Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 20 Απρ 2024, 12:17 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Ιουν 2013, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2012, 11:15
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
καλησπερα παιδια..εχω ενα vts του 07...
εχω ενα προβλημα και ο καθενας μου εχει πει 200 διαφορετικες γνωμες και δεν ξερω τι να κανω.
το προβλημα που εχει ειναι

οταν παω το πρωι να το βαλω μπρος δεν παιρνει.θελει να βαρεσεις μιζα κανα 2-3 φορες.την υπολοιπη
μερα το σβηνεις και το βαζεις κανονικα,και μου το εκανε 2 φορες δυο μεσημερια.
επισης μια φορα εν κινηση μου εσφηξε το τιμονι.το εσβησα το ξανα εβαλα μπρος και ολα καλα..
το πηγα σε 3 συνεργεια το βαλαν στον εγκεφαλο και ο καθενας λεει τα δικα του.
1)ο ενας μου ειπε οτι φταιει ο μηχανισμος του τιμονιου και πρεπει να αλλαχτει η υποβοηθηση που εχει
2)ο αλλος μου ειπε οτι εβγαλε εγκεφαλο abs ,(οπως και η αντιπροσωποια)
3)και ο τριτος μου ειπε οτι θελει αλλαγη η μπλε φουσκα ο αισθητηρας,η αλλιως αισθητηρας πρωινου

υπαρχει καμια γνωμη η βοηθεια????
ευχαριστω..

_________________
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα...


Τελευταία επεξεργασία από *Constantine* και Τρί 11 Ιουν 2013, 11:10, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Ιουν 2013, 13:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Εγώ θα σου έλεγα οτι αυτό με το τιμόνι είναι διαφορετικό πρόβλημα. Το έχουν αναφέρει και άλλοι. Αν έχεις θέμα με το μοτέρ της κρεμαγιέρας ψάξε να το βρείς μεταχειρισμένο γιατί καινούργιο πάει... μαζί με την κρεμαγιέρα !


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Ιουν 2013, 13:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Δεκ 2011, 21:49
Δημοσιεύσεις: 2130
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
για το πρωτο θεμα τσεκαρε μιζες δυναμο καρβουνακια κτλ

_________________
Η όραση ανήκει σε όλους ενώ η αντίληψη σε λίγους!!!
Citroen Xsara -Citroen C3- Citroen Ds3


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Ιουν 2013, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2012, 11:15
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
αλλαξα καινουρια μπαταρια.ο δυναμος ειναι μια χαρα και βαραει κανονικα μιζα

_________________
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Ιουν 2013, 14:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Δεκ 2011, 21:49
Δημοσιεύσεις: 2130
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
μπουζι ?

_________________
Η όραση ανήκει σε όλους ενώ η αντίληψη σε λίγους!!!
Citroen Xsara -Citroen C3- Citroen Ds3


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Ιουν 2013, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2012, 11:15
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
πριν χιλια χλμ το εκανα σερβις και τα αλλαξα ολα..!!

_________________
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Ιουν 2013, 22:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει το ΑΒS με το εαν παρει το αμαξι εμπρος για μενα ο αισθητηρας ψυχρης εκκινησης ειναι η αλλιως ο αισθητηρας πρωινου τα υπολοιπα μπορει να ηταν καποιες περιστασιακες βλαβες και να τις κρατησε μεσα στην μνημη ο εγκεφαλος
ασε το αμαξι στην αντιπροσωπεια και πηγαινε το πρωι βαλε το εμπρος και συνδεστετο στον εγκεφαλο να δειτε εαν βγαλει καμμια βλαβη

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 11 Ιουν 2013, 11:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2012, 11:15
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Καλημερα και παλι σε όλους. Το ξαναπηγα στο συνεργειο για να μετρησουν την πιεση της βενζινης να δουμε μηπως ειναι και απο εκει. Ολα καλα κι απο αυτο. Αλλαχτηκε και η φουσκα πρωινου προληπτικα (μαλλον δεν χρειαζοταν) αλλα το ξανακανε σημερα το πρωι. Η διαγνωση για τον εγκεφαλο του Abs βγηκε απο την ηλεκτρολογο της αντιπροσωπίας. Επειδή δεν είμαι και σίγουρη όμως (γιατι δεν μου περισσευουν τα 800 για την αγορα εγκεφαλου) θα το ξαναπαω να το συνδεσουν απευθειας ον λαιν με το εργοστασιο στην γαλλια. Το αλλο που μου ειπαν πριν το παω στην αντιπροσωπια ειναι να αλλαξω ολες τις λαμπες του στοπ (παρολο που λειτουργουν κανονικα) γιατι μπορει να βραχυκυκλωνει το abs και γιαυτο να βγαζει προβλημα. (Κοντευω να γινω μηχανικος τοσα που εμαθα μαζεμενα σε μια βδομαδα). Οσο για το τιμονι, απλως δεν το ξανακανε (ευτυχως...)
Υπάρχει κανενας με παρομοιο ή το ίδιο πρόβλημα? Παιδια αν ειναι από τωρα στα 35.000 χλμ να θελει εγκεφαλους, όταν με το καλο φτασει στα 70000 η παραπανω τι θα θελει???!!!
Ευχαριστω προκαταβολικα
(την αρχικη δημοσιευση την εκανε το αγορι μου ζητω συγγνωμη για τα ορθογραφικα την εχω ηδη διορθωσει.)

_________________
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 11 Ιουν 2013, 13:05 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Επικοινωνησε με εναν moderator μας απο τη Θεσσαλονικη και θα σου προτεινει αυτος εναν καλο ηλεκτρολογο για μια δευτερη γνωμη. Εχουν δικο τους εμπιστο ανθρωπο τα παιδια εκει. Μια δευτερη γνωμη καλο ειναι να ξερεις...
Η αντιπροσωπια μπορει να σου πει να αλλαξεις αυτοκινητο, θα μεινεις σε αυτο???

Και μην πελαγωνεις με τα νουμερα των τιμων, υπαρχουν πολλα τρακαρισμενα C2 εκει εξω, το παν ειναι να ψαξεις. Γι αυτο ζητανε μια περιουσια οι αντιπροσωπιες συνηθως σε τετοια θεματα, γιατι στα φερνουν ολα στο χερι!!!! Δεν καθεσαι εσυ να ψαξεις για κατι και αυτο το πληρωνεις ακριβα.

Καλη τυχη με το θεμα παντως. :thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Blanc για την δημοσίευση του/της: *Constantine*
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 11 Ιουν 2013, 18:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 10 Ιουν 2009, 19:14
Δημοσιεύσεις: 18
Εικόνες: 0
Το ιδιο πρόβλημα ειχα τα 5 απο τα 6 χρονια που εχω το c2.το αμαξι πηγε σε πανω απο 10 μηχανικους,ηλεκτρολογους κλπ.Ολοι ασχετοι......
Πριν ενα μηνα συναντησα κατα τυχη εναν γνωστο που ειχε εξουσιοδοτημενο citroen,μου περασε παλι μεσο υπολογιστη το προγραμμα του αυτοκινητου και μεχρι στιγμης παιρνει μπροστα με τη πρωτη.
Δοκιμασε το,δεν εχεις να χασεις κατι,το κοστος ειναι πολυ μικρο.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε panosc2vtr για την δημοσίευση του/της: *Constantine*
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιούλ 2013, 08:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2012, 11:15
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
panosc2vtr έγραψε:
Το ιδιο πρόβλημα ειχα τα 5 απο τα 6 χρονια που εχω το c2.το αμαξι πηγε σε πανω απο 10 μηχανικους,ηλεκτρολογους κλπ.Ολοι ασχετοι......
Πριν ενα μηνα συναντησα κατα τυχη εναν γνωστο που ειχε εξουσιοδοτημενο citroen,μου περασε παλι μεσο υπολογιστη το προγραμμα του αυτοκινητου και μεχρι στιγμης παιρνει μπροστα με τη πρωτη.
Δοκιμασε το,δεν εχεις να χασεις κατι,το κοστος ειναι πολυ μικρο.


Καλημερα σε όλους και πάλι. Ακομα καμια λυση... Τον επαναπρογραμματισμο ηδη τον εκανα.. Λοιπον τα νεοτερα εχουν ως εξης: Πήγα αντιπροσωπεια, (στον Γιαννιρη για την ακριβεια) και το ξαναεβαλαν στον εγκεφαλο. Η διαγνωση αυτη την φορα ηταν μια παλια καταγεγραμμενη βλαβη την οποια εσβησαν και μου ειπαν πως αν το ξανακανει θα πρεπει να αλλαξω ολη την ασφαλειοθηκη (κοστος οσο και ο εγκεφαλος του abs απο 200 εως 800€). Την επομενη μερα το ξανακανε. Ολοι ειναι της γνωμης να το πουλησω να ησυχασω
(γιατι ακομα δεν το πηρα και εχει τοσα προβληματα, τι θα βγαλει αργοτερα και λοιπα και λοιπα...) ομως για καποιον λογο (πειτε το εγωισμο, πειτε το αισιοδοξια) ΔΕΝ θελω να το δωσω!
Επιστροφη στο θεμα μας, το ξανακανε την επομενη το πρωι λοιπον και σταματησα να ασχολουμαι. Σε συνδυασμο με αυτο, καιει πολυ λαδι, δηλαδη θελει οπωσδηποτε συμπληρωμα 1 λιτρο καθε περιπου 2000 χλμ.. (δεν ειναι και πολυ φυσιολογικο ε? 10-40 ο τυπος του) Να ανησυχησω? Θελω γενικα την γνωμη σας γιατι τελικα με βλεπω να το πουλαω...! (και εδωσα το κορσα με 210.000χλμ και δουλευε ρολοι! ατιμοι γαλλοι...)

_________________
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιούλ 2013, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Να υποθέσω ότι το αυτοκίνητο το αγόρασες μτχ?
Παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω γιατί στα 35.000χλμ δεν εξηγείται να σου καίει 1λίτρο λάδι στα 2.000χλμ. Δηλαδή στα 7.500χλμ που θα θες αλλαγή λαδιών απλά θα συμπληρώσεις 4 λίτρα?Το αυτοκίνητο για να καίει τόσο λάδι πρέπει να έχει διανύσει τουλάχιστον τα 3πλάσια χιλιόμετρα σε συνθήκες λιωσίματος.

Είμαι κάτοχος ενός C2 του 2010 με 25.000χλμ και το αυτοκίνητο είναι ολοκαίνουργιο. Δεν το λέω για να σου πω ότι το δικό μου δνε έχει βγάλει κάτι, απλά για να έχεις κάνει 35.000 από το 2007 θα πρέπει να κάνεις 6.000χλμ το χρόνο που σημαίνει ότι το αμάξι δεν έχει χρήση!

Ζήτα τη βοήθεια από τα παιδιά ενός έμπιστου ηλεκτρολόγου και μηχανικού να το δει.

Επίσης είσαι από τους λίγους πρώην ιδιοκτήτες Corsa που δεν είχαν προβλήματα. Οι περισσότεροι τα δίνουν για τον ίδιο ακριβώς λόγο από τα νούμερα των ζημιών.

Να μη σε παίρνει από κάτω και έυχομαι Καλή Τύχη.


Τελευταία επεξεργασία από AOYE και Δευτ 15 Ιούλ 2013, 09:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε AOYE για την δημοσίευση του/της: *Constantine*
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιούλ 2013, 09:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2012, 11:15
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
AOYE έγραψε:
Να υποθέσω ότι το αυτοκίνητο το αγόρασες μτχ?
Παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω γιατί στα 35.000χλμ δεν εξηγείται να σου καίει 1λίτρο λάδι στα 2.000χλμ. Δηλαδή στα 7.500χλμ που θα θες αλλαγή λαδιών απλά θα συμπληρώσεις 4 λίτρα?Το αυτοκίνητο για να καίει τόσο λάδι πρέπει να έχει διανύσει τουλάχιστον τα 3πλάσια χιλιόμετρα σε συνθήκες λιωσίματος.

Ζήτα τη βοήθεια από τα παιδιά ενός έμπιστου ηλεκτρολόγου και μηχανικού να το δει.

Επίσης είσαι από τους λίγους πρώην ιδιοκτήτες Corsa που δεν είχαν προβλήματα. Οι περισσότεροι τα δίνουν για τον ίδιο ακριβώς λόγο από τα νούμερα των ζημιών.

Να μη σε παίρνει από κάτω και έυχομαι Καλή Τύχη.



Καλημερα και ευχαριστω προκαταβολικα!
Ναι ειναι μεταχειρισμενο, οταν το πηρα τον δεκεμβριο του 12 (!!!!) ειχε περιπου 27.000 χλμ, και σε οσα διαγνωστικα μπηκε (κανουμε και τουρινγκ στα διαγνωστικα πλεον) μου ειπαν οτι ειναι πραγματικα...
Για το λαδι δεν το συζητω κι εγω που ειμαι ασχετη καταλαβαινω οτι ειναι τραγικο να καιει τοσο (δεν λεω ειναι βαρυ το ποδι μου - αρκετα κιολας- αλλα δεν νοειται τετοιο καψιμο... και μαλιστα ενα μηνα μετα απο το σερβις των 30.000!) Εστειλα ηδη μαιλ στον Πρακτορα και περιμενω να με στειλει καπου γιατι πηγα σε 4 διαφορετικα συνεργεια για γαλλικα, 2 φορες στην αντιπροσωπεια και ειμαι ενα βημα πριν το πωλητηριο αν συνεχιστει ετσι η κατασταση...!

_________________
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιούλ 2013, 09:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Δεκ 2012, 11:15
Δημοσιεύσεις: 44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Οσο για το κορσα, εκτος απο το φλοτερ βενζινης (που πετυχα μ@λ@κα μηχανικο) δεν ειχα προβλημα. Ιδως λιγο με την κρεμαριερα μου αλλα παλευοταν...! Γερη κραση το κορσα! Ισως ηταν τυχερο τι να πω...!

_________________
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: sos για το c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιούλ 2013, 10:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Καλημέρα, τα γαλλικά αυτοκίνητα είναι πολύ γερά και αξιόπιστα (3 έχουν περάσει απο τα χέρια μου με πολλά και δύσκολα χιλιόμετρα),θα πρέπει κατα την γνώμη μου να καταλήξεις σε 1 συνεργείο και μόνο για την συντήρηση
του αυτοκινήτου σου,έτσι ώστε να έχεις καθαρή εικόνα για το όχημα σου.
Λογικό ο καθένας μηχανικός ξερώλας να λεέι ότι του κατέβει είτε γιατί δεν
ξέρει είτε γιατί αποσκοπεί στο εύκολο κέρδος.
Εγώω έχω ένα xsara του 2002 με 131.000 χιλ.και οι φθορές που μου παρουσίασε ήταν λογικές για την ηλικία του και το σκίσιμο που τρώει καθημερινά!Τώρα εσύ με πραγματικά 37.000 χιλ. τόσα προβλήματα που περιγράφεις κάτι δεν κάθεται καλά! Ίσως τζάμπα τα άλλαξες οτι αλλαξες και να ήταν πρόβλημα επαναπρογραμματισμόυ του εγκεφάλου και τίποτα άλλο!
Ελπίζω να βρείς σύντομα τη λύση.

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 35 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ