Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 26 Απρ 2024, 22:45 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιαν 2014, 22:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 21:51
Δημοσιεύσεις: 8
Καλησπερα στην ομαδα της Citroen ειμαι κατοχος ενος citroen c2 1.4 vtr εδω και 2 μηνες και θελω εαν μπωρειτε να με βοηθησετε πανω σε 2 πραγματα.(δεν ξερω εαν γραφω στο σωστο τοπικ εαν κανω λαθος συχωρεστε με)..
Το πρωτο μου προβλημα ειναι η καταναλωση αφου μετα απο 3 reset γραφει 12,1 και δεν νομιζω πως ειναι και τοσο φυσιολογικο με 20 ευρω κανω γυρω στα 90-110 χλμ.να τονισω πως το αυτοκινητο εχει 140000 χλμ.
Και ενα δευτερο ερωτημα αν ξερει καποιος να μου απαντησει ειναι αν ξερετε που μπωρει να εχει μια εισοδο για να μπορεσω να περασω ενα καλωδιο ρευματος απο την μπαταρια και να δωσω σε ενισχυτη πισω.ευχαριστω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιαν 2014, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:welc Liako!
Για το θέμα της κατανάλωσης ...υπάρχουν πολλές πιθανότητες.
Άλλαξε πρατήριο να δείς μήπως η βενζίνη σου είναι ...κατώτερης ποιότητας.. και ύστερα κοίτα φίλτρο βενζίνης-αέρος και μπουζί να δείς σε τι κατάσταση είναι.
Επίσης και την πίεση στα λάστιχά σου μήπως έχει πέσει και έχεις αυξημένη κατανάλωση. Αυτά για αρχή... ;)

Για καλώδιο ενισχυτή, σίγουρα έχει τάπες για την καμπίνα. Τα μέλη που έχουν C2, θα ξέρουν καλύτερα από μένα να σου απαντήσουν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιαν 2014, 23:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 21:51
Δημοσιεύσεις: 8
Καλησπερα DIESOULA ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. Δεν νομιζω να φταει η βενζινα γιατι υποτιθεται οτι βαζω στο ποιο (επωνυμο πρατηριο δεν ξερω αν κανει να πω ονομα) και βαζω 97 οκτανιων που απο'τι λενε βγαζει και περισσοτερα χλμ το 12,1 σε συνδυασμο με 90-110 χλμ που κανω μου φαινονται λιγα δεν ξερω.ολα τα αλλα που μου ειπες θα τα κοιταξω.οσο για το καλωδιο βρηκα μια ταπα την εβγαλα ειχε μονωση και παλι λαμαρινα λες να χρειαζεται τρυπημα με τρυπανι;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιαν 2014, 23:17 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
δε γνωρίζω φίλε μου για την τάπα. :hmm :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιαν 2014, 23:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Φίλε μου θα πρέπει να κοιτάξεις με το καπό ανοιχτό προς τα μέσα και όχι από μέσα προς τα έξω!Η τρύπα που υπάρχει είναι με μονωτικό υλικό και μοκέτα και είναι πάνω από το πεντάλ του γκαζιού. Θα πρέπει να πάρεις ένα ψιλό κατσαβίδι μακρύ και να την ψάξεις από το καπό και όχι μέσα από το αμάξι. Αν απλώσεις το χέρι σου εντελώς ψαχτά γιατί δεν έχεις ορατότητα από τη λαμαρίνα έξω περίπου προς το κέντρο του αυτοκινήτου θα τη νιώσεις με την αφή (φαντάσου στο ύψος του γκαζιού) και αν σπρώξεις με το κατσαβιδάκι τότε θα υποχωρήσει το μονωτικό με τη μοκέτα και μπαίνοντας μέσα θα δεις που θα βγει το κατσαβιδάκι σου. Εμένα από το συγκεκριμένο σημείο έιχανε περάσει και το καλώδιο του συναγερμού των ραντάρ και είχανε βάλει μια μικρή τάπα σαν σφήνα.Προσοχή επειδή θα βάλεις όλο σου το χέρι μέχρι και τον αγκώνα πίσω από τη μηχανή και θα την ακουμπάς γιατί είναι στριμωγμένα, το αμάξι σου να είναι κρύο, γιατί εγώ παραλίγο να να την πάθω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 00:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 21:51
Δημοσιεύσεις: 8
AOYE έγραψε:
Φίλε μου θα πρέπει να κοιτάξεις με το καπό ανοιχτό προς τα μέσα και όχι από μέσα προς τα έξω!Η τρύπα που υπάρχει είναι με μονωτικό υλικό και μοκέτα και είναι πάνω από το πεντάλ του γκαζιού. Θα πρέπει να πάρεις ένα ψιλό κατσαβίδι μακρύ και να την ψάξεις από το καπό και όχι μέσα από το αμάξι. Αν απλώσεις το χέρι σου εντελώς ψαχτά γιατί δεν έχεις ορατότητα από τη λαμαρίνα έξω περίπου προς το κέντρο του αυτοκινήτου θα τη νιώσεις με την αφή (φαντάσου στο ύψος του γκαζιού) και αν σπρώξεις με το κατσαβιδάκι τότε θα υποχωρήσει το μονωτικό με τη μοκέτα και μπαίνοντας μέσα θα δεις που θα βγει το κατσαβιδάκι σου. Εμένα από το συγκεκριμένο σημείο έιχανε περάσει και το καλώδιο του συναγερμού των ραντάρ και είχανε βάλει μια μικρή τάπα σαν σφήνα.Προσοχή επειδή θα βάλεις όλο σου το χέρι μέχρι και τον αγκώνα πίσω από τη μηχανή και θα την ακουμπάς γιατί είναι στριμωγμένα, το αμάξι σου να είναι κρύο, γιατί εγώ παραλίγο να να την πάθω.


Δηλαδη ειναι καπου πισω απο την μηχανη;γιατι στο υψος του πενταλ του γκαζιου ειδα μια ταπα λαστιχενια την εβγαλα εχωσα κατσαβιδι και ειχε μια στρωση πετροβαμβακα (νομιζω) και μετα παλι λαμαρινα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 13:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Δεν πρέπει να πας από μέσα και να ανοίξεις αυτή τη τάπα. Θα πέσεις σε λαμαρίνα όπως λες.


Θα πρέπει με ανοιχτό το καπό να χώσεις το χέρι σου πίσω από τη μηχανή και να ψηλαφήσεις. Περπίου 5-10 πόντους πάνω από το ύψος του γκαζιού είναι η τρύπα που θα βρεις... Άρα υπολόγιζε περίπου ψαχτά με το χέρι ανάμεσα στο τιμόνι που κοιτάς από έξω και την κονσόλα και χαμηλά. Με το που ψηλαφήσεις αυτή τη τρύπα να κρατάς ένα ψιλο κατσαβιδάκι και να το χώσεις μέσα. Μετά θα μπείς μέσα και θα δείς ότι το κατσαβιδάκι σου έχει βγεί λίγο πάνω από το γκάζι κι έχει ανοίξει λίγο τον πετροβάμβακα.

Επιμένω και σε συμβουλέυω να μην αναλώσεις χρόνο από μέσα να βρεις την τρύπα λόγω του μονωτικού υλικού.Σπατάλησα 3 μέρες για αυτό το πράγμα....
:hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 21:51
Δημοσιεύσεις: 8
AOYE έγραψε:
Δεν πρέπει να πας από μέσα και να ανοίξεις αυτή τη τάπα. Θα πέσεις σε λαμαρίνα όπως λες.


Θα πρέπει με ανοιχτό το καπό να χώσεις το χέρι σου πίσω από τη μηχανή και να ψηλαφήσεις. Περπίου 5-10 πόντους πάνω από το ύψος του γκαζιού είναι η τρύπα που θα βρεις... Άρα υπολόγιζε περίπου ψαχτά με το χέρι ανάμεσα στο τιμόνι που κοιτάς από έξω και την κονσόλα και χαμηλά. Με το που ψηλαφήσεις αυτή τη τρύπα να κρατάς ένα ψιλο κατσαβιδάκι και να το χώσεις μέσα. Μετά θα μπείς μέσα και θα δείς ότι το κατσαβιδάκι σου έχει βγεί λίγο πάνω από το γκάζι κι έχει ανοίξει λίγο τον πετροβάμβακα.

Επιμένω και σε συμβουλέυω να μην αναλώσεις χρόνο από μέσα να βρεις την τρύπα λόγω του μονωτικού υλικού.Σπατάλησα 3 μέρες για αυτό το πράγμα....
:hmm



Ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια σου.Ναι οντως 2 μερες παιδευομαι τωρα απο μεσα και συγκεκριμμενα προσπαθουσα να το περασω απο την κεντρικη πλεξουδα που βγαινει αριστερα πανω απο το πενταλ του συμπλεκτη αλλα ματεα :p...Ερωτηση θα χρειαστει περαιτερω ανοιγμα με τρυπανι η χωραει να περασει ενα καλωδιο;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Δε θα χρειαστεις τιποτα αλλο. Υπαρχει ηδη τρυπα. Σε εμενα μοντέλο του 2010 είχε και ένα μικρό πλαστικό σαν τάπα το οποίο όταν το ψιλάφησα το έβγαλα και είδα ότι από εκει είχαν περάσει και τα ραντάρ του συναγερμού.
Η διάμετρος της τρύπας είναι περίπου στα 2cm. Έχεις χώρο να περάσεις καλώδιο.

Εμπειρικά το χέρι θυμάμαι το έβαλα μέχρι και όλο το μπράτσο πίσω από τη μηχανή για να την βρω. Αν πας στο περίπου πίσω από τη λαμαρίνα στο γκάζι θα τη βρεις.

Καλή τύχη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 15:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 21:51
Δημοσιεύσεις: 8
AOYE έγραψε:
Δε θα χρειαστεις τιποτα αλλο. Υπαρχει ηδη τρυπα. Σε εμενα μοντέλο του 2010 είχε και ένα μικρό πλαστικό σαν τάπα το οποίο όταν το ψιλάφησα το έβγαλα και είδα ότι από εκει είχαν περάσει και τα ραντάρ του συναγερμού.
Η διάμετρος της τρύπας είναι περίπου στα 2cm. Έχεις χώρο να περάσεις καλώδιο.

Εμπειρικά το χέρι θυμάμαι το έβαλα μέχρι και όλο το μπράτσο πίσω από τη μηχανή για να την βρω. Αν πας στο περίπου πίσω από τη λαμαρίνα στο γκάζι θα τη βρεις.

Καλή τύχη.




Ευχαριστω κατεβαινω τωρα να δω και θα ενημερωσω!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
το 12,1 σε τι συνθηκες το βλεπεις? μπουζι εχεις αλλαξει? το πρατηριο που βαζει βενζινη ειναι εταιρικο?

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 16:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 21:51
Δημοσιεύσεις: 8
ds3_ncl έγραψε:
το 12,1 σε τι συνθηκες το βλεπεις? μπουζι εχεις αλλαξει? το πρατηριο που βαζει βενζινη ειναι εταιρικο?



Το 12,1 το βλεπω μεσα στην πολη (Αθηνα) με πολυ λιγο εθνικη.Τα μπουζι τα ελεξε ο μηχανικος και μου ειπε οτι ηταν καλα και οτι δεν χρειαζοντουσαν αντικατασταση..Βενζινη βαζω στην Shell 97 οκτανιων.και το ποδι μου ειναι αρκετα ελαφρυ μιας και σε νορμαλ δρομους αν δεν ειναι καμια ανηφορα μεγαλη δεν ξεπερναω τις 3000-3500 στροφες..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 16:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 21:51
Δημοσιεύσεις: 8
AOYE έγραψε:
Δε θα χρειαστεις τιποτα αλλο. Υπαρχει ηδη τρυπα. Σε εμενα μοντέλο του 2010 είχε και ένα μικρό πλαστικό σαν τάπα το οποίο όταν το ψιλάφησα το έβγαλα και είδα ότι από εκει είχαν περάσει και τα ραντάρ του συναγερμού.
Η διάμετρος της τρύπας είναι περίπου στα 2cm. Έχεις χώρο να περάσεις καλώδιο.

Εμπειρικά το χέρι θυμάμαι το έβαλα μέχρι και όλο το μπράτσο πίσω από τη μηχανή για να την βρω. Αν πας στο περίπου πίσω από τη λαμαρίνα στο γκάζι θα τη βρεις.

Καλή τύχη.


Λοιπον φιλαρακι κατεβηκα και το εψαξα και αυτην την φορα εβγαλα και το φιλτροκουτι για να εχω καλυτερη προσβαση και νομιζω οτι το βρηκα.αλλα βγαινει ακριβως διπλα απο το πενταλ του γκαζιου,δεν θα υπαρχει προβλημα;δεν θα ενοχλει;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 21:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Αν κρύψεις το καλώδιο όμορφα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Εγώ το είχα οδηγήσει σε ένα διακοπτάκι πάνω στο ταμπλό και δεν είχα θέμα.
Νομίζα εμένα έπεσε γύρω στους 5 πόντους πάνω από το γκάζι.
:)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2014, 23:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 21:51
Δημοσιεύσεις: 8
AOYE έγραψε:
Αν κρύψεις το καλώδιο όμορφα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Εγώ το είχα οδηγήσει σε ένα διακοπτάκι πάνω στο ταμπλό και δεν είχα θέμα.
Νομίζα εμένα έπεσε γύρω στους 5 πόντους πάνω από το γκάζι.
:)



Ωραιος ευχαριστω παρα πολυ μεγαλε αυριο θα κατεβω να το περασω...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Καλώς σας βρήκα.
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: jimmakos
Απαντήσεις: 9
Καλώς σας βρήκα!
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Καλησπέρα ξαφνικά δεν δουλεύει το καλοριφέρ saxo vts 1.4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: zeon44
Απαντήσεις: 2
Καλησπέρα στην Λαμία.
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Θάνος
Απαντήσεις: 2
καλησπερα και καλως σας βρηκα!
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια