Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 09:51 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Χθες, με το που παρέλαβα το C2 1,4 VTR, μου είπε ο πωλητής αν θα με ενδιέφερε η επέκταση της εργοστασιακής εγγύησης από 2 σε 5 έτη, καλύπτοντας ακριβώς τα ίδια πράγματα (μηχανολογικά - ηλεκτρικά) με κόστος 395 ευρώ (για έξτρα 3 έτη δηλαδή). Μου είπε ότι αν αποφασίσω κάτι τέτοιο θα πρέπει να το δηλώσω μέσα σε 300 μέρες από την ημέρα της αγοράς του αυτοκινήτου.

Δεν είχα ξανακούσει πουθενά κάτι τέτοιο ως τώρα. Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι να έκανα κάποια τέτοια κίνηση αλλά μετά το καλοκαίρι. Στα υπέρ είναι ότι έχεις φυσικά το κεφάλι σου ήσυχο για 3 παραπάνω χρόνια που είναι αξιοσημείωτο χρονικό διάστημα,πχ. αν έβγαζε κάποια στιγμή πρόβλημα στην κρεμαγιέρα όπως έχω διαβάσει πολλά (αν δεν κάνω λάθος κόστος γύρω στα 2500 ευρώ), ειδικά η συχνότητα για τα C3. Και φυσικά αν σε περίπτωση θελήσεις να πουλήσεις το αμάξι σου το δίνεις πιο εύκολα και σε λίγο καλύτερη τιμή αφού ο νέος ιδιοκτήτης θα το αγοράσει πλέον με εγγύηση. Στα κατά, τι άλλο, από το να υποχρεούσαι να είσαι συνεπής στα σέρβις στην αντιπροσωπεία.

:scratch :scratch :scratch


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:18 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
AOYE για μένα αξίζει γι' αυτό και το έκανα στο καινούργιο C4. Αν και οι απόψεις διήστανται για το τι ακριβώς καλύπτει γιατί αναφέρει κάπου μέσα στους όρους "φυσιολογική φθορά", ΑΝ σου βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα θα βγεις κερδισμένος σίγουρα.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 21:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
νομιζω οτι τα 395 ευρω για την επεκταση της εγγυησης ειναι πολυ λίγα για καποιο ενδεχομενο προβλημα που μπορει να παρουσιαστει, ειναι ατου σε περιπτωση μεταπωλησης, εχεις και το κεφαλι σου ησυχο. Με καταλληλη επιλογη αντιπροσωπειας για τα σερβις θα εισαι μια χαρα.
Εγω ηθελα να το κανω αλλα δυστυχως δεν το πηρα χαμπαρι παρα μονο μεχρι που τελειωσε η εγγυηση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 21:02 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Και εγω την εχω κανει για τους λογους που και εσυ παραθετεις!!οσο για τα service δεν με νοιαζει γιατι ετσι κι αλλιως εκει θα το πηγαινα!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 21:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 14:29
Δημοσιεύσεις: 702
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Φίλε AOYE καλορίζικο και καλοτάξιδο το C2 σου!!

Αυτό με την Επέκταση της εγγύησης ισχύει αρκετό καιρο! κλεμένη ιδέα της citroen οπό τη Fiat νομίζω! Είχα στείλει πριν μερικους μηνες ενα mail στη citroen hellas και είχαν επικοινωνήσει μαζί μου τηλεφωνικά! όντως εχεις δικαίωμα μεχρι κ 10 μηνες μετα την αγορά! Δε ξέρω ομως αν αξίζει να το κάνεις! Στη citroen πουχα παει καπια στιγμή μου είχαν πει οτι δεν καλύπτει καθόλου αισθητήρες. και ειναι ένα απο τα πιο συχνά προβλήματα. δε ξέρω! Prokop αν μπορείς ενημερωσε μας! η ακόμα αν μπορείς ευκολα να σκαναρεις το συμβόλαιο και να μοθ το περάσεις με ενα mail...

_________________
http://img714.imageshack.us/i/hpim1110.jpg/ http://img593.imageshack.us/i/vtsleft1.jpg/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Τσάμπα είναι... Επρεπε να το έχεις κάνει απο χτές...
Ρε συ Τίμο, απο τους αισθητήρες πιάστηκες? Τόσα άλλα προβλήματα μπορει να παρουσιαστούν....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 22:00 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Απο την στιγμη που καλυπτονται ολα τα μηχανικα,ηλεκτρολογικα και τα ηλεκτρονικα αρα παει να πει οτι καλυπτονται και οι αισθητηρες!!!και να στο πω και αλλιως στο συμβολαιο που εχω, εκει που γραφει τι εξαιρειτε δεν τους αναφερει!!εχθως αν ποιανονται για αναλωσιμα οπως τα τακακια!!!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 22:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Προσωπικά ρώτησα τον πωλητή αναφέροντας τα προβλήματα που έχουν γραφτεί στους περισσότερους ειδικά για τα C2 μετά την 3ετία και μου είπε ότι δεν υπάρχει καμιά εξαίρεση για την επέκταση και είναι σαν να έχεις ακριβώς την ίδια εγγύηση όχι για 2 αλλά για 5 πλέον έτη σε ότι αφορά μηχανολογικό και ηλεκτρικό πρόβλημα. Απαραίτητη προυπόθεση όμως όπως και την αρχική των 2 ετών είναι το αμάξι να μην το ακουμπήσει κανείς άλλος εκτός από Citroen αντιπρόσωπο.
Βασίζομαι φυσικά στα λόγια του και σε τίποτα άλλο αφού δεν έχω δει κάτι γραπτώς πουθενά!
Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο εννοείται θα το κυνηγήσω με το που περάσει λίγο ο καιρός (να πέσει και κανά δώρο :roll )


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 22:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 14:29
Δημοσιεύσεις: 702
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Ρε Δημητρη δεν είναι οτι πιαστηκα απο τους αισθητηρες... (ετσι κιαλλιως ειχα 10 μηνες περιθωριο) ;)
Απλά οταν είπα στα παιδιά απ τη citroen για την επέκταση, με προετρεψαν να το ψαξω καλά πρώτα και μετα να προβώ σε μια τετοια κίνηση. Μου ανέφεραν ενα περιστατικό οπου η ασφαλιστική δεν αποζημίσε τη citroen για την αντικατάσταση αισθητήρων καποιου πελάτη τους που ειχε κανει την επέκταση.

γιατι την επέκταση δε την κάνει η citroen, αλλα γινεται μεσω ασφαλιστικής της ελιζε νομίζω (μπορει να κανω κ λαθος). και λογικα οποιος έχει κάνει πρέπει να έχει ένα τετοιο συμβόλαιο. οποιος γνωρίζει περισσότερα :read ας με διαφωτίσει ρε παιδια :confused

αυτη την εποχή εχω τη δυνατότητα να την κανω αλλα έχω περιθωριο μεχρι τισ 24 Γεναρη

_________________
http://img714.imageshack.us/i/hpim1110.jpg/ http://img593.imageshack.us/i/vtsleft1.jpg/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Βρε Τιμο σου γραφω πιο πανω λεπτομεριες!!!οντως ειναι μεσο της ασφαλιστικης που λες!!Για μενα προχωρατο τωρα που προλαβαινεις!!Ααααα για ποιον αισθητηρα εχεις κολησει??τον λαμδα?του στροφαλου?των φωτων?των υαλοκαθαριστηρων?του καθρεπτη?του κλιματισμου?του παρκαρισματος?των ελαστικων?.......απ'οτι βλεπεις ειναι παρα πολλοι για να μην ειναι στην εγγυηση,για να μην πω αλλους τοσους που εχει η c5 μου λογω αναρτησης και xenon!!!φιλακια :mrgreen

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Ιαν 2010, 00:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 14:29
Δημοσιεύσεις: 702
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Δεν εχω κολήσει σε καποιο αισθητηρα :mad
Απλά αυτο που θέλω να πώ ειναι οτι δεδομενου ειναι διαμεσου ασφαλιστικής, οταν τη χρειαστεις (ευχομαι ποτε) μη σου κανει τσιριμονιες!! εδω σου λενε μαλακίες αν χαλασει κατι μετα απο ενα μήνα με τη κανονική εγγυηση!! δε μου εχει τιποτα προσωπικα αλλα τοσα εχω διαβασει εδω μεσα

_________________
http://img714.imageshack.us/i/hpim1110.jpg/ http://img593.imageshack.us/i/vtsleft1.jpg/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Ιαν 2010, 01:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Να ρωτησω κατι αλλο,αν παω και τους σκασω λεφτα για επεκταση εγγυησης 1μιση χρονο μετα την αγορα η τελος παντων οταν παει να ληξει,δεν θα μου την κανουν?

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Ιαν 2010, 11:17 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
ger_zoym όχι. Είναι προκαθορισμένο το χρονικό περιθώριο που έχεις.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Ιαν 2010, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Να την κάνεις την επέκταση. Ειδικά αν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα δεν το συζητάω...

Βλέπω τώρα τη διαφημίζουν κιόλας. Και εγώ ήθελα να την κάνω πριν 2 χρόνια, αλλά τότε κανείς δεν ήξερε τίποτα στη citroen hellas ούτε στο Χανιαδάκη, παρ 'ολο που ορισμένοι στην β.Ελλάδα την είχαν κάνει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη. Αξίζει ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Ιαν 2010, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 10:37
Δημοσιεύσεις: 265
Παίδες έχω φωτοτυπία από τους όρους της επέκτασης εγγύησης γιατί μ ενδιέφερε κι εμένα όμως τελικά δεν την έκανα. Αν επιτρέπεται η αναπαραγωγή μπορώ να τις σκανάρω και να τις ανεβάσω. Σε γενικές γραμμές ΔΕΝ καλύπτεται:
1) προληπτική συντήρηση
2) εργασίες φανοποιίας, υλικά εσωτερικού και εξωτερικού διάκοσμου
3) κολλημένες ή καμμένες βαλβίδες του κινητήρα, χρονισμός, καθαρισμός θαλάμης και εμβόλων
4) κανένα υλικό από το σύστημα του συμπλέκτη
5) γενικότερα εξαιρούνται όλα τα μέρη που υπόκεινται σε φυσιολογική φθορά

Πουθενά δεν αναφέρεται οποιοσδήποτε αισθητήρας στο κείμενο.
Τα εργοστασιακά ηχοσυστήματα και συναγερμοί καλύπτονται.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 32 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Επέκταση εγγύησης
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση DS3
Συγγραφέας: gmavro
Απαντήσεις: 14
Η αγορά λασπωτήρων στο νέο C3 Aircross αξίζει?
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: Skats
Απαντήσεις: 12
βλαβες εκτος εγγυησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
C4 1.6 VTR, αξίζει ή .....?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Goldfish
Απαντήσεις: 17
Επέκταση εγγύησης από τη Citroen
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 100
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ