Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:25 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αμορτισερ και επιλογή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Φεβ 2014, 20:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Έχεις σπινιάρει λίγο σε χιόνι από ότι βλέπω.. ή κάπου ξύνει....

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αμορτισερ και επιλογή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Φεβ 2014, 21:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Ιούλ 2013, 21:54
Δημοσιεύσεις: 9
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι παιδιά!

Καταρχάς να πω πως το 08 συνοδεύεται απ' το 11 (το είδα τώρα, 15 φωτογραφίες έβγαλα μόνο αυτό δε φαίνεται.. έλεος!), οπότε τα λάστιχα κατασκευάστηκαν τέλη Φεβρουαρίου του '11. Ακριβώς 3 χρόνια.

Αυτό με τον θόλο πρέπει να ασχοληθώ λίγο. Με τράκαρε μια γάτα πριν 3-4 χρόνια και σηκώθηκε και έφυγε! :angry :surprised :D
Το 'χε ψιλοφτιάξει ο μάστορας, μου φαίνεται θα πρέπει να βάλω 2-3 tire ups πάνω και κάτω.

Δεν έχω οδηγήσει σε χιόνι, όχι. Αυτό το συμπέρανες απ' την γραμμή πάνω στο λάστιχο στην δεύτερη φωτογραφία ; Tι εννοείς ξύνει κάπου ;;



Θα τα αλλάξω τα λάστιχα παιδιά μέσα στον μήνα. Τι να βάλω όμως? ειδού το ερώτημα.. Αν θυμάμαι αυτά τα λάστιχα τα είχα βάλει 280€ το '11. Έχουν πέσει οι τιμές?
Μάλλον σε Michelen θα πάω, ακούω είναι ακριβά αλλά τα αξίζουν τα λεφτά τους. Λάστιχα βάζεις όχι πατάκια..

Επίσης σήμερα που μιλούσα με έναν γνώστη, μου έλεγε πως πλέον δεν ορίζουν τα λάστιχα σε στεγνού ημι-βρόχεινα και καθαρά για βροχή/χιόνι, αλλά έχει κάτι αριθμούς βροχής / κύλισης(οικονομίας καυσίμου) και θορύβου και πως τα βαθμολογούν με A B C D κτλ

Τι παίζει και πως θα βρω το λάστιχο που κάνει για τις ανάγκες μου; Δεν πολυεμπιστεύομαι μαγαζάτορες πλέον..
Υπάρχει κανένα ενημερωμένο άρθρο/κειμενάκι/οδηγός κάπου ;;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αμορτισερ και επιλογή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Φεβ 2014, 22:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82" class="postlink">http://www.greekcitroenclub.gr/viewtopic.php?f=6&t=1982&hilit=%CE%95%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

Εδώ υπάρχουν πολλές προτάσεις και εκτεταμένη συζήτηση. Όρεξη και κουράγιο να έχεις να διαβάζεις.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αμορτισερ και επιλογή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Φεβ 2014, 23:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Ιούλ 2013, 21:54
Δημοσιεύσεις: 9
Δε βγάζω άκρη, πολύ επιστημονικά μιλάτε εκεί .. :hmm :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αμορτισερ και επιλογή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Φεβ 2014, 01:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Βασικά είναι θέμα χρήσης και το τι θες από το λαστιχο. Δυστυχώς τα λάστιχα δεν είναι κάτι που πας και ότι βρεις σε τιμή καλή το βάζεις. Πρώτα κοιτάς τι δείκτη ταχύτητας προτείνει ο κατασκευαστής (T/H/V/W) και ξεκινάς από εκεί. Προτείνω να μείνεις σε γνωστή εταιρία (Michelin, Goodyear, Pirelli, Continental κ.λ.π.) παρά να πάρεις κάποιο φθηνότερο θυγατρικής κτλ, για 20 ευρώ λιγότερα στο ζευγάρι πήρα λάστιχα που μου κράτησαν λίγο πάνω από τα μισά χιλιόμετρα και αυτό γλιστρώντας και οντάς απαράδεκτα στο βρεγμένο. Μετά να ξέρεις το εξής: όσο πιο μαλακό και ήσυχο λαστιχο, τόσο μικρότερο χρόνο ζωής έχει αλλά κρατάει πολύ καλά σε όλη την διάρκεια της ζωής του.
Επειδή είναι δύσκολο να πας σε έναν λάστιχά και να καθίσεις να δεις πολλά διαφορετικά και να σου δώσει πληροφορίες για το κάθε ένα ξεχωριστά (κατευθείαν θα σου πει "πάρε αυτό, το παίρνουν όλοι με αυτό το αμάξι και όλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι" και 80% θα νιώσεις βλάκας που τα πήρες μέσα σε μια εβδομάδα).
Κανε έρευνα εδώ τι φοράνε όσοι έχουν το ίδιο με εσένα, δες τις τιμές του καθενός ελαστικού και διάλεξε αναλόγως.

Π.Χ στο δικό μου φοράω Continental Premium Contact 3 (τα είχα πάρει πριν βγει το 5) επειδή θέλω μαλακό ήσυχο λαστιχο για ταξίδια, γνωρίζω ότι είναι πολύ καλά στη βροχή, χώμα - πέτρες δεν τις αγαπάνε πολύ, σκίζονται εύκολα αλλά δεν συναντάω συχνά τέτοιους δρόμους και όταν κάνω γρήγορη οδήγηση, κρατάνε πολύ καλά (για τον τρόπο που οδηγώ, άλλους δεν τους ικανοποιούν) και πληροφορούν πολύ καλά πότε είναι στο όριο να χάσουν την πρόσφυση. Αντίστοιχα με αυτά είναι τα Michelin Primacy, Pirelli Cinturato, Bridgestone Potenza, με ίδια περίπου χαρακτηριστικά. Βρήκα τα Conti σε καλύτερη τιμή από τα άλλα, (σχεδόν 80€ φθηνότερα από το αμέσως ακριβότερο, τα Michelin κάπου στα 160 πιο πάνω) και επέλεξα αυτά από τις άλλες επιλογές μου.
Με αυτό το σκεπτικό, σου προτείνω να δεις ποια ελαστικά ειναι για το αμάξι σου και καλύπτουν τις ανάγκες σου από 3-4 εταιρίες, και πάρε αυτά που θα βρεις σε καλύτερη τιμή και σε πιο κοντινή ημερομηνία παράγωγης.
Πλέον υπάρχει και αυτό το σηματάκι που είναι πολύ βολικό: Εικόνα
65-72 dB θορύβου είναι πολύ ήσυχα ελαστικά , τα υπόλοιπα σήματα φαντάζομαι δεν θέλουν επεξήγηση.
Ελπίζω να μην σε πελάγωσα που πήρα φόρα :!P

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αμορτισερ και επιλογή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Φεβ 2014, 13:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
:agree

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αμορτισερ και επιλογή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Φεβ 2014, 17:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Ιούλ 2013, 21:54
Δημοσιεύσεις: 9
Bill30f πάρα πολύ σημαντικές οι πληροφορίες και σε ευχαριστώ πολύ! Με πελάγωσες σίγουρα, αλλά το θέμα δεν είναι να βάλω τα ελαστικά που θα μου πει κάποιος.
Το θέμα είναι, και γιαυτό ρωτάω σε forum, το να μάθω - και - εγκυκλοπαιδικά το πως διαλέγεις ένα λάστιχο.

Παραδείγματος χάριν, το continental premium contact 3 που φοράς, φαίνεται κάπου στα χαρακτηριστικά του, πως είναι μαλακό αλλά σκίζεται εύκολα?(Απ το σήμα θορύβου ίσως?) Ή μόνο με την εμπειρία και απόψεις αλλονών το μαθαίνεις ?

Διάβασα καμιά 10αριά σελίδες στο θέμα που μου πρότεινες, μπορώ να πω πως κάτι κατάλαβα. Σχεδόν κανείς, που ασχολείται - και ξέρει να παρκάρει (φαίνεται απ τα λεγόμενα :P) δεν φοράει/προτείνει άγνωστη μάρκα..
Θεωρώ καλύτερο επίσης να κρατάνε καλύτερα στις στροφές και ας φθείρονται λίγο γρηγορότερα παρά ΜΙΑ ΦΟΡΑ να σου χρειαστεί και αντί για 40-50 ευρώ που γλύτωσες με την παραπάνω χρήση, τώρα να πληρώνεις χιλιάρικα..(χτύπα ξύλο)

Continental premiumcontact 5..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αμορτισερ και επιλογή ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Φεβ 2014, 18:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Ως επί το πλείστον: Michelin - Continental όλοι οι τύποι είναι μαλακά ελαστικά.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 23 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Προβλημα σε μαμα ηχεια.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: {CC}Nikos
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα στα φρένα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Νίκος Νικολ
Απαντήσεις: 4
SOS Πρόβλημα με εγκέφαλο C4 1600
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Πρόβλημα στο start-stop DS3 diesel 1.6 μοντέλο 2012
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Πρόβλημα με ανεμιστήρα καλοριφέρ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 42
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ