: 26
Έλεγχος στα 7.000 χλμ. Να προσέξω κάτι;
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: Mikelangelo
Απαντήσεις: 11
Πιθανός αγοραστής Citroen Cactus, Τι να προσέξω?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 21
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια