Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 27 Απρ 2024, 15:09 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Φεβ 2024, 09:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Φεβ 2024, 09:27
Δημοσιεύσεις: 6
καλημέρα!!θελω να παραθεσω το προβλημα μου το οποιο δεν μπορω να λυσω με τιποτα,πριν 4 μηνες ειχα αλλαξει αμορτισερ (ΚΥΒ) και βασεις στο c2 μου, αλλο αμαξι,αθορυβο σε λακουβες σαμαρακια κλπ,μετα απο 2 μηνες κοπαναει σαν τρελο σε λακουβες,ειδικα πισω,μετα απο πολυ ψαξιμο και δεν συνεργεια τα οποιια δεν εβρισκαν τιποτα,σινεμπλοκ δλδ κλπ να θελει αλλαγη,αλλαξα παλι αμορτισερ σε monroe original, παλι τιποτα..κοπανημα και ηχος το ιδιο..τι αλλο να κανω? δν εχω αλλαξει βεβαια τα ελλατηρια,μου πανε συνηθως δεν χρειαζεται..τι μπορει να νε ρε παιδια?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Φεβ 2024, 20:47 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Τι λάστιχα φοράς, τι διασταση ζαντες, τι πιέσεις βάζεις. Με 1-2 bar λιγοτερη πιεση μειωνεται το κοπανημα. Μπορει να φταίει και το κρύο του χειμώνα. Και εγω σε DS4 του 2012 με 18άρες ζαντες τα ιδια και χειροτερα. Αλλαγμένα αμορτισερ πριν μερικους μηνες και πλεον κανει σαν διαλυμενο. Το παω στα συνεργεια και μου λενε η αναρτηση ειναι αψογη. Αψογη ρε μαστορα αλλα δεν αποσβαινει τιποτα. Διαβαζει μεχρι και καρφιτσα που λεει ο λογος....Οταν μπει η ανοιξη θα φτιαξουν ολα μου λενε...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ για την δημοσίευση του/της: aprosarsmostos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Φεβ 2024, 23:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Φεβ 2024, 09:27
Δημοσιεύσεις: 6
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Τι λάστιχα φοράς, τι διασταση ζαντες, τι πιέσεις βάζεις. Με 1-2 bar λιγοτερη πιεση μειωνεται το κοπανημα. Μπορει να φταίει και το κρύο του χειμώνα. Και εγω σε DS4 του 2012 με 18άρες ζαντες τα ιδια και χειροτερα. Αλλαγμένα αμορτισερ πριν μερικους μηνες και πλεον κανει σαν διαλυμενο. Το παω στα συνεργεια και μου λενε η αναρτηση ειναι αψογη. Αψογη ρε μαστορα αλλα δεν αποσβαινει τιποτα. Διαβαζει μεχρι και καρφιτσα που λεει ο λογος....Οταν μπει η ανοιξη θα φτιαξουν ολα μου λενε...






15αρα φοραω,με λιγοτερη πιεσι στα λαστιχα κοπανας λιγοτερο?πρωτη φορα το ακουω, οντως? ελεγα να αλλαζα και ελατηρια ξερω γω? τα χω δει ολα πια και εχω βαρεθει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Φεβ 2024, 09:15 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Mε 15άρα και κοπανάει? Πάω πάσο...δεν εχω τι να σκεφτώ...Το αμαξι ειναι παλιο...μη χαλας λεφτά...συμβιβάσου....ετσι ειναι...γερασμενη κατασκευή πλέον. Αν θελεις οντως να το ψαξεις πρεπει να κανεις αρκετες επισκέψεις σε συνεργεια που θα θελουν να χαλασουν χρονο να βρουν τι συμβαινει. Εγω δεν εχω βρει τετοιο συνεργειο για την περιπτωσή μου ακομα...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Φεβ 2024, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Φεβ 2024, 09:27
Δημοσιεύσεις: 6
Μαζί σου ότι είναι αλλά δν έχει πολλά χλμ 125.000 και δεν κάνει απλά έναν ήχο κάνει τρομερό ηχο έτσι ξαφνικά,για αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση,και το ψάχνω σκέφτομαι να το πάω αντιπροσωπεία να το ψάξουν..αξίζει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Φεβ 2024, 22:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Να το έχουν ψάξει καλά και να μην έχουν βρει τι φταίει, αποκλείεται, η ανάρτηση είναι απλό σύστημα και άρα λίγα σημεία πρέπει να ελεγχθούν. Το ότι κοπανάει όπως λες αφού άλλαξες αμορτισέρ με καινούρια (και μετά ξανά) δείχνει ότι τζάμπα τα άλλαξες γιατί δεν έφταιγαν αυτά. Δες όλα τα top mounts, τα δεσίματα της ανάρτησης, τα σινεμπλόκ, τα ελατήρια, κάποιο από όλα αυτά έχει σπάσει-σκάσει.

Επίσης, κοπανάει σίγουρα ή απλά κάνει θόρυβο ? Γιατί αν δεν κοπανάει, τότε ο θόρυβος μπορεί να προέρχεται και από αλλού και να νομίζεις ότι είναι από την ανάρτηση

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Φεβ 2024, 12:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Φεβ 2024, 09:27
Δημοσιεύσεις: 6
Ναι δυστυχώς την πάτησα και αλλαξα στα 2.000 χλμ νομίζοντας ότ ήτανε αυτό..δεν ξέρω τι να κάνω,λέω να αλλάξω τα ελατήρια τα 2 πίσω να δω μήπως και διορθωθεί η κατασταση,τα ελλατηρια υπάρχει πιθανότητα να επιρεαζουν την απόσβεση των αμορτισέρ??να μην γίνεται σωστά?οι απόψεις είναι διαφορετικές σε 4.μαστορες που πήγα όχι δεν επιρεαζουν τίποτα τα ελατήρια και πουθενά και άλλοι επιρεαζουν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 26 Φεβ 2024, 09:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Προφανώς και επηρεάζουν, έχω δει να βγαίνει ελατήριο κομμένο εντελώς στα δύο, μάντεψε τι έκανε η ανάρτηση όταν τερμάτιζε :P και top mounts και σινεμπλόκ που να είναι πλέον μέταλλο με μέταλλο, αλλά να μην φαίνονται εύκολα από έξω.

Δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος για να βεβαιωθείς -αν ξαναλέω είσαι σίγουρος ότι όντως κοπανάει από ανάρτηση και δεν είναι π.χ. κάποιο heat shield που κοπανάει- είναι να λυθούν τα βασικά τμήματα μπρος και πίσω, να ελεγχθούν top mounts και όλα τα σινεμπλόκ, και να τσεκάρεις ελατήρια και αμορτισέρ. Επίσης μήπως βρήκες πουθενά από κάτω ? Δες αν έχει στραβώσει-ξεκουμπώσει κάποιο ψαλίδι, ακρόμπαρο ή αντιστρεπτική...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Μαρ 2024, 14:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Φεβ 2024, 09:27
Δημοσιεύσεις: 6
μετα απο 5-6 μαστορες,που δεν βλεπανε κατι ακομα και σε τζογομετρο το πηγα (κτεο),ενας μου πε οτι τα σινεμπλόκ του πισω άξονα είναι σε κακή κατάσταση, μακάρι να νε αυτό γιατι εχω χαλάσει ενα σορό λεφτά!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: c2 κοπανημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Μαρ 2024, 18:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Φεβ 2024, 09:27
Δημοσιεύσεις: 6
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Τι λάστιχα φοράς, τι διασταση ζαντες, τι πιέσεις βάζεις. Με 1-2 bar λιγοτερη πιεση μειωνεται το κοπανημα. Μπορει να φταίει και το κρύο του χειμώνα. Και εγω σε DS4 του 2012 με 18άρες ζαντες τα ιδια και χειροτερα. Αλλαγμένα αμορτισερ πριν μερικους μηνες και πλεον κανει σαν διαλυμενο. Το παω στα συνεργεια και μου λενε η αναρτηση ειναι αψογη. Αψογη ρε μαστορα αλλα δεν αποσβαινει τιποτα. Διαβαζει μεχρι και καρφιτσα που λεει ο λογος....Οταν μπει η ανοιξη θα φτιαξουν ολα μου λενε...



φιλε ειχε δικιος για τα λαστιχα τελικα..μειωσα την πιεσει στα λαστιχα και το αυτοκινητο επανηλθε,ητανε υπερφουσκωμενα,και το αμαξι ειχε γινει κουτσουρο παρα πολυ


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε aprosarsmostos για την δημοσίευση του/της: ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

κοπανημα σε πεζοδρομιο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ