Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ 19 Μάιος 2024, 01:27 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βεντιλατερ_C2_1,4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Απρ 2024, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2019, 13:57
Δημοσιεύσεις: 5
Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση εαν γνωρίζετε, να σας πω τα δεδομένα, είχα μείνει απο μπαταρία και ήρθε οδική που δεν είχε starter και μου έβαλε καλώδια, τελος πάντων ο τύπος έδινε πολύ γκάζι και καλά για να μου την φορτίσει, αφου πήρε μπρος είδα οτι κάηκαν τα φώτα πορείας(οχι ασφάλειες), τα οποία αντικατέστησα και έχω παρατηρήσει οτι δεν ακούω το βεντιλατέρ να ανάβει μέσα στην πολη, ειδικά τώρα που έχει και μεγάλες θερμοκρασίες και θέλω να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να έχει καεί καμια ασφαλειούλα ή να είναι τπτα ηλεκτρολογικό?? Να σημειώσω οτι στο air codition λειτουργεί κανονικά το βεντιλατέρ, υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην λειτουργεί για ψύξη κινητήρα και να λειτουργεί το air codition ή απο την στιγμή που λειτουργεί με το air codition να μην ασχοληθώ καθόλου? Σε διαγνωστικό δεν βγάλει κανένα προβλημα. Ευχαριστώ παιδιά εαν γνωρίζει κάποιος.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ_C2_1,4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Απρ 2024, 20:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4903
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Πρώτα απ'όλα αν δεν έχει κάποια βλάβη ο αυτόματος του δυναμό το πολύ 14,5V θα δώσε όσο γκάζι και να πατάει. Όσο δηλαδή δίνει και το δικό σου. Δεν ξέρω πως κάηκαν τα φώτα πορείας ειδικά απο τη στιγμή που τα είχες (λογικά) σβηστά εκείνη την ώρα. Δε μου φαίνεται να έχει σχέση με τη φόρτιση αλλά οκ.

Απο τη στιγμή που σου δουλεύει το βεντιλατέρ δεν έχεις θέμα με ασφάλεια, Αν δεν ανάβει στην κίνηση μπορεί να είναι θέμα τιου αισθητήρα θερμοκρασίας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ_C2_1,4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Απρ 2024, 20:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2019, 13:57
Δημοσιεύσεις: 5
OK, ευχαριστώ για την απάντηση, το έχουμε βάλει σε διαγνωστικό γνωστού μηχανικού μου και δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα, πιστεύεις οτι θα το έβγαζε στο διαγνωστικό ή δεν παίζει ρόλο??





aiolos έγραψε:
Πρώτα απ'όλα αν δεν έχει κάποια βλάβη ο αυτόματος του δυναμό το πολύ 14,5V θα δώσε όσο γκάζι και να πατάει. Όσο δηλαδή δίνει και το δικό σου. Δεν ξέρω πως κάηκαν τα φώτα πορείας ειδικά απο τη στιγμή που τα είχες (λογικά) σβηστά εκείνη την ώρα. Δε μου φαίνεται να έχει σχέση με τη φόρτιση αλλά οκ.

Απο τη στιγμή που σου δουλεύει το βεντιλατέρ δεν έχεις θέμα με ασφάλεια, Αν δεν ανάβει στην κίνηση μπορεί να είναι θέμα τιου αισθητήρα θερμοκρασίας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ_C2_1,4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Απρ 2024, 15:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2019, 13:57
Δημοσιεύσεις: 5
Πιστεύετε θα εμφάνιζε στο διαγνωστικό το πρόβλημα έαν υπάρχει??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ_C2_1,4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Απρ 2024, 08:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Πολύ γενική και αόριστη ερώτηση, οπότε μόνο μαντεψιές....

Αν το βεντιλατέρ δουλεύει, τότε δεν έχει καεί, άρα αν δεν δουλεύει όταν θα περίμενες λόγω θερμοκρασίας, μάλλον θερμοστάτης (?). Αν είναι θερμοστάτης, όχι δεν θα βγάλει τίποτα μέχρι να δεις λαμπάκι υπερθέρμανσης (ούτε θυμάμαι αν έχει τέτοιο το Saxo) ή τον δείκτη θερμοκρασίας να ανεβαίνει (ούτε από δαύτο θυμάμαι αν έχει).

Αφού έχεις ήδη δείγματα για πιθανές καμένες ασφάλειες, συν πιθανή δυσλειτουργία βεντιλατέρ ή/και θερμοστάτη, ρίξε μια ματιά εσύ σε όλες τις ασφάλειες και παρατήρησε πιο προσεκτικά τις θερμοκρασίες του (αν έχεις OBD ακόμα καλύτερα)

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ_C2_1,4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Απρ 2024, 17:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4903
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Δεν είναι saxo, C2 είναι και έχει μόνο λαμπάκι αν είναι ΜΚ2. Νομίζω οτι το ΜΚ1 είχε δείκτη.
Όπως είπε και ο ace, δε δείχνει και τα πάντα το διαγνωστικό. Αν έχεις πρόβλημα θερμοστάτη είναι εύκολο να το δεις στο συνεργείο. Οι ασφάλειες είναι κάτω αριστερά απο το τιμόνι και μέσα στο καπό. Εύκολο να τις ελέγξεις και αυτές.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε aiolos για την δημοσίευση του/της: The Ace
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ_C2_1,4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Απρ 2024, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2019, 13:57
Δημοσιεύσεις: 5
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας, εχω κλείσει ραντεβού να το δούνε σε Citroen, μπορεί να μην έχει γίνει και τπτα, το έχω βάλει ήδη σε διαγνωστικό φίλου μηχανικού και δεν δείχνει τίποτα, απλά ήδη έχω αλλάξει ένα βεντιλατέρ στο C2 και το κατάλαβα με τον άσχημο τρόπο(δείκτης στο κόκκινο) και γενικά απo τι βλέπω, έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετοί με τα βεντιλατέρ C2-C3 οπότε θα το παω έστω και προληπτικά


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ_C2_1,4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Απρ 2024, 10:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4903
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Άρα έχεις το ΜΚ1 που έχει δείκτη. Κάτι είναι και αυτό, μπορείς να το προσέχεις. Εμείς με το 2 μόνο όταν ανάψει λαμπάκι το παίρνουμε χαμπάρι και είναι συνήθως αργά.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια