Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:01 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με το ΑΒS του C1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 11:07 
Άβαταρ μέλους
Αγόρασα ένα citroen C1 το καλοκαίρι του 2006. Από τις πρώτες μέρες παρατήρησα ότι το abs έχει πολύ μεγάλη ευαισθησία και ειδκά σε γλυστερούς δρόμους σχεδόν δεν έχω φρένα!!! Στο παρελθόν έχω αλλάξει πολλά αυτοκίνητα αλλά τέτοιο πράγμα δεν συνάντησα ποτέ. Το έχω πάει σε πέντε αντιπροσωπείες και δεν έγινε τίποτε. Άλλαξα τις ζάντες με αλουμινίου και λάστιχα φαρδύτερα και είδα μια ελάχιστη βελτίωση. Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2007, 17:56
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Αθήνα
Καλημερα. Το abs ειναι ευαισθητο σε ολα της σειρας.. Και πως γινεται να μην εχεις φρενα αφου λειτουργει το abs? hmmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 12:36 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Απρ 2007, 10:31
Δημοσιεύσεις: 3502
Τοποθεσία: Αθήνα - Λόφος Σκουζέ - Κάρυστος
πατάς απότομα φρένο και ακούγεται ένας θόρυβος γκρ γκρ και αυτο συνεχίζει τα τσουλάει και ταυτόχρονα σαν να θέλει και να κρατηθεί...Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιως hmmm
Το πήγα και γω να το δουν, μου βγαλαν και λιγο αέρα από τα λάστιχα και μου καθάρισαν και τα τακάκια και κάπως έχει βελτιωθεί ή μου φαίνεται

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 12:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
Sofia έγραψε:
πατάς απότομα φρένο και ακούγεται ένας θόρυβος γκρ γκρ και αυτο συνεχίζει τα τσουλάει και ταυτόχρονα σαν να θέλει και να κρατηθεί...Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιως hmmm
Το πήγα και γω να το δουν, μου βγαλαν και λιγο αέρα από τα λάστιχα και μου καθάρισαν και τα τακάκια και κάπως έχει βελτιωθεί ή μου φαίνεται


αυτο ειναο το abs. αυτη τη δουλεια κανει. απλα στο c1 το κανει πιο εντονα λογο μικρων ελαστικων. :thumbup

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Απρ 2007, 10:31
Δημοσιεύσεις: 3502
Τοποθεσία: Αθήνα - Λόφος Σκουζέ - Κάρυστος
ναι αλλα αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι ότι 1,5 χρόνο που χω το αυτοκινητο δεν το χε ξανακάνει ποτε τόσο έντονα όσο τωρα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 13:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
οσο περναει ο καιρος και τα λαστιχα τρωγονται και τα τακακια. οποτε ηλειτουργρια του abs.

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 13:12 
Άβαταρ μέλους
ΕΠΙΣΗΜΟΣ έγραψε:
Sofia έγραψε:
πατάς απότομα φρένο και ακούγεται ένας θόρυβος γκρ γκρ και αυτο συνεχίζει τα τσουλάει και ταυτόχρονα σαν να θέλει και να κρατηθεί...Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιως hmmm
Το πήγα και γω να το δουν, μου βγαλαν και λιγο αέρα από τα λάστιχα και μου καθάρισαν και τα τακάκια και κάπως έχει βελτιωθεί ή μου φαίνεται


αυτο ειναο το abs. αυτη τη δουλεια κανει. απλα στο c1 το κανει πιο εντονα λογο μικρων ελαστικων. :thumbup


Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά δεν είμαι πρωτάρης στην οδήγηση. Οδηγώ εδώ και 23 χρόνια και έχω αλλάξει πάνω από 10 αυτοκίνητα αλλά τέτοιο ευαίσθητο abs δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Παράλληλα έχω και το citroen C4 1.6 VTS και είναι μέρα με την νύχτα τα φρένα του.
Παρέλειψα δε να σας πω ότι από την citroen με παρέπεμψαν στην toyota για να εξετάσουν εκεί το software του εγκεφάλου του abs επειδή η citroen δεν μπορεί να επέμβει εκεί λόγω κατασκευής του από τηνToyota. Επίσης να πω ότι άλλαξα τα ζαντολάστιχα με φαρδύτερα με κάπως καλύτερα αποτελέσματα. (διάσταση ελαστικών 185/55/14)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 13:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
dim51 έγραψε:
ΕΠΙΣΗΜΟΣ έγραψε:
Sofia έγραψε:
πατάς απότομα φρένο και ακούγεται ένας θόρυβος γκρ γκρ και αυτο συνεχίζει τα τσουλάει και ταυτόχρονα σαν να θέλει και να κρατηθεί...Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιως hmmm
Το πήγα και γω να το δουν, μου βγαλαν και λιγο αέρα από τα λάστιχα και μου καθάρισαν και τα τακάκια και κάπως έχει βελτιωθεί ή μου φαίνεται


αυτο ειναο το abs. αυτη τη δουλεια κανει. απλα στο c1 το κανει πιο εντονα λογο μικρων ελαστικων. :thumbup


Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά δεν είμαι πρωτάρης στην οδήγηση. Οδηγώ εδώ και 23 χρόνια και έχω αλλάξει πάνω από 10 αυτοκίνητα αλλά τέτοιο ευαίσθητο abs δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Παράλληλα έχω και το citroen C4 1.6 VTS και είναι μέρα με την νύχτα τα φρένα του.
Παρέλειψα δε να σας πω ότι από την citroen με παρέπεμψαν στην toyota για να εξετάσουν εκεί το software του εγκεφάλου του abs επειδή η citroen δεν μπορεί να επέμβει εκεί λόγω κατασκευής του από τηνToyota. Επίσης να πω ότι άλλαξα τα ζαντολάστιχα με φαρδύτερα με κάπως καλύτερα αποτελέσματα. (διάσταση ελαστικών 185/55/14)


ok......
αφου εχεις αλλαξει τοσα αμαξια θα ξερεις οτι απο οχημα σε οχημα τα λειτουργικα συστηματα αλλαζουν ως προς την συμπεριφορα.

ποσο μαλλον το abs...

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Σεπ 2008, 19:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2007, 13:56
Δημοσιεύσεις: 65
Τοποθεσία: 12
ειναι τραγικη η κατασταση γνωμη μου βγαλε την πλακετα abs ή δοκιμασε να δεις πως να φρεναρεις χωρις να πιανει τοσο γρηγορα το abs.
ισως να φταινε κ τα μαμα λαστιχα,πρεπει να χουν σκληρη γομα...

τελικα πηγες στην τουοτα για το abs?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Σεπ 2008, 11:42 
Άβαταρ μέλους
kage έγραψε:
ειναι τραγικη η κατασταση γνωμη μου βγαλε την πλακετα abs ή δοκιμασε να δεις πως να φρεναρεις χωρις να πιανει τοσο γρηγορα το abs.
ισως να φταινε κ τα μαμα λαστιχα,πρεπει να χουν σκληρη γομα...

τελικα πηγες στην τουοτα για το abs?


Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν πρόλαβα να το πάω στην toyota. Σύντομα όμως θα το πράξω.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: c3dieselauto2013
Απαντήσεις: 5
πρόβλημα με radio cd και οθόνη
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: theoarg
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα με τον αέρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: georgul
Απαντήσεις: 7
Ξεκλειδωμα πορτμπαγκαζ - Πρόβλημα Διακόπτη
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 74
Προβλημα με το τιμονι citroen c2 vtr 05
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: sakis zaf
Απαντήσεις: 24
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια